Emlékkönyv a Kolozsvári Magyar Királyi Ferencz József Tudományegyetem és különösen ennek orvosi és természettudományi intézetei részére (Kolozsvár, 1903)

A kolozsvári Ferencz József Tudományegyetem 1903-ban - III. Az Orvosi Kar intézetei - 4. Az egyetemi klinikák és a Karolina országos kórház - Dr. Szabó Dénes: Az építkezés története

248 DR. SZABÓ DÉNES Anatómia épület (régi felvétel). fordítandó ötmillió kétszázezer (5.200,000) korona engedélyeztetik. Ezen összegből a budapesti tudományegyetem czéljaira 1.200,000, a kolozsvári tudományegyetem­mel kapcsolatos „Karolina“ országos kórház telekvásárlására és fel­építésére 2.800,000, a királyi József-műegyetem helyiségeinek sza­porítására és telekvásárlására 1.200,000 korona fordítandó. 2. §. A vallás- és közoktatásügyi minister köteles lesz az országgyűlésnek minden egyes építkezés tervét és költségvetési elő­irányzatát az állami költségvetés rendén avagy külön jelentéssel bemutatni és a telekvásárlásokról, valamint a munkálatok befejezé­séről részletes jelentést tenni. A kórházi épületek elhelyezését a már meglevő orvoskari épü­letek írták elő, az élet- és közegészségtani épület szintjén nyert elhelyezést a sebészet, igazgatósági épület, belgyógyászat, valamint a szülészet és nőgyógyászat. A meglevő „Anatómia“-épület síkján s az azt védő támasztó falnak kiépítésével kellett második szintet készíteni a hegyoldalban, a melyre a bőrgyógyászat, szemészet és a Trefort-utcza felé a gazdasági épületek, a kiterítő kápolna voltak elhelyezendők. A hegyoldal magasabb része egyelőre a további terjeszkedésre szabadon maradt. Az első és második szint között a támfalon levő lépcső és egy kissé meredek kocsifeljáró tartja fenn a közlekedést, a második szintnek a Trefort-utcza felé külön kapuja is van. A fertőző-betegségben szenvedők elhelyezésére szolgáló barak, hogy könnyebb közlekedés biztosíttassék, a Trefort-utcza vonalába épült udvarával és az orvosi lakkal, s így a harmadik szintnek legszélére jutott.

Next

/
Oldalképek
Tartalom