Keleti Ujság, 1942. szeptember (25. évfolyam, 197-221. szám)

1942-09-01 / 197. szám

1942. SZEPTEMBER I — Albánin népesedési n<latnl a mostani háborús helyzet ellenére is kedvezőknek mondhatók — jelenti az „Agenzia d’Italia dcB’Ipero“. Az újszülöttek száma 1939-ben 29.597 voit, 1940-ben 33.65l-re ugrott, tavaly pedig 30.662-t tett ki, nem sokkal keveseb­bet az Itália háborúba való lépését megelőző évnél. Albánia születési arányszáma a mult évben 29 ezrelék volt, amivel az elsők közt szerepel az európai államok sorában. — köszönetnyilvánítás. Mindazoknak a kedves rokonoknak, jó­ba rátok és ismerősöknek, tkik drága hit­vesem elhalálozása alkalmával megjele­nésükkel fájdalmunkon enyhíteni igye­keztek, ezúton mondunk köszönetét. Id. RAZI ANDRÁS. * Pályázat tanári állásra. A sepsi­szentgyörgyi református tanítóképzőben az 1942/43. iskolai évre betöltésre kerül egy intemátusi felügyelőséggel kapcsola­tos helyettes tanári állás. Pályázhatnak okleveles tanitóképzőintézeti vagy közép­iskolai tanárok, tanárjelöltek, elsősorban mennyiségtan- vagy rajz szakosok. Ha­táridő: szeptember 12. Javadalmazás a helyettes tanári fizetés mellett lakás és ellátás. 8 Jjk»3* alaH vé9IeS meSs?aba- «I difja poloskáitól. „TISZTASÁG11 féiegtelenilő hatóságilag engedélyezett Kossuth hajós-utca 3!1. sz. Telefon 30 — 32_ — Megjelent a „Gazdasági Jog“ augusztus —szeptemberi száma. A magánjogi kodifiká- ció aktuális kérdésével foglalkozik Nlzsa- lovszky Endre egyetemi professzor a Gazda­sági Jog“ most megjelent augusztus—szep­temberi számában. A lap közli továbbá Kunez Ödön egyetemi professzornak a ber­lini Friedrich-Wilhelm egyetemen az 1942. évi julius 1-én „A magyar részvényreform erkölcsi alapelvei"-röl tartott előadását. Schmidt Adám az uj forgalmiadó kódexet ismerteti. A lap továbbá bő szemle anyagot, joggyakorlat ismertetést és részletes jogal­kotás-mutatót közöl. A lap megrendelhető a felelős kiadónál: Szende Tibor dr., Budapest V., József nádor-tér 2—3. * A szamosfalvi Igv. tü. laktanya kartoshelyezésével kapcsolatban 1. víz­vezeték és csatornázási, 2. kőműves és mellékmunkálatokra a m. kir. honv. Ép. igazgatóság kirendeltsége a IX. hadtestnél Kolozsvár, Árpád-ut 27. sz. földszint 16. a 6.178/1942. Ép. lg. Kír. sz. alatt Erdély területére korlá­tozott nyilvános versenytárgyalást hir­det. A szabályszerűen kiálíitott és felsze­relt, sértetlen borítékban elhelyezett, pe­cséttel lezárt ajánlatot a m. kir- hony, Ép. lg. Kirendeltsége IX. hadtestnél Ko­lozsvár, Árpád-ut 27. földszint 16. sz. alatt 1942. évi szeptember hó 21-én d. e. 10 óráig kell személyesen, vagy posta ut­ján benyújtani. Az ajánlatok felbontása ugyanezen a napon d. e. 11 órákor törté­nik meg a kirendeltség helyiségében. A teljes szövegű versenytárgyalási hirdet­mény és a költségvetés ajánlati feltételei a kirendeltségnél hivatalos órák alatt megtekinthetők és ivenként 40 fillér elle­nében átvehetők. A terveket a megrendelő hivatal nem adja ki, de lehetővé teszi, hogy azok a kirendeltség hivatalában Ko­lozsvár, Árpád-ut 27. földszint 16. sz. he­lyiségében megtekinthetők legyenek. ARPÁD-filmszinház (volt Uránia): Beszélő köntös. Főszerepben: Tasnády Fekete