Kiskunhalas Helyi Értesítője, 1931 (31. évfolyam, 1-104. szám)

1931-05-20 / 40. szám

6 oldal Kilkpnhalaa Helyi Értesítője május 20' SPORT Kiskunhalasi Nagykálozi Sportkör — Kiskunmajsai Sportegylet 4:0 (0:0). Gól lövők: Kolozsváry, Peihó II., Beck és Berzátzy. Biró: dr. Bódi. A Kiskunhalasi Nagyká'.ozi Sportkör áldozócsütörtökön vendégül látta a kis- Irunmajsai SE-t. A játék a korai kezdés és a nagy meleg ellenére is erős iramú volt. A mérkőzés alatt jóformán min- ! den percben a halasi csapat volt az ur a pályán. Az első félidőbeli fölényét a halasi csapat a 15-ik percben Pechó II. és a 33-ik percben Kolozsváry fejes góljaival juttatta kifejezésre. A majsai csapat a gólokra erélyesen támad, de a halasi védelem biztosan veri vissza. A második félidőben újra folytatódik a halasi fölény és a 17-ik percben Beck a kapu előtti kavarodásból gólt lő. A majsaiak erélyesen támadnak, de a half- soron nem igen jutnak túl. A 29-ik percben Berzátzy fejes góljával beállí­totta a végeredményt. Ezután is a halasi csapat marad fölényben, de az ered­mény már nem változik. Kiskunhalasi Nagykálozi Sportkör — Kiskőrösi Petőfi Sportegylet 1:1. (0:0). Gól lövők: Beck, illetve Bartha II. A Kiskunhalasi Nagyká'.ozi Sportkör vasárnap Kiskőrösön játszott revanche mérkőzést a kiskőrösi Petőfi SE-nek az őszi bajnokságra készülő komplett csapatával. Kiskőrös kezd, de a halasi csapat megy át támadásba, azonban Bánóczi szépen menf. A 4-ik percben Heizler szökteti Sövényit, aki a 16-on belülről éles bombát ereszt a bal felső sarokba, Kőrössy szenzációsan fogja. A csapatok, ugylátszik a nagy meleg miatt néhány percig lanyhábban küz­denek és sok taccsal fűszerezik a já­tékot. A 10-ik percben Kőrös, a 15-ik percben Halas ellen eredménytelen kor- nerek. Most perceken keresztül hullámzó mezőnyjáték, némi halasi fölénnyel. A 40-ik percben Heizler kiugratja Bartha Il-őt, már biztosnak látszik a gól, de a kifutó kapus fölött 5 m.-ről a kapu fölé emeli a labdát. A 45-ik percben So­mogyi kézzel leüti a labdát, mindkét csapat leáll, a halasiak a 11-es rúgás­hoz készülnek, de a biró, aki a közön­séggel beszélgetett, nem vette észre és a 11-es helyett Halas felé ítél szabadrú­gást. A biró hibájából esett el a halasi csapat a góltól és a vezetés megszer­zésétől is. A második félidőben felhők takarják a napot s a csapatok sokkal erősebb támadásokat vezetnek, mint az első félidőben. A 8-ik percben eredményte­len korner Halas ellen. A 16-ik percben Sövényi a 16-ról váratlan lapos sarkos lövését a szenzációsan védő Kőrösy gyönyörű elvetéssel fogja! A 16-ik perc­ben korner Halas ellen, Beck felszaba­dít. A 18-ik percben nagy kavarodás a halasi kapu előtt, Papp 4, 5 felszaba­dító rúgása emberbe megy, majd Fleisc­her 1 m.-ről hajszálnyira mellé lő. Úgy látszik, hogy a kiskőrösi csapat megunta, hogy eddig mindig a halasi csapat volt fölényben, mert erősen rákapcsol és perceken keresztül nyomasztó a kiskő­rösi fölény. A gól szagot már mindenki a levegőben érzi, de a körösi csatárok a halasi kapussal, Kőrösyvel szemben te­hetetlenek! A 20-ik percben korner Kő­rös ellen, de Beck késik a lövéssel és Somogyi ment tacsra. A 28-ik percben szabadrúgás Halas ellen, Heizler mellé lő. A 33-ik percben Kovács Mákost, ez Becket szökteti, aki gyönyörű lapos lö­véssel megszerzi a vezetést. 