Keleti Ujság, 1941. június (24. évfolyam, 124-146. szám)

1941-06-04 / 125. szám

——————prnmrnmmmmm —» 19 4 2. J U fr 1 ÍJ S 4 B/portKircwto Öngóllal és bírói tévedéssel; Ferencváros 3:1 válogatottja (o:i) / Budapast, jurán* 3. At 3tLSz jubileumi iinmepeégéuiek főeseményévé avatott Ferenc­város—Erdély tabdaxugovâloeat ott visszavágó mérkőzését 10.000 néző ©lőtt a magyar baj­nokcsapat tiagaóhatulau szex-encsével 3:1 (0:1) arányban nyerte meg. Ha felem üljük, hogy a Ferencváros egyenlítő gólja öngólból, a ve­zető gól ja pedig erősen vitatható módon eseitt, úgy a mutatott játékformának megfelelő eredmény — döntetlen lett volna. Erdély válogatottja a közölt Császár—Mol­nár, Záborszkv Szaniszló II., Juhász, De- mény —- Kovács TI., Kovács I., Sárvári, Bo- dela, Haláti ösezeflilHtasben vette fel a küzdel­met. Erdély válogatottja mindjár, a mérkőzés első pillanatában is meggyőzte ellenfelét és a közönséget, hogy kitűnő képességeket egyesit magában. A 18. percben születeti meg a ve­zetőgól. Bodola Kovács II-höz továbbítja a labdát, a.kiíjck beadását Sárvári jól érkezve eeipfce el és még a kifutó Csikóst is kicselez­ve gólt lőtt. A «aputok között a félidő to­vábbi részébe« pompás, lendületm játék ala­kult ki, s főleg az erdélyiek fölénye mutat­kozott. ■ -,<*.• A II. félidőben megváltozott a játék képe. A Ferencváros a 4. percben kiegyenlített. Ki- szely labdáját Gyietvai lapura célozta és a labdába Molnár aiy samencBBttenäl tette a lábát, hogy az irányt változtatva a hálóba pattant. A Ferencváros erősítette az iramot és a 31. percben Sárosi dr. lövése a belső ka­pufélfáról tevágódott s nobii Császár elfogta a labdát, a báró az erdélyiek heves táltaikozása difimére gólt ítélt, mert azt áíHmíta, hogy a labda a lepattanóé pi^vs^bem kapu von a Ion belül ért földet. Az ítélkezés helyessége még a Ferencváros hiveit se győzte meg, úgy, hogy műikor a 42. perelte« Gyetvai beadásét Sárosi dr. óriási erővel jobb lábhal a jobb felsősa­rokba zúdította, a gól a Ferencváros közön­ségének nagy elégtételül szolgált, meri végre a csapat vitathatatlan és teljes értékű gólt is elért, Erdély válogatottja megfelelt a várakozás­nak. A békéscsabaiak kolozsvári: mérlege szép játék és két vereség Kolozsvár válo^etott—^or^svídók váló gatott 4:1 (2:0) Hétfén KAC—KőrösviJék *:í (3 í) Kolatsvár, jwMus 3. Vasárnap délután kö­zel uer néző előtt. Polaren zky vezetésével ját­szották le s fenti mérkőzést az egyetemi sta­dionban. A kolozsvári együttes, mely a Bástya és a MÁV játékosaiból állt, mindvégig kitü­nően játszott. Az első félidőben a hazai csa­patnak. míg szünet után a csabaiaknak volt számos gólhelyzetük, amit nem tudtak kihasz­nálni. A kőrösvidéki együttes kittinő ellenfél­nek bizonyult. A 30. percben Bulik 1:0, a 35. percben Geozó' 2:0. Szünet után a 28. percben Both 3;0> a 39. percben Both 4:0. A kőrösvidékiek a 41. percben Simon góljával szépítenek. KAC—KŐRÖS