Kelet-Magyarország, 1973. augusztus (33. évfolyam, 178-203. szám)

1973-08-14 / 189. szám

i. oMaf! KtfLlT-MÁGY ARORSZA <5 fS73. aftgusafes Ä. NB I B A labdarúgó NB I B-ben az idénynyitó fordulóban is akadtak meglepetések. Ezek között első helyen kell emlí­teni az oroszlányiak Buda­pesten, a Ganz-MÁVAG eben aratott győzelmét. Az újon­cok közül az Olajbányász SE —- igaz, hogy hazai pályán — értékes két pontot szerzett az Egri Dózsa ellen. Eredmé­nyek: Oroszlányi Bányász—Ganz- MÄVAG 1:0 (1:0). Kőbányai út, 1000 néző, vezette: Hévízi. Gólszerző: Máté (11-esbői). Szünet után a fővárosi együt­tes nyomasztó fölényben ját­szott, de egyetlen helyzetét sem tudta értékesíteni. A döntetlen reálisabb lett volna. Békéscsaba—Kossuth KFSE 2:1 (1:0). Békéscsaba, 8000 né­ző, vezette: Bana. Gólszerző: Moós, Németh, illetve: Jer- nei. Az első félidő a hazaiaké volt. Ekkor Németh révén egy 11-est is hibáztak. De lendületük csak a második gólig tartott, s végül nem sok hiányzott ahhoz, hogy az újonc vendégek kiegyenlít­senek. DVTK—Győri MÁV DAC 2:0 (2:0). Diósgyőr, 5000 né­ző. vezette: Somlai. Gólszer­ző: Váradi, Salamon. Úgy indult a találkozó, hogy fölé­nyes győzelmet arat a DVTK, de szünet után a hazaiak kis­sé elfáradtak, s nem tudták növelni előnyüket. Olajbányász SE—Egri Dó­zsa 3:1 (1:0). Nagykanizsa, 5500 néző, vezette: Vízhányó. Gólszerző: Pávlicz, Sulyok, Kománovics, illetve: Bánkúti. A lelkesen és végig jobban játszó újonccsapat végig irányította a mérkőzést, több helyzetet is teremtett, s meg­érdemelten nyert rutinos el­lenfelével szemben. Kecskeméti SC—Bp. Spar­tacus 0:0. Kecskemét. 2000 néző. vezette: Biróczky. A találkozón szemmel látható volt. hogy a fővárosi együt­tes csak az egyik oont meg­szerzéséért harcolt. Szinte végig védekezték a találko­zót, de ezt végig nagy fegye­lemmel oldották meg. A lé­nyegesen többet támadó és nagy mezőnyfölényben lévő hazai csapat sorra hagyta ki helyzeteit. Pénzügyőr—Várpalotai Bá­nyász 2:2 (1:0). Várpalota, 3000 néző. vezette: Emsber­ger. Gólszerző: Havasi 2, illetve: Horváth E., Bertalan. A hazaiak mintha kissé könnyedén vették volna el­lenfelüket. így a fővárosi csapat az első félidőben meg­lepte a várpalotai együttest. Szünet után nagy fölényben játszottak a várpalotaiak, ve­zetést is szereztek, de a ven­dégcsapat komoly védelmi hibából megszerezte az egyik pontot érő második gólt. DVSC—Szekszárd 0:0. Deb­recen, 4000 néző, vezette: Szkokén. A mérkőzés első fél­idejében jelentős fölényben játszott a DVSC, s több jó helyzete is volt. De csatárai hadilábon álltak a szeren­csével is, de a lövéseknél az irányzékkal is baj volt. Szü­net után kiegyensúlyozottab­bá vált a játék, de a vendé­gek ekkor is jobbára véde­keztek. A DVSC győzelmet érdemelt volna. Nyári Totó Kupa-mérközés Rudabányai Bányász—Nyíregyházi Spartacus-Petőfi 2:1 (0:0) 1. N.