Keleti Ujság, 1944. szeptember (27. évfolyam, 198-218. szám)

1944-09-12 / 206. szám

1944. SZEPTEMBER 12. KJEiqrt _ MAGYAR UJSÄ& » PB-' ■*» u -ILLiiJM IIJWUIIJgjagHBBBMBai 3 ✓ fiz elsötétítés időpontja A honvédelmi miniszter vonatkozó rende­leté értelmében az elsötétítés 20.30 órakor kezdődik és 5.30 óráig tart. A rendelkezés zeptember 10-lg marad érvényben. Szolgálatos gyógyszertárak Egyszarvú gyógyszertár, Mátyás király- tér 10. sz. Távbeszélő: 32-23. — Keresztes gyógyszertár, Mussolini-ut 2. sz. Távbeszélő: 13-49. — Hargita gyógyszertár, Horthy-ut 1. sz. Távbeszélő: 21-55. — Fádual Szent Antal gyógyszertár, Hltler-tér 18. sz. Táv­beszélő: 31-10. — Titokzatos lopás egy belvárosi bérház folyosóján. Lázár Dénes Rákóczi-ut 62. sz. alatti lakos feljelentést tett a rendőrség bűnügyi osztályán Ismeretlen tettes ellen, aki a Honvéd-utca 23. szám alatt lévő bér- ház emeleti folyosóján feleségének ellopta kézitáskáját. A táskában 4000 pengő kész­pénz és az egész család élelmiszerjegyei voltak. A nyomozás megindult. — Egyhónapi fogházat kapott a juhtolvaj bivalypásztor/ Szailós Pál János magyarvis- tai bivalypásztor lopás vádjával került a biróság elé. Az esemény még az elmúlt év őszére nyúlik vissza. Szailós a szomszéd­ságában lakó Gáspár János juhpásztortói 2 juhot lopott el. Szailós Pál a törvényszéki tárgyaláson mindvégig tagadott A tanúval­lomások alapján a vád azonban rábizonyult és ezért 1 havi fogházbüntetést és 1 évi jogvesztést kapott. Feleségét pedig, aki se­gédkezett neki a lopásban, 50 pengő pénz- büntetésre Ítélték. Az elitéltek felmentésért, a királyi ügyész súlyosbításért fellebbezett. — Ágyneműt lopott — három hónap. Máthé Erzsébet 25 éves kolozsvári lakos az­zal a váddal került a biróság elé, hogy munkaadóját meglopta. A fiatal bejárónő beismerte, hogy egyik bejáróhelyéről 2 pap­lanhuzatot, 2 párnahuzatot, 4 damaszt szalvétát emelt el. A holmik javarészét el­adta. Cselekménye miatt a bíróság 3 havi fogházbüntetést és 2 évi jogvesztést szabott ki reá. Az Ítélet jogerős. — Vasárnap este elloptak egy lovasfoga­tot a Mátyás király-térről. Kilin Gergely Márton Gyárfás Jenö-utca 17 szám alatti lakos vasárnap este betért a Mátyás király- téren levő Ursus sörözőbe, hogy eflfogyasz- szon egy pohár sört. Közben sötétbarna szőrű pej kancáját valaki elhajtotta. Kára meghaladja a 10.000 pengőt. A rendőrség erélyes nyomozást Indított a vakmerő tettes kézrekeritésére. — A Magyar Ünnep legújabb számában Hattyassy Katalinnak mondja el feitünést- keltö nyilatkozatát a film forradalmáról Szöts István filmrendező, aki szerint az ab­szolút filmnek sem íróra, sem hires szí­nészre nincsen szüksége. Szabó Dezső, a nagy magyar Író Ima címmel az élet jogá­ról ir irodalmi értékű vezércikket. Bágyoni Váró Ander Hatodik év cimmel az irodalom' és művészet minden vllágviharban való megőrzéséről szól. Erdélyi József Óvóhe­lyen cimü költeménye, Mécs László ódája Vaszary Piroskához. Puszta Sándor Emlék­vers Móricz Zsigmondról és Gellért Vilmos Szomorú verse — egy-egy költői esemény. A Magyar ünnep uj, száma közli Nyirő Jó­zsefnek rendkívül Időszerű, Ízes erdélyi irá* sát, Baróti Géza