1:0 Halas javára. A gólra Kőrös erősen támad, de a halasi védelem Győrivel az élén szikla szilárdan veri vissza a támadá­sokat. A 44-ik percben korner Halas ellen, Simonyi ment. A közönség már a játék végét reklamálja, de a biró 6 perccel önkényesen meghosszabbítja a második félidőt. Látszik, hogy ered­ményt akar eléretni a körösi csapattal. Ez sikerül is, mert a 47-ik percben korner Halas ellen, Kőrösy fogja a sarok rúgást, de Bartha II. kézzel a kapus kezei közül a hálóba üti a lab­dát. Kiáltó szabálytalanság, a halasi csapat hiába reklamál, a biró megadja a kiegyenlítő gólt. Még néhány percnyi halasi fölény és vége a mérkőzésnek.- A halasi csapat a biztosan nyert mér­kőzést a biró miatt vesztette el. Mind­két csapat nagyon szépen játszott, még­is ki kell emelni a körösiekből Bartha I.-et és Bettelheimet, a halasiból a szen­zációsan s talán élete legjobb formáját játszó, briliánsán védő Kőrösyt, Papot, Simonyit és Győrit, aki a mezőny ki­magaslóan legjobb embere volt, aki a körösi balszámyat teljesen lehetetlenné tette. A biró nagyon gyengén vezette a mérkőzést, mindkét csapat részére sokat tévedett. H. KflC — Bácsalmási SC 3:1 (2:0). Biró: dr. Rupnik. Hatalmas szél fújt vasárnap, de mégis elég szép számú közönség ment ki a pályára, mert a szél mellett a nap is vígan sütött. Mérkőzés előtt nyugodtan készülődik a két csapat az öltözőben, de még közvetlenül a helyválasztás előtt is az a beszédtéma, hogy melyik csapat játszik először a szél ellen. A hagyomá­nyos balszerencse ismét a KAC oldalán van és egy tartalékkal a szél és nap ellen áll fel. Halas kezdi a játékot, de Bácsalmás azonnal átveszi és már az első lefutása is veszélyes, ami komért eredményez. A szél támogatása, vala­mint Kulcsár kezdeti bizonytalansága miatt már-már bent látjuk a gólt, de Balázs az utolsó pillanatban elhárítja a veszélyt. KAC a 15-ik percben felülke­rekedik, de csak a 25-ik percben ered­ményes Takács góljával. Rögtön utánna Bácsalmás rohamoz, de Kulcsár hideg­vérrel szedi le a csatárok lábáról a lab­dát. 33-ik percben Várady szabadrúgás­sal szökteti Csincsákot, kinek szép be­adása Hoffmann fejéről a hálóba megy. Most olyan fölénybe kerül a KAC csa­pata, mintha teljesen megsemmisítené a BSC-t, de a hatalmas szél erősen zavar. Második félidőben a szél eláll, és ez Bácsalmás szerencséje, mert igy sok veszélyes támadást tud indítani, de a kifogástalanul működő Váradi—Balázs bekkpár biztosnak látszó gólokat ment. A félidő háromnegyedrészét a KAC dominálja, de a bácsalmási kapus résen van és sokat ment. 25-ik percben Ta­kács fejese 3:0-ra javít az eredményen. Az utolsó percekben a bácsalmási Fé­nyes megérdemelt gólja reálissá teszi az eredményt. A KAC csapata egységes volt, ezzel a tulajdonságával múlta felül a BSC-t. Szép játéka egy csapásra meghóditotta a nézőteret. Nagyszerűen játszott min­den része a csapatnak, de a jó játékon kivül meg voU az egységes csapatszel­lem, a megértés és összehangoltság. E tulajdonságoknak a birtokában tud­ta megrohamozni a jóhirü ellenfelét és ezeknek a tulajdonságoknak a kicsa­pódása volt az az igyekezet, amellyel a csapat egyes részei küzdöttek