Keleti Ujság, 1944. szeptember (27. évfolyam, 198-218. szám)

1944-09-05 / 201. szám

KELETÉ_ MAHYARUSSAOC, T944. SZEPTEMBER 5. 18/i»ortKirc»cl6 Jogtalanul megítélt il-esből egyenlfóeH a MÂVAG fiz Ujpesí, Ferencváros, Ufvldék, DiMáVAG, SalBTC győz’:* a második 7ord?iió lejátszóit mérkőzései során Vasárnap GaMMS—KSC bajnoki találkozó Kolozsváron Kolozsvár, szept. 4. A nagy érdeklődés közepette sorrakerült KAC—MÂVAG bajnoki találkozó be^jj- -otta a hozzáfűzött reményeket, mert a ko­lozsvári piros-fehérek csapata a hosszú és -árasztó utazás ellenére, is sike esen mutat­kozott be a fővárosi sportkörök és a néző­sereg előtt. Tekintettel a rendkívüli körül­ményekre, még ma sém áll módunkban a mérkőzés njinden egyes részleteiről beszá­molnunk. A vezetést a KAC szerezte meg az első félidő 28. percében Bonyhády hatalmas .lövésével. A félidő további folyamán, sőt, még szünet után, sem sikerült a MÁVAG- nak megszereznie a kiegyenlítő, gólt, mert a KAC védelme szilárdan helytállt. A -má­sodik félidő 40. percében a Márkit támadó Márayt Szaniszló II. szabályos testtartással tartóztatta fel. A játékvezető teljesen jog­talanul 11-est Ítélt, mire a közönség nagy tüntetést rendezett ellene. A büntetőt Kallói értékesítette és igy egyenlített a MAVAG, a mérkőzés hátralevő perceiben lelkesen roha­mozó KAC ellen. A második forduló során két mérkőzést kellett elhalasztani. Mindkettőt az utazási nehézségek miatt. A Csepel FC ugyan meg­érkezett Nagyváradra vasárnap a késő déli órákban, azonban a játékosok annyira fá­radtak voltak, hogy a két vezetőségnek rö­vid tanácskozás urán abban kellett megáll a- podniok, hogy hétfőn délután játszák le a Csepel FC—NAC bajnoki mérkőzést. Debre­ceni VSC vasárnap délutánig nem érkezett meg a fővárosba. így a Szentlörinci AC-al való bajnoki mérkőzést szintén el kellett egy nappal halasztani. A második forduló további mérkőzései so­rán Zsengellér újbóli „bombaformája" kel­tette a legnagyobb meglepetést. Ismeretes Nehézségek sorozata a Körzetilösjsoksáoban A Bástya csapata az állomásról tért vissza Kolozsvár, szeptember 4. A XV. körzet KB mérkőzései a kolozsvá­ri csapatok számára az általános helyzet fo­lyományaképpen kedvezőtlenül alakultak. A Bástya csap.-*- vasárnap reggel az állomás­ról kényszerült visszatérni utazási engedély hiányában. A KKASE, valamint a KMAV csapatai a fenti okok miatt szintén nem tudtak rendeltetési helyükre utazni s igy három helybeli együttes mérkőzés nélkül maradt' Mint értesültünk. Kulik András, a Bástya szakoktatója még vasárnap reg­gel jelentette a he'yzetet az MLSz észak- erdélyi kerületének elnökségénél és ugyan­akkor távbeszélőn értesítette az OSK veze­tőségét is. így tehát minden valószínűség szerint — tekintettel arra, hogy rajtuk kí­vül álló okok miatt nem utazhattak el — a kolozsvári csapr*"k nem vesztik el meg- nemjelenés miatt mérkőzéseik két pontját, hanem későbbi időpontban fog sor kerülni a* elmaradt mérkőzések lejátszására. A