Keleti Ujság, 1944. április (27. évfolyam, 75-97. szám)

1944-04-25 / 92. szám

1944. ÁPRILIS 25. s Csak nagy küzdelem után győzött a KflC a Csepel ellen Pontot vesztett az Újpest — Nagyvárad nyerte a „rangadó!“ a Gamma ellen — Győzött a Ferencváros Salgótarjánban — Újabb gyózelmet aratott a Kinizsi Az NB I. huszonnegyedik fordulója, nem hozott kiemelkedő meglepetést. Álta­lában a favoritok győztek minden vona­lon. A Nagyvárad tovább folytatta győ­zelmi sorozatát, a Ferencváros a salgó­tarjáni „oroszlánbarlangban“ is kiharcolta a két pontot. A Kinizsi újabb győzelem­mel igazolta jó formáját s a KAC is beigazolta, hogy méltó a második helye­zéshez: hatalmas küzdelem után győzött a tavalyi bajnok Csepel ellen. A DiMA­­VAG-—DVSC mérkőzésen nem esett gól, de annál több potyogott Szegeden, ahol a Tisza hét gólt lőtt a bajnoki rangsor utolsó helyén kullogó BSzKRT csapatá­nak. A bajnoki forduló után a Nagyvárad megszilárdította vezetőhelyét s már nem lehet elvitatni tőle a bajnokságot. A KAC megőrizte második helyét, de a kö­vetkező fordulókban könnyen visszaeshe­­tik, mert a nyomában szorosan felzárkóz­nak a Ferencváros, Szolnok, Kinizsi és a Gamma csapatai, amelyek egyformán esé­lyesei a második helynek. A többi csapa­tok között nagy harc folyik, hogy elke­rüljék a kiesést. A legreménytelenóbb helyzetben ezidőszerint a Tisza és a BSzfCRT .van. Kiesésük már elintézett. KflC—Csepel 3:2 (1:1) Kolozsvár, április 24. Gyönyörű napsüté­ses időben, mintegy 4000 főnyi közönség előtt játszották le a nagy érdeklődéssel várt kAC—Csepel NB X. mérkőzést, amely nem várt Izgalmas és kemény küzdelmet, ered­ményezett. A kiesési zónában lévő Csepel igen kemény ellenfélnek bizonyult s a KAC csak a második félidő utolsó húsz percében mutatott hősies játékával tudta a maga számára biztosítani a győzelmet. A két csapat a budapesti Szigeti sípjelére a következő összeállításban kezdte a játé­kot: KAC: Márki — Szanlszló II., Vasa — Páll, Szántay, Csákány — Farkas, Kovács IV. Bonyhádi, Füstös, Radnay. Csepel: Szekeres — Állói, Szalay — Ba­kos, Olajkár ti., Dudás — vitéz Surányi, Marosvári, Rákosi, Keszthelyi, Pintér. Az első félidőben á Csepel óriási iramot diktál. Ä KAC csak szórványos lefutások­kal kísérletezik, de a csatársor tehetetlen­sége miatt eredményt nem tud elérni. Az első gólt a 10-dk percben a csepeliek érték el. Rákosi szöktette Pintért, ez Maros vári­hoz továbbított, aki hatalmas lövéssel küld­te a labdát a kolozsvári kapuba. 1:0. Ez­után a KAC is szóhoz jut s a 13-ik percben Radnay fejesgóljával egyenlít 1:1. A félidő további részében a csepeliek állandóan tá­madnak, de az eredmény nem változik. A második félidőben mintha kicserélték volna a kolozsvári csapatot, nagy igyeke­zettel támad. A támadásokat azonban a játékvezető téves ítélkezései akasztotta meg. A 13-ik percben nagy kavarodás ke­letkezett a KAC kapuja előtt A biró ért­hetetlenül íl-est Ítél. A KAC tiltakozik a méltatlan Ítélet ellen, de a