-kanizsa 1 1 — — 3-1 2 2. Diósgyőr 1 1 — 2-0 i 3. Tömlő 1 1 — 3-2 2 B.-csaba l l — 2-1 Oroszlány 1 l — 1-0 2 6. Pénzügyőr 1 — 1 — 2-2 1 Várpalota 1 — 1 — 2:2 1 8 nudafok 1 — 1 — 1-1 1 Szolnok 1 — 1 — 1-1 1 IC >VSC 1 — 1 — 0-0 1 Kecskemét 1 — 1 — 0-0 1 Bp. Spart. I — 1 — 0-0 1 Szekszárd 1 — 1 — 0-0 1 14. Dunaújv. 1 — — 1 2-3 — 15. KKFSE 1 — — 1 1-2 — 16. G.-MAVAG 1 — — 1 0-1 — 17. Eger 1 — — 1 1-3 — HL MÁV DAC I­- X Nyíregyháza, vezette: Mizsei. 1200 néző, Rudabánya: Birkás — Bartha, Somogyi, Tires, Völ- gyesi, Lajtos, Nagy, Thomesz (Virágh), Bafíi, Miksztai, Tóth. Edző: Virágh István. Nyíregyháza: Pilcsuk (Daj­ka) — Kléninger, Gáspár, Kemecsei, Zsíros (Illés), La­katos, Sorbán, Nagy G.. Ze- lenka, Kozma, Berta (Ku- bik). Edző: Bemény Béla. A mérkőzést bensőséges kis ünnepség előzte meg, Pilcsuk Józsefet, a nyíregy- háziak kapusát Szilágyi Menyhért a sportegyesület elnöke ajándékkal, a játé­kostársak pedig virággal kö­szöntötték az alkalomból, hogy tizedik éve szerepel nyíregyházi színekben. Hazai támadásokkal kez­dődött a mérkőzés. Az I. percben Zelenka futott e] a jobb szélen, beadását a ven­dégek kapusa elcsípte a csa­tárok élői. Egy perc múlva újra Zelenka futott el, jó beadását Kozma közvetlen közelről nagy helyzetben ka­pu fölé vágta. A következő percben Lakatos hazaadását majdnem elcsípte az egyik rudabányai csatár, de Pil­csuk merész előrevetődéssel hárított. A 14. percben a lesre ját­szó nyíregyházi védők mel­lett Thomesz a fél pályán sze­rezte meg a labdát, tisztán tört kapura, de 14 méterről kapu mellé lőtt. Két perc múlva egy rudabányai táma­dásnál Pilcsuk a 16-oson kí­vülre futva, lábbal mentett. A 17. percben a lesgyanús helyzetben lévő rudabányai Nagy kitört, Baffi elé ját­szott, kinek labdáját Pilcsuk bravúrral lábbal védte. A 19. percben Zsíros távoli nagy lövését szépen védte a ven­dégek kapusa. A következő nyíregyházi támadás végén pedig Sorbán lőtt kapura, s labdája alig került kapu fö­lé. A 30. percben Kozma há­rom védőt is kicselezett, majd kisodródva, kapu mel­lé lőtt. A 31. percben Koz­mát feltartották 18 méterre a kaputól. A közvetett szabad­rúgást Gáspár Lakatos elé gurította, kinek lövése nyo­mán a labda a sorfalról Koz­ma elé perdült, aki 7 mé­terről az oldalhálóba lőtt. A félidő utolsó tíz percé­ben a lendületesen játszó nyíregyházi csapat tűzijáté­kot rendezett a vendégek kapuja előtt. Előbb Zelenka bal felső sarokba tartó lövé­sét hárította Birkás kapus, majd Lakatos lövését hárí­totta, s végül a 44. percben Zelenka 8 méterről kapura küldött labdáját ütötte ki szögletre. Szünet után az első hely­zetet a vendégek hagyták ki. A 47. percben Illés a lab­da mellé fejelt, Miksztai ki­tört, majd 10 méterről Pil­csuk kezébe lőtt. Az 