DMÂV csapata is csak este fél hétkor ér­kezett meg a KMTE el'eni mérkőzésbe, Úgyhogy csak egy félidőt tudott a két csa­pat lejátszani. A két együttes vezetőségé­nek megállapodása folytán a mérkőzést le­játszottnak tekinti mindkét fél. A mérkő­zés igazolása ügyében Szabó Ödön országos egyesbiró dönt. így tehát szabályosan csak a KAC „csi­kók"—Postás SE mérkőzésre került sor, ■melyet az ifjúsági sorból már kinőtt já­Sarkady KAC, Sebestyén KEAC kerületi csúcsot usz a^ a FEÂC csucsbisőrleti versenyén A KE * C ifjúság- i ve^yesválféja is megdöntötte a régi c ácsot ugyanis, hogy az Újpesti vezetők utóbb elé­gedetlenkedtek Zsengellér játékával és azzal a gondolattal foglalkoztak, hogy a népszerű „Ábelt“ kihagyják a csapatból. Erre azon­ban még nem került sor és Zsengellér há­rom góljával megérdemelten győzött a lila- fehér gárda a Szent László tornabeli nagy ellenfele — a Gamma ellen. A többi mérkő­zés eredményeit a következőkben adjuk: Ferencváros—Ungvári AC 5:0 (3:0). 5000 néző. Vezette Virágh. Góilövök a 4. percben ónóuy 1:0, a 8. percben Sipos 2:0, a 26. percben 11-esből Rudas 3:0. Szünet után a 4. percben ónódy 4:0 és a 41. percben Gyu­lai 5:0. Újvidéki AC—Szeged AK 3:2 (2:0). 1500 néző. Vezette Dankó. A N. Vasasból leiga­zolt Juhász pompásan mutatkozott be. A fiatal csatár egymaga rúgta a három gólt A szegediek góljait Nagy lőtte. Újpest—Gamma 3:2 (2.T). 3000 néző. Ve­zette Kőhalmi. A gólok a következő sor­rendben estek: a 10. percben Zsengellér 1:0, a 31. percben Tóth Lajos ll-esból egyenlít 1:1, a 40. percben Zsengellér 2:1. Szünet után a 24. percben Zsengellér 3:1, a 40. perc­ben Tóth lajos 3:2. SalBTC—Kispest 2:0 (1:0). 2000 néző. Vezette Szőke II. Góllövök a 35. percben Vineze. Szünet után a 44. percben Laczkő. DiMAVAG—Szolnoki MÁV 3:0 (1:0). A szeptember iaedikére tervbe vett Hor­vátország—Magyarország találkozó elmarad. Ezért a szövetség úgy döntött, hogy a no­vember 1-re kisorsolt bajnoki találkozókat előrehozza szeptember 10-re. így vasárnap Kolozsváron a Gamma csapata veszi fel a küzdelmet a KAC ellen az értékes bajnoki pontokért. tékoskeretből alkotott általában jóképessé- gü KAC utánpótlás együttese nyerte meg a kilenc, később tiz emberrel kiálló Postás legénység ellen 3:1 (2:0) arányban. Qóllö- Vök: Szabó (öngó*), Szabó és Kiss M... il­letve Kirea (öngól). A KAC utánpótlás okos és iskolázott játékkal megérdemelten győzött a lelkes és sportszerűen küzdő Pos­tás SE ellen, akik tiz emberrel is merték vállalni a •játékot, A mérkőzést. Gáli jól*1 ve­zette. A két csapat a következő összeállí­tásban játszott: KAC II.: Hartig — Szilágyi, Kirea — Bálint, Szalóki, Fülöp — Kiss M., Pruner. Tamás, Boér, Szabó. Postás Sl£: Baranyai —- Derzsi, Nagy — Orosz, Szabó, Sánta — Vass, Huszár, Stir I., Fekete. Jók: Hartig, Kiss, Pruner, Illetve Bara­nyai, Fekete, Stir. H: .TE—DMAV (1:0). Egyenlő ellenfelek küzdelmét mutatta az egyfélidős mérkőzés. • A KMTE egységesebbnek és szlvósabbnak