biró hajthatat­lan: Szalay értékesíti a büntetőt: 1:2. A játékvezető téves ítélkezése nem törte le a KAC játékosait, akik most minden tu­dásukat beleadva, valósággal oroszlánként harcolnak. A 15-lk percben megszületik az egyenlítő gól. Farkas nagyszerű érzékkel kicselezi a védelmet, Kovácshoz játszik, aki futtában kapásból vágja a labdát a csepeli kapuba: 2:2. Az. eredmény még jobban fel­tüzeli a kolozsvári csapatot, amely most állandóan támad s a csepeliek csak elvétve tudnak feljönni. A 36-jk percben, sorozatos támadások után a-bíró szabadrúgást Ítél a Csepel ellen. Bonyhádi labdája Farkashoz kerül, aki Szekeres mellett védhetétlenül továbbította a hálóba: 3:2. A mérkőzés hátralévő részében a KAC tovább támad) de az eredmény nem változik. A KAC csuk a maaoui.v félidőben muta­tott játékával nyerte meg a mérkőzést, az első félidőben zavartan játszott s különösen a fedezetsor volt gyenge. A második félidő­ben mintha kicserélték volna a játékosokat, teljes sziwel-lélekkel feküdtek bele a küz­delembe s megérdemelten jutottak a két pont birtokába. Egyénileg a legjobb telje­sítményt Kovács IV. nyújtotta, mellette Radnay és Foss elégített ki. A vendégcsapatból a Szalay—Káliói hát­­védkettÖs, Olajkár, Surányi és Marosvári fc$tmelkedtek ki. ' Szigeti játékvezető téves Ítéleteivel leg­többször a kolozsváriakat sújtotta. AZ NB I. TÖBBI EREDMÉNYEI: Budapest: Nagyvárad—Gamma 2:1 (0:0). ■— Újpest—Szolnok 1:1 (1:0). — Kinizsi— Elektromos 1:0 (1:0). Kispest: Újvidék—Kispest 4:3 (2:3). Salgótarjánt Ferencváros—SalBTC 3:2 / . Diósgyőr: D1MÄVAG—DVSC 0:0. Szeged: Tisza/—BSzKRT 7:3 (3:2). ÍGY ALL, AZ NB L: 1. Nagyvárad 24 20 1 3 54:24 41 2. KAC 24 12 6 6 45:36 30 3. Ferencváros 24 13 3 8 52:32 29 4. Szolnok 24 11 4 9 47:41 26 5. Kinizsi 24 8 10 6 41:39 26 6. Gamma 23 10 5 8 40:33 25 7. Újpest 24 10 5 9 72:50 25 8. Újvidék 24 9 7 8 45:46 25 9. SalBTC 24 10 4 10- 65:48 24 10. Kispest 24 8 6 10 54:54 22 11. DVSC 24 7 7 10 35:58 21 12. Csepel 24 8 4 12 48:52 20 13. DiMAVAG 24 7 6 11 37:50 20 14. Elektromos 24 8 2 14 48:62 18 15. Tisza 23 6 5 12 38:53 17 15. BSzKRT 24 4 5 15 41:75 13 A Bástya-pályán játszotta le a két csapat bajnoki mérkőzését, amelyet a piros-fehérek határozottabb játékkal nyertek meg. A gó­lokat Tolnai (2), Bozó (2) és Szász, illető­leg Bakos (2) lőtték. — A Korvin—Désl SE és a KMAV H.—Szamosujvári Törekvés mérkőzés elmaradt, mivel a désl, Illetőleg a szamosujvári csapat nem jelent meg a pá­lyán. így a bajnoki pontokat a két kolozs­vári csapat játék nélkül kapta. AZ NB II. EREDMÉNYEI: NAGY KÜZDELEM UTÁN GYŐZÖTT A KMAV Kolozsvár, ápr. 24. KMAV—Bethlen Gá­bor SE 2:1 (1:0). 