filmnovelláját és Mándoky Katalin feltünéstkeltő beszélgetését Ajtay Andorral, a Nemzeti Színház tagjával. A Magyar ünnep uj számát gazdag képző­művészeti és divat-rovat, tábori posta, sok humor, mozikritika, rejtvény és rengeteg olvasnivaló egészíti még ki. Az uj szám közli Bágyoni Váró Andor Anyja neve ci­mü nagysikerű regényének folytatását is. Az uj előfizetők ennek a legérdekesebb kor- történeti regénynek eddig megjelent foly­tatásait Is megkapják. Szaniszló és Páll letiltása ellenére is Döntetlenül vészeit a HUG a Gammával 2:2 (0:0) arányban Vass sérülten játszott, Szeréniy dr. volt a KIIC legjobb embere — Ferenc­város, Újpest, Kispest, Szentlörinc, Salgótarján győztek az NB harmadik fordulóján Kolozsvár, szeptember; 11. Úgy látszik, ez alkalommal is sikeres volt a fővárosi körök KAC-ellenes működé­se, mert a szövetség anélkül, hogy Falit vagy Szanlsziőt meghallgatta volna, meg­hozta döntését az egyesbiró által, aki 6—6 hónapi eltiltással büntette Erdély két ki­váló régi labdarugóját. És mindezt úgy in­tézték, hogy az utolsó percben — szombat este — érkezett a két régi harcos eltiltása a piros-fehérek vezetőségéhez. így került lebonyolításra Kolozsvárott az NB harma­dik fordulója vasárnap délután fél 5 óra­kor a Gamma és a KAC csapatai között. Mérkőzés elölt. A Ganiuia-játékosok a hosszú, fárasztó utazásra panaszkodtak, mert az ut bizo­nyos részét gyalog és kocsival tették meg, éppen úgy, mint a KAC egy héttel ezelőtt. A játékosokon látszott a fáradság és Király gyúró alapos munkát végzett, míg felfris­sítette a játékosokat. A KAC-öitözóuen kü­lönösen Mózsi szorult kemény gyúrásra. Minden elismerést megérdemel, hogy sérül­tén is vállalta a mérkőzést a piros-fehér becsület érdekében. Opata edző kitűnő szak­tanácsokkal látta el fiait, mikor Deák já­tékvezető sípjelére fél 5-kor pályára vonul a két csapat az alábbi összeállításban: Gamma: Tóth Gy. — Híres, Kónya — Zakariás, Szabó, Kemény — Kincses, Hor­váth, Kornél, Tóth L., Komiódi. KAC: Márki — Vass, Farmati — Rad- nai, Szerémy, Csákány — Farkas, Kovács IV., Bonyhádi, Sütő, Kovács I. f A játék Mindkét oldalon tapogatózással indul ^ mérkőzés. Az első komolyabb esemény Bonyhádi szabadrúgása, ami kapu fölé száll. A 9. percben,» KAC-nak alkalma nyilik a vezetés megszerzésére, B. Kovács I. bead és Sütő kapásból kapura vágja a labdát. Tóth Gyuri jókor nyui a veszélyes lövésbe és a kipattanó labdát Farka« nehéz szögből, — ahelyett, hogy bekanyarodott volna vele ■— fölé vágja. A mérkőzés legnagyobb helyze­tének kihagyása volt. Mezőnyjáték követ­kezik, amit Szabó elsőrangú kullancsjátéka, Zakariás okos labdakezelése tesz élvezetes­sé egyik oldalon, mig a KAC védelemben örvendetesen hat Szerémy dr. és hármaim megbízható és mind jobb és jobb teljesít­ménye. A 21. percben Kincses fut el ügye­sen Farmathi mellett, de lövése a külső hálóba akad. Utána meleg helyzet adódik a KAC-kapu előtt, mert Kornél ügyesen ki- ugorva, 6 méterről lő a kifutó Márki mel­lett, de „tuiheiiyezett“ labdája kapufái ól kipattan. Feltűnő Márki gyenge tempóér­zéke. Majd Bonyhádinak akad'pár jó hely­zete, de mindig Szabó „alatt" marad. Fél­idő végéig