mutatkozott. Az egyetlen, egyben győz­tes (?) gólt Balogh rúgta a 31. percben. A KMTE megérdemelten győzött s ha a má­sodik félidőt, is lejátsszák, akkor is minden bizonnyal a KMTE került volna ki győztes­ként. A mérkőzést Tóth Géza jól vezette. A két csapat az alábbi összeállításban vet­te fel a küzdelmet: KMTE: Seprényi — Balatoni, Nagy F. — Balogh, Tóth, Bedő — Bozóki, Szántó, Nagy L., Adorján, Brassai. Dési MÁV: Szűcs — Erdei, Kovát» — Szász, Magyar, Lé tál — Muzsi, Huszár, Bu- . zás, Fodor, Szabó. Jók: Balatoni, Balogh, Brassai, illetve Szász, Fodor, Búzás. Kolozsvár, szept. 4. Vasárnap délután 5 órakor nagyszámú nézősereg ^előtt bonyolította le a KAC az Egyetemi Sportpark uszodájában csucs- kisérleti Versenyét. A verse, yek teljes sportsikerrel zárultak, amennyiben Sar- kady KAC a 200 m. férfi gyorsuszás ed- ligi 2.Jfl mp-es idejét 2Í:3Jf.9 mp-re javí­totta, míg a kitűnő fiatal Sebestyén az 50 m-es ifjúsági, mellúszásban a 36.5 mp-es időt 35.8 mp-es idővel döntötte meg. A Bástya uszodanyitón 3x100 m-es vegyesváltóban kerületi csúcsot úszó KEAC* Kányádi—Sebestyén—Poszter I. összeállítású együttes az eddigi 1:53.2 mp-es kerületi csúcsot 1:52.9 mp-es idő­vel döntötte meg. Eredmények: 50 m. gyermek mell: 1. Dózsa KAC 48 mp. 2. Sipos KAC 48.8 mp.. 3. Poszter II KEAC 49.1 mg. 3x50 m. ifj. vegyesváltó: 1. KEAC (Kányádé— Sebestyén—Poszter I) 1:52.9 mp. kerületi csúcs. 2. KAC (Gál—Szöliősi—Krisán) 2:06.1 mp. 50 m. gyermek, gyors: 1. Er­délyi KEAC 3714 mp. 2. Márk KEAC 44 mp. 3. Nagy KAC 44.2 mp. 50 - .. leány mell: 1. Wellmann Jutka KAC 53.4 mp. 2. Hant H. KAC 54.6 mp. ? Szász KAC 55 mp. A nagymezőnyü versenyben a te­hetséges kis Wellmann biztosan győzött. 50 m. női gyors: 1. Kovács Bori KAC 41.2 mp. 2. Hant I. KAC 44.4 mp. 3. Kuku KEAC 46 mp. 200 m. férfi gyors: 1. Sar- kadi KAC 2:34.9 mp. kerületi csúcs. 2. Gonosz KEAC 2:59.4 mp. 3. DéneS*siEAC 3.42 mp. 50 m. ifjúsági mell: 1. Sebes­tyén KEAC 35.8 mp. kerületi csúcs. 2. Kányádi KEAC 42.2 mp. 2G0 m. ifjúsági gyors: 1. Poszter I. KEAC 3:05.3 mp. 2. Konczwald KEAC 3:17 mp. 3. Erdélyi KEAC 3:29.5 mp! Konczvoaldnak fejlő­dése örvendetes eseményként hatot,. 200 m. ifjúsági mell: 1. Horváth KEAC 3.32 mp. 2. Kiima KEAC 3:37. 3. Szöliősi KAC. 100 m. női hát: 1. Kovács Bori KAC 1.37 mp. Kovács Borinak tekintet­tel, iiogy versenytárs nélkül indult, nem sikerült megdöntenie az általa felállított 1.36.4 mp-es kerületi csúcsot. 50 m. leár j h if: 1. Wellmann Jutka KAC 57.3 mp. A versenyek után Kolozsvár I. és Ko­lozsvár H. vizilabdamérkőzésre került I sor. A győzelmet Kolozsvárr I. csapata szerezte meg 4:2 (0:0) arányban C'.ráth, Sarkadi (2) és Gál, illetve Pos ier és Gonosz góljaival. A két csapat a követ­kező összeállításban játszott: Kolozsvár I.: Kiima—Gálffi, Gvráck—Sarkadi—Gál, Drotleff, Kovácsy. Kolozsvár II.: Swei- kovszky—Poszter, Rozner—Sebestyén— Erdélyi, Kányádi,' Gonosz. Jók: Kiima, Sarkadi, Guráth, illetve Sebestyén, Er­délyi, Kányádi. A