1000 néző, biró: Jania. A két csapat a következő összeállításban játszott: KMAV: Máté—Fincsák, Horváth—Zno­rovszky, Högye, Szegedi—Szednicsek, Hódi, Csíki, Oláh, Mátyás. Bethlen Gábor: Kovács—Csurgó IÍ., Be­­gyik—Póta, Kis, Jezsó—Gecsel, Kósa, Kutl, Zsolnay, Varga. Nagy küzdelem után a 21. percben sze­rezték meg a kolozsvári vasutasok az első gólt Hódi révén. A 35. percben a játékvezető sportszerűtlenség miatt Jezsót kiállította. Szünet után a 23. percben Zsolnay egyen­lített, majd a KMAV Szednicsek góljaival megszerezte a bajnoki pontokat jelentő győzelmet. A 43. percben a játékvezető feleselés miatt kiállította Kutit, a Bethlen Gábor játékosát. A győztes csapatból Högye, Oláh és Horváth, a budapestiek kö­zül Csurgó, Kósa és Kovács voltak jók. Az NB Hl. eredményei: KAC n.—Bás­tya n. 5:2 (2:1) 500 néző, biró Polareczky, Fenyvesi KflC nverte az ifjúsági kerületi mezei futóbajnokságot , Kolozsvár, ápr. 24. Vasárnap délelőtt ren­dezte meg a KAC a kolozsvári kerület ifjú­sági és női mezei futóbajnokságát a sport­telep környékén. A körülbelül 3000 méteren lebonyolított ifjúsági bajnokságot Fenyvesi KAC nyerte 10:12.6 p-es Idővel.. 2. Benedek MÁV 10:23.4 p. 3. Novák MÁV 10:25.6. 4. Vájná ÍCAC. 5. Hartlg KAC. A csapatversenyt a MÁV nyerte. 2.'KAC. A női bajnokságot körülbelül 1000 méte­res távon Alrlser Irén KAC nyerte 3:28.2 p-el. 2. Kiss Anna KAC p. 3. Petkes Olga KAC 3:49.6 p. 4. Biró Emma, 5. Györ­­ke Margit. 6. Kiss Aranka. Nagyszerűen szerepeltek a kolozsvári versenyzők Erdély dküívivóbajnoksága n Kolozsvár, április 24. A kolozsvári le­venteotthonban bonyolították le Erdély ököl­vívó bajnokságait. A kétnapos bajnoki küzdelemben a KMAV, KKASE, J'olozsvári Levente Egyesület, Nagybányai Sport Egye­sület és a Nagybányai Levente Egyesület versenyzői vettek részt. A versenyzők kö­zött nagy küzdelem folyt a döntőbe jutá­sért. A döntömérközések előtt vitéz Bor­­csiczky Imre őrnagy mondott besziJrt, amelyben kiemelte az ökölvívás honvédelmi jelentőségét. A döntömérkőzések eredmé­nyei a következők: LégsiUyban: Káli KMAV győz Ambrus KMAV ellen. Az utóbbit a versenybíró sza­bálytalanságért lel ép tette. Harmatsulyban: Várady KKASE a har­madik menetben kiütéssel győz Balázs NSE ellen. Pehelysúlyban: Faragó KMAV győz Tóth KKASE ellen, akit a második menetben erős sérülés miatt leléptettek. Könnyűsúlyúban: Pajzs KMAV a második menetben kiütéssel győz Buttyán KKASE ellen. • Váltósvlyban: Lovász NSE pontozással győz Baga KMAV ellen. Középsulyban: Varga KMAV győz Kántor KKASE ellen, akit a harmadik menetben szabálytalanság miatt leléptettek. Nehézsúlyban: Szteszák NLE győz Szé-APRÓHIRDETÉS EK Szavanként hétköznap 16 fillér, vasárnap 20 fillér. LégkisebS» hirdetés hétköznap 1.60, vasárnap 2.-. Aim a kiadóban“ jelzésű és „jeligés“ hir­detések külön kezelési dija hirdetésfeladá­sonként 80 fillér. Állást keresőknek szavan­ként hétköznap 14 flilér, vasárnap 18 fillér. Házasság, levelezés rovatban szavanként hétköznap 22 fillér, vasárnap 30 fillér. Lapunk részire hirdeté­sek feladhatók az alábbi helyeken; Nagy Lajos hlrdctölroda Horthy M.