Kelet-Magyarország, 1997. szeptember (54. évfolyam, 203-228. szám)

1997-09-08 / 209. szám

1997. szeptember 8., hétfő Parádés gól piros lapokkal NB l/B: a rangadón Kondora tette mellé a soproniak telefonkagylóját Nyíregyházi gólöröm Martyn Péter felvétele Nyíregyháza (KM) — Kezd alakulni! A csapat, az ered­mények és a néző­szám is. A nyíregyházi focis­ták szépen kezdték a másod- osztályú pontvadászatot, a szombati, hetedik forduló előtt veretlenül várhatták az egyik kimondott bajnokesé­lyes soproni csapatot. A lelá­tókon jó háromezren foglal­tak helyet, s voltak kíváncsi­ak a rangadóra. A kezdő síp­szót sajnálatos gyászszünet előzte meg, ezen a napokban elhunyt Czibor Zoltánra, az Aranycsapat kitűnő csatárá­ra és Tanka György volt nyíregyházi játékosra emlé­keztünk. Nyíregyházi FC-Matáv Sop­ron 1-0 (0-0). Városi Stadion, 3,5 ezer néző, v.: Mohácsi (Je­néi, Lánczos). NYFC: Vadon — Barna. Szatke, Kiss — László, Karkusz, Kirchmayer, Kondora, Göncz — Németh, Janics. Edző: Őze Tibor. Ma­táv: Borsi — Nagy, Lantai, Sánta — Szabó, Kovács, Ele­kes, Gombás, Varga II. — Földes, Körmendi. Edző: Csongr4di Ferenc. Csere: Németh helyett Bes­senyei (a szünetben), Szabó h. Boglár (56. perc), Elekes h. Fülöp (64.), Kirchmayer h. Takács (65.), Gombás h. Györkös (80.), Janics h. Koltai (88.). Gól: Kondora (51.). Sárga lap: Sánta (22.), Göncz (24.), Kirchmayer (4L), Gombás (70.), Takács (86.). Kiállítva: Szatke (38.), Lantai (46.), Koltai (91.). A soproni csapat 4-ese, Sán­ta a negyedik perc táján egy szögletnél nemes egyszerű­séggel orrba verte könyökkel Szatkét. Bizonyára híre ment már, hogy a nyíregyházi pont­rúgásoknál gólveszélyesen szokott érkezni „Szati”. Sánta jól fejben tartotta ezt, hiszen nem sokkal később megismételte mindezt, termé­szetesen akkor is a saját tizen­hatosán belül. Ráadásul mi­közben felsegítette a hazai vé­dőt, Szatke szerint valahogyan imigyen szólt: „legközelebb a fogadat is kiverem!” Az első akcióját észre kellett volna vennie Jenei asszisztensnek, ám nem éppen rosszul fizetett játékvezetőink nagyot hibáz­tak: piros lap és büntető járt volna az esetekért. Sánta egyébként a félidő derekán a gólerős nyíregyházi páros má­sik tagját, Kirchmayert hátul­ról terítette le, amiért már sár­gát kapott. Közben azért volt foci is, ekkor inkább a sopro­niak irányították a játékot, helyzetük is volt, szerencsére kimaradt. A félidő vége felé Szabó a felezőnél ugratta ki magát, közben ügyesen bele­rohant az elé álló Szatkéba, amiért pirosat kapott a fájó or­rú hazai. Óriási előnyhöz ju­tottak a vendégek, ám az első játérész még hátralévő idejé­ben nem tudtak élni a lehető­séggel. Szünet után mindössze né­hány másodpercig voltak előnyben, mert a kitörő Kirch­mayert hátulról lerántó Lantai is korábban mehetett zuha­nyozni. És csoda történt! Egy csapásra elkezdett játszani a nyíregyházi együttes, amely­ben volt egy kis szerkezeti vál­tozás (Barna kapta a „seprűt,” László „jobb fotóból” visz- szább ment emberfogóba, Kirchmayer lett az egy szem csatár, Janics is visszább lé­pett egy sorral). Ami pedig az 51. percben történt, azt bárme­lyik stadionban hatalmas vas­tapssal jutalmazta volna a pub­likum: Kirchmayer-Janics passzolgatás után előbbi nagy keresztlabdával fordított a jobbkötőben érkező Kondora elé. A védekezésben jobban jeleskedő középpályás mint­egy huszonötről, futtából ha­talmas bombagóllal szerzett vezetést. Borsi kezét alaposan megcsíphette a labada, mert bár beleért, hárítani nem tu­dott. Már túl voltunk a kilencven percen, amikor a csereként be­álló Koltai szabálytalankodott, Mohácsi pedig túl szigorúan kiállította a hosszú hajú hazait. Ha már a játékvezetőnél tar­tunk, nem remekelt. Nagy hi­bája volt, hogy Sánta két, Szatke ellen irányuló szabály­talanságát nem torolta megfe­lelően, utána párszor követke­zetlenül osztotta