Má­rta, Jávor, Csortos, Kiss Ferenc, Szillasy, Goíl Bea. Műsor előtt a hősi halált halt Kormányzóhelyettes Ur Temetése. Előadá­sok kezdete hétköznapokon 5 órától, szom­bat és vasárnap 3 órától. CORVÍN-inozgó (volt Royal): Jelmezbál. Fősz.: Szörényi Éva, Ajtay Andor, Turay Ma, Gregus Zoltán, Bilicsi Tivadar, Mi- hályffy Béla. Előadások kezdete minden­nap-: 444-től. Vasárnap d, e. 11 órakor matiné. EGYETEM-mozgó: Uj földesur. Főszerep­lők: Lázár Mária, Csortos, Somlay, Uray, Jávor, Mály. A műsor keretében: A Kormányzóhelyettes Ur temetése Buda- - pesten és Kenderesen. Előadások kezdete: 3, 5, 7 és 9 órakor! ERDÉLY-mozgó: Enyhítő körülmény. Csak 16 éven felülieknek. Fősz.: Michel Simon, Arletty, Rene Lacour, Marie Jósé. Előadá­sok kezdete 5, 7, 9. MÁTYÁS KIRALY-mozgó: Régi nyár. Fő­szereplők: Honthy Hanna, Simor, Csortos, Vaszary, Szilassy. A film előtt külön­kiadásban: A hősi halált halt Kormányzó­helyettes Ur utolsó útja. Az előadások mindennap délután 3, 5, 1 és 9.20 órakor kezdődnek. RÁKóCZI-mozgó (volt Rio): Rémület az aiyMgha.ii. Fősz,: Richard Talmadge, I* © A KÁOnak idegenben jobban megy a játék ... KAC-DIMAVAO 1:1 (1:0) A Ferencváros és oz Újpest fekete vasárnapja A Nemzeti Bajnokság második fordulója Szintén- bővelkedett meglepetésekben. Elől jár a Gamma három gólos sima győzelme az Új­pest felett. Bizonyos mértékig váratlan volt a Ferencváros aránylag szintén nyugodt ve­resége a bajnokcsapattól. Pedig a Ferencvá­ros nagyon készült a bajnokverésre. A har­madik meglepetést a Törekvés okozta, amely egy pontot hazavitt Nagyváradról. A Haladás úgy látszik, Szombathelyen nagyon veszedel­mes. Ezt bizonyította be a Szeged, ellen. A Vasasnak gyengébben ment Budapesten, mint egy héttel ezelőtt Kolozsváron, de egy pon­tot igy is megmentett. Váljék■ az eredmény egyébként az Újvidék dicséretére is. Feltűnő, hogy az Elektromos milyen szívósan védeke­zett Szolnokon. Kilenc gól esett a Kispest— SalBTC mérkőzésen, persze a kispesti csapat győzelmét hozva. A KAC kiköszörülte a multheti csorbát. Vezetésre állott félidő után kissé visszaesve egy pontot elcsípett az esélyesebb DiMÁVAG- tói. Szép volt■ ez a fegyvertény. Ismét mégis lehet bizakodni a KAC-ban. volt s* diósgyőri döntetlen Diósgyőr, augusztus 31. KAC—DiMAVAG 1:1 (1:0). A DiMAVAG Fazekassal erősö­dött. A KAC-ban uj ember Sikoly* újság még az is, hogy Bonyhádi oalc sszekötő volt, Verböczi pedig középcsatár. A mérkőzés ele­jén mindjárt kitűnt, hogy Seprényi ragyogó napot fogott ki. Ezt több parádés védés bi­zonyította. A vezetögólt Verböczi lőtte a 19. percben. Bokor ugratja ki a csatárt, aki Fel­földivel versenyt futva, tizenegyes tájékáról védhetetLen gólt lő . a bal alsó sarokba. Ké­sőbb fokozódó iramban a DiMAVAG nagyon igyekszik. Vass csak kapuvonalról fejel visz- sza egy labdát. A 43. penmen Turbéki az üres kaput eltéveszti. A mái odik félidőben a DiMAVAG felforgtaja a csatársorát. Sep­rényinek ismét alkalma nyililc több szép vé­désre, de a diósgyőri védőknek is sok a dol­guk. Az egyenlítő gólt Kiknek a 29. percben lövi Kertész átadásából. Vedbe tétlen volt. A 32. percben Szokoli a kapufát találja el. Az utolsó percekben a DiMAVAG nagyon roha­moz, de