Kelet-Magyarország, 1983. május (43. évfolyam, 102-127. szám)

1983-05-08 / 108. szám

8 Kelet-Magyarország 1983. május 8. Elsőként az olaszok érkeznek Nemzetközi labdarúgótorna Nyíregyházán Valamennyi külföldi csapat visszaigazolta részvételét a Jo­natán Kupára, így teljes lesz a Nyíregyházán sorra kerülő nem­zetközi labdarúgótorna mező­nye. A május 12-én csütörtökön kezdődő négynapos eseményre elsőként az olaszok érkeznek, kedden este már itt lesz a milá­nói Sporting SC. Másnap, szer­dán jönnek a többiek, az osztrák Wienna SC, a francia Rante AC Borneille, a jugoszláv FC Bács­ka, a csehszlovák ZTS Kosice, a román FC Baia Maré és a ma­gyar együttesek: a Ferencváros, a Zalaegerszegi TE, a Bp. Köz­ponti Sportiskola, az Egri SE. Hozzájuk csatlakozik a rendező NYVSSC A- és B-gárdája. A Jonatán Kupán résztvevő 12 gyermek labdarúgócsapatot két hatos csoportba sorolták a ren­dezők. Az A-csoportban a Wien­na SC, a Sporting SC, az FC Bácska, az FTC, a ZTE és az NYVSSC A-együttese a Tisza- vasvári úti vasutas sporttelepen mérkőzik majd. A B-csoport ta­lálkozóira a városi stadionban kerül sor. Ott a Rante AC Borne­ille, a ZTS Kosice, a Baia Maré, a Központi Sportiskola, az Eger SE. valamint az NYVSSC B-gár- dája mérkőzik. A két csoport- győztes vívja majd a döntőt. A május 12—i, első nap prog­ramja: ünnepélyes megnyitó 8.00 órakor a városi stadionban. 9.00 órától pedig megkezdőd­nek a mérkőzések, A-csoport (Ti- szavasvári úti pálya): Sporting— Wienna, FTC-FC Bácska, ZTE —NYVSSC A., Wienna—FTC, ZTE—Sporting, FC Bácska,— NYVSSC A. B-csoport (városi stadion) : NYVSSC B—Kosice, Baia Maré—KSI, Eger—Rante AC, Kosice—KSI, Eger—NYVSSC B.. Baia Maré—Rante AC. A 3. és az 1. hely sorsát el­döntő találkozókat május 15-én, 13,30 órától a városi stadionban játsszák. Ott lesz az ünnepélyes eredményhirdetés is, 16,30 órától. A többi helyosztómérkőzés hely­színe a Tiszavasvári úti pálya. A gyermeglabdarúgó-tornára az NYVSSC—s bérletek egyébként nem érvényesek. A négynapos torna valamennyi eseményére külön bérletet ad ki a klub, 21 forintos áron. Az általános isko­lások pedig ingyen tekinthetik meg a találkozókat. Pontosztozkodás a tiszántúli rangadón Jól jött a döntetlen ‘Mihály-ma pi vigasságot ren­deztek szombaton Debrecenben és már reggeltől hangos volt a Nagyerdő. Ez délután átragadt a több ezc r debreceni és a né- hány száz nyíregyházi szurko­lóra is. Mind a két csapat tá­bora bizakodott a számára ked­vező eredményben csakúgy, mint az edzők. Kovács Ferenc, a debreceniek trénere a mér- ikőzés előtt azt fejtegette, hogy mind a két együttes a 24. órá­ban vám, de csapata képes a nyíregyháziak legyőzésére. Ma­gyar György, a vendégek veze­tő edzője úgy nyilatkozott, hogy nehéz mérkőzésre számít és döntőinek tartotta a középpályá­sok játékát. Ezek után indította 90 perces útjára Kiss Miklós a labdát. NYVSSC—DEBRECEN 0:0 Debrecen, 17 ezer néző, vezet­te: Jaczina (Szávó, Bemikő). Nyíregyháza: Csepecz — Po- lyák, Gáspár, Szikszai, Varga — Bezzegh, Halász (Farkas a 87. percben). Szűcs — Bartha, Kiss, Czeczeli (Imre a 70. percben). Debrecen: Szűcs — Ludánsz- iki, Szigeti, Sallai, Deákvári — Menyhárt, Selyem, gzikora (Magyar a 61. percben) — Far- kas (Tímár a 61. percben), Ke­rekes, Jankovics. Már az első percben veszé­lyes helyzet alakult ki a deb- receniek kapuja előtt. Halász remek labdával Polyákot indí­totta, aki az alapvonalról be­adott, ám a támadást a belső csatárok nem követték. Majd Selyem adott jó labdát Kere­kesnek az ellentámadásból, aki Csepeczbe