mérkőzést Leitersdoi - fér Tibor és Végli József dr. kifogástala­nul vezették. Versenybíróság: Koncz Ru- doíf, ifj. Leitersdorf er Ferenc, Paulini Károly, Sombori Dénes és Végh dr. veze­tésével kitűnően látta el feladatát. A rendezés nehéz és fáradságos munkáját Leitersdorfer Tibor KEAC sz. o. elnök jól oldotta meg. Vörös (MUE) Magyarország 1C44. évi MC-2S g«o:$Hszéfeains&a Budapest, szeptember 4. A Nemzeti Sportuszodában vasárnap délután rendezték az 1944. évi országos uszób-jnokságok utolsó versenyét. 1500 m-en Vörös MUE nyerte a bajnokságot 21:11.6 mp-es idővel. 2. Harasztos 2:39 mp. 3. Bállá MUE. Tátos és Végházi, aki­ket — mint ismeretes, — Csik Ferenc dr. uszókapitány jelentésére a Szövetség 8—8 hónapra eltiltott a versenyzéstől, nem indulhattak. Lebonyolították az or­szágos ifjúsági bajnoki számokat is. Eredmények: 3x100 m-es vegyesváltó: bajnok az Egri MOVE csapata 3:45 mp., 2. MAC 3:55 mp., 3. UTE. 100 m-es if­júsági hátuszás: bajnok Somhegyi Gam­ma 1:33.8 mp. 100 m-es ifjúsági hölgy gyorsuszás: bajnok Stefán Gamma 1:11.6 mp. 800 m-es gyorsulásban: bajnok Kor­pás Egri MOVE 11 mp. TENISZ SZIGETHY (UTE) ÉS ASBöTH (BBTE) A NEMZETKÖZI TENISZBAJNOKSÁG DÖNTŐJÉBEN A BBTK HÖLGY ÉS FÉRFI VERSENYZŐI NYERTÉK A PAROS BAJNOKSÁGOKAT Budapest, szept. 4. Magyarország 1944. évi Nemzetközi te­niszbajnokságai a befejezéshez közelednek. Szombaton délután játszották le a férfi, va­lamint a női páros döntömérkőaéseket, me­lyek az alábbi eredményekkel végződtek: Férfi páros döntő: Feliér, Stolpa HL BBTE—Asbóth cir„ Mayer BBTE 6:3, 3:6, 7:5, 6:3. Női páros döntö: Flórián, Jusits BBTE—dr. Gallnerné BSE, Hidasyné BEAC 6:3, 6:2. Vasárnap a nemzetközi teniszversenyek keretében a férfi egyesben Szigeti UTE 6:4, 6:3,-'6:4 arányban legyőzte Fehért BBTE és igy ő lett Asbóth ellenfele a döntőben, ame­lyet hétfőn délután bonyolítottak le. Ugyan­csak hétfőn játszották le a MAC Margit­szigeti sporttelepén a vegyespáros döntő­jét is. A legnagyobb meglepetést az Asbót—Ma­yer dr. bajnok páros veresége hozta. ATLÉHKA A HATVAN ÉVES LOVAS ANTAL IS BENEVEZETT AZ IDEI MAKATHONI BAJNOKSÁGRA Budapest, szept. 4. Magyarország ezévi marathóni egyéni és hármas csapatok részére kiirt bajnoki vetél­kedést szeptember 8-án Kassán rendezi a szövetség. A nevezési zárlat most volt & szö­vetségben és a hagyományos kassal bajnok­ságra harminc távfutó nevezett, köztük a 60 éven felüli Lovass Antal is A nevezettek névsora: Várnai DiMAVAG, Kiss, Dombóvári, Nagyvári, Varga, Briss, Gulyás MRTSE, Südi, Orsós, Holéczy, Keve- házi, Betley OTE, L ""is MAC, Kővári, Za- lavári, Darázs, Gede t^jiákvés), Kunsági, Lenghardt, Godány, Fazekas, Mucsl PSE, Kiss, Kapusi, Salay, Hunyadvári, Beszki UTE» Finta, Medve OVTK, Vass BSzKRT. * .?** i * ANDERS SON LEGYŐZTE HAGG ET A 2000 MÉTEREN Budapest, szept. 