a lapokat. Aztán amikor végre fel­hangzott a meccs végét jelző sípszó, óriási volt a hazai öröm. Joggal, hiszen a máso­dik félidőben nagyszerű telje­sítményt felmutatva egy igen jó csapatot gyűrt le az Őze-le- génység. Öze Tibor: Most váltunk igazán csapattá, és lehet, hogy fogunk még kikapni, de nehéz lesz minket legyőzni. Minden „nehézségen” felülkereked­tünk ezen a mérkőzésen. Csongrádi Ferenc: Győz­tes mérkőzést engedtünk ki a kezünkből, ám ehhez a játék­vezető hathatós segítsége is kellett, Lantai kiállításánál ugyanis döntő hibát vétett. Nagy doktornak volt dolga bőven. A második félidőben hosszú sprintbe fogott, pedig egyetlen játékos sem feküdt a gyepen. A B középhez rohant, mert rosszul lett egy szurkoló. Percekig „munkálkodott”, és sokak megnyugvó sóhajára a rckortánon érkező mentőhöz már lábán kísérte az epilepsziás fiatalembert. A kispadhoz visszafelé menet taps kísérte és „szép volt Doki” skandalás! Megérdemelten! Tévés meccsen jöhet a Dunaferr Kárpát-Hús: vereség Vasváriban, győzelem az arabok ellen Tarjáni vereségek Salgótarján (KM) — Három vereséggel zárta hét végén a sal­gótarjáni nemzetközi ko­sári abdatomát a Tanárkép- ző-Isobau NB I/B-s férfi­gárdája. A csapatban próbajáté­kon bemutatkozott a 203 centis macedón Bosac, aki Skopjéból az elmúlt hét közepén érkezett. Eredmények: TK-Iso­bau-Mogul Lucenec 97-105 (41-45). Hatalmas kosárparádéban nyert a két amerikaival felálló lo­sonci gárda. Ld.: Koz­ma 33/9, Dunai 16/6, Herczku és Oroszvári egyarán 11/3, Bosac 10. Salgótarján-TK-Isobau 78-74 (34-39). A félidőbeli 5 pontos előnyből 4 pontos vereség lett. Ld.: Gergely 29, Bo­sac 15. Debreceni KK- TK-Isobau 79-71 (39-36). Szoros meccsen vesztett a Téká, amelyben Oroszvári öt triplát dobott. Ld.: Koz­ma 18/3, Dunai 16/6, Oroszvári 15/15. Nyíregyháza (KM) — A Magyar Tele­vízió 11 órától élő­ben közvetíti a buj- tosi csarnokból a Kárpát- Hús NYKC-Dunaferr kézi­labda-rangadót az NB I-es bajnokság nyitó fordulójá­ból. Evekig próbálta lecsalo­gatni a szakosztály a tévése­ket bajnoki mérkőzésre, de sokáig nem sikerült A nyíregyháziak a bajnoki főpróbát az arab emirátusbeli El Ehli ellen szombaton a buj- tosi csarnokban játszották és könnyed első félidő után 38-25-re győztek. A nyíregy­háziak kezdőgárdája: Lencsés — Szergyuk 6, Bécsi 7, Kere­kes 4, Tóvizi 6, Medve 6, Kiss 5. Csere: Szabó (kapus), Den- gi, Déváid, Kun 4. Edző: Köstner Vilmos. Az alacsony és mozgékony arabok 4-4-ig tartották a lé­pést a hazaiakkal, akik fokoza­tosan elhúztak. Hiába próbált az első játékrészben, amolyan kosaras módra, követő ember­fogást alkalmazni a vendégek trénere, maximum annyit tud­tak tenni játékosai, hogy bele­csimpaszkodtak a hazai átlö­vők derekába. A második já­tékrészben főleg a védekezés­re hívta fel játékosai figyelmét Köstner Vilmos, illetve táma­dásban egy mezőnyjátékost le­hívott a pályáról, hogy a csa­pat gyakorolja az emberhátrá­nyos megoldásokat. Ebben a félidőben már kiengedtek a hazaiak, látszott, a mérkőzés eldőlt, a figyelem is lankad. Ekkor a hibák is jobban előjöt­tek, ennek ellenére végül a csapat könnyedén nyert. — Az elmúlt héten két edző­mérkőzést is játszottunk — mondta Köstner Vilmos a meccs után. — Tiszavasvári- ban hét közben az újonc ellen léptünk pályára és 4 góllal vesztettünk. Reálisnak ítélem a vasváriak győzelmét, mi sok hibával játszottunk. Ráadásul a csápat megérezte azt, hogy a sérüléssel bajlódó Bécsi és Szergyuk kevesebbet játszha­tott. Az arabok ellen 20 perc alatt eldőlt a találkozó sorsa, látszott, sokkal gyengébb ké­pességűek, mint mi. Remélem a Dunaferr ellen sérültjeink rendbe jönnek, nemcsak Bécsi és Szergyuk lesz teljes értékű harcos, hanem Habuczki is, aki az arabok ellen nem ját­szott. Sajnos Petrusevszkij já­tékengedélye sincs rendben. Bécsi (5) egyik gólja Harasztosl Pál felvétele Ex­Görög