fejelt. Az első per- cek után látszott, jó Iramú mér­kőzést láthatnak a nézők. A 3. perc végén Pólyák Jan­kovics lábát találta el a tizen- hatoson belül, a játékvezető a tizenegyes pontra mutatott. Ke­rekes futott a labdának és a jobb oldali kapufát találta el. Egy perccel később Barta ál­lította szabadrúgásra a labdát, mindenki beadást várt, ám lö­vése alig kerülte el a kaput. A kihagyott tizenegyes megnyug­tatta a nyíregyháziakat, szerve­zetten, fegyelmezetten játszot­tak. Jól passzoltak és a közép­pályások kitünően tartották a labdát, veszélyes támadásokat vezettek, többször lőttek kapu­ra. Negyedóra elteltével Kiss Miklós kapott remek labdát, egyedül vezette kapura és a tizenhatoson belül a kétségbe­esetten kifutó Szűcs kapus el­húzta a lábát. Czeczeli állt a labda mögé, de gyengén rúgta és a kapusról kipattant, Sallai révén pedig mentettek a hazai­ak A kihagyott büntető szeren­csére nem szegte kedvét a ven­dégcsapatnak, továbbra is lel­kesen küzdött. Az első félidő felénél Menyhártnak volt ordí­tó gólhelyzete, aki a tizen­egyes pontról nem mert lőni és szerelték. Egy perccel később hasonló helyzetből Menyhárt felemelte a labdát, akkor pe­dig Deákvári fejelt gyatrán ka­pura. Majd nyíregyházi táma­dások, lövések következtek — nem is veszélytelenek. A vé­dők rendre megelőzték a deb­receni támadókat, a középpé- lyások jól irányítottak. Fél óra elteltével úgy tűnt, iskoláznak az NYVSSC játékosai, két-há- rom percig labdához sem értek a hazaiak. Ezután is többet kezdeményezték a vendégek, de a kapu előtt elbizonytalanod­tak. A félidő utolsó eseménye: egy nyíregyházi szöglet után Szűcs kapus a labda mellé nyúlt és csak nagy kavarodás után mentettek a „Löki” védői. A második félidő azzal kez­dődött, hogy Kovács Ferenc edző melegíteni külde cserejá­tékosait. Az első támadást a 46. percben a nyíregyháziak ve­zették. Varga futott el a bal szélen, beadott, s a labdára fel­ugró Kiss Miklóst csúnyán el­lökte. A nyíregyházi csatár rö­vid ideig ápolásra is szorult. Tíz perccel később Szigeti ke­csegtető helyzetben feltartotta a nyíregyházi középcsatárt, Czeczeli 25 méteres szabadrúgá­sát Szűcs csak kiütni tudta, s a berobbanó Bartáról alig pat­tant kapu mellé a labda. Egy óra elteltével cserélt a hazai csapat és az újonnan be­állt Tímár lövőhelyzetbe is ke­rült, ám elügyetlenkedte a le­hetőséget. Mintha ellaposodott volna a játék, a Löki játékosai lélek- telenül játszottak, a nyíregyhá­ziak pedig láthatóan az egy pont megszerzésére törekedtek, persze a győzelem elérése sem tűnt lehetetlennek. Negyedórával a befejezés előtt nagyobb sebességre kapcsoltaik a debreceniek. Ügy tűnt, ki akar­ják csikarni a győzelmet, de egy-két szögleten kívül többre nem tellett erejükből, a vendég védők mindig a helyükön vol­tak. Egy ellentámadás végén pedig Barta egy köténycsellel ment el menyhárt mellett, ami nagy derültséget keltett a nézők között. Tíz perccel a lefújás előtt a nyíregyháziak szabadrú­gáshoz jutattak. Barta állt a labda mögé, hosszan, magasan ívelt, már mindenki az alapvo­nalon túl látta a labdát, csak Varga ugrott fel, aki visszafe­jelt Kissnek, de a csatár az öt és felesről a kapu fölé fejelt. Az utolsó percekben elkesere­detten küzdött mind a két csa- pat, de Igazi gólhelyzetet egyi­kőjük seim dolgozott ki. Közben a beállt Farkas Béla egy újabb kőténycseUel csapta be Meny­hártot. ugyanő két perccel a befejezés előtt szabálytalanság­ért sárga lapot kapott. A hár­mas sípszó mindkét csapatnak megváltást jelentett, a nyíregy­háziak örültek az egy