58. percben Nagy Gábort a 16-oson belül fel­vágták a rudabányai védők. A 11-est Pilcsuk lőtte, a ru­dabányai Birkás viszont ki­védte. Szilágyi Menyhért, a sportegyesület elnöke köszönti jubiláló Pilcsuk Józsefet. Kozma egy előrevágott labdával elhúz Somogyi mellett, de beadását hárítani India a rudabányai kapus. A 65. percben a szerencse mentette meg a vendégek kapuját a góltói. Kozma kö­zeli, bal sarokra irányított fejese nyomán — a meg­dermedt kapus csak nézte! — a labda felpattant, s a felső kapufa fölött hagyta el a játékteret. A 75. percben Pilcsuk he­lyett Dajka kapus állt be a nyíregyházi kapuba, s rög­tön „összehozott” egy gólt. Ártatlannak tűnő támadás végén egy közepes erejű la­pos lövést könnyedén akart fogni, s a felpattant labda a feje fölött került a hálóba, 1:0. (Nagy kapushiba volt!). Középkezdés után újabb gólt ért el a vendégcsapat. A tel­jesen állva maradt nyíregy­házi védők között Baffi tört ki. Dajka kifutva akart tisz­tázni, de lábáról Virágh elé került a labda, aki 14 méter­ről az üres kapuba lőtt, 2:0. A közönségre hidegzu­ÉKÍTI jSZABCLCS-SZATMAB MEGTEI >s SZERELŐ VÁLLALAT ÍREGYHAZA. K ALI.ÓI U. 4. SZ. Tel: 10—80. 10—81. KŐMŰVES, ÁCS SZAKMUNKASOKAT ÉS GYAKORLOTT ÉPÍTŐIPARI BETANÍTOTT MUNKÁSOKAT, TAKARÍTÓNŐKET NYÍREGYHÁZI MUNKAHELYRE FELVESZÜNK. Jelentkezés: a vállalat munkaügyi osztályán. (778) hányként hatott az egy perc alatt kapott két gól, s igen sokan elindultak haza. A nyíregyházi csapat végül is a befejezés előtt egy perccel Kozma révén szépített, 2:1. Jó iramú, változatos mér­kőzésen a hazai csapat job­ban játszott, akciói átgondol- tabbak voltak. De mégis, a védelem egy-egy megingása következtében több helyzete akadt a vendégeknek is. A hazai együttesben mind a három cserejátékos lehetősé­get kapott a bizonyításra. Sajnos Dajka kapus lámpa­láza két potyaízű gólt ered­ményezett, ami végül is a csapat vereségét okozta. Nem sikerült tehát hazai pá­lyán a főpróba a vasárnapi bajnoki rajt előtt. A szakve­zetés számára azonban még­is tanulságul szolgálhat e mérkőzés, hiszen a jövő va­sárnapon éppen Rudabá- nyán kell küzdeni a két pontért az új bajnoki idény nyitányán. Jók: Birkás — a mezőny legjobbja —, Somogyi, Miksztai, Bartha, illetve: Pilcsuk, Sorbán, Kléninger. Az Északi csoport másik mérkőzésén az ózdiak hazai oályán csak nagy küzdelem­ben tudtak 1 -0 arányban győzni a vendég Borsodi Bá­nyász ellen. A gól a 65. 