VIDÉK 4:2 (3:2) Pünkösd másoőnapján a KAC volt a Kő- rösridéki válogatott ellenfele. Ezen a mérkő­zésen a csatárok kitűnő játékét mutattak be. Különösen a mezőnyben játszottak nagyon szépem, de a csatárok kapu előtt adósok ma­radtak a lövésekkel. A KAC tartalékosán állott ki. de így is, különösen a második félidőben fölényl>en játszva még nagyobb gólnránybam győzhetett volna. Az egyetemi stadionban 1500 néző előtt ját­szották le a mérkőzést Genosy vezetésével. A 2. percben Reinhardt 1:0, a 13. percben Si­mon 1:1, a 24. percben Horváth II. 1:2. a 26. pereljen Lukács 2:2, a 29. percben Páll 20 méteres bombájával 3:2. Szünet után a 14 percben Marek 4:2. Előzőleg a KEAC csapata a Haggibbor együttesét 3:0 (1:0) arányban győzte le szép játék után. Mindhárom gólt Szabó lőtte Kitünően sikerült a KMSC 30 éves jubiláns sportümtepségre Waiotsmr, jutwus 3. Vasárnap délelőtt a városi sport! telepen zsúfolt tribün előtt tar­totta meg a KMSC 30 éves jubiláris birkózó és munkás atlétikai versenyét. A Budapesti Munkás Torna Egylet birkózói, valamint női és férfi játékosai jöttek el Kolozsvárra, hogy résztvegyenek a KMSC 30 éves jubiláris ver­senyén. A BMTE birkózói 5:2-re verték a KMSC-t. Légeulyban Arányi (Búd.) győz Nagy (Kol.) ellen. Pehelysúlyban Fecske (Búd.) győz Binder (Kol.) elten. Középsulyban Schwaller (Búd.) győz Józsa (Kol.) ellen. Kisközépeuly- han Németh (Kol.) győz Vértes (Búd.) éltein. Kisaahézsuíyban Bohodi (Búd.) győz Lusztig (Kol.) allen, ''’áltéeulyban Toezauer (Kol.) győz Battyáni (Búd.) elten. Nehézsúlyban Hiilbig (Búd.) győz Bíró (Kol.) ellen. Utána két bemutató vol* R.átt. (Kol.) győz Sándor (Búd.) elten ás Lusztig II. (Kol. győz Köves (Búd.) elem. A köaönségnek nagyon tetszett a Fecske—Arányi (Búd.) párnak a szabsd- sfcilusu birkózás bemutatója is. A BMTE atléta együttese szép vetélkedés­ben 9 atlétikai számot nyert meg a KMSC törekvő .gárdájával szemben. A KMSC a távol ugrást és a 4X400 métere*- váltófűtést nyerte. Egyes eredmények a következők voltak : 1G0 m. s,l Iuta*. 1. Gáli László (B) 12.1 mp. 1000 m. tikfutás: 1. Fehérvári (B) 2:4‘>.2 mp. Sül fi dobás: 1. Hiilbig (B) 11.63 mp. 60 m. női mkfutós: 1. Gáli Anna (B) 8.6 mp. Súly dobás nőknek: 1. Dömötör Eszter CB) 7,73 m. 400 m. síkfutás: 1. Ruttkai CB) 55.3 mp. Gerely vetés: 1, Gáli László (B) 4-0.60 m Távolugrá*: 1. Rébel (K) 607 cm. Távolug­rás nőknek: 1. Gáli Anna (B) 454 cm. 3000 m. sík,fidos: 1. Kovács (B). 0:33.2 mp. -IriOO m. férfi váltófűtés: 1. KMSC (Belényesi. Ré­gei, Csepreghy, Békési) 3 perc 52 mp. B ró (KAC) második a kalapács­vetésben a NAC versenyén A győztes megdöntötte Bíró orszá­gos csúcseredményét Budapest, junius 3. A MAC nagyszabású atlétikai versenyére a kolozsvári Biró is ne­vezett. Biró második lett a kalapácsvetésben, amelyen azonban az általa tartott országos csúcseredmény is megdőlt. Eredmények: Rúdugrás: 1. Zsuffka (MAC) 4 m. Suly- lökés: 