pontnak, a debreceniek pedig feloldozást nyertek a közönségük szidalmai alól. Csepecz biztosan őrizte a hálót. Haladás—Tatabánya a második félidő 30. percében a Tatabá­nya 2:0 arányú vezetésével fél­beszakadt. a Videoton—Diós­győri VTK mérkőzést ma látsz- szák. Nyírségi labdarúgók főszereplésével Kupagyőzelem Mannheimben Kupagyőztesként érkezett haza Mannheimből a magyar serdülő C labdarúgó-válogatott. A meggy­piros mezes utánpótlásgárda az NSZK-beli Waldhof Mannheim által rendezett nemzetközi tornán lett első. Az együttesben két nyíregyházi labdarúgó is szere­pelt. — Klubunktól Szilágyi József és Szikszai Zoltán kapott helyet a serdülőválogatottban — mondta Karaffa László, az NYVSSC tech­nikai vezetője. — Ök 13 évesek, a nyíregyházi 14-es számú általános iskola 7. osztályos tanulói. Szilá­gyi középcsatárként, Szikszai pe­dig halhátvédként jutott szóihoz, valamennyi mérkőzésen, kezdő emberiként. A -magyar együttes első mérkő­zésén 1:0-ra verte a nyugatnémet SC Karlsruihert. A győztes gólt Szilágyi József szerezte! A döntő­be jutásért az SV Darmstadt el­len játszottak a mieink, és nagy­szerű mérkőzésen 3:1 arányban bizonyultak jobbnak. Következett a döntő, a hazai VFR Mannheim ellen. Óriási csatában 0:0-ra vég­ződött a találkozó. Így ll-es rú­gásokkal döntötték el, kié legyen a szép, díszes serleg. A magyar labdarúgók mind az öt büntetőt értékesítették, míg az NSZK-ibe- Liek csak hármat. A kupa tehát Miagyarországra. került. — 'Mindkét nyíregyházi fiú re­mek játékkal járult a szép kupa­sikerhez — fogalmazott Cziegler János, a válogatott szövetségi ed­zője. — Főszerepet vállaltak az elsőségből! A csapat legjobbjai közé tartoztak, minden meccsen dicséretes teljesítményt nyújtot­ták. Kupagyőzelmünk értékét egyébként növeli, hogy egy évvel idősebb labdarúgókból álló együt­tesekkel szemben szereztük meg az elsőséget. Megtudtuk még: május 19. és 26. között a svájci Lugánóban a ma­gyar serdülő B-válogatott vesz részt egy nemzetközi tornán. Eb­ben a csapatban is lesz nyíregy­házi játékos. Hernádi Zsolt kép­viseli majd a nyírségi labdarú­gást. Az ökölvívó EB-n Váradi éremközeiben Szombaton este — lapunk zár­ta után — megkezdődtek a selej­tezők a várnai ökölvívó Európa- bajnokságon. A sorsolás elkészül­tekor egyébként kiderült, a kevesebb induló miatt a magya­rok közül Váradi, Kincses. Gön- czi és Lévai egy győzelemmel Szabálytalan átigazolás Négy pontot elvettek Rakamaztól Másodfokon döntött pénteken a területi labdarúgó-bajnokság Tisza-csoportjának versenybi­zottsága a Rakamazi Spartacus ügyében — kaptunk tájékozta­tást Debrecenből Filep Kornél­tól. Eszerint Subert János sza­bálytalan átigazolása miatt helyt adtak Tiszavasvári és Püspökladány óvásának, s 4 pontot elvettek Rakamaztól. Március 13-án Tiszavasvári el­len 1:0, Püspökladány ellen 3:1 arányban győzött Rakamaz. Mindkét mérkőzésen szerepelt Subert János, aki sorkatonai szolgálatát Debrecenben tölti. Bár március ll-én benyújtották átigazolását, azonban ehhez nem mellékelték a parancsnoki engedélyt. Egyébként a rendel­kezés értelmében sorkatona csak a szolgálati helyén levő csapatban játszhat. Emiatt az átigazolás szabálytalan volt. A versenybizottság mindkét mér­kőzés két pontját 0:0 gólarány- nyal a Tiszavasvárinak, illetve Püspökladánynak ítélte. már érmes lehet! Az NYVSSC olimpiai bronzérmese, Váradi János kedden este lép majd szorítóba, ellenfele az ír Gerard lesz. Amennyiben a nyírségi ök­löző nyer — erre minden esélye megvan — az elődöntőbe kerül, azaz már érmes lesz. A