erős iramban küzd mindkét csa­pat, de gólt egyik sem tud szerezni. Szünetben Kalmár mester lapos játékra oktatja a görögbetüsöket és lat kóló hiányát emlege­ti. Zoli bácsi a „tulpasszolást" kárhoztatja es kapuratörö játékot kér. A második félidő lionyhády előretörésével kezdődik, de szabó ezúttal is „magasabb". Bonyhády ezt nem akarja elismerni. A 2. percben születik meg a Gamma első gólja. Kornél megugrik s mikor már Vass sze­relné, átad Komlódynak, akinek a lábáról lecsúszó lövés Márki bizonytalankodása miatt a KAC kapuban köt ki. 1:0. De nem hagyja magát a KAC sem. Bouy’.ády és Sütő a i f Jii s< lit; is Enijit aki nem birja egyedül megakadályozni a két csatár összjátékát, úgy hogy Bonyhády megugorva védhetetlenül lő Tóth Gyurka hálójába. 1:1. Mintegy húsz perces fergeteges KAC táma­dás következik, de Bonyhádyu és Kovács IV-en elakad a labda. Az eredménytelenül maradt lelkes KAC támadás után a Gamma Is rákapcsol és a 22. percben Komlódy ke­reszt lövése a rosszul kifutó Márki mellett kapura tart s csak Szerémy feje menti a j biztosnak látszó gólt. Megint a KAC kerül | fölénybe, de Szabó mindég sikeresen ment Bonyhády elöl, mig Kovács IV-et Zakariás teljesen semlegesíti. A 29. percben Zaka­riás, a Gamma újonca jön fel a labdával a középvonalig, ott átad Horváth Károlynak, aki jót szaladva, mintegy 25 méterrel ha­talmas lövést küld Márki kapujába. 2:1. Most Bonyhády és Farkas cserél helyet. Ko­vács I. beadása Sütő fejéről száll kapu fölé, majd Sütő beadásából Bonyhády fejjel mellé. A 39. percben a félidő közepétől feljavult B. Kovács I. remek beadása kerül a Gamma kapu elé, amit a szemfüles Farkas csip el és védhetetlenül bejö. 2:2. Még egy alkalom mutatkozik a KAC számára, de Kovács I. lövése fölé száll és mezőny játékkal véget ér a mérkőzés. MÉRKŐZÉS UTÁN A Gammán látszott a fáradtság, de azért jól játszott. Kalmár mester jól neveli a gö­rögbetüsöket. Egyénileg - Szabó, a Kábeltől szerzett Zakariás, Horváth K. játéka volt kifogástalan. Tóth Gyuri nem tehetett a gó­lokról. Pár gyönyörű védést láttunk tőle. Ma Is ő a legjobb magyar kapuvédö játé­kos. A KAC-ban Szerémyi dr. volt a leg­jobb. Megbízható nyugodt játékos, akire mindég minden poszton számítani lehet A fiatal Farmaty se marad el Szerémy mö­gött. Ügyesen fordul, jól helyezkedik. Egy kis rutinra van szüksége. Csákánynak nem sikerült vasárnap úgy, mint azt vártuk tőle, de azért dolgozott. Radnaitól és Farkastól láttunk néha-néha valamit. Kovács I. a má­sodik félidőben jó volt. Sütő lövésre mindég készen állott, de labdáért ritkábban járt mint máskor. Bonyhády fáradt volt, Kovács IV. próbálkozott, de nem ment neki a já­ték. Mózsi sérülten is igyekezett. Márki ki­futásai hajmeresztöek voltak Formahanyat­lásban van. Reméljük rendbe jő rövidesen. A játékról a következő nyilatkozatokat kaptuk: Kalmár edző: — igazságos eredmény. A Gamma egy árnyalattal mintha jobb lett volna. Király vezető: — A fárasztó utazás után elégedett vagyok az eredménnyel. Opata: — Az adott körülmények között többet nem is várhattam. Boga Ödön: —A fiuk elég jól játszottak. Meg vagyok elégedve. A TÖBBI EREDMÉNYEK: A DiMAVAG—-KAC és Újvidék—DVSC mérkőzésekre vasárnap nem került 3or. Va­lószínű hétíön játszották le őket. Újpest—Szegedi AC 3:2, (1:0). 