és egy- I mást támogatták. A dicsőség koronája elsősorban a halfsoré, az a csapatrész domborította ki legjobban a fölényt el­lenfelével szemben, ez a csapatrész az, amelyen a mérkőzés sorsa elsősorban megfordult. Sch. K. A vetélytársnö vagy az? szólt közelebb lépve az öreg. — Mit keresel itt késő éjszakán a park­ban? Bolondot kérdezek. Az ifjú sze­relmes menyasszonya ablaka előtt tölti az éjszakát? Neked nem itt, hanem Irén oldala mellett volna helyed. John apjához támolygott. Mikor el­érte, mind a két kezével, nagy erővel megragadta annak vállát és dörgő han­gon kérdezte: — Apám mi történt anyámmal? — Nem értem ezt a különös kérdést. Könyörgővé vált John hangja: — Ha kissé szeretsz, édes apám, nyilt leszel velem szemben. Vald meg, amit eddig titkoltál előttem. Fiának különös kérdései miatt ijedten mondta az öreg ur: — De az istenért, mit vallják meg? Minő titokról beszélsz? — Apám, én azt a keresztet, amely családunk régi szent ereklyéje volt, né­hány perccel előbb egy idegen férfi nya­kán láttam. — A mi keresztünket? — kiáltotta rémülten az öreg Drug. — Kinek a nya­kán láttad? — El sem képzeled. — Beszélj gyorsan! Ki az, aki a mi talizmánunkat bitorolja. — Megmondom, ha nem tudod. Adio a költő. — Az a csavargó? — És az annál különösebb, mert ő a leghatározottabban azt vallja, hogy az a kereszt az övé. Az anyja ajándé­kozta neki. Az öreg Drug majd leesett lábáról. Az erkély kiugró oszlopába kellett fogóz- kodnia, hogy össze ne roskadjon. — Nos, mit szólsz ehhez apám? Drug egy pillanatig maga elé meredt. Azután csak dadogva tudott beszélni: (Folytatjuk.) Idegenből fordította : — Siessünk boldogságom, — szólt az ifjú és fekte köppenyege alól kötéllétrát vett elő és azt az erkély vaskorlátjára erősítette. Mindez egy pillanat müve volt. ,i — Jöjj szivem és kapaszkodj belém! Ne félj! Minden baj nélkül földre érünk. A költő átkarolta és erős kézzel tar­totta kedvesét, amikor szinte teljes biz­tonsággal lefelé vitte őt. Alig értek azonban a földre, egy dör­gő hang szólalt meg a hátuk mögött. — Megállj, csábitő! Irén ajkát ijedt sikoltás hagyta el és hirtelen kibontakozott Károly erős karjai közül. A pokol ördögének megjelenése nem okozott volna nagyobb rémületet, mint a vőlegény hirtelen közbelépése. Károly a meglepetés első pillanatában nem tudott szóhoz jutni. De rövidesen magához tért. — Félre az utunkból. Nincs jogod bennünket feltartóztatná. — Nincs jogom? Nékem, a vőlegény­nek? — Kérdezd meg Lamo kisasszonyt és megkapod a méltó választ. Téged gyűlöl, engem szeret. Drug felelet helyett vad kiáltással rá­dobta magát a költőre. Adio sem hagy­ta magát. A két férfi összekapott. Nagy erővel igyekezett egyik a mási­kat a földre teperni. Félájultan nézte Irén a párbajt. Drug fürgébb volt, de az ifjú költő izmosabb és ezért Drug hiába erőlkö­dött. Nem bírt ellenfelével, akinek a vé­letlen előnyt adott. Viaskodás közben a költő egy kiálló fatörzsben megbotlott és a földre bu­kott. Drug gyorsán felhasználta ezt a ked­vező alkalmat és letiporta ellenfelét. Rátérdepelt széles mellére és kihúzta oldalzsebébe rejtett tőrét, hogy azt a költő mellébe döfje. — Meghalsz nyomorult! Meg ke'l hal­nod, hogy el ne árulhasd Lamo Irén szökését. Ezt a szégyent