Kelet-Magyarország, 1978. augusztus (35. évfolyam, 179-205. szám)

1978-08-08 / 185. szám

8 KELET-MAGYARORSZÁG 1978. augusztus 8. A VILÁG sportja Az olimpia előtt egy évvel, 1979. július 21—augusztus 5. között rendezik meg a Szov­jetunió népei VII. Szparta- kiádját. Az esemény egyben főpróbát is jelent a nyári já­tékokra. A fő színhely a luzsnyiki Lenin stadion lesz. és a különböző versenyekre 100 ország sportolóit hívják meg. • A franciaországi Rouenban 58 éves korában hosszú be­tegség után elhunyt Ernst Melchior, volt 36-szoros osztrák labdarúgó-válogatott játékos. Melchior Ausztriából Franciaországba költözött, ott játszott évekig, majd ed­zőként tevékenykedett. Hosz- szú ideig volt a luxemburgi válogatott szövetségi kapitá­nya. • Tál sakk-exvilágbajnok kommentálja a Pravdában a Baguioban folyó Karpov— Korcsnoj sakkvilágbajnoki döntő mérkőzést. Legutóbbi írásában megál­lapította: Karpov játszmáról játszmára javítja formáját, egyre ütőképesebbé válik. Mindehhez megjegyzi: jó közérzetéhez hozzájárul a vendéglátó fülöp-szigetiek szívélyessége is, akik a ba­rátság minden jelével elhal­mozzák őt, valamint a kül­döttség minden tagját. • A múlt hét végén elért különböző rekordok közüj még mindig élénk beszédté­ma az olasz Sara Simeoni- nak a női magasugrásban fel­állított 201 centiméteres vi­lágcsúcsa. Nemzetközi szakértők sze­rint könnyen lehetséges hogy Simeoni hamarosan még to­vább javítja ezt az ered­ményt, nem elképzelhetetlen tőle a 205 cm sem. LABDARÚGÓ NB II Áz NYVSSC értékes egy pontot szerzett idegenben A Kisvárdai SE szoros mérkőzésen kapott ki Közepes iramú nyitány NYVSSC— Gyöngyösi Spartacus 0:0 Gyöngyös, 2800 néző. Ve­zette Varga. NYVSSC: Buús — Neu­mann, Szekrényes, Ambrusz, Juhász — Teschmayer, Mold­ván, Kléninger — Kozma, Kiss M., Borbély. Edző Te­mesvári Miklós. Gyöngyös: Kovács — Eise- mann, Adonyi, Ács, Király — Ulmann (Szabó), Gábor, Gal- góczi dr. (Kelemen) — Fe­renc, Bányai, Vágó. Edző: Czimmermann Gyula. 1. perc: Jobboldali beadás után Borbély középről, sen­kitől sem zavartatva a kapus kezébe perdített. 14. perc: Moldván — Klé­ninger labdájával — kiug­rott, de óriási helyzetben a kifutó Kovács kezébe emelt. 52. perc: Kiss jobbról erő­szakosan középre verekedte magát, Eisemann azonban a lövés pillanatában közbelé­pett. 61. perc: A 16-oson belül Gábor kicselezte Klénin- gert, ballábas, jobb sarokba tartó lövését Buús másod­szorra tisztázta. 67. perc: Borbély újabb százszázalékos helyzetben, a kapu előtt rosszul találta el a labdát... 88. perc: Borbély kapáslö­vését Kovács kapus lábbal mentette a gólvonalról. Végig sportszerű, változa­tos, közepes iramú mérkő­zést vívott a két csapat. Az első 45 percben az enyhe gyöngyösi mezőnyfölény el­lenére, nagy nyíregyházi helyzetek maradtak ki. A má­sodik játékrészben végig az NYVSSC irányította a játé­kot. A hazaiak kapusa, Ko-1 vács ugyan jól védett, de a nagy helyzetekben sohasem jól helyezett, erősen meg­lőtt labdákat fogott meg. A mindvégig szervezetten, fe­gyelmezetten játszó NYVSSC a mezőnyben is többet muta­tott, erővel is jobban bírta ellenfelénél, de a csatáraik hadilábon álltak a góllövés­sel. Borbély egyedül eldönt- hette volna a két pont