a KAC védelmének helyén volt a szive. Csapatösszeállítások: KAC: Seprényi — Szaniszló II., Vass — Bokor, Szántay, Csákány — Simon, Váczi, Verböczi, Bonyhádi, Szoko'i. DiMAVAG: Károlyi — vitéz Bohus, Fel­földi — Kertész, Túrán, Kész'helyi — Pen- deri, Fazekas, Füzér, Ktimek, Turbéki. A mérkőzést 2500 néző előtt Szőke vezette. Csepel—Ferencváros 4s2 (2:0) Budapest, augusztus 31. A WMFC dik­tálja az iramot. A 20. percben Olajkár IT. a kifutó Csikós mellett védhetet’enül a hálóba ló. 1:0. A 35. percben Fuszek beadását Pin­tér kapásból durrantja a kapu jobb alsó sar­kába. 2:0. A második félidőben több Ferenc­város támadás után a 7. percben Füstös biz­tat helyzet változással. 2:1. A 20. percben egy szép WMFC támadást Fuszek remek beadása fejez be. A félmagas labdát Olajkár a 16-oson belül elcsípi és menthetetlenül rá­lövi Csikós kapujára. 3:1. A 28. percben újabb WMFC támadás. Pintér—Olajkár a labda útja s máris 4:1. A 30. percben Sárosi III, 18 méteres szabadrúgása köt ki hálóba. 4:2. A hátralévő percek ínár nem hoznak nagyobb izgalmat. Az eredmény biztosított. A WMFC megérdemelten győzött. A rnezöny legjobbja Olajkár II. volt. GAMMA— ÚJPEST 3:0 (0:0) Budapest, augusztus 31. Az Újpest lélek nélkül játszott és alaposan rászolgált a vere­ségre., A második félidő 26. percében Tóth 17 méteres szabadrúgása sorfal között utat talál a hálóba. 1:0. Két perccel később ismét Tóth eredményes. 2:0. A 43. percben Hárai átadása a középcsatárt játszó Kincseshez kerül, aki kapásból továbbítja kapura. 3:0. Nagyvárad: NAC—Törekvés 0:0. Mindkét csapat egy-egy tizenegyese kiaknázatlanul hagyott. Szombathely: Haladás—Szeged 1:1 (0:0). Budapest: Vasas—VÁC 2.2 (2:0). Kispest: Kispest— SaiBTC 6:3 (2:2). A SalBTC már két góllal vezetett. Szolnok: Szolnoki MÁV,—-Elektromos 1:0 (lrO). Hires csapat a NB„ l.-ben pcntvesz'eség nélkül AZ NB. I. ÁLLÁSA: 1. Nagyvárad 2 3. 1 .--­2:0 3 2. DiMAVAG 2 1 1 — 3:1 3 3. Gamma o 1 3 — 5:2 •> .1 4—5. Haladás 9 3 1 — 3 -2 o 4—5. Szólalok 9 3. 1 — 3 • 2 .» 6. Vasas 3 1 — 5:4 ,3 7. Kispest 2 3. — 1 9:7 2 8. Csepel 9 3. — 1 5:4 2 9-10. Szeged 2 — — 3:3 o 9-30. Cjvidék 2 — 2 — 4:4 2 JA. ü.iped: 9 1 — 1 4:6 9 TŞ;'Kolozsvár 9 — 3 1 3:4 1 13. Ferencváros 2 .— 1 1 5:8 1 14. SalBTC 2 — 1 1 5:8 1 35. Törekvés 9 — 1 1 0:2 1 16. Elektromos 9 —■ — 2 0:3 0 A K. MÁV kiesett a Magyar Kupából, a MSE legyőzte. Vasárnap délután játszották le a MSE—K. MÁV Magyar Kupa mérkő­zést, melyet a vásárhelyi csapat megérde­melten 4:2 (2:1) arányban nyert meg. A K. MÁV nagyban megérezte Nemes kapus hiá­nyát. Az első félidőben a K. MÁV volt na­gyobb fölényben. A vezető gólt a 24-ík perc­ben a helyi csapat élj eJU Hódi 29 méteres szabadrúgását Várdai beüti. 0:1. A 30-ik percben, szép összjáték után. Brassai átadá­sát Incze II. belövi. 1:1 A 42-ik percben Giliga sulyo3 védelmi hibáoól szerzi meg az MSE-nek a vezetést. 2:1. Szünet után már a 3-ik percben Binder közelről egyenlít. 2:2. Az első félidöbeli játék a.'apján már-már úgy látszik, hogy a K. MÁV kerekedik felül, de a 14-ik percben Brassai szabadrúgását Nagy kiöklözi, a labdát G liga közelről azon­ban gólba vágja. 3:2. A kolozsvári vasutas­csapat kissé visszaesik. A 23-ik percben Gi­liga újra eredményes. 