senkinek sem szabad tudnia! E szavai közben vadul felszakitotta a költő ruháját és ingét, hogy a tört a FIGYELŐ mellébe mártsa. Ebben a válságos pillanatban kezébe reszketés állott be. Elejtette a halálthozó tőrt. Kidülledt szeme rátévedt arra az aranykeresztre, amely vékony aranylán­con a költő nyakán lógott. — Családi ereklye, — szólt Drug testének terhe alatt pihegve a költő. — Hazudsz! Ez az ereklye anyámé. Ez a kereszt rablás utján juthatott a birtokodba, — kiáltotta szinte félőrül­ten Drug. — Vagy te, vagy az apád lopta el! Beszélj, hogyan kerültél az ékszer birtokába? Drug e váratlan felfedezés miatt any- nyira legyengült, hogy a költő egy hirtelen fordulattal ledobhatta magáról és a másik pillanatban talpra ugrott. Egyik kezével görcsösen szorította magához az értékes keresztet, míg a másikkal magához ölelte az önkívületbe esett Lamo Irént. — Most már meg van oldva a szü­letésem titka. — Mit beszélsz? — szólt a másik el­képedve. — Ez az ékszer az anyádé volt? Hi­szen akkor az én anyám a tied is. Te a testvérem vagy! 1 Drug támolygott, mintha taglóval { ütötték volna le. Szavak után kapkodott, de a kitörni készülő szó torkán akadt. Ezt a gyönge pillanatot Adio előnyé­re használta ki és erős karjaiba kapta a még mindig ájult leányt és elmenekült vele a park sűrűségébe. Percekig állott egy helyben Drug. — Mintha kővé változott volna... * Drug csak hosszú idő után tért ma­gához bódultságából. Nehéz sóhaj tört ki ajkán. — Az én anyám bűnbe keveredett? — szólt extázisbán. Valami iszonyú ese­mény előzhette meg ezt a szörnyűséget. Világosságot, mert beleörülök!... — Ki beszél itt éjnek idején? — szó­lalt meg egy hang a fiatal ember köz­vetlen közelében. — Ki háborgat? — kérdezte rekedten tíz ifjú a kőpadról felpattanva. — Drug vagyok. Ha jól hallom, ez ! az én John fiam hangja. Csakugyan te Anyaköuyvi hírek — Május 10. — május 17. — Születtek: Magyar Sándor és Luka Erzsébetnek Imre nevű fiuk. Lengyel József és Tóth Abonyi Erzsébetnek Juliánná ne­vű leányuk. Magda Sándor és Paprika Máriának Mária Irén nevű leányuk. For­gó Imre és Szekula Juliánnának Julián­ná nevű leányuk. Tallér Ferenc és Har- kai Margitnak Margi* nákrü leányuk. Gei­ger Ferenc és Háberbus Erzsébetnek Já- nes nevű fiuk. Katz Simon és Diamant Karolinának Ibolya nevű leányuk. Prá- cza Pál és Pataki Vilmának Pál László nevű fiuk. Meghaltak: Bükovics József 72 éves. Hodossy Etelka 60 éves. Fleischer Izidor 72 éves. Forgó Juliánná 21 napos. Nagy Lajos 38 éves. Vasas CsiLLag Mária 38 éves. Kihirdetett (egyesek: Horváth István Károly Mária bácsal­mási lakossal. Házasságot kötöttek: Kósa István Király Gy. Erzsébettel. Gergely Jenő Gáspár Margittal. Nyilas Gyula Szajkó Gizellával. Lakos Imre Milicz JuÜánnával. RÉZGÁLICOT eredeti gyári árban és csomagolásban (termelőknek is legolcsóbban árusít ORION RÉZGÁLICGYÁR helyi lerakata KELLNER FÉLIX cég Olaj, benzin és petróleum szaküzlet Városház épület. Felelős szerkesztő és kiadó: PBAGERJANOS crém szeplőt, májfoltot, pattanást elmulaszt, napbarnitott arcbőrt kife* hérit. Csodás arcápoló, a legcsunyább arcot is széppé varázsolja. Kapható a Rád patikában Kossuth u, 1 (Takaréképület) Nyomatott a Kiskunhalas Helyi Értesítője Lapvállalat=nyomdában