Kelet-Magyarország, 1995. október (52. évfolyam, 232-256. szám)

1995-10-16 / 244. szám

SPORT 1995. október 16., hétfő Olimpiai totó 14. hét 1.1984 egyik sporttörténeti .pillanata: az SZKP KB Moszkvából táviratot kül­dött Kádár Jánosnak, java­solta, hogy a magyar spor­tolók ne vegyenek részt a XX11I. nyári olimpián. Nos, a magyar pártvezetés ha­mar magáévá tette a felhí­vást, versenyzőink — bár­mennyire is várták őket Amerikában — nem indul­hattak az olimpián. Ki írta alá a szovjetektől érkezett passzust? 1 — Csemyenkó X— Gorbacsov 2 — Brezsnyev 2. Mettől meddig zajlottak a Los Angelesi Nyári Olimi- pai Játékok versenyei? 1 — 1984. július 15­július 29. X — 1984. augusztus 3- augusztus 18. 2 — 1984. július 28­augusztus 12. 3. Melyik csapat nyerte a XXIII. nyári olimpia labda­rúgódöntőjét? 1 — Franciaország X — Brazília 2— NSZK 4. A 60-as évek egyik olim­piáján Európa legszebb stí­lusú atlétájának nevezték ki. Ki ő? 1 — Livio Berutti X — Armin Hary 2 — Bikila Abebe 5. Los Angeles (1984) ver­senyein, öttusázásban ugyanazon ország legjobb­jai nyerték az egyéni és a csapatversenyt. 1 — Olaszország X— Svédország 2— USA 6. A médiák képviselői 1964-ben is kimazsolázták a résztvevő nyolcezer ver­senyzőből a néhány legér­dekesebb figurát. Megál­lapították, hogy Csád Köz­társaság egyik minisztere is elindul az olimpián. Melyik versenyszámban ? 1 — magasugrás X— díjlovaglás 2 — ötalakos gyorspisztoly 7. Ki nyerte Los Angeles ritmikus sportgimnasztika egyéni összetett aranyér­mét? 1 — Fung (kanadai) X— Wéber (NSZK-beli) 2 — Canton (spanyol) 1 — hármat X— négyet 2 — ötöt 10. Los Angeles ökölvívó szorítójában 1984-ben összesen 12 súlycsoportban avattak győztest. Hány arannyal gazdagodtak az USA sportolói? 1 — hat X— kilenc 2 — hét 11. Tokióban, 1964-ben, az olimpiai küldöttségek érke­zésének egyik napján, tö­mött szerelvények szállítot­ták a főváros repülőterére az érdeklődőket. Égő, csil­logó szemek figyelték a leszálló gépóriást. Maga­san jegyzett vendégek szá­mára szólt az ünneplés. Kik érkeztek? 1 — az angol királynő és udvartartása X — emberevőkből álló afrikai tánccsoport 2 — a Beatles-együttes 12. Csík Tibor ökölvívó, 1948-ban Londonban, har­matsúlyban olimpiai baj­nok lett. Viszonylag korán, 1976-ban hunyt el. Hol pi­hennek hamvai? 1 — Buenos Airesben X — Rookwoodban 2 — Clevlandban 13. A XXIII. Nyári Olimpia 1500 m-es gyorsúszó szá­mában ki ütött elsőként a célba? 1— Henkel (NSZK) X— Dicarlo (USA) 2— O’Brien (USA) +1 A Los Angelesi Olimpia megnyitó ünnepsége, csupa mozgás, csupa látványos­ság volt. Világszerte szuper jelzővel illették. A felejthe­tetlen program egyik látvá­nyos alakítása: a felszálló sok ezer színes léggömb kö­zött egy rakétaember eresz­kedett a stadiobna. Ki volt ő? 1 — Ráfér Jonhson X — Bili Scootter 2 — Jim Murray 13. heti kérdésekre hat­van helyes megfejtés érke­zett, amelyből negyvenhá­rom volt hibátlan. A helyes megfejtés a kö­vetkező: 1.1.2.1.1.2, H, 1, x, 1,2, 1.2.2. 