'ercben Tóth lövéséből esett. AZ ÉSZAKI CSOPORT VÉGEREDMÉNYE A KÖVETKEZŐ: Radnwíi egy pont előnnyel vezet Sakk szimultán Nyírbátorban és Nagy kallóban Hány pontom van, s mennyi lehetne! A meg nem történt győzelmek mind egy- egy történetbe. Ha ekkor nem azt lépem, s ha akkor nem ezt... Egyszer talán megírhatnék a sóhajok sok­féleségét, sőt, ha tovább gombolyítjuk e szálat, akár a sóhajok hídja is lehet egy- egy sakkversenyünk. Velen­cébe sem kell mennünk ér­te. Hogy miért e bevezető? A kedves olvasónak bemuta­tom azt a játszmát, mely­ben a tizenéves mesterjelölt. Orsó Miklós elverte rajtam — tapasztalatokban dús mes­teren — a port. A szabolcsi sakkélet sokat ígérő tehetsé­ge végű! is megérdemelten kasszírozta be a teljes pon­tot. CARO-KAN VÉDELEM Hajtun Orsó 1. e4, e6 2. d3 (Szmiszlov kedvenc lépése.) d5 3. Hd2, g6 4. Hgf3, Fg7 5. Fe2, HÍ6 ö. 0—0, 0—0 7. c3, Vc7 8. e5!, Híd? 9. d4, c5 (világos kissé előnyösebben áll. de sötét szilárdan védekezik.) 10. Hb3c4 11. Hbd2, f6 12. ef:ef: 13. Bel, Hc6 14. Hfl, b5 15. Fd2, Hb6 16. Vei, Be8 17. Ff4, Vf7 18. Vd2, He7 19. h3, Fd7 20. H3h2, HbcS 21. Ff3, a5 22. a3, Ba6 (Orsó itt dön­tetlent ajánlott, amit elhárí­tottam. A jövőbelátás ado­mánya hiányzott...) 23. He3, Hd6 24. Be2, f5! 25. Fd6:,Bd6: 26. Bael, Fh6 27. Vdl, Hc8! 28. g3, Fe3: 29. Be3:, Be3: 30. Be3:. f4! 31. Be.5, fg: 32. fg: (Még mindig világos áll elő­nyösebben, elsősorban a d5 gyalog gyengesége miatt.) He7 (Fhe3: életveszélyes 33. Hg4! miatt.) 33. Vfl, BÍ6 34. Vg2!, Bf5 35. Hg4, Kg7 36. VeVHc6! 37. Fd5:? (Sakk­vakság! A helyes lépés Be3, He5-tel kapcsolatban.) Be5:H (Ezt a közbeiktatást látni kellett volna. Karinthyval mondhatjuk: Tanár úr, én készültem...) 38. He5:, Vd5 39. Hd7, Vd7: 40. Ve4 Vd6 42. Kh2, h6 42. h4, h5 43. Ve8, b4! 44. ab:, ab: 45. Ve4, be: 46. be:, He7 47. Vb7, Kf6 48. Va8, Hf5 49. Vh8+, Kf7 50. Vh7+, Hg7 51. Vh8, Ve6 52. Vb8, Ve2-f- 53. Kh3, Vf 1+ 54. Kh2, Vf2-f- 55. Kh3, Vf5+ 56. Kh2, Vc2-f- 57. Kh3 — ez volt világos füg­gőlépése. A függőnapon, to­vábbi 15 lépés után beszün­tettem az ellenállást. Pénteken és szombaton sor került a 7. és a 8. fordulóra. Az eredmények többsége a papírforma szerint alakult, jóllehet a küzdőszellem most sem hagyott alább. A 7. for­dulóban Sallay mester ügy- gyel-bajjal vezette nyerésre táborát Mile ellen. A szabol­csi versenyző gondolatgazdag stílusban játszik, csak hát elméletileg kell majd képez­nie magát. Radnóti mester lendületes játékkal nyert Orsó ellen, s minthogy a Hajtun—Hradeczky játszma — igen nagy feszültségek után, a játékidő végén — döntetlennel zárult, Radnóti az élre ugrott. Kovács szép játszmát nyert Szilágyival szemben, s döntetlen lett az Eigler—Káposztás találkozó. Függőben maradt a dr. Kecskés—Majerszky és * Tiszai—ifj. Szabó játszma, mindkettő világos előnyével. Radnóty mester Kovácsot is legyőzte a 8. fordulóban, amikor is a meglepetést a Mile—Hradeczky játszma szolgáltatta. Mile . támadás­hoz jutott és minőséget nyert. Az előny érvényesíté­sekor azonban pontatlant lé­pett, s így csak döntetlenre futotta. Ez is szép teljesít­mény! Dr. Kecskés nyert Szilágyi ellen, aki . balsorsa dacára is példásan