Arányi Lajos: A kórbonctan elemei gyógygyakorló és törvényszéki orvosok számára sokratesi modorban tárgyalva (Buda, 1864)
Első rész. Általános kórbonctan - Első fejezet. Az eddig ismert kóroknak rövid bemutatása - Bevezetés - A kórok fölosztása, metastasis, metaschematismus - A. A helybeli fajok felosztása
12 bőséget (melynek csakugyan lényeges jele a piros szín), már magának lobnak tartá ; 2) mert keveset boncolgatván, a boncolás nélkül is könnyen megszemlélhető nyákhártyákon (a szem köthártyáján s a száj —, az ivarrészek —, meg a néha kifordulni szokott végbél nyákhártyáján) iparkodott a lobot tanulmányozni, és így a p i- ros színt, mely a hurutos lobnál (inflammatio catarrlialis) csakugyan jellemző, per analogiam egyéb lobokra s egyéb képletek Iobaira is átvitte, mi nagy tévedés volt, s miben mainap is tévednek azon kontár boncolok, kik a kórbonctanban járatlanok, szabálynak tartván azt, mi tulajdonkép kivétel. 39. Mit kell kórbonctani tekintetben a lobról átaljá- ban megjegyezni ? 1) azt, hogy lobra csupán az izzadmány (lobtermény) jelenlétéből lehet követköztetni, — nem pedig, mint régenten taníták, a piros színből; 2) hogy a lobnak jelei igen különbözők az egyes szervek vagy szöveteknél, miért is az illető képleteknél fognak a lob jelei körülményesen leiratai. b) Az álképletek. 40. Mit érteni á 1 k é p 1 e t (pseudoplasma, Aftergebilde) alatt? Valamely halkkal föllépő kóros elváltozásnak eredményét, ellentétül a lobterménynyel, mely (rendesen) valamely mohón föllépő kóros elválasztásnak szüleménye.