Újpest, 2005 (13. évfolyam, 1/306-25/330. szám)

2005-08-18 / 16. (321.) szám

4 ÚJPEST 2005. augusztus 18. I. Újpest Kupa horgászverseny A rekkenő hőségben a halak is megdolgoztak a sikerért Az igény, hogy az újpestiek egy horgászversenyen mérjék össze erejüket, régen megfogalmazódott. A városrésznek van folyója, ámde nincs tava, s a verseny megrendezésének feltételei a kora nyárra teremtődtek meg. Az újpestiek körében is közkedvelt Palotai-horgásztavat helyszínként megne­vezve lapunkban dr. Tóth Krisztina alpolgármester - aki egyébként maga is szenvedélyes horgász - az önkormányzat versenyfelhívását ekkor írta ki I. Újpest Kupa néven. A szervezők a verseny ötletét kibővítették, remélve, hogy a verseny résztvevői nem egyedül érkeznek, és egyfajta családi nap­pá „érik" a program. A nap eseményeit színesítette a halászléfőző ver­seny, amelyhez paprikát, sót, egyéb hozzávalókat ugyan az indulóktól vártak, ám a halat helybe hozták számukra. A július 30-i horgászkupa rekordot dön­tött. Egyfelől a résztvevők számát illetően, másrészt a rekkenő hőség miatt, a ne­mes küzdelem idején ugyan­is 37 fokot mutatott a hőmé­rő, Az amúgy is nagy próba­tételnek kitett pontyok mel­lett embert, azaz horgászt próbáló volt az időjárás, a hőség. A jól sikerült rendezvényről és „hozadékáról" dr. Tóth Krisztina alpolgármesterrel beszélgettünk. Először arról, számított-e ilyen nagy érdeklődésre és sikerre?- Az érdeklők száma messze felülmúlta várakozásomat. Amikor a Palotai- horgásztó egész napos használatáról tárgyaltunk, valamennyien úgy gon­doltunk, a lehetőségeinkhez mérten mindenképpen impozáns méretű területet tudunk kínálni, a húszhektáros tó partján és az azt körülölelő ötvenhektáros zöld területen biztonságosan és kulturált körülmények között el tudunk helyezni több száz résztvevőt. Azután kiderült: bővíteni kell a lehetőségeket, végül is 76 egyéni nevező és 41 csapat - három-három fővel - nevezett, egytucatnyi csapat kívánt rajthoz állni a halászléfőző ver­senyen, jöttek természetesen a családok, barátok is, úgyhogy keresve sem lehetett volna ezen a szombaton egy talpalatnyi területet találni a helyszí­nen. Számításaink szerint közel 600-an voltak vendégeink ezen a napon. A horgászás sokak szenvedélye, de az is köztudott, hogy már nem olcsó foglalatosság. A Palotai-horgásztó például „rendes körülmények” között 2500 forintos nappali, 3000 forintos éjszakai jeggyel látogatható. Verse­nyünkön mi egy jelképes, 500 forintos nevezési díjat kértünk, zártkörű versenyszabályokat alkalmaztunk, és nem kértünk állami horgászjegyet, területi engedélyt, amelyek együtt már a 10 000 forintot is elérhetik nap­jainkban. A felhívásban foglaltak rendkívül kedvezőek és csábítóak voltak. Mivel sokan éreztek nagy kedvet a versenyzéshez, nem volt más választá­sunk: több halat kellett ren­delnünk és telepítenünk...- Dunába vizet, azaz hor­gásztóba halat?- Igen. Az üyen és ehhez ha­sonló versenyeken ez alap- követelmény, és természetes dolog is, hiszen résztvevő­inknek folyamatos élményt, azaz (hal) kapást akartunk mi is biztosítani. Bár a Palo­tai-horgásztó arról híres az odajáró újpesüek körében, hogy azt megbízhatóan és korrektül telepíük hetente Ifj. Gruber Zoltán és húga, aki nem akart lemaradni fivérétől, és ő is fogott halat hallal, a verseny és a nevezők száma azon­ban ennél többet kí­vánt. A gödöllői Arany Ponty Halászati Rész­vénytársaság speciális autója a versenyt meg­előző napon és a ver­seny napján háromszor szállított pontyot. Bár a versenyen fogott halak mázsálás után visszakerültek a tóba, versenyzőink személyenként 2-2 halat hazavihettek az önkormányzat ajándékaként. Ráadásul a tucatnyi halászléfőző bográcsállás mindegyike 3-3 kilogramm halból alkothatott ételt. A folyamatos fogás, mérés összegzése hatórai küzdelem után eredményhirdetéssel zárult, gazdára találtak a serlegek és a dobogós helyekért járó horgászfelszerelés nyeremények. Nagy örömömre 25 000 forintos különdíjat ajánlott fel és adott át az Újpesti Roma Kisebbségi Önkormányzat nevében Csóka János elnök úr.- Milyen eredmények születtek a horgászversenyen?- Az első helyezett közel negyven, a második helyezett 31, míg a har­madik helyezett csaknem 21 kiló pontyot fogott. Ezt a teljesítményt nagyra értékelem, mert a horgászok nagy-nagy ügyességére és végtelen türelmére volt szükség. A nagy melegben ugyanis a pontyot nemigen érdekli a csali, egyáltalán az evés? Ráadásul olyan halfajta, amely a bőrén keresztül is képes oxigénhez jutni, gyakran jön fel a víz felszínére. Ekkor képtelenség horoggal megfogni. Ha volt a rendezvényünknek kritikus pontja, ez volt az. Úgy érzem, a halak is megérezték, hogy nem lehetnek passzívak, és segíteniük kell! A szerencsénk mellett ügyes horgászaink voltak. Sajnáltam, hogy ebben a hőségben a kicsi gyerekeket és az időseket a családok otthon marasztalták, de azt kell mondanom, helye­sen döntöttek. Bár versenyünkről nem hiányzott az egészségügyi szol­gálat, szerencsére nem voltak rosszullétek. Ebben is szerencsések voltunk.- Hogyan dőlt el a halászléfőző verseny?- Azt kell hogy mondjam, abszolút titkosan, bár ezt nem feltétlenül terveztük így. A részt vevő csapatok ugyanis számot kaptak, a nem csak újpesti horgászegyesületi tagokból álló zsűri a tányérok aljára ragasztott Fábián István, „Pista bácsi”, aki eltakarta vállával a tavat ÜÉÉ Az I. Újpest Kupa horgászver­seny „dobogós” helyezettjei: I. Balázs László, 39,328 kg. Ajándéka: XPower 603-as orsó, Scarp 360 3LB horgászbot II. ifj. Daróczi Lajos, 30,821 kg. Ajándéka: Trabucco 660-as orsó; Match 390-es horgászbot III. Karaczkai László, 20,645 kg. Ajándéka: Trabucco 330-as orsó; 390-es feeder horgászbot