Keleti Ujság, 1930. szeptember (13. évfolyam, 192-215. szám)

1930-09-03 / 193. szám

9 XIII. ÉVF. 193. SZÁM. MiiuMfttUteßäsi Hagprorszagon marad a Rlebelsbeirtpa w ■ 1 ■ —■Mm—— r Magyarország—Németország 4:1 (1:0) — Nem hozott döntést a harmadik Ujpest-Ambroziana mérkőzés sem - Az aradi nemzet­közi tenniszverseny (Nürnberg, szeptember 1.) A másodszor kiirt Klebersberg-Kupa újból magyar győzelmet hozott. A győzelem a magyar csapat bevezető mérkőzései után korántsem látszott olyan biztosnak, mint a mult év­ben s habár a tudás mindenki által elismerten na- gyobbrészben most is a magyar csapat oldalán állott, mégis sokan esélyt adtak a küzdeni tudás és fárad­hatatlanság. erényeivel felvértezett német csapatnak, A német csapat általában könnyebben elintézte — ha valójában nem könnyebben, de jobban — ellenfeleit mint a magyarok, csupán a belga meccs kivétel, ame­lyet, ha mint összehasonlítást használunk a két csa­patra nézve, kijön mérkőzésük eredménye. (Német­ország—Belgium 3:1, Magyarország—Belgium 6:1. Három gólkülönbség a magyarok javára.) A német csapat gólaránya a végén is jobb, mint a magyaré, ez azonban mit sem jelent, mivel a magyar válogatott az első perctől fogva nem gólaránnyal, hanem összes ellenfelei legyőzésével számított a kupa újbóli meg­nyerésére, ami teljes mértékben sikerült is neki. â vasárnapi mérkőzések után a torna végeredménye a következő' • 1. Magyarország 5 5 — — 37:11 10 2. Németország 5 4 — 1 27:6 8 3. Belgium 5 2 - 3 13:16 4 4. Franciaország 5 2 — 3 9.30 4 5. Anglia 5 1 — 4 23:25 2 6. Svédország 5 1 - 4 10:21 2 Magyarország—Németország 4:1 (1:0.) Hullámzó mezőnyjáték után az első félidő egyetlen gólját Né­meth lövi. Ekkor még kiegyenlítettek az erők s egyik csapat sincs fölényben. A második félidő elején a né­metek Am&nn révén kiegyenlitcnek, erre a magyar csapat rákapcsol s először Homonnai egyéni teljesít­ményéből, majd Németh révén s végül Halasi lövésé­ből beállítják a végeredményt. Kitünően védett Bródy, aki a torna végére legjobb formájába jutott el. A ma­gyar csapatnak nemcsak ellenfelével kellett ezen a meccsen megküzdenie, hanem a hatalmas közönséggel is, amely a mérkőzés első pillanatától fogva óriási lelkesedéssel biztatta csapatát s minden ováció nélkül fogadta a magyar győzelmet Franciaország—Belgium 3:2 (2:2). A franciák okozták a torna két meglepetését. Először szombati Svédország elleni győzelmükkel, most pedig Belgium maguk alá gyürésével. Ezzel a negyedik helyre kerül­tek, holott egyideig mindenki biztosra vette, hogy leg­jogosabb aspiránsai az utolsó helynek. Svédország—Anglia 5:1 (3:1). A svédeket Anglia elleni nagyarányú győzelmük sem segítette el az utolsó helyről. Eldöntetlen eredményt hozott a harmadik Újpest— Ambroziana mérkőzés. Óriási izgalmak között folyt le Bernben a harma­dik Újpest—Ambroziana mérkőzés, amely azonban még most sem döntött arról, hogy melyik csapat megy tovább a Középeurópai-Kupában. A 15.000 főnyi