Hőgyes Endre dr.: Emlékkönyv a Budapesti Királyi Magyar Tudomány Egyetem Orvosi Karának multjáról és jelenéről (Budapest, 1896)

Harmadik könyv. A budapesti kir. magy. tud. egyetem orvosi kara a milleniumkor 1895/6-ban - Első fejezet. Az orvosi kar szervezete és személyzete 1895/6-ban

436 GYÓGYSZERÉSZETHALLGATÓK segély-egylete. felelő szakkönyvtár felállítására. E czélból ugyancsak felhívást intéztek az összes hazai gyógyszerészekhez, felkérvén őket, hogy nyújtsanak módot annak létrehoza­talára. így történt aztán, hogy részint beküldött szakmunkák, részint újabban nyúj­tott segélypénzeken vásárolt könyvekből az egyesület alapját vetette meg a ma már 3ooo kötetből álló könyvtárnak. Ugyancsak az utána következő években igen szépen folytak be nagyobb ösz- szegek s tétettek alapítványok. Ezek között az első hely Thallmayer gyógyfüszer-nagykereskedő urat illeti meg, ki egész halála napjáig (körülbelül z5 éven át) 120 frtnyi évi segélyben része­sítette az egyesületet. Nagyobb pénzösszegekkel járultak még az egyesület alaptőkéjének gyarapí­tásához nagys. Margó Tivadar egyetemi tanár úr, ki majd minden évben részben pénzbeli segélyt, részben tudományos könyveket ajándékozott az egyesületnek. Jármay Gusztáv úr szintén io5 frtot gyűjtött egyesületünk czéljaira. Könyvtárunkat Anisits Péter úr 107 kötet könyvvel gyarapította. Hosszú évek során át minden évben egyik szép és föjövedelmét képezte egyesületünknek a tagjai által rendezett bál s más egyéb jótékonyczélú mulatságok. Ezenkivül még számos jótékony emberbarát és egyesület gyámolította ado­mányaival egyesületünket, kiknek neveit e vázlatos történet keretében mind föl­sorolni lehetetlen. Ez időben fogadta el nagys. dr. Lengyel Béla egyetemi tanár úr a helyettes felügyelőséget, kinek útbaigazításai nyomán egyletünk tőkéje és könyvtára fokoza­tosan gyarapodott. Évek folytán, a mily mérvben az egyesület jövedelme növekedett, oly mérv­ben fokozódott a segélyek száma és nagysága is, úgy, hogy ma már azon a ponton állunk, hogy egyesületünk, melynek alaptőkéje az 1894/95. tanév végén 3o.ooo frtot tett, évente i5 —20 hallgatót részesíthet segélyben s az önképzés előmozdítása czéljából minden évben nagyobb pályadíjakat tűz ki. Végig tekintve egyesületünk múltján, örvendve látjuk és láttuk, mint növe­kedett az elültetett kis csemete terebélyes, életerős fává, mely erős viharban is bátran kiállja a megpróbáltatásokat. Ügybuzgó, lelkes ifjúság alakította s a tudományt kedvelő és pártoló haza­fiak támogatták, segítették fejlődésében és munkájában. Legyen áldás még a késő utókorban is munkájukon.

Next

/
Oldalképek
Tartalom