Arányi Lajos: A kórbonctan elemei gyógygyakorló és törvényszéki orvosok számára sokratesi modorban tárgyalva (Buda, 1864)
Első rész. Általános kórbonctan - Első fejezet. Az eddig ismert kóroknak rövid bemutatása - Bevezetés - A kórok fölosztása, metastasis, metaschematismus - A. A helybeli fajok felosztása
18 2) hevenyre (acut). 58. Hogy osztatik föl a gümö térre nézve ? 1) szemcsésre és beszürödöttre,aszemcsés dara-, kendermag- vagy borsómekkoraságu szemcsék képében mutatkozik, a beszűrődött pedig vagy rendetlen idomú göcsök vagy álhártyák külemét tünteti elő. Fölosztatik továbbá a szemcsés gümő: a) elszigeteltre vagyis elszórtra (iso- lirt, interstitiell), b) csoportosultra (conglomerirt)·,; — 2) helybelire vagy pedig testszer tire; 3) szürkére vagy sárgára; 4) a sárga gümő lehet idővel puha, azaz : el- genyedő, vagy mészpéppé elvált, tehát kevésbbé puha, vagy mészszé elszáradt, tehát törékenyen kemény, — a szürke gümő lehet idővel sza- ruszivósságu, ez az u. n. elszarvult gümő (verhornter Tuberkel). (A giimőt Iennt a tüdőbajoknál még bővebben fogom tárgyalni). 59. Moly fajta gümő értetik közönségesen , ha színe nem említtetik? A sárga gümő, mely minden szervet fölkereshet , holott a szürke gümőt csupán a tüdőben találhatni, és csak ritkán a mellhártyán és hashártyán. 60. Melyek azon szervek, melyeket a gümő' leginkább kedvel ? Azok, melyeket a rák kerül; úgymint a tüdők, nyirkmirigyek és a belek nyákhártyája.