-u. 4L Deák Ferenc-u. 42. szám alatti Iroda* helyiségben. „Ursus" sörcsar­nok melletti újság* árus, Mátyás király tér Vashid melletti új­ságárus Horthy*ut Szentháromság­­tér 12. Írisz-telep. Lépcső-utca 13. JöLFŐZö mindenest ke­resek elsejére, dm a ki­adóban. ■—1532 MEGBÍZHATÓ bejáró­nőt keresünk egész napra. Fürdő-u. 10. Iván. FIATAL tisztviselőpár mindenest keres azonnal­­ra, vagy május 1-re. Falu­végi Dénes, KOLOZSVÁR, Tlnódi-ut 12. GYERMEK szerető min­denest jó fizetéssel felve­szek. Végh Sándorné, Ko­lozsvár, Hunyadi-tér 17. —1536 Adás-vétet KOMBINÁLT szobák, ebédlők, hálók, konyhák, festett kombinált szobák, hálók és modern gyerek ágyak állandóan raktáron Újvári Károly miiasztalos­nál. Üzlet Horthy Miklós­át 29. Műhely: Horthy-ut 34. Telefon: 28-76. BORBÉLYSEGÉD fel­vétetik állandóra azonnal Kerekesnél, Horthy-ut 112. —Í541 lakás Alkalmaié* CIPöKERESKEDö se­gédet, vagy gyakorlott el­­áru űtónőt, román nyelvis-, mérettél, azonnali belépés­re keres Czihat Gyula ci­­poktreskedő, Nagybánya. —isse MAGÁNOS jobb iparos fiatalember szállás helyet keres belvárosban heti 15— 20 P-lg. Szives ajánlato­kat „Egyedülállónak“ jel­igére kérek. ELCSERÉLNÉM S szo­­bás komfortos Szentegy­­ház-utcai lakásom Nem­zeti Színháztól nem mesz­­sze fekvő, AttUa-ut kör­nyéki, vagy belvárosi 4 szobás lakással, „Régibér“ jeligére. —2101 GIGGET, lószerszámot, kisebb lovat vennék. Aján­latot Corvin-mozi pénz­tára továbbit. KÜLÖNLEGESEN SZÉP, ITű KOMBIN/) T SZOBA, MÜROSTMENTES LEG­JOBB KIDOLGOZÁSSAL ELADÓ. MEGTEKINTHE­TŐ FONCIERNÉL, SZENT­­EGYHAZ-UTCA 2., I. EMELET D. U. l/2'4 ÖRAIG. SINGER női varrógé­pet keresek bérbe, vagy megvételre. Vármegyeház, 22. szoba. GYASZRUHANAK is alkalmas valódi selyem­­zsorzset, angolos ruha kö­zéptermetre elad^. Musso­­lini-ut 58. Házfelügyelő, d. n. 2—5 lg. x SZOLLö és^öldalkocsis motorkerékpárok eladók. Zilahi motorgarázs, Hon­véd 43, —1337 kely KMAV ellen. Az utóbbit az első me­netben szabálytalanság miatt leléptettek. Az ifjúságiak közül Birton KLE ponto­zással győz Tóth II. NSE ellen. Komját­­szeghy KLE kiütéssel győz Nagy NSE el­len. Tólh III. KLE győz Campian KKASE ellen. Az utóbbi a harmadik menetben fel­adta a mérkőzést. A kitünően megrendezett bajnoki verse­nyek . előkészítését Kovács József, Györki István és Wéber Oszkár végezték. A zsűri tisztét vitéz Borcsiczky Imre őrnagy. Ke­rekes Aladár dr., Andrási Gyula és Geréb Károly látták el. Szeget és kerethálózó sodronyt kapnak a méhészek A m. kir. Ipari Anyaghivatal méhészeti célra 20 deliás és 1 kilós szeg és huzal je-, gyeket bocsát a m. kir. földművelésügyi mi­nisztérium rendelkezésére. A jegyek szét­osztását a minisztérium a gödöllői Méhé­szeti és Méhbiológiai Kutatóintézetre bízta. A kutatóintézet a szétosztást méhészeti egyesületek segítségével bonyolítja le. A’ méhésznek az egyesülethez intézett igény­­bejelentésében közölni kell méhcsaládjai számát kasban és keretes kaptárban, a ja­vításra szoruló kaptárak számát, a kaptá­ruk rendszerét, méretét, elhelyezéséit (mé­hesben vagy szabadban), a hálózásra szó-' rulő keretek méretét, számát és azt, hogy1 vándorolni szokott-e. A méhész köteles igénylésének