döntőbe jutásért pedig NDK-beli, román, vagy jugoszláv ökölvívóval csap­hat össze. A további magyar versenyzők közül Turu szombat este lépett szorítóba. Vasárnap mérkőzik Bácskái, Molnár és Hranek, hét­főn Bakos, kedden Kincses, csü­törtökön pedig Gönczi. A szabolcsi Orsó Miklós volt a szokundánsa Ribli Zoltán-közelről Ribli Zoltán spanyolországi, Eugénio Torre elleni győzelmé­vel a legnagyobb magyar sakko­zók nyomdokaiba lépett. Hasonló eredményt korábban csak Ma- róczy Géza, Szabó László és Por- tisch Lajos ért el. A sakkvilág hetek óta izgatottan várta, hogy a Fülöp-szigeteik bajnokának és a harminckét esztendős magyar nagymesternek a párbaja miként végződik. Eleinte egyikük sem mert kockáztatni, éppen ezért a játszmák meglepően gyorsan vé­get értek. Ebben az időszakban talán Alicante sakkrajongói saj­nálták is, hogy nem kevés pénzt adtak azért: láthassák a tenger­parti Melia szállodában a két ki­tűnő sakkozó nagy csatáját, de ehelyett a bábok békés tologatá­sát kellett szemlélniük . . . Ribli Zoltán türelmesen kivár­ta azt a pillanatot, amikor a kez­deti békés játszmákat felválthat­ta a harciasság. Sokat tanácsko­zott Orsó Miklóssal, a szekun- dánssal, aki egyébként szabolcs- szatmári születésű. Nyíregyházán kezdett sakkozni, onnan került a fővárosba! Ribli és Orsó egyéb­ként előzőleg nagyon felkészült Tőrre ellen. A Volán SC sakko­zóinak segítségével több száz játszmát gyűjtöttek össze, ele­mezték, tanulmányozták, mennyit változott Torre küzdőmodora az elmúlt tizenhárom évben. — Azt a következtetést vontuk le, hogy Torre alaposan megvál- tozott az elmúlt esztendőkben — mondta Orsó Miklós. — Koráb­ban romantikus elemeket is fel­fedezhettünk nála, most azonban már hidegebben, megfontoltab­ban játszik, elsősorban a végjá­tékokban nagyon erős. A páros találkozókon egyéb­ként nagy szerep jut az idegek­nek és annak, hogy ki találja meg azt az alkalmat, amikor a játszmában nem szabad megelé­gedni a döntetlennel, hanem a győzelemre kell törekedni. Kiöli Zoltán jó érzékkel tapintotta ki Torre gyengéit. Ezt mutatja, hogy a kezdeményezést a párosmer- közés egyetlen szakaszában sLm engedte át vetélytársának. Előbb 4:2-re, majd 4:3-ra vezetett. A Fülöp-szigetek bajnoka nem tud­ta utolérni Riblit. .. A páros találkozó végén a ma­gyar nagymester meglepte ellen­felét. Ismeretes, azé a továbbju­tás lehetősége, aki korábban sze­rez öt és fél pontot. 5:4-es ál­lásnál Torre arra számított, hogy Ribli Zoltán elkerüli a kockáza­tokat és csak a döntetlenre tö­rekszik. Nem így történt. A ti­zedik, vagyis mint később kide­rült, az utolsó játszmában Ribli győzelemre törekedett, ezzel meg­zavarta ellenfelét és nyert. A végeredmény tehát 6:4 lett! — Végig bizakodó voltam — mondta Ribli Zoltán. — A siker­hez természetesen nem elegen­dő a körültekintő felkészülés, az akarat, hanem kellenek hozzá kedvező körülmények is. Döntő­nek tekintem, hogy az ötödik és a hatodik játszmában nyerni tud­tam. Természetesen lényeges volt, hogy a tizedik partiban is tud­tam szerezni egy pontot. Meg­jegyzem, hogy Spanyolországban mindig szívesen ülök asztalhoz. Jól megy ott a játék. A magyar nagymester alicantei győzelmével újra előbbre lépett a ranglistán. Ez a mostani a nar- madik figyelemre méltó fegyver­ténye. Az első: 1982 elején a her- kulesfürdői zónaversenyen az el­ső helyet fölényes biztonsággal szerezte meg. A második: Las Palmasban, a Kanári-szigetek fő­városában a zónaközi versenyen Szmiszlovot megelőzve, a me­zőny élén végzett. A harmadik: Alicantéban győzött Torre