4:2; Márton (KAC) a kerületi ifjúsági atléti­kai bajnokság kilenc számában győzött. Szombaton és vasárnap bonyolították le a városi sporttelepen a délkeleti kerületi atlé­tikai bajnokságot. A kétnapos verseny hőse Márton volt, aki csaknem valamennyi szám­ban győzött. Eredmények a kővetkezők: 100 m. síkfutás: 1. Márton 11.3. 2. Nagy István 11.8. 200 ni. síkfutás. 1. Márton 23.4. 2. Nagy 24.2. 400 m. síkfutás: 1. Márton 53.6. 2. Nagy 57.6, 800 m. síkfutás: 1. Buttka 2:10.6. 2. Barka 2:20.4. 1500 ni. síkfutás: 1. Buttka 4:33.8. 2. Jeney 5:07.6. 3000 m. síkfutás: 1. Buttka 9:50.2. 2. Bartha 11.16.8. Suiydobás: x. Márton 10.62 m. 2. Nagy 9.91 im Diszkosz­dobás: 1. Márton 32.49 m., kerületi ifjúsági csúcs. 2. Serban 31.18. Gereáydobás: 1. Már­ton 37.59. 2. Vargha 35.62. Hármasugrás: 1. Márton 12.79. 2. Vargha 12.35. Távolugrás: 1. Márton 612 cm. 2. Nagy 604 cm. Magas­ugrás: 1. Máiton 165 cm. 2. Vargha 152 cm. Rúdugrás: 1. Csapó NSE 290 cm. — Márton, Buttka. Bartha, Nagy IstváD, Jeney és Ser­bán aiCAC színeiben indultak. A 110 m. gát­futást pénteken délután hat órakor futják le. A KAC uszógyőzelmei és vízilabda vere­sége Nagybányán. Nagybányáról jelentik: A KAC úszói és vízilabdázói vasárnap Nagybá­nyán indultak. Eredmények: 100 m. gyors- úszás: 1. Váradi KAC 1:12.8. 8. Gálíi KAC 1:14.8. 100 m. hátuszás: 1. Cseri NSE 1:31.6. 2. Fiktusz NSE 1:32.4. 100 m. ifj. mellúszás: 1. Sarkadi KAC 1:28. 2. Birknef NSE 1:33. 200 m. gyors: 1. Váradi KAC 2:43.6. 2. Fik­tusz 2:46. 4X50 gyorsváltó: 1. KAC 2:06.3. 2. NSE 2:08. 3. KAC B. 3X50 ifj- vegyes- váltó: 1. NSE 2:13.4. 2. Jó Szerencsét 2:18 p. 3X50 ni. vegyesváltó: 1. NSE 1:59.2. 2. KAC 2:18.6 p. Vízilabda: NSE—KAC 5:2 (2:1). Balázs (2), Rosner (2), Széles, azaz Bázsa és Csipkés a góldobók. Á KAC B, csapata fiz góit rúgott a két besztercei mérkőzésén Beszterce, augusztus 31. A KAC ,,B“ csa­pata szombaton, és vasárnap Besztercén ját­szott, Szombaton este villanyfény mellett a BMSE volt a kolozsvári csapat ellenfele, me­lyet 5:2 (1:0) arányban .győzött te. A vasár­napi délutáni visszavágó mérkőVésense. IvAC 5:1 (5:0) arányban győzött, A kolozsvári együttes mindkét nap a következő összeállí­tásban játszott: Endreffy — Molnár, Tóth— Szábó, P-méter, Nag^ — Maderka, Kovács 111,, Kü>aes LL, Adorján, Szász, j Somod! István dr.-t a Nemzeti Sportbizottság tagjává nevezték ki KOLOZSVÁR, aug. 31, Megérdemelt elis­merésben részesült Somod! István dr., a KAC elnöke. Vitéz B é d y Alajos altábor­nagy, az Ifjúság Országos Vezetője arról ér­tesítette a kitűnő sportembert, hogy az Or­szágos Sport Központ, eddigi érdemeinek méltánylásaként a Nemzeti Sportbizottság tagjává nevezte ki. Somodi István dr. kitün­tetését sportkörökben nagy megelégedéssel fogadták. Hö^g szédületes ui világ esucs- eredménye a 3000 méteren Stockholm, aug. 31. Rövid távirat jelenti Stockholmból, hogy Gunder Hágg, a nyurga tűzoltó, minden idők legjobb futója Stock­holmban 8:01.2 mp-el uj világcsúcsot állitott fel 3000 méteren. Ez az idő már túlhaladja a legmerészebb képzelőtehetséget is. Kálame 8:09-es 3000-es világcsúcsát a svédek a leg­jobb futóvilágcsucsnak tekintették cs