1. Németh (BSzKRT) 13 m. 80 cm. 110 m. gátfutás: 1. Hidas (BBTE) 15.8 mp. 100 méteres síkfutás: 1. Gyenes (MAC) 11.1 mp. Távolugrás: Gyurica (MAC) 715 cm. 1500 méteres síkfutás: 1. Szabó (MAO) 3:55.8 mp. (Iglói, liarsányi, Györgyéi is 4 percen belül futottak!) rtsrely vetés: 1. Várszegi (MAC) 65 méter 32 cm. Hármas­ugrás: 1. Dusnoki (MAC) 14 m. 10 cm. 5000 m. síkfutás: 1 Szilágyi (BBTE) 14 porc 56 mp. 400 méteres síkfutás: 1. Pol­gár (BBTE) 50.9 mp. Kalapácsvetés: 1. Né­meth (MAC) 49 m. 37 cm. (országos csúcs­eredmény, a régit Diró tartotta 4c.34.-es eredménnyel). 2. Bíró (KAC) 47 m 06 cm. Diszkoszvetés: ). Kulitzv (BBTE) 47 m. 96 am. 4X100 m. váltófutás: 1. MAC 44.2 mp. Az elsőnek befutó ifjúsági váloga­tott váltót előbbváltás «matt kizárták a ver­senyből. Bírót (KAC) Németh (MAC) úgy győzte 1c hogy a régi országos csúcseredményét is megdöntötte. Szidom giUsyiéis «érint ket­tfjak ki.4*0» tmtumrn W «• KOS «tai a magyar Itt említjük meg, hogy a koiowsróri Kte* nőbe iaáv.lását tervezték, item vett iák. * twnaanyen. Főiskolai bajnoks igok Bteiopset, junius 3. Pönkösd két nepjén folyta-tták a főw&otei bajnokságukat. Ered­in ■kívánni-­urSHjCK ■ ATLÉTIKA 100 m.: 1. KoromjjpS (Debrecen) 11.1 mp. 400 m.: 1. Dévényi (MAFC) 52 mp. 1500 m: 1. Halász (MAFC) 4:22.8 mp. 110 m. gát: 1. dr. Görög (BEAC) 17 mp. 200 m: 1. Ko- rampfti (Debrecen) 22.8 mp. 800 m: 1. Dé­vényi (MAFC) 2:05.2 mp. Gerelyvetés: 1. Kefltay (TFSC) 57.90 m. Magasugrás: 1. Szuromi (MAFC) 175 cm. 5000 m>: 1. Bemylk (MAFC) 17 p. 30 mp. Sulyiöfeés: 1. vitéz Csapó (Ludovikás) 14.25 m. Távugrás: 1. Szánnyai (TFSC) 691 cm. Rúdugrás: 1. Raf- fay (TFSC) 691 om. Hármasugrás: 1. dr. Kapros (Debrecen) 14.04 m. 400 m. gát 1, Karácsonyi (Pécs) 58 mţp. A József főherceg dijáért folyt pontversenyben: 1 TFSC 98 p. 2. MAFC 94 p. 3. LASB 68 p. A versenyen a KEAC indulói is resztvettek. A Főiskolai Atlétikai bajnokságon a 100 ni.-es síkfutásán Tima (KEAC) nagyon szé­pen szerepelt és 11,3 mp.-es idővel a második helyre jutott. A 40 méterig 2 .méterrel veze­tett. 70 ni.-nél azonban a győztes Korompai befogta. A KEAC a József kar. herceg ván­dordíjért folyt küzdelemben 9 ponttal a nyol­cadik helyre jutott. A pontversenyt a testne­velési főiskola nyerte, a KEAC a nyolcadik. ÚSZÁS 100 m. gyors: 1. Kovács (BEAC) 1 perc 12.2 mp. 400 m. gyors: 1. Balla (MAFC) 3:20.8 mp. 200 in. mellúszás: 1. Lemhény (F.ger) 3:11.8 mp. 4x200 m, váltó: 1. Eger 10:32 mp. CÉLLÖVÉS A oá tlövő bajnoksággal a legjobb eéllövő csapat rimét a MAFC, a legjobb egyéni cél lövő címét Balogh Ambrus (V'" 'i nyerte el VÍVÁS . Püukö.'d két napján folytattál-: » főiskolai vívóbajnokságot s «euttal a kardesapat haj- nokrágot és az egyéni küzdelmeket hrmyoli- torták te. Csapatban: 1. MAFCR veretlenül. 