sor­sát ... Jók: Neumann, Szekrényes, Moldván, Kiss M., illetve Kovács, Adonyi, Ács, Gábor. Budavári Sándor Leninvárosi MTK —Kisvórdai SE 2:1 (1:0) Leninváros, 1200 néző. Ve­zette: Hartmann. Kisvárda: Nagy Cs. — Tóth I., Kovács, Gólyán, Szűcs — Tóth II. (Szilágyi), Komáromi, Szeregnyi — Nagy G., Orosz (Kosa), Kubik. Ed­ző: Baksa Gyula. Leninváros: Dohány — Orosz, Toperczel, Kovács I., Lázár — Szabolcsi, Suller, Kapus — Jenei (Farkas), Kiss, Répási (Petró). Edző: Kontha Károly. 4. perc: Kubik két lenin- városi védőt is kicselezett a 16-os sarkánál, de kivárt a lövéssel és szerelték. 7. perc: Nagy G.-t felvág­ták a kaputól 25 méterre, a szabadrúgást szögletre men­tette Dohány. Az ellentáma­dás során Lázár a késlekedő kisvárdai védők mellett a léc alá lőtt. 1:0. 10. perc: Toperczel buktat­ta Oroszt. A szabadrúgást bravúrosan védte a hazai ka­pus. 27. perc: Kapus lövését lábbal védte Nagy Cs. 37. perc: Szabolcsi, majd Nagy G. hibázott nagy hely­zetben. 63. perc: Leninvárosi táma­dás végén Farkas jól adott középre, a KSE védői této­váztak, Nagy Cs. a labda alá futott, és Suller közelről nem hibázott. 2:0. 78. perc: Nagy G. 15 méter­ről, elhamarkodottan fölé lőtt. 81. perc: A kitörő Nagy Gábort Orosz csak szabályta­lanul tudta szerelni a 16- oson belül, a megítélt bün­tetőt Komáromi értékesítet­te. 2:1. 87. perc: Nagy Gábort is­mét felvágták a büntetőte­rületen belül, de a játékveze­tő sípja néma maradt. A hazaiak nagy becsvágy- gyal kezdtek az idegesen ját­szó kisvárdaiak ellen. Az első kapott gól után rende­ződtek a K3E sorai, több gólhelyzetet dolgoztak ki, de a csatárok nem tudtak Do­hány kapujába találni. A má­sodik játékrészben újabb vé­delmi hiba után sikerült a ha­zaiaknak megszerezni máso­dik góljukat. A 11-es után egyenlítési lehetőségei voltak a kisvárdaiaknak, deezek sor­ra kimaradtak. A közepes iramú mérkőzésen a KSE nem érdemelt vereséget. Jó: Szűcs, Kovács M., Nagy G., Gólyán, illetve Suller, Kapus, Kiss. Terebessy Attila ★ A Keleti csoport további eredményei: Eger SE—DMTE 1:2. Borsodi Bányász—Gyu­la 0:3. HÓDGÉP—Lehel SC 2:1. MVSC—Papp J. SE 2:2. Szolnoki MÁV—SZMTE 3:3. Békéscsbai TASK—Szabó L. SE 2:1. Ózd-Kazincbarcika 3:1. DVSC—Szarvas 2:0. A Keleti csoport állása: Kegy országos csúcs és tizenegy aranyérem Nyíregyházi lányok sikerei az országos delfinbajnokságon A megyeszékhely legrango­sabb sporteseménye volt a hét végén Sóstón megrende­zett országos úszó delfinbaj­nokság. A háromnapos viadal több mint 15 ezer uszodai vendég­nek nyújtott kellemes hétvé­gi kikapcsolódást, igazi sport­csemegét. Az igazi örömet mégiscsak az NYVSSC kitűnő úszó lá­nyai szerezték, akik — a résztvevő 35 egyesületből a legtöbbet — tizenegy orszá­gos bajnoki címet szereztek meg. Ezen kívül még kilenc igen értékes dobogós helye­zést is magukénak mondhat­nak. A 9—10 éves úszók magyar bajnokságának színvonalát legjobban az elért négy or­szágos csúcs és az egy orszá­gos csúcsbeállítás érzékelteti. A szombati és vasárnapi döntők eredményei: Lányok, 50 m gyorsúszás, B: Ormos Edit (NYVSSC) 0:32,7, 2. Gergely Gabriella Az NYVSSC a súlyemelő Szabolcs Kupa győztese TOTÓ 1. Budafok—Szeged 3-0 1 2. Építők SC—KKFSE 0-1 2 3. Ikarus—B.