jogosságát annak a litíTy­­ségnek az elöljáróságával igazoltatni, ahol méhei az Igényléskor vannak. Ha az a helység nem azonos az Igénylő állandó, bejelentett lakóhelyével, a kettős Igénylés elkerülésére állandó lakhelyének elöljárósá­gával lakóhe’yét Is igazoltatni köteles. A nem igazoltatott igénylést elintézni nem lehet. Jegyet csak olyan méhész kaphat, aki a szeget és sodronyt saját méhészetében felhasználja. Kaptárt eladásra készítőnek, vagy kereskedőnek jegyet úem szabad adni, mert annak az ipartestület juttat, szeget. A szeg elsősorban a meglévő kaptárak Javítá­sára szolgál. Az Igénylésben és felhaszná­lásában a legnagyobb takarékosságra kell törekedni. Az Igénylést lakóhely szerint megyénként a következő méhészeti egyesü­letekhez kell benyújtani: Szilágy, Kolozs, Szolnok-Doboka, Beszter­­ce-Naszód, Mar őst or da, Csik, Udvarhely, Háromszék és Szatmár megyékben: Erdély­­részi Méhész Egyesülethez (Kolozsvár, Ma­jális-utca 24.) Bihar megyében: Biharvármegyei Méhé­szeti Egyesülethez (Nagyvárad, Attila-utca 38.) A jegyeket az egyesületek utánvétes aján'ott levélben küldik meg az igénylőnek. Utánvételezik: az ajánlott levél bélyegét, utánvételi diját és küldeményenként 20 fil­lért, boríték és papírköltség elmen. A jegyet bármelyik vasáru kereskedésben be lehet váltani. A KOLOZSVÁRI NEMZETI SZÍNHÁZ HETI MŰSORA: Apr. 25. Kedd 5 órakor: A Trubadúr. Laczó István a M. Kir. Operaház tagjának vendégfellépésével. Bemutató bérlet 27. sz. Mérsékelten emelt helyárak. Apr, 26. Szerda 5 órakor: Mária főhadnagy. Szilassy László vendégfellépésével. Bér­letszünet. Bemutató he’.yárak. Apr. 27. Csütörtök 5 órakor: Mária főhad­nagy. Szilassy László vendégfellépésé­vel. Bérletszünet. Bemutató helyárak. Ápr. 28. Péntek 5 órakor: Carmen. Laczó István a M. Kir. Operaház tagjának vendégfellépésével. Napi bérlet A. 28. sz. Mérsékelten emelt helyárak. Ápr. 29. Szombat 5 órakor: Az ördög nem alszik. Bemutató bériét 28. 3Z. Bemu­tató helyárak. Ápr. 30. Vasárnap d. u. fél 3 órakor: Fekete Péter. Rendes helyárak. Ápr. 30. Vasárnap 6 órakor: Pillangó kis­asszony. Napi bérlet B. 28. sz. és Opera bérlet 16. sz. Opera helyárak. MOZi-MűSOROK ARPAD-mozgó: Cseresznyevirág. Fősze­repben: Pierre Richard Wilm, Sessue Hayakawa, Mitsuko Tanaká. Vasárnap d. e. %12-kor: Matiné. CORfVIN: Ki virul az oregsziv. Főszerep­lők: Emil Jannings, Mária Landrook és Viktor de Kova. Vasárnap %12 órakor: Matiné. EGYETEM-mozgó: Pusztai kiraiymsasz­szorty. Főszereplők: Szörényi Éva, Csor­­tos Gyula, Bi'icsi Tivadar, Dajbukát Iloha, Szabó Sándor. ÉRDÉL/-mozgó: 5-ös számú őrház. MÁTYÁS KIRÁLY-mozgő: Különös foga­dás. Alida Valii, Carlo Lombardiul és Nino Cordini. Előtte a legújabb magyar és Ufa hiradók. Előadások pontosam 3, 5, 7 órakor kezdődnek. Vasárnap délelőtt 11 órakor: Matiné. Jegyelővétel délelőtt 11—1. RÁKöCZI-filmszinház: Munchausen báró. kalandjai. Fősz.: Hans Albers, Brigitte Homey, Ferdinand Marian, Leo Slezák, • Use Werner., KnmUjsXG