2. BEAC. 3. LASE, az egyéniben pedig a bajnok: Zol,sód (MAC), 2. Versen vi (DEAG), 3. Vtajoe (MAC). A vidékiek előretörése Ko’ozsvár ökölvivóbajnokságain Kolozsvár, janim ' 3. A KEAC kitűnő ren­dezésében pünkösd vasárnapján a Mátyás diáikház színpadán egész napon át folytak Ko­lozsvár ökölvivóbajnokságiai. A versenyen ti­zenegy egyesület indította ed ököl vivőit, kö­zöttük hőbb országosam eKssmeirt nagyság is szei-epett. Figyelemreméltóképpen bontakozott ki a végeredményből leszűrhető megállapítás: a vidék előretörése. A feltünedező tehetségek­től néni egy jónevü versenyző kikapott. Légsuly: 1. Podánv (BVSC). 2. Válocz.i (Szolnoki Levente). 3. Dudás Miklós (Kecs­keméti levente). TörpOsuly: 1. Sampián* (Magyar Posztó), 2. Slezá-k (KKASEj. 3. Hon'áth (BVSC). Pehelysúly: 1. Daróczy (KKASE). 2, Temesvári (Kecskeméti Leven­te). 3. Bene Ernő (BVSC). Kömiyüsulv: 1. Bene Gusztav (BVSC). 2, Szabadszállási (Szolnoki Lavent#), 3. Sipos (KKASE). Vál­tó súly : 1, Csapó (Szolnoki Levente), 2. Sze­lei (BVSC), 3. Heinricdi (Szegedi MÁV). Középsuly: 1. Szőke (Szegedi MÁV), 2. Sza­bó (BVSC). 3. Kádár (KKASE). Ki-snchéz- suly: 1. Farkas (BVSC). 2. Katyori (MAFC) 3. Beme László (Magyar Posztó). Nehézsúly: 1. Nagy (BVSC). 2. Janesek (MAFC). 3. Varga (MAFC). A győztesek értékes tiszteleitdijbwn részesül­tek. A legszebben működő vidéki versenyző réezére kitűzött dijat Csapó szolnoki ftkölv'vó nyerte. Csapatbajnokságban az eredmények a következők voltak: 1. Budapesti Vasutas Sport Club 28 p. 2. Szolnoki Levente 14 p. 3. KKASE 10 p. 4. MAFC 9 p. 5. Magyar Posztó 6 p. 6. Kecskeméti MÁV 4 p. A szövetség részéről Sulfcó Béla sböv. ka­pitány, Tokaji Jakab szöv. hiró és Dobrinsz- ky István szöv. jegyző vettek részt a verse­nyen. Sutkó nagy elismeréssel szólt mind a rendezésről, mind pedig a versenyzők teliesit- ményéről. SZENT LÁSZLÓ KUPA Munkács: Munkácsi állapi magyar-orosz gimnázium—Kolozsvári állami gimnázium 3:2 (2:2), Szolnok: Fémipari szakiskola—Sepsiszent­györgyi Miké kollégium 2:1 (1:0). Győr: Győri bencés g.—Szombathelyi áll. ke reek edel« i 3:2 (2:2, 1:1). Erdély Hiúsági válogatottja kottás vereséget szenvedett a budapesti villámtornán Budapest, junius 3. Az MLSz juMearmi ün­nepségének középpontjába az ifjúsági labda­rugó sport bemutatását állította. Ennek ér­dekében 16 berüktó ifjúsági labdarugó váloga­tott csapat bevonásával villámtornát bonyolí­tott te, amelyet a Levente B. (Budapest) nyert meg. Eredmények: SELEJTEZŐ: 1. csopor*: Budapest A.—Kőröevádék 4:0, Dunántúl—KISOK B. 2:1. 11. csoport: Feb sőtisza—MOVE 1:1 (Sorsolás után Felsőt!­■ •:> mc-íit tovább), Levente B,—Duna Tisza köze 3:0. III. csoport: Alföld—Levente A. 3:1. Felvidék—Erdély 2:1 (1:0). IV. cső. port: KISOK A.—Bácsim "2:1, Északőwnán- ttd—Budapest B. 1:0. (Ebben a csoportban sorsolási csere történt.) ELŐDÖNTŐBEN: 1. csoport: Dunántúl—Budapest A. 1:0, TI. csoport: Levente B.—Falsöttsza 4:0. 777. cső. port: Felvidék—Alföld 3:0. IV. csoport: Északduoáutul—KISOK A. 1:0. KÖZÉPDÖNTŐBEN: Levente B.