8. Mint ismeretes a „szoci­alista tömb” országai — szovjet javaslatra — nem vettek részt 1984. nyári öt­karikás versenyein. Kivéve Romániát, akik egy előző nemzetközi tanácskozáson bejelentették, hogy nem csatlakoznak a bojkotthoz. Mikor és hol történt ez? 1 — 1984. május 24. Prága X— 1984. június 1. Varsó 2— 1984. április 19. Berlin 9. Az 1984. évi olimpián hány aranyat szerzett az at­léta, Carl Lewis? A hetedik kérdés hibás volt, ezért az arra adott bármely válasz érvényes­nek számít. A Sport Krónikája című kiadványt Fábián Péter (Fehérgyarmat, Tömött­vár u. 67) nyerte. A 14. — utolsó — forduló tippszelvényeit október 20-ig lehet eljuttatni — személyesen vagy postán — a Megyei Testnevelési és Sporthivatal címére (4400. Nyíregyháza, Már­tírok tere 9. VIII. em. Pf. 136). 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. _ - — ™_ — __ — -g' | Név:................................................................. Ä Cím:...........................................................................® ............................................................................. .^3 A déli harangszóig játszottak Két nap alatt két bajnoki győzelmet arattak az NYVSC röplabdázói Zádor (8) Gebhardt (6) labdáját készül átbombázni az ellenfél térfelére Elek Emil felvétele •*c Nyíregyháza (KM) "~tac~ — Két nap alatt két NB I-es bajno- --------- ki mérkőzésen lé­pett pályára az NYVSC férfi röplabdacsapata. Szomba­ton Szegeden az ifjúsági vá­logatott ellen játszottak Ba- taiék — itt mutatkozott be a csapatban az ukrán Zsukov — majd vasárnap délelőtt a Tatabánya látogatott a búj- tosi csarnokba. Ifjúsági válogatott-NYVSC 1-3 (-12, -16, 10, -13). Sze­ged, száz néző, v.: Kovács, Szabó. NYVSC: Zsukov, Drotár, Pál, Pampuch, Hor­váth L., Batai. Csere: Korea, Zádor, Gebhardt, Zajácz. Edző: Balázs István. Ezen a mérkőzésen a ruti­nosabb nyíregyháziak voltak az esélyesebbek, végül érvé­nyesült is a papírforma, de minden labdáért meg kellett küzdeni a tehetséges és lelkes fiatalok ellen. N Y V SC-T atabánya 3-2 (5, 2, -12, -11, 16). Bujtosi csarnok, száz néző, v.: Fodor, Zách. NYVSC: Gebhardt, Ba­tai, Zádor, Pál, Pampuch, Kor­ea. Csere: Drotár, Zsukov, Horváth L., Zajácz. Edző: Ba­lázs István. Tatabánya: Vej- tey, Zirigh, Antal, Csendes, Geier, Szegedi. Csere: Gölön­csér, Pándi. Edző: Tóth Ist­ván: Hazai ponttal indult a talál­kozó, majd a vendégek percei következtek. 3-3 után Pam­puch nyitásaival elhúzott az NYVSC, aztán már csak az volt a kérdés, hogy mekkora különbséggel nyeri az első játszmát. A második szettben csak egy csapat volt a pályán, Pálék tizenkét perc alatt hoz­ták a játszmát, úgy, hogy a vendégek erejéből mindössze két pontra futotta. A harmadik játszmában — ekkor harmincöt perce tartott a találkozó — pillanatok alatt 7-0 állt az eredményjelző táb­lán. Ekkor szólalt meg egy « Miskolc (Torma Ferenc) — A múlt héten végre meg- --------3 tört a jég, hét zsi­nórban elvesztett mérkőzés után újra három pontot sze­reztek a sényőiek. Szomba­ton pedig ismét egy olyan mérkőzés következett, ame­lyen finoman szólva sem Ca- patináéknak állt a zászló, hi­szen a másodosztály újonca az élvonalbeli álmokat szö­vögető Diósgyőr otthonába látogatott. Diósgyőr-FC Sényő 3-0 (2-0). Diósgyőr, 4,5 