el’on és így Kaszparov. Szmiszlov és Korcsnoj társaságában a négy legjobb közé jutott. A párosméi- kőzések sorozata egyébként meg az idei nyáron folytatódik. Ribli Zoltán ellenfele Szmiszlov, míg Kaszparové Korcsnoj. Ezeken a találkozókon és még egy mérkő­zésen dől el, hogy ki hívhatja ki majd Anatolij Karpov világbaj­nokot. Ribli Zoltán életrajzából érde­mes megjegyezni: 1951. szeptem­ber 6-án született Mohácson. A családi körben ismerte meg a szabályos lépéseket a sakktáblán. Első mestere édesapja volt. Ké­sőbb családjával együtt Pécsre költözött. Ott már versenyszerű­en sakkozott. Tizenhat esztendős korában megkapta a mesteri címet, ná- rom évvel később nemzetközi mester lett. Ifjúsági Európa-baj- noságot nyert, majd Athénoan az ifjúsági világbajnokságon is a legjobbnak bizonyult. Huszonkét éves volt, amikor elérte a nem­zetközi nagymestert rangot. Egy­re jobban szerepelt a hazai és nemzetközi versenyeken. Az egyik feltűnést keltő eredménye volt, amikor 1980-ban Amszterdamban, az IBM-versenyen győzni tudott Karpov ellen! (M.) Testnevelés A legfontosabb tantárgyak közé tartozik a testnevelés a nagykállói Budai Nagy Antal Szakközépiskolában. Nem mindegy ugyanis, hogy az óvónőképzőből kikerült vég­zősök révén milyen indítta­tást kap a legfiatalabb, 3—^ éves korosztály a testnevelés­hez, a sporthoz. Képünk az I. C osztály tornaóráján készült, a felújított, jól felszerelt, kor­szerű tornateremben. (Elek Emil felvétele) mmmmmmm a i iik—p—W——i———WW——■ UKeM­mqymzft elMIMIHMItMilllBMiÉHÉMnMaMIIÉÉÉHMiÉÉiillÉÍHiíÉÉÉÍHMBÉÉÉÉiÉÉiiflLMBi Az MSZMP Szabolca-Szntmár megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja Főszerkesztő: Kopka János Szerkesztőség: Nyíregyháza. Zrínyi Ilona u. *—S. 4401 Telefon: 11-377, 11-425, 11-525, 11-S44 Telexszám: megyében 544. megyén kívül 73 544. Postacím: Nyíregyháza, Pí.: 47, 4401 Kiadja a Szabolcs megyei Lapkiadó Vállalat Nyíregyháza, Zrínyi Hona u. 3—5. 4401 Telefon hlrdetésügyben: 10-150. Igazgató, főkönyvelő: 10-003, Pf.: 25 Felelöo kiadó: Mádl Lajos Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesltő postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési díj egy hóra 34,— forint, negyedévre 102,— forint, félévre 204,— forint, egy évre 400,— forint Kéziratokat nem őrzünk meg és nem adunk vissza NYÍRSÉGI NYOMDA Felelős vezető: Jáger Zoltán INDEXSZÁM: 25 059 HU ISSN 0133—3050 A bajnokság Állasa: 1. Rába ETO 24 15 4 5 61-28 34 2. FTC 24 15 3 ß 59-38 33 3. Honvéd 24 14 5 5 44-26 33 4. Csepel 24 10 10 4 38-31 30 5. U. Dózsa 24 11 6 7 38-31 28 6. Vasas 24 10 6 8 49-40 26 7. Tatab. 23 6 10 7 31-32 22 8. ZTE 24 6 9 9 29-33 21 9. DVTK 23 7 7 9 29-37 21 10. DMVSC 24 6 9 9 26-35 21 11. NYVSSC 24 6 8 10 22-30 20 12. Haladás 23 7 6 10 23-34 20 13. PMSC 24 6 7 11 32-40 19 14. MTK-VM 24 7 5 12 30-47 19 15. Videoton 23 8 2 13 37-38 18 16. B.-csaba 24 4 7 13 32-60 15 J Jellemző a mérkőzésre, hogy a közönség már a találkozó le­fújása előtt megindult hazafe­lé. A levonuló két csapat közül a debreceniek füttyöt, a nyír­egyháziak tapsot kaptak a né­zőktől. A vendégcsapat minden játékosát dicséret illeti lelkes, odaadó játékáért. így a Mihály- napi vigasság a nyiregyházialk örömével ért véget szombaton este. Az edzők véleménye. Magyar György: küzdelmes mérkőzésen nagyabb esélyünk volt a győze­lemre. Kovács Ferenc: érthetet­len előttem a csapat gyenge já­téka. Sipos Béla Az NB I további eredményei: • Bp. Honvéd—Vasas 2:0, U. Dó- zsa-FTC 1:2, Pécsi MSC— MTK-VM i:l, ZTE—Csepel 0:0, Rába ETO—Békéscsaba 5:1. A