örömmámor A lakosság 96 százaléka akarja Lausanne (MTI) — Öröm­mámorban úszott egész Gö­rögország Juan Antonio Sa­maranch bejelentését köve­tően, mely szerint Athén rendezi a 2004-es nyári olimpiai játékokat. Százá­val pukkantak a pezsgősku- pakok, a nemzet himnuszát énekelte az egybegyűlt tö­meg, hiszen olyan siker született, amelyet Görögor­szág lakosságának közel 96 százaléka kívánt. Az államelnök Kostis Stephanopoulos első nyilat­kozatában arról szólt, hogy a görögök erőfeszítése az olimpia sikeres megrende­zéséért a lausanne-i döntés­sel nem ért véget, hanem éppen hogy most kezdődött el. Akad tennivaló bőven az újkori olimpiák bölcsőjé­ben, hiszen a világ legna­gyobb sportversenyének megrendezéséhez jelentős beruházások szükségesek, a következő négy évben egy új repülőteret és két metró­vonalat kell felépítem a tör­ténelmi városban. A sport- létesítmények területén már annak eldöntésére, melyik város esik ki. Ebben Fokvá­ros 62, Buenos Aires 44 voksot kapott, így az argen­tin főváros esett ki. 2. for­duló: Athén: 38, Róma: 28, Fokváros: 22, Stockholm: 19. Kiesett: Stockholm. 3. forduló: Athén: 52, Róma: 35, Fokváros: 20. Kiesett: Fokváros. 4. forduló: At­hén: 66, Róma: 41 Gorán Persson svéd mi­niszterelnök így nyilatko­zott: — Logikus döntést ho­zott a Nemzetközi Olimpiai Bizottság. Athén megérde­melte a bizalmat, amit érzé­sem szerint már 1996-ban meg kellett volna kapnia. Carlos Menem argentin államfő véleménye: — Csalódottak vagyunk ugyan, de nem adjuk fel, s a 2008-as olimpiai játékokra is pályázni fogunk. — Róma minden tőle tel­hetőt megtett, nincs miért szégyenkeznie és nincs ok az elkeseredésre — jelen­tette ki közvetlenül a döntés ismertetése után Walter Örömmámorban a görög szervezők AP-felvétel kedvezőbb a helyzet, hi­szen a 80 ezer férőhelyes olimpiai stadion mellett modem teniszcentrum, ke­rékpárpálya és egy csodála­tos uszoda található. Athén sikere az utolsó, vagyis a negyedik választá­si fordulóban született meg. Ekkor a görög főváros hat­vanhat szavazatot kapott, míg a nagy vetélytárs Ró­mának csak 41 jutott. Az el­ső fordulóban Buenos Ai­res, a másodikban Stock­holm, a harmadikban Fok­város esett ki. így zajlott a szavazás: 1. forduló: Athén: 32 szava­zat, Róma: 23, Stockholm: 20, Fokváros és Buenos Ai­res: 16-16 Mivel Fokváros és Buenos Aires ugyan­annyi voksot kapott, rá­adásszavazást kellett tartam Veltroni olasz miniszterel­nök-helyettes, aki a Lau- sanne-ban felsorakozott majd’ százfős olasz kül­döttséget vezette. Hasonló­an nyilatkozott Francesco Rutelli, Róma polgármeste­re is, aki azt is hangsúlyoz­ta, hogy a szervezők, az olimpiát támogató bizott­ság lelkiismerete tiszta. Rutelli nem véletlenül tette ezt a megjegyzést. Ró­mában hamarosan helyha­tósági választást tartanak, s ahogy igaz volt az a meg­állapítás, hogy ha az olasz főváros most elnyeri az olimpiát, Rutelli biztosra veheti újraválasztását, úgy ennek az ellenkezője is igaz: a polgármester politi­kai ellenfelei most nagyon komoly érvvel lettek erő­sebbek. Lengyel első hely Szombathely (MTI) — A har­madik nap ese­ményei igazán méltó befejezést adtak a 23. Savaria-Tudor-kupa női röplabdatomának. Már az első találkozó is kellemes meglepetést hozott, amikor az egri bajnokcsapat, az AgriaComputer RC az EB- ezüstérmes Horvátország ellen játszmát tudott nyerni. A második találkozó, ami­kor a magyar válogatott a lengyelek ellen lépett pá­lyára, hozta a torna legiz­galmasabb és színvonalas összecsapását. Végig igen izgalmas, ötjátszmás küz­delemben dőlt el a mérkő­zés sorsa, de hiába nyertek a magyarok, mégis a len­gyel válogatottnak sikerült ebben az évben elhódítania a Savaria-Tudor-kupát. A magyaroknak meg kellett elégedniük a bronzérem­mel. A torna végeredménye: 1. Lengyelország, 2. Hor­vátország 5 3. Magyaror­szág 5 4. AgriaComputer RC 3