kö­zönség előtti mérkőzés első gólját az olasz válogatott center Meazza lövi, amelyet csak a második félidőben tud Újpest Avar révén kiegyenlíteni. A rendes játék­idő nem is hoz több gólt. A biró 2x15 perces meg­hosszabbítást rendel el, amelynek első félidejében kínos incidens történik. Degani olasz kapus kifutva kapujából, rátámadt az egyedül jövő Spitzre s azt a földre döntve összeboxolja. A biró a kapust kiállítja, a legnagyobb csodálkozásra azonban a jogos tizen­egyest nem adja meg. Kapuesere után a 6. percben sötétség miatt kénytelen a bíró a mérkőzést lefújni. A két csapat vezetői között most tárgyalások folynak a döntés miképpeni módozata felől. Belföldi futballeredmények: Bukarest: Juventus— Kinizsi 4:2 (2:1), Nagyvárad: NAC—AMTE 8:2 (3:0). Budapest: Ferencváros—Fall River 6:2 (3:0). A Ferencváros könnyen nyerte a meccset. Szeged: Bástya—Eszéki Gradjanszki 10:2 (4:1). Az AKE nemzetközi tenniszversenye. Az Aradi Korcsolyázó Egylet nemzetközi tenniszversenye nagy­szerűen sikerült, tekintve, hogy a NAC versenyének összes külföldi résztvevői ideutaztak a váradi ver­seny befejezése után. Eredmények: Férfi egyes I. oszt. Blabol Prága—Fantanar TAC 6:2, 6:3, Botez TCR— Br. Bobus Hellas 6:1, 6:1, Kovarovici Prága—Br. Lipthay KAC 6:4, 6:3, Réti NSE—Schmidt Olimpia 2:6, 6:1, 6:3, Kinzl Becs—Réti 7:5, 1:6 6:3, Eifer- mann Becs—Kovarovici 6:2, 10:8. Az elődöntőben Nedbalek, Kinzl, Eifermann és Balázs Iván játsza­nak. Férfi páros: Kinzl, Eifermann—Somloh, Schwartz 8:6, 4:6, 6:2. Botez, Velvart—Réti, Schmidt 6:4, 6:1, Balázs Nedbalek—Bukovetz Gitta 6:2 6:2, Blabol, Kovarovici—Deutsch, Hamburger 6:3, 6:0, Balázs, Nedbalek—Wechsler, Bánhidi 6:2, 7:5, Balázs, Nedbalek—Székely, Farkas 6:2, 6:1. Az elődöntőben Eifermann—Kinzl a verseny legszebb küzdelme után 3:6, 4:6, 7:5, 7:5, 6:2 arányban győz a Botez— Velvart-pár ellen. A másik elődöntőben Balázs— Nedbalek, Kovarovici—Blabol ellen játszik. Női egyes. I. oszt. Arató KAC—Waldnerné AKE 6:4, 6:4, Hajnal Babi AKE—Aszlán AKE 6:2, 0:6, 6:4. Mar­ton NSE—Giurgiutné Hellas 2:6, 6:4, 6:3. Arató KAC—Tapos Egyetértés 6:2, 6:3. Kabdébo AKE— Papp M. NSE 6:0, 6:1. Kabdebo—Arató 4:6, 6:2, 6:4, Kabdebo a döntőben van, a másik oldalon Marton Lili és Hajnal Babi játszanak a döntőbe jutásáért. Eddig a női egyes ifjúságit fejezték be. 1. Hajnal Babi, 2. Papp Magda NSE, 3. Stäuber ABIE és Hollander AKE. Az országúti kerékpáros világbajnokság első helyein úgy az amatőr, mint a profi mezőnyben olaszok végeztek. Az amatőr világbajnokságban 1. Giuseppe olasz, 2. Gestri olasz, 3. Riseh német, Szenes magyar 9-ik, Nemes 15-ik. 37. induló. A professzionistáknál 1. Binda olasz, 2. Guerra olasz, 3. Ronsse belga. A kupabizottság dönt, hogy mi történjék az Új­pest—Ambroziana kérdésében. Újpest és Ambroziana vezetői nem tudtak megállapodásra jutni afelett, hogyan döntsék el, melyikük jusson tovább a közép­európai kupában. Ezért a kupabizottságra bízták, hogy a