Hagg „végleges idegösszeroppanása“ előtt csak megközelíteni tudta 8:09.2 mp-es idejével. Most 7.8 mp-cel futott jobbat a „felülmúlha­tatlan“ teljesítménynél- Hagg eredménye 1204 pontot és a dekatlon táblázat szerint és a világcsúcsok körül csak Warnicrdam és Nikkanée eredménye jobb ennél. Folyjovich 3ános városi főjegyzőt választották a KflC önállósított labdarugó szakosztályának elnökévé Kolozsvár, aug. 31. A KAC 1942 augusztus 18-án tartott választmányi ülése kimondotta, hogy a. labdarugószakosztálynak önkormány­zatot biztosit és felszólította a szakosztályt, válasszon uj tisztikart. A labdarugószakosztály nagy érdeklődés mellett vasárnap délelőtt 11 órai kezdettel tartotta a Redout nagytermében közgyűlését. Foiyovich János városi főjegyző megnyitó beszéde és a Magyar Hiszekegy elmondása, után a megjelentek sorából kiszemelt jelölő­bizottság a következő tisztikart választotta: Diszelnök: Vásárhelyi János dr. polgár- mesterhelyettes, elnök: Foiyovich János vá­rosi főjegyző, alelnökök: Mufh Mihály, Ka­tona La jos dr., Kovács Gyula városi tanács­nokok, ügyvezető alelmök: Kacsóh Béla, fő­titkár: Mátrai Béla dr., titkárok: Mihályi. Endre, Muciim Rudolf, jegyzők: Szacsvay Ferenc dr., László Endre, fóintéző: Boga Ödön,-intéző: Szalmán Elek, ifjúsági intéző: Soós József, főpénztáros: Zárdái Rezső, pénztárosok: Komáromy Emil. Bállá Eerenc, Kühn Andor, pénztári ellenőrök: Gáli Ernő, Palocsay József, Szilágyi Jenő, Tóth Zsolt. Labdarugó szákbizottság: Weher Lajos dr„ Vitéz Tibor, Radnulh Jenő, Schultz Ferenc, Kovács Béla. Ügyész: He/jcdüs Sándor dr., Vargha Lajos dr., orvosok: Újvári Imre dr., Demeter -Jenő dr., Osváth Lajos dr., Zoltán dr., Bíró Zoltán dr. Edző: Domonkos János, Választmányi tagok: FlegUr Sándor, Szé­kely János, Horváth Balázs, Szilágyi János, Szállási Kálmán, Szűcs János, Mark-ó Béla, Osváth Lajos dr., ifj. Paiss György, Strauss Lajos, Stief Zoltán, Madák Béla, Mersieh Andor, Balbuk Jenő, Bartók Lajos, Ncszplák János, Ben ke. Aurél Vargha Sándor dr., Abrvdbányai János dr., Demeter Dezső, Pá- pay Zoltán dr., Kovács Dezső, Pünlcöetí Gá­bor, Dér Gyula, Kovács Gyula. Az önállósított szakosztályra vár az a fel­adat, hogy a KAC labdarugó híveit uj ala­pokon beszervezve, a csapat színvonalát fej­lessze. * Vörös nyerte a 3000 méteres Balaton baj­nokságot 34:56 perces idővel Deák előtt. Nők versenyében: 1. Albach Edith 38.40 p. 2. No- vák Ilonka 38:42 p. NÉHÁNY JOBB EREDMÉNY volt Salgó­tarjánban az ott megrendezett atlétikai ver­senyen. Ezek: 80(i-on: Hires 3 :56.4. söáy- lökésben Horváth 14.13 ni., gerölyha^Ttfebani: Nemes (Gyöngyös) 62.94 m. A budapesti nemzetközi teniszverseny meglepetése volt Szentpéteri 6:3, 3:6, 6c3, 3:6, 6:2 arányú győzelme Schröder, svéd bajnok felett s 7:5, 6:1, 6;l-re megverte Gá­borit is. Asbóth—Szigeti 6:4, 6:0, 6:2. San Donnino—Gallnemé 6:4, 9:11, 6:4, Flórián Alice—San Donnino 6:2, 6:3, Bossiné—Popp 6:0, 7:5. SZÍNKOR MŰSORA: 1942 augusztus 31-én, hétfőn este 149 óra­kor: Danieli telepatikus és illusionist» előadása. 1942 szeptember 1-én, kedden este 329 órá­kon: Danieli telepatikus ék tEHMooístá- nak utolsó előadása. JÓ ÁRU ÉS,-«) HIRDETÉS ALAPJA A JÓ ÜZLETMENETNEK!