—Dunántúl 2:0, Felvidék— Éczakdunántul 1:0, DÖNTŐ: Levente B.—Felvidék 3:1. A 3. helyért: ÉsZs kd imán túl—Déldun álltul 5:2. Hétfőn megtartott barátságos mérkőzések: AlföM—Erdély 1:0 (0:0). Duna—Tiszaköze— Kőrösvidék 3:1. A MAGVAR KUPA EUÖDÖNTÖJÍN A SalBTC mér nem eshetik ki az NB I-ből, mert megnyerte a Corinthian .dijat Budapest junius 3. A Magyar Kupa kő. zépdöntöjőben a Kispest a Szolnokkal 2:2 (2:1) arányú döntetlennel mérkőzött, a Sal­BTC pedig a saját otthonában 2:1 (2:0-ra verte a Törekvést^ amelynek így utolsó bent. maradási esélyei Is szertefoszlottak. Ha ugyanis a Törekvés győz, abban az esetben, mint a kupa mezőnyben legtovább állva ma­radt amatőrcsapat megnyerte volna a Corin­thian-dijat, amelynek nyertese ijyképpen a SalBTC lett. A Corinthian-díj megnyerője ugyanis egy osztállyal mindig feljebb kerül, vagyis a kieső Törekvés megmaradhatott vök na az NB I-ben. (A Kispest—Szolnok mérkő­zést megismétlik.) Pünkösdi labdarugóeredménye k GyergyószCntmUclóe: NB vegyes—GYSE 5:1 (1:1).' Marosvásárhely: Ceglédi MÁV—Polgári Munkás Testedző 5:4 (3:2), Elektromos— NSE 5:3 (3:1), M8E—Ceglédi MÁV 10:4 (4:2), Elektromos—Polgári Munkás Tested­ző 3:0 (1:0). Nagyvárad: NAC—BSzKRT 2:2 (2:1). Bácslcai bérmutató mérkőzések: Apatin: Bu­dapesti aimiaitőr válogatott—Apa tini SC 4:0 (1:0). Gsantavér.: Laimpart—CsAK 13:1 (8:0), Ada: Vasas FC—Adai AC 5:2 (1:1). Szabadka: DiMÁVAG—Szabadka 6:2 (4:1). Zenta: Budapesti Vasutas ZAK 6:0 (1:0). Ujverbósz: Gamma—Dulcis 6:4 (3:2). Újvi­dék: WMFC—IJAC 5:4 (4:2). Az Újpest döntetlenül játszott a Tokoddal. A Nemzeti Bajnokság I, osztályában csak egyetlen bajnoki mérkőzést bonyolítottak le vasárnap: az Újpest—Tokod mérkőzést, amelv az Újpest rendületlenül rossz formáját oizonyitva 3:3 (1:2) arányú eldöntetlennel végződött. Az eredmény a bajnoki sorrend­ben azt a változást hozta, hogy a Tokod a 12 helyről helyet cserélt a Gammával és egy. formán 19 ponttal, de rosszabb gólaránnyal a BSzKRT.t szorongatja. NÉMETORSZÁG—ROMÁNIA 4:1 (3:0). Bukarest. Fölényes győzelem. A HTVK öttusa verseny, Budapestről je­lentik: A fTXVK a lovaglás kivételével öt­tusa versenyt rendezett, amelynek szombaton lebonyolított számában Abai Nemes nyerte nneg a 300 méteres gyorsuszást. A vasárnap folytatott versenyben v. Orbán főhadnagy megnyerte a pisztolylövést és Boronkay fő­hadnaggyal holtversenyben végzett a pár­bajtőrben. Az összetett versenyt mégsem 5, hanem Bolgár főhadnagy nyerte, atei a terep­futás győz' ese volt s ebben a számban Or­bán erősen lemaradt. Végeredményben: 1. Bolgár főhadnagy 13.5 p. 2. Orbán főhad­nagy 17.5 p. 3. Karátson hadnagy 19.5 p. Az olasz hölgyteniszezők 3:0-ra vezetnek a magyarok «6 mi. ^ többszöri elhal ásatás után szombaton megkezdődött olan—magyar hölgy teniszmérkőzésen az olaszok 3:0-t& ve. zetnek San Donnino—Somogyi 7:5 5:7, 5:0. Tonolll—Jusits 6:2, 6:2. Tolonni—San Doimi, no—Szilvási. Jusits 8:6. 6:0 * 2 I