kérdést eldöntse. A középeurópai kupabizottság rendkívüli ülést fog tartani az ügyben. CFR Dés—Kolozsvári kombinált 5:2, (2:1). A Désen lejátszott meccsen a kolozsvári kombinált csa­pat megérdemelt vereséget szenvedett a lelkesen játszó dcsiektől. A kolozsvári csapat két gólját Dézsi lőtte. © © (*) Vigh Ernő kapta meg a „portyázási“ enge­délyt. Jelentettük annakidején, hogy Rebreanu úgy­nevezett portyázó koncessziót adott Bérczy Mihály­nak, a kolozsvári színház titkárának. Bérczy erről az engedélyről lemondott és a kultuszminisztérium az engedélyt most Vigh Ernőnek, Ferenczy Gyula tár­sulata volt tagjának adta ki. Az uj színigazgató már meg is kezdte társulata megszervezését. (*) Uj szerződtetések a kolozsvári színháznál. A mai napon a szinpártoló egyesület a drámai együttes kiegészítésére két uj segéderőt szerződtetett le. Az egyik: Forgács Sándorné, a másik pedig Szentgyörgyi Mária. Ez utóbbi már elmúlt esztendőben is tagja volt a Magyar Színháznak. (*) A Nyugat szeptember 1-i száma megjelent. Vezetőhelyen Móricz Zsigmond „A nagy fejedelem“ c. Bethlen-regényének két nj fejezetét adja. Babits Mihály „Az elmaradt vendég“ cimen Mikes Lajos portréját rajzolja meg. A szépirodalmi részben Sárközi György, továbbá Kosztolányi Dezső, Bereznay Pál és Dallos Sándor novelláját, Erdélyi József és Oláh Gábor verseit találjuk. Egyes szám ára 60 lej. Negyed­évi előfizetés 300 lej. Főbizományos: Pallas könyv- és lapterjesztő vállalat Kolozsvár Gőzüzemű Clayton Schuttlewort gyártmányú GfPÜZEMÜ szénaprések ELADÓK. Bővebbet: Kornis Testvérek cégnél, Arad. Naptárakat • • • 17ZLETI KÖNYVEKET * * * TUDOMÁNYOS MUNKÁKAT • • • SZÉPIRODáim MÜVEKE* ■ • • • FOLYÖIRATOKAT • • • HŰTI ÉS HAYI LAPOKAT • * * ÉS MINDENNEMŰ KÖNYVNYOMDÁI MUNKÁT BÁRMILY NYELVEN, pontosan készít a LAPKIADÓ NYOMDAI MÜINTÉZET RÉSZV.-TARS, CLUJ, STR. UNIVERSITĂŢII EGYETEM U. 3. Láblzzodás ellen POQQL! Frissít, üdít, a bort puhán tartja! BRISTOL SZÁLLODA Budapest legszebb pontján, a Dunaparton, uj vezetés mellett ajánlja előkelő, patinás szállo­dájának gyönyörű szobáit a mai gazdasági viszo­nyoknak megfelelő polgári árakon. Egy ágyas uccai ....................................P. 10—16-ig Egy ágyas udvari................................. ..... 6—10-ig Két ágyas utcai dunaparti ....................... 24—40-ig Két ágyas utcai ....................................„ 20—24-ig Két ágyas udvari ...................................... 15—18-ig A jobb szobák árai fürdőszobával értendők. Minden szobában hideg és meleg viz, telefon és rádió. ÉTTERMI ÁRAK: Complett reggeli: kávé, v. tea, v. kakaó, egy tojással, vajjal és jam-el ...............P. 1,20 Kitűnő ebéd, vagy vacsora menü . . . „ 2.40 Kitűnő ebéd, v. vacsora menü előétellel . „ 4.— Ezen lapra hivatkozással a szobaárakból külön engedmény. Szobarendelés lehetőleg 2—3 nappal előbb eszközlendő. Bristol szálloda szobáiból és terraszáról gyönyörű kilátás nyílik a Dunára és a budai hegyekre.