küzd. Káposztás mester Orsót ját­szotta túl, s nyert. A dr. Sallay—Eigler játszmában sötét pontos védekezése után alakult döntetlenre a küzdelem. S döntetlen lett a Majerszky—Tiszai játszma is. E sorok írója éllen ifj. Szabó gyakorlatilag már a J2. lépésben vesztésre állt, miután elnézte a futóákloza- íot. De játszott rendületle­nül, a súlyos anyagi hátrány mellett is... A nézők is a fejüket csóválták. A szombat délelőtti függ >- játszmák közül Mile játék nélkül feladta Hajtun ellen, míg a Szilágyi—Orsó játsz­ma tengeri kígyó hosszúsá­gú, miután másodszor :s függőben maradt. Az élcso­port állása a 8. forduló után: 1. Radnóti 7, 2—3. Hradeczky, Káposztás 6—0, Eigler 5,5, 5—6. Hajtun. ír. Sallay 5—5 pont. ★ Vasárnap, a szabadnapon e sorok írója Nyírbátorba látogatott, Tiszai Kálmán­nak, a megyei sakkszövetség elnökének társaságában. A művelődési házban a káni­kula dacára is benépesült a terem. Szabó Gyula taru.r köszöntötte a vendégeket, 'efct követően Tiszai Kálmán tájékoztatást adott a megyei sakkélet időszerű eseményei­ről. Mielőtt 22 ellenféllel szemben felvettem volna a küzdelmet, Portisch nagy­mester petropolisi szereplé­séről, a sakkvilágbajnoki döntőn várható továbbjutási esélyeiről és a világbajnok­ság rendszeréről, eseményei, ről szóltam a sakkozók ké­résére. A szimultán végered­ménye: 20 győzelem és 2 döntetlen. Döntetlent ért el Ördögit András és Tarcsa Imre. A sok szép versenysi­kert elért nyírbátori sakko­zók újabb erőpróbák előtt állnak, minthogy szeptem­berben versenyük kezdődik. Az Ördögh-lányok (Éva részt vett a szimultánon és csak egy apró hibát vétett) s Baracsi Sándorka, akit aligha kell e hasábokon be­mutatni, az ígéretek, de nem állnak egyedül. Várjuk a jó eredményeiket. Káposztás mester, a Vasas SC élversenyzője ma délután 6 órai kezdettel tart szimul­tánt a Nagy káliói MEDOSZ SK és a helyi ifjúsági klub rendezésében. Tavaly ugyan­itt szintén Káposztás mester tartott szimultánt, igen nagy érdeklődés mellett, ami most bizonyára megismétlődik. Hajtun József sakkmester Előkészületi mérkőzés Rakamazi Spartacus — Tuxscri MEDOSZ 3:1 (10) Rakamaz, 306 néző. Vezette: Fleischer. Rakamaz: Sárközi, (Szil- vási) Tóth I., Erdőse, Deák, Tóth I.. Antal, Mártha, Ján- vári, Virányi, Kádas, Csécsi. Tuzséri MEDOSZ: Pinkó­czi, Révész I., Tóth I., Szűcs, Kazuska, Gyömrei, Gyüre, Tóth II., Maczkó, Mártha, Révész IL, (Csongor.) Jó iramú változatos mérkő­zést vívott a két csapat. A helyzeteit jobban kihasználó hazai csapat megérdemelten győzött. Góllövők: Mártha (2), Tóth illetve Maczkó. A kitűnő játékvezetés mellett lefolyó sportszerű mérkőzé­sen igazságos eredmény szü­letett. Egoaasy PSÖ 1. Borsodi B. 6 3 1 2 8- 8 7 2. Nyíregyháza 6 3 — 3 12-10 6 3. Ózd fi 3 — 3 8- 8 6 1. Búdahánya 6 2 1 3 6- 8 5 Ganzler István