ezer né­ző, v.: Lánczos (Marcsók, Bo­gár). Diósgyőr: Hanyecz - Földvári, Vámosi, Farkas J. - Mbemba, Danes, Farkas A., Tábori I., Varga S. - Tóth, Szekeres. Edző: Oláh Ferenc. Sényő: Varró - Szegedi, Szik- szai, Torda, Herman - Ru- bóczki, Horváth, Krasznai, Dudás - Capatina, Herczeg. Edző: Jávor Pál. Csere: Horváth helyett Czö- vek, Farkas J. h. Tábori J. (mindkettő a szünetben), Du­dás h. Jávor (54. perc), Tábori I. h. Rácz (61.), Szekeres h. Pi- tács (68.), Krasznai h. Karócz- kai (80.). Gól: Tóth (37.), Danes (43.), Vámosi (68.). Sárga lap: Rubóczki (30.), Jávor (87.). hang a nézőtéren: — Ne ro­hanjatok ennyire, mert mire hazaérek, még nem lesz kész a húsleves. Valószínűleg maga a bekiabáló sem gondolta, hogy még közel másfél órát ülhet a lelátón. A magabiztos vezetés birto­kában ugyanis érthetelenül szétesett a hazaiak játéka, a Az első veszélyes helyzet a hatodik percben alakult ki a sényői kapunál, amikor egy szögletet követően Varró ka­puson már átszállt a labda, ám Horváth a gólvonalon állva ki­vágta azt a mezőnybe. A Diós­győr szinte a kapujához sze­gezte a szerényebb képességű sényőieket, az első hazai gólra mégis jóval több, mint fél órát kellett várniuk a szurkolók­nak. A 37. percben Tóth szem­mel láthatóan kézzel vitte el a labdát a jobb oldalon, ezt Lánczos „nem vette észre”, a diósgyőri csatár pedig tizen­egy méterről a bal felső sarok­ba vágta a labdát. Ezt követő­en sajnos ismét előfordult az, ami már többször is: a vendé­gek kicsit kedvüket vesztették, így még szünet előtt kaptak egy újabb gólt. Két perccel a lefújás előtt kapu előtti kava­rodást követően Danes esz­mélt a leghamarabb, és tizenöt méterről a bal kapufa segítsé­gével lőtt a hálóba. Szünet után is a játékvezető borzolta először a vendégek idegeit. Az 53. percben ugyan­is Dudás húzott egyedül a ka­pura a jobb oldalon, már jóval a büntetőterületen belül járt, amikor Farkas A. hátulról fel­vágta. A sényőiek középpályá­sa úgy járt, mint szerdán, a vá­logatott mérkőzésen Simon: nem kapott büntetőt, sérülése Tatabánya sorra szerezte a pontokat, és 11-10-re már ők vezettek. A mieink erőlködtek ugyan, de ahogy ez már ilyen­kor lenni szokott, semmi sem sikerült, így ez a játszma elú­szott. A negyedik szettben to­vább javultak a vendégek, mind ütőerőben — Vejtey kép­telen volt hibázni —, mind a miatt viszont le kellett cserél­ni. A második játékrészben is csak nehezen törte fel a vendé­gek védelmét az egyik bajnok­esélyes, több, mint húsz perc telt el, amikor egy szögletrú­gást követően Vámosi öt mé­terről az elalvó védők mellett a kapu jobb oldalába fejelt. Érdekes mérkőzést vívott a két csapat. Amint az várható volt, a hazaiak nagy erővel tá­madtak, a szabolcsiak pedig körmükszakadtáig védekez­tek. Ahogy telt az idő, úgy let­tek egyre idegesebbek a diós­győriek és szurkolóik, ám Lánczos játékvezető a segítsé­gükre sietett. Mindezt még megfejelte azzal a sípos em­ber, hogy nem adott meg a vendégeknek egy nyilvánvaló tizenegyest. A Sényő ezúttal bebizonyította, hogy van tartá­sa (idegenbeli mérkőzései kö­zül most kellett a legtovább várni a hazaiak vezető