4, Hägg és Andersson Arne legutóbb Stock­holmban találkozott egymással 2000 méte­ren. Heves küzdelemben ismét Anderssoanak sikerült győznie 5:12.6-taL Hfigg 5:13.2-t fu­tott. Hägg 5:11.8-as világcsúcsától azonban mindketten elmaradtak. Egy spanyol közíró Tamási Áront GíouoSíoz Eissoniitja LISSZABON, szept. *. A L’Espag. öle cimü egyik jelentős irodalmi jolyóiratban cikk jelent meg Tamási Áronról, a kiváló erdélyi Íróról. A cikkíró, Juarez bevezetőben hangula­tos képet ad az erdélyi lélekről, majd ismerteti Tamási Áron művészetét, ame­lyet Jean Giononak, a nagy francia Író­nak művészetéhez hasonlít. Tamási és Giono egyaránt az egyetemes világiroda­lom utján azt sugározza, ami a nép lelké­ben él. Tamási ,^bel“-je példakép az egész világon az olyan embernek, aki egészségesen, egyszerűen gondolkozik. Részletesen ismerteti ezután Tamási ki­jelentéseit a magyar irodalom jövőjéről, valamint Spanyolország kultúrájáról és cikkét azzal a megállapítással fejezi be, hogy a háború halódik évének kezdetén a magyar értelmiség változatlanul bízik jövőjében. (MTI) ii fölfefvElésiigy! minisztérium erdélyi kirendeltségének minta baromfié! építési akciói» A fölümivelésügyi minisztérium erdé­lyi kirendeltsége a népies baromfitenyész­tés fejlesztése s ennek keretében az óla- zási viszonyok megjavítása érdekében az év folyamán minta baromfiól építési ak­ciót bonyolít le, amelynek végrehajtásá­val az Erdélyi Magyar Gazdasági Egye­sületet bizta meg. Az akció keretében a földmivelésügyi minisztérium által kibocsátott tervrajzok szerint korszerű baromfiólak létesítését kívánja elősegíteni. Az építési költségek 50 százalékát a földmivelésügyi minisz­térium erdélyi kirendeltsége magára vál­lalja, de ez a támogatás ólanként 100Q pengőnél nem lehet nagyobb. A minta baromfiól építési akció során á!,amsegélyben azok részesülnek elsősor­ban, akik baromfitenyésztéssel intensi­ven foglalkoznak s akiknél az akció ok­tatási célt is szolgálhat. Az akciót azok­ban a községekben szervezik meg, ahol kilátás van arra, hogy az államsegélyben részesülő községek a későbbi idők fo­lyamán baromfitenyésztő mintaközsé­gekké alakíthatók át. Az akcióban való részvétel céljából je­lentkezni lehet 1944. szeptember 30-ig az Erdélyi Magyar Gazdasági Egyesületnél. MOll-frIŰSOROK III HMM ^MIIIIIIIIM—I— ARPAD-mozgó: Éjfélre kiderül. Fősz.: S*- mor Erzsi, Bulla Erna, Csortos Gyula, v. Benkö Gyula, Pethes Sándor, Hajmás- sy Miklós. Eácz Vall. Vasárnap délelőtt fél 12 órakor matiné. CORVIN-mozgó: Sportkirály. Előadások kezdete 144, 14 6, 148. EQYETEM-mozgó: Enyém vagy. Fősz.: Szi­lágyi Szabó Eszter, Perényi László, Biö- csi Tivadar. ERDÉLY-mozgó: Édes ellenfél. MÁTYÁS KIRALY-mozgó: „Szeptember végén". Főszereplők: Szörényi ®va, Hor­váth László, Bilinszky Ibolya, Makláry Zoltán, Mihályi Ernő, Delly Ferenc. Elő­adások: 3, 5, 7 órakor. Magyar és Ufa világhiradó., RAKöCZI-mozi: Keresztutca. Fősz.: Toinay Klári, Ajtay, Perényi és Somlay. Hétfőtől: Kivirul az öreg szív. Fősz.: Emü Jannings, Maria Sandrock, Viktor ds mn"m ____í ül HIRDETSilJ fA N W Y I. s 1» mint az üzleti for­galmat biztosiam