Arányi Lajos: A kórbonctan elemei gyógygyakorló és törvényszéki orvosok számára sokratesi modorban tárgyalva (Buda, 1864)

Első rész. Általános kórbonctan - Első fejezet. Az eddig ismert kóroknak rövid bemutatása - Bevezetés - A kórok fölosztása, metastasis, metaschematismus - A. A helybeli fajok felosztása

10 réteget képes előtüntetni, vagy pedig túró vagy sajt- szerű átalakulást, azaz : elgümősödést tüntet elő ; 2) a lobkörnyék elkérgesedett s nem élénk­piros, hanem haragosvörös vagy palaszürke vagy tisztafekete, mely sötét szín az idült vérbőségnek eredménye; 3) gyakran egy nagy, vagy több apró tályog (abscessus^), melybén többnyire élénk, világoszöld (u. n. almazöld) geny találtatik. 32. Vau-e különség a régen előrement és az idült lob között? Igenis van ; mert az előrement lob nem mutat­ja többé a lob jeleit, hanem csak a lob követköz- ményeit, mig az idült lob még jelenben állítja elénk, be a lobnak tüneteit. 33. Melyek a régen előrement és f ö 1 n e hi­sz ivódott , '"') heveny lobnak jelei? 1) elkérgesedése az illető terimbélnek s oly­kor kérges álhártyák lerakodása annak fölületén, ezen esetben: 2) odanövése a szervnek a szomszédrészekhez. 34. Melyek a régen előrement és fölne m- szívódott, idült lobnak jelei ? 1) a zsiger a szomszédrészekhez van kérge­sen odanőve; 2) a zsiger különféle barázdákkal és köldök- képű behuzódásokkal van bélyegezve, olykor porc­'"') Újabb időben a lobnak eltűnése nem eloszlás, ha­nem felszívódásnak hivatik; mert az eloszlás csupán a vérbőség eltűntét jelenti.

Next

/
Oldalképek
Tartalom