góljá­ra), és egyenlő feltételek mel­lett több keresnivalója is lehe­tett volna. Érthetetlen a játék­vezető működése, mert a Di­ósgyőr segítség nélkül is jobb csapat, mint a sényői. Oláh Ferenc: Alacsony színvonalú mérkőzésen gyen­ge játékkal szereztük meg a három pontot. Jávor Pál: Bizonyos labda­rúgáson kívüli dolgokra nem voltunk felkészülve... mezőnyben jobbak voltak, és bár a hazaiak kapaszkodtak, a Komárom megyeiek kiegyen­lítették a játszmaarányt, még­pedig úgy, hogy 11-13 után kétszer is „betakarták” a hazai ütőt. A döntő játszma az ilyenkor szokásos formula szerint in­dult, a csapatok fej-fej mellett haladtak. 3-3 után a vendé­geknek sikerült meglépniük, előbb három, majd 7—11-nél már négy ponttal vezettek. Ba­lázs mester ekkorra már kikér­te mindkét idejét, és úgy tűnt, az utasításai elérték céljukat, hiszen a hazaiak játéka kezdett ismét összeállni. 12-12-nél ér­tük utol a Tatabányát, és innen indult az idegőrlő türelemjá­ték. Mindkét csapat pontot csi­nált az ellenfél adogatásából, de az előny már a hazaiknál volt. 17-16 után aztán a nyír­egyházi sáncról a vendégtér- félre vágódott vissza a labda, pontot téve a 115 perces csata végére. Sima meccsnek indult, vé­gül egy ötjátszmás izgalmas csata kerekedett ki belőle. Fél óra elteltével úgy tűnt, villám­győzelmet aratnak a hazaiak, aztán elég volt néhány perc ki­hagyás, az esélytelen nyugal­mával játszó vendégek felül­kerekedtek. A győzelem a ha­zaiak tarsolyába került ugyan, de a történtek figyelmeztető kell hogy legyenek a jövőre nézve. Végül a szurkoló kéré­se is teljesült, ha nem lakik messze a csarnoktól, épp a dé­li harangszóra ülhetett le a va­sárnapi ebéd mellé. Balázs István: Magunknak tettük nehézzé ezt az meccset Meg kell tanulni, hogy minden szett tizenöt pontnál ér véget Igaz, hogy a vendégek alapo­san feljavultak, de ehhez ne­künk is erősen közünk volt. Tóth István: A mérkőzés első szakaszában klassziskü­lönbség volt a két csapat kö­zött, aztán két emberünk felja­vult, és a végén közel álltunk a meglepetéshez. Kómában London (MTI) — Az or­vosok szombaton már le­mondtak annak a brit ököl­vívónak az életéről, aki egy péntek éjjeli mérkőzé­sén kiütéses vereséget szenvedett, majd kómába esett, s agyműtétet kellett végrehajtani rajta. A 25 éves James Murray, aki a harmatsúlyú bajnoki cí­mért mérkőzött Drew Do- chertyvel egy glasgow-i ringben, az utolsó menet­ben, egy ütés után összee­sett, s hordágyon kellett el­szállítani. A kórházban azonnal lélegeztető gépre helyezték, s kétórás műtét­tel jókora vérrögöt távolí­tottak el az agyából, de a sportoló állapota folyama­tosan romlik. Az orvosok szombaton közölték Mur­ray családtagjaival, hogy a legrosszabbra kell felké­szülniük. A bokszoló sebesülése után megvadult szurkolói teljesen összetörték a mér­kőzés helyszínéül szolgáló glasgow-i szálloda beren­dezését, üvegekkel, szé­kekkel bombázva Murray menekülő ellenfelét. A ki­vonuló rohamrendőrökkel vívott összecsapást az egész ország láthatta a Sky TV egyenes közvetítésé­ben. Tizenkettő ellen nem ment NB II: Nemcsak az ellenféllel kellett megküzdenie a Sényőnek