-gyarm. elmaradt 4. BKV Előre—Ganz-M. 0-2 2 5. Pénzügyőr—Bp. Spart. 3-1 1 6. Dunaújv. Ép.—BVSC 2-2 X 7. Miskolc—Papp J. SE 2-2 X 8. Szol. MÁV—Szol. MTE 3-3 X 9. Ózd-Kazincbarcika 3-1 1 10. Kaposvár—N.-kanizsa 3-0 1 11. Bakony—Dorog 1-1 X 12. Bauxitb.—MÁV DAC 0-0 X 13. Rákóczi SE—Fűzfő 1-2 2 14. Oroszlány—PVSK +1 0-1 2 15. MÁV NTE—Pét 2-2 X A Sportfogadási és Lottó Igaz­gatóság közlése szerint a 31. heti fogadási héten 4 darab 13-as ta­lálat volt. Ezekre egyenként 221 832 forintot fizetnek; 13 plusz egy találatos szelvény nem volt; 12 találata 81 fogadónak volt, nyereményük 7303 forint; 11 talá­lat 1104 darab, nyereményük egyenként 536 forint; a 10 talála­tos szelvények száma 8545 darab, ezekre 104 forintot fizetnek. A nyeremények az illeték levonása után értendők. A közölt adatok játékoztató jellegűek. Sótokban A jósavárosi napok keretében kispályás labdarúgótornát ren­deznek Nyíregyházán. A selejte­zők 14-én kezdődnek, mié a dön­tőre augusztus 20-án kerül sor. Nevezni szerdától péntekig a jó­savárosi 15. sz. általános iskolá­ban lehet délután 16-tól 18 óráig. ★ Veszprémben az országos vi­dék- és Balaton atlétikai baj­nokságon Deák Géza, az NYVSSC atlétája a 400 méteres futásban a második helyen végzett 48,8 mp-es idővel. A megyei súlyemelő-szövet­ség rendezésében került lebo­nyolításra a hét végén a me­gyei ifjúsági csapatbajnokság második fordulója. A bajnok­ságon öt egyesület hat ifjúsá­gi csapata versengett. Az NYVSSC két csapattal képvi­seltette magát. A mezőnyből kiemelkedő teljesítményt nyújtott az NYVSSC három versenyzője. Krakomperger László és Mészáros Miklós if­júsági aranyjelvényes szintet teljesített, míg a serdülő ko­rú Gajdos László serdülő aranyjelvényes szintet ért el. A két forduló után az ösz- szesített pontversenyt és ez­zel együtt a Szabolcs Kupát az NYVSSC I. csapata nyer­te. A csapatbajnokság vég­eredménye: 1. NYVSSC I. 5476 ponttal. A csapat tagjai az alábbi eredményeket érték el: Mészáros Miklós (200 kg, aranyjelvényes szint), Kra­komperger László (210 kg, aranyjelvényes szint), Gajdos László (180 kg, aranyjelvé­nyes szint), Takács József (220 kg), Béres János (200 kg), Makai József (190 kg). Edző: Rácz András. 2. Tiszavasvári Lombik SE 3285 ponttal. Ordi István (117,5 kg), Bakos János (125 kg), Ondi László (155 kg), Fe­hér Imre (130 kg), Pethő La­jos (195 kg), Opre Csaba (177,5 kg). 3. NYVSSC II. 3207 ponttal. Németh Gyula (130 kg), Bez- dán Elek (140 kg), Ruttkay István 155 kg), Kassai László (175 kg), Rozsnyói László (180 kg). 4. Kisvárdai SE 3171 p., 5. Nyírbátori BSC 1005 p., 6. Csengeri MEDOSZ 351 p. Nyírbátor nyerte a Barátság Kupát Vasárnap Nyírbátorban Ba­rátság Labdarúgó Kupát ren­deztek négy együttes — Fe­hérgyarmat, Tyúkod, Nyírbá­tor és Nagyecsed — részvéte­lével. Az NYBSC csapata ve­retlenül fejezte be a tornát és egy évre elnyerte a Ba­rátság Kupát. A mérkőzéssorozat jól il­leszkedett a felkészülésbe, a mintegy 500 főnyi közönség nagy küzdelmeket, s helyen­ként jó játékot láthatott. Eredmények: Fehérgyarmat —Tyúkod 0:2, Nyírbátori BSC—Nagyecsed 1:0. A 3. helyért: Nagyecsed—Fehér- gyarmat 2:1. Az 1. helyért: Nyírbátori BSC—Tyúkod 2:0. A torna gólkirálya Szigeti (Tyúkod), a legjobb mezőny- játékos Dévai (Nyírbátor), a legjobb kapus Bulyáki (Nagy­ecsed) lett. Ormos Edit az NYVSSC versenyzője a dobogó leg­magasabb fokán, l:10,5-del új országos csúcsbeállítással győzött a 100 méteres gyors­úszásban. (Hammel József felv.) (NYVSSC) 0:33,8, 3. Csikány Csilla (Bp. Spartacus) 0:34,0. 