Fischer Jakab - Ortvay Tivadar - Polikeit Károly (szerk.): Emlékmű 1856-1906. A Pozsonyi Orvos-Természettudományi Egyesület fennállásának ötvenedik évfordulója alkalmából (Pozsony, 1907)
II. Rész. Pozsony városának kulturális, egészségügyi és gazdasági haladása az utolsó ötven év alatt - Dr. Ortvay Tivadar: Pozsony városának kulturális haladása az utolsó ötven évben
DR. ORTVAY TIVADAR ki tagadhatná többé tiszta lelkiismerettel? Egy félszázad előtt 42.238 főnyi lakosságából csak 3145 egyén volt mag3^ar, ma 61.537 főnyi polgári lakosságából* 20.102 egyén magyar. Az utolsó évtizedben is lO590/0-kal szaporodott a magyarsága. A magyar nyelvet ma e városban már 35.076 egyén beszéli. A szinház, mely a hetvenes években is még jóformán tiszta német volt, ma az év legnagyobb részén át a magyar múzsának hajléka. De nem csupán a nyelvre, az érzésre is kell tekintenünk. A mai Pozsonyban megalakulhatott a 48-as Függetlenségi Kör. A mai Pozsony külön küldöttel képviseltette magát 1903-ban a nagy Rákóczy Ferenc konstantinápolyi emlékünnepségén, koszorúkkal díszítve a nemzeti fejedelem, dicső anyja Zrinyi Ilona, Thököly Imre, Bercsényi és a 48-as Guyon tábornok sirjait. A mai Pozsony elnevezi utcáit a nemzet szabadsághőseiről, költőiről, Íróiról, művészeiről, nagyjairól. A nemzet legnagyobb lyrikusának szobrot állít. A nemzet legnagyobb szabadságharci szónokának szobrára évek óta pénzt gyűjt. Az ország- gyűlésre egy függetlenségi kipviselőt küld. Kegyelettel ünnepli évről-évie március idusát és a nagy nemzeti emlékünnepeket. A sírkertjeiben porló vértanuk és nagy hazafiak szellemének meghozza évről-évre a hódolati áldozatot. Az iskolákból kikerülő zsenge nemzedék már mondhatni kizárólag a magyar nyelvet beszéli. Nem-e hangos, kiáltó bizonyítékok mindezek Pozsony társadalmának hazafias érzületéről? Aki ezt tagadni meri, az nem hazafi, — az a nemzet ellensége! * A 4330 katonai egyént nem számítjuk.