3500 néző. Vezette Polgári. Góllövök: a 44. percben Szusza, szünet után a 14. percben Pozsonyi 2:0, a 23. percben Balogh II. 11-esböl 3:0, a 28. perében Vörös 3:1 és a 42. percben Gaáz 3:2. N Ferencváros—Csepel FC 4:1 (2:0). 12.000 néző. Vezette Lantos. Góllövők: a 36. perc­ben 11-esböl Rudas, a 42. percben önódy 2:0. Szünet után a 4. peicben Sipos 3:0, a 29. percben Gyulai 4:0 és a 43. percben Maro­sán 4:1. Kispest—MA VÁG 5:2 (3:1). 1500 néző. Vezette Horváth dr. Góllövök: a 15. percben Kontróhr 0:1, a 21 percben 1:1, a 27. percben Mészáros 2.1, a , percben Egresi 3:1. Szünet után az 5. percben Pala­tínus 3:2, a 19 percben Olajkár I. 4:2 és a 43. percben Puskás 5:2. SzAC—Szolnoki MÁV 6:2 (4:1). 1500 né­ző. Szolnok szünet után egyenragu ellenfél volt. Góllövök: az 1. percben Deák 1:0, a 30 percben Deák 2:0, a 32. percben Vezér 2:1, a 35. percben Deák 3:1, a 38. percben G. Tóth 4:1. Szünet után a 7. percben Deák 5:1, a 30. percben Deák 6:1 és a 35. perc­ben Nagy II. 6:2. SalBTC—Ungvári AC 5:2 (1:2). 2500 né­ző. Vezette Zombori. Az ungváriak az első félidőben meglepően lelkesen, lendületesen játszottak. fl KMTE vereségi; a KB legnagyobb meglepetése Kolozsvár, szeptember 11. A vasárnapra kitűzött KB. mérkőzések közül csak a KKASE—KMTE mérkőzés­re került sor, amelyik a legnagyobb meglepetésre a munkások váratlan vere­ségét eredményezte: 4:3 (2:2) arányban. A vezetést a KMTE szerezte njeg, amit. Seprényi hibája folytán rövidesen ki­egyenlített a KASÉ. Ezután a munkások indokolatlanul tulkemény játékba kezd­tek, aminek eredményeképpen Kuszalik dr. játékvezető kiállította elpbb Balogh, majd Adorján KMTE játékosokat. így a közgazdaságiak vezetését Brassai szünet előtt 11-ből egyenlítette ki. Fordulás után büntetőből megint a KKASE veze­tett, sőt Marosi szép egyéni játék után növelte is az eredményt. A mérkőzés vé­ge előtt Tóth remek fejesgólja beállítot­ta a végeredményt. A K. MÁV—Postás és Corvin—Bástya mérkőzés a Postás és Corvin meg nem jelenése miatt elmaradt. A Corvin eljá­rásának még a szövetségben is folytatá­sa lesz, amint értesülünk. miSPORT CSAK HÁROM SZÁMOT RENDEZETT MEG A KEAC, DE ABBÓL KETTŐ KERÜLETI CSÚCS Kolozsvár, szeptember 11. A KEAC csucskisérleti versenyét a kedvezőtlen időjárás nagyban befolyásol­ta, úgy, hogy a tervtől eltérőleg délután megtartott versenynek csak három szá­mát tarthatták meg. Örvendetes azonban, hogy a három versenyszám közül kettő­ből kerületi csúcseredmény lett. Ered­mények : 3x50 ifj. vegyesváltó: 1. KEAC I. (Ká- nyádi II., Sebestyén, Poszler) ideje 1:50.4 mp. (uj kerületi csúcs). A régit a KAC tartotta 1938-ban 1:53.2 mp-el (hitele­sítve van). 2. KEAC II. (Erdélyi Posz­ler II. Ganosz) ideje 2.08. 3. KEAC III. Konczvald, Drágán, Tprbucz ideje 2:34.3 mp. 50 m. ifj. mell: KEAC 36 mp. (uj ke­rületi cancs). A régit Lőrincz KAC tar­totta 1939-ben 41 mp-vel, (hitelesítve van). 2. Kányádi II. KEAC 44 mp. 3. Poszler II. KEAC 47 mp. 10 m. ifj. gyors: 1. Poszler I. KEAC 1.20 mp. 2. Konczvald KEAC 1:24.2 mp, 3. Erdélyi KEAC 1:27,6 mp. r