100 m gyorsúszás, B: Or­mos Edit (NYVSSC) 1:10,5 (országos csúcsbeállítás), 2. Gergely Gabriella (NYVSSC) 1:12,5, 3. Tempfli Gabriella (Rába ETO) 1:12,9 ... 8. Nagy Zsuzsa (NYVSSC) 1:18,0. 400 m gyorsúszás, B: Or­mos Edit (NYVSSC) 5:17,0, 2. Gergely Gabriella (NYVSSC) 5:18,3, 3. Csikány Csilla (Bp. Spartacus) 5:18,8, ... 5. Nagy Zsuzsa (NYVSSC) 5:33,1, 7. Holik Tímea (NYVSSC) 5:42,4. 50 m mellúszás, B: Gergely Gabriella (NYVSSC) 0:44,1, 2. Holik Tímea (NYVSSC) 0:44,1, 3. Papp Ágnes (BVSC) 0:44,9. 100 m hátúszás, B: Gergely Gabriella (NYVSSC) 1:21,3, 2. Szalay Beáta (OSC) 1:23,8, 3. Szabó Vera (DKSE) 1:23,9, 4. Holik Tímea (NYVSSC) 1:24,3. 100 m pillangóúszás, B: Ormos Edit (NYVSSC) 1:20,8, 2. Nagy Zsuzsa (NYVSSC) 1:21,9, 3. Fodor Ildikó (Szol­noki SI) 1:23,4, ... 5. Gergely Gabriella (NYVSSC) 1:26,7, 6. Holik Tímea (NYVSSC) 1:28,8. 200 m vegyes úszás, B: Gergely Gabriella (NYVSSC) 2:54,4, 2. Holik Tímea (NYVSSC) 2:58,9, 3. Tempfli Gabriella (Rába ETO) 2:59,5. 4x50 m gyorsúszó váltó, B: NYVSSC „A” csapata (Ger­gely, Holik, Nagy, Ormos) 2:18,9 (új országos csúcs), 2. Szolnoki Sportiskola 2:24,7, 3. OSC 2:24,9. A fiúk versenyében Vinnai József (NYVSSC) versenyzője került döntőbe és az 50 m mellúszásban negyedik lett 0:42,9-cel. Szokol Károly AZ MSZMP Szabolcs-Szatmár megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja Főszerkesztő: Kopka János Szerkesztőség: Nyíregyháza. Zrínyi Ilona u. 3—5. Telefon: 11-277, 11-425, 11-525, 11-846. Telexszám: megyében 344, megyén kívül 73 344. Postacím: 4401 Nyíregyháza, Pf.: 47 Kiadja a Szabolcs megyei Lapkiadó Vállalat Nyíregyháza, Zrínyi Ilona u. 3—5. Telefon hirdetésügyben: 10-150. Igazgató, főkönyvelő: 10-003. Pf.: 25 Felelős kiadó: Mádi Lajos Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető bármely postahivatalnál, a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 20 forint Kéziratokat nem őrzünk meg és nem adunk vissza NYÍRSÉGI NYOMDA . Felelős vezető: Jáger Zoltán INDEXSZÁM: 25 059 HU ISSN 0133—2058 Vasárnap megkezdődött az NB Il-es labdarúgó-bajnok­ság küzdelemsorozata. Megyénk mindkét csapata idegenben lépett pályára. Az NYVSSC Gyöngyösön értékes egy pon­tot szerzett, míg a Kisvárdai SE Leninvárosban szoros mér­kőzésen szenvedett csak vereséget. A csoport többi mérkőzé­sén jócskán születtek meglepetések. Eger otthon kapott ki a DMTE-től, Gyula fölényesen verte Edelényben a Borsodi Bá­nyászt, és Kazincbarcika is vesztesként vonult le Özdon. 1. Gyula í í­- 3-0 2 2. Özd í í­- 3-1 2 3. DVSC í í­- 2-0 2 4. BTASK í í­- 2-1 2 DMTE 1 1­- 2-1 2 HMSE l 1­- 2-1 2 Leninváros 11­- 2-1 2 8. SZMTE 1­1- 3-3 1 Szóin. MÁV 1­1- 3-3 1 10. MVSC 1­1- 2-2 1 Papp J. SE í­í- 2-2 1 12. Gyöngyös í­í- 0-0 1 NYVSSC í­í- 0-0 1 14. Eger SE í­­1 1-2 0 Kisvárda í­­1 1-2 0 Lehel SC í­­1 1-2 0 Szabó L. SE 1­­1 1-2 0 18. Szarvas 1­­1 0-2 0 19. K.-barcika 1­­1 1-3 0 20. Bors. B. 1­­1 0-3 ü