Hőgyes Endre dr.: Emlékkönyv a Budapesti Királyi Magyar Tudomány Egyetem Orvosi Karának multjáról és jelenéről (Budapest, 1896)

Harmadik könyv. A budapesti kir. magy. tud. egyetem orvosi kara a milleniumkor 1895/6-ban - Első fejezet. Az orvosi kar szervezete és személyzete 1895/6-ban

424 ORVOSTANHALLGATÓK SEGÉLYZŐ- ÉS ÖNKÉPZŐ-EGYLETE. 6. Ifjúsági egyesületek az orvosi kar felügyelete alatt. a) A budapesti magy. kir. tud. egyetemi orvostanhallgatók segélyső és önképző­egyletének története* Ismerteti: Ifj. Klug Nándor, egyleti elnök. Szegénysorsú, anyagi gondokkal küzdő és ez anyagi gondok által a tanulás­ban akadályozott hallgatókon könnyíteni: ez lebegett a budapesti m. kir. tud. egye­temi orvostanhallgatók segélyegylete nemesen gondolkodó alapítóinak szemei előtt, midőn a 6o-as évek elején az egylet megalakíthatása érdekében szóval és tettel a mozgalmat megindították. Verebélyi László s barátaié a kezdeményezés érdeme, miben az akkori hallgatóságnak fáradhatlan s buzgó közreműködése folytán nem csekély része van. A terv kivitelét Rupp Nép. János, akkori orvoskari dékán, az orvostanári testület s a magyarországi orvosi kar hathatós pártfogása elősegítvén, az oly rohamosan valósult meg, hogy már az első évben 190 frt 80 kr osztatott ki szegénysorsú, szorgalmas hallgatók között. 1861. decz. 7.-én, az első alakuló gyűlésen 153 bejegyzett tag jelent meg, s megválasztotta az ideiglenes bizottságot Raics Gáspár elnöklete alatt. E bizottság feladata volt az egylet ügyeit vezetni, annak teljes megalakulásáig. Végre az 1862. év elején leérkeztek a i5 tagú bizottság által készített s a nagymélt. cs. kir. helytartótanács által megerősített alapszabályok, s 1862. márczius 16.-án megválasztották az első rendes bizottságot, melynek elnöke S^eremley Mihály lett. Ez a bizottság azonnal meg is kezdte üdvös működését. Rupp dékán vezetése s ellenőrzése mellett az ország minden városába gyűjtő- iveket küldtek, a mely intézkedés nagyban hozzájárult az egyesület tőkéjének növe­léséhez. Schaller János dr. örök hálára kötelezte az egyletet, ennek érdekében kifejtett buzgó működése által; ö volt ugyanis a közbenjárója egyletünknek Székes- Fehérvár nemes hölgyeinél, kik lelkesen karolták fel az egyesület ügyét, miről kézzelfogható bizonyítékot tesz a »Székes-Fehérvári hölgy-alapitvány« ; ugyancsak Schaller járatott lapokat a szegény tagok részére és az egyesület könyvtárát könyvek­kel ajándékozta meg. — De köszönet illeti meg első sorban a tanártestületet, különösen Arányi tanárt, ki helyiségül saját szobáinak egyikét engedte át; köszö­net jár ki Poór tanárnak, ki szives volt az egylet alapszabályait ingyen kinyomatni. Az egyesület tőkéje ez évben 2517 frt 71 kr és 100 drb arany, tagjainak száma 153 volt. Tartatott 10 köz- s i3 választmányi gyűlés, segélyben részesült 28 egyén összesen 190 frt 80 krral. A következő 1862/63. tanév alatt a töke 1711 frt 29 kr és 100 aranynyal * Egyesületünk történetét 1875/76-ig összeállítva találtam Illés Ignác7 akkori titkár által, az addigi részt tehát tőle vettem át, mig a további évek történetét egyesületünk évkönyveiből állítottam össze.

Next

/
Oldalképek
Tartalom