Kelet-Magyarország, 1970. augusztus (30. évfolyam, 179-203. szám)

1970-08-30 / 203. szám

1970. augusztus 30 RELET-MAGYARQRSZÁG «. oldal í . articusbn Tanév eleji beszélgetés Sasvári Andrásné testnevelő tanárral Mai sportműsor Röplabda: Nyíregyházi Építők—Miskolci EAFC, NB Il-es férfi bajnoki mérkőzés délelőtt 10 óra 30 perckor a Zrínyi Gimnázium pályáján. A Nyíregyházi VSC NB Il-es női csapata Budapesten az MTK ellen játszik bajnoki mérkőzést. Kézilabda: Nyíregyházi Ki­nizsi—Bp. Építők, NB Il-es női bajnoki mérkőzés dél­előtt 10 órakor a stadionban. Nyíregyházi Kinizsi—Miskolci Vörös Meteor, NB Il-es férfi bajnoki mérkőzés a stadion­ban, délelőtt 11 órakor. Má­tészalkai MEDOSZ—Nyíregy­házi Tanárképző Főiskola, NB Il-es női bajnoki mér­kőzés délelőtt 10 órakor Má­tészalkán. MGM Debrecen— Nyírbátori Vasas, NB Il-es férfi bajnoki mérkőzés Deb­recenben. Labdarúgás, NB II: Nyír­egyházi Spartacus—Kazinc­barcikai Vegyész. Stadion, délután 15 óra 30 perckor, vezeti: Závodszky (Hornyák. Tóth B.). Előtte 13 óra 30 perckor: Nyíregyházi Sparta­cus—NYVSC, ifjúsági bajno­ki mérkőzés, vezeti; Kondor (Török). NB in. Tuzséri MEDOSZ— Nyírbátori Dózsa, borsodi jv, (Rácz, Szarvas), Tuzséron délután 16 órakor. Záhonyi VSC—D. TITASZ, Záhony­ban délután 16 órakor, vezeti: Vágó (Tölgyesi, Kovács L.). Rakamazi Spartacus—Hajdú Vasas, Rakamazon délután 16 órakor, borsodi jv. (Alföldi, Dalanics). Kilián SE—Nagy- kállói Virágzó Föld Tsz, Szol­nokon 16 órakor, vezeti: Papp I. Szolnoki Olajbányász—Má­tészalkai MEDOSZ, Szolnokon délután 14 órakor, vezeti: Dobozi. Megyei I. osztály: Nyírbá­tori MEDOSZ—Nyíregyházi Dózsa, 16 óra 30 perckor, ve­zeti: Vári I. (Tamási, Kozma). Tiszátok! HSC—Ven csellói Tsz 16 óra 30 perckor, vezeti: Kovács (Benő, Tamás). Bak- talórántházi MEDOSZ—Tyu- kodi Tsz, délután 16 órakor, vezeti: Brincken (Czomba, Lippai). Fehérgyarmati ME­DOSZ—Nagy halászi Textiles, 16 óra 30 perckor, vezeti: Kertész (Száj ez, Sántha). Nagyecsedi Tsz—Nyírmadai MEDOSZ, délután 16 óra 30 perckor, vezeti: Ajler (Kozs- la, Vígh). Kisvárdai Vasas— Tiszavasvári Lombik, dél­után 16 órakor, vezeti: Pus­kás (Drapsza, Salamon). Megyei n. osztály: Ujfe­hértói Vörös Meteor—Nyír­egyházi MEDOSZ, vezeti: Vá­ri II. (Orosz, Egeressy). Nyír­bogát—Vásárosnamény, veze­ti; Farkas (Szegedi). Kótaj— Mándok, vezeti: Kónya (Ke­rekes). Demecser—Nábrád, vezeti: Jármi (Kulimár). Ib- rány—Tunyogmatolcs, vezeti: Bónás (Maróthy). Öpályi— Dombrád, vezeti: Ilcsik (Dé­vényi II.), Csenger—Nyírbog- dány, vezeti: Fehér (Balká- nyi). Nyírteleki Tsz—Nyíregy­házi Építők, vezeti: Király (Németh M.). Valamennyi ta­lálkozó egyaránt délután 16 óra 30 perckor kezdődik. Elérkezett az új iskolai év, mely egyaránt „munkára hívja” a tanárokat és diá­kokat Diákok már többször elmondták, hogy milyen gon­dolatokkal búcsúznak a nyá­ri vakációtól, s öltik fel új­ból az iskolaköpenyt... De hogyan várja a tanév kez­detet a testnevelő tanár? Fő­leg akkor, ha meglehetősen fiatal a .szakmában”. Erről beszélgettünk Sas­vári Andrásnéval, a Nyíregy­házi Pénzügyi Technikum testnevelő tanárával, akit a nyíregyháziak sportpályáról is jól ismerhetnek, hiszen a Nyíregyházi Spartacus NB I- es röplabdacsapatának egyik legjobbja. Azért kicsit drukkol ••• — Az elmúlt évben kap­tam meg testnevelő tanári diplomámat, s a múlt okta­tási évad volt "az első, me­lyet végigtanítottam, — mondta. — Kellemesen si­került az első év, nem vol­tak különösebb gondok. Ez elsősorban a tapasztalt kol­légának, Fiedler Barna testnevelő tanárnak köszön­hető, aki a kezdésnél, de egész évben mindenben se­gített. De az is rendkívül megkönnvítette számomra a pályakezdés munkáját, hogy intézetünkben rendkívül nagy kultusza van a sport­nak. A vezetés biztosítja a szükséges anyagi és erkölcsi támogatást a testnevelés ok­tatásához, de ezen túl az in­tézeti sportegyesület szakosz­tályainak munkájához is. — Akkor ezek szerint min­den drukk nélkül várja ta­nári pályafutásának második tanévét? — Rendkívül nehéz a vá­lasz, mert be "kél! vallj ám, hogy bizony alaposán szür- kolok. A diákok, akiket taní­tok, minden osztályban sze­retik a testnevelést, szívesen és jól dolgoznak az órákon. Mégis nagyon drukkolok. Ugyanis az a megtiszteltetés ért, hogy az új tanévben osztályfőnök leszek. S ez merőben új feladat számom­ra... Kellőképpen fel is ké­szültem rá. Kollégáim segít­ségével máris tájékozódtam a II. A osztályról, ugyanis ez lesz az enyém. Nagyon igyekszem, hogy mint osz­tályfőnök is a lehető legjob­ban helytálljak. Már csak azért is. mert ez a megbíza­tás, úgy érzem a testnevelés­oktatás elismerését is je­lenti. Bejárta a fél világot Sasvári Andrásné éveken át tagja volt a magyar női röplabda-válogatottnak. Ér­dekes módon választotta a röplabdázást. — Én tulajdonképpen ko­sárlabdáztam, és atletizál­tam, Középiskolás koromban a Nyíregyházi Zrínyi Gim­názium csapatában szerepel­tem, s meg voltam győződve arról, hogy ez a választott sportágam — mesélte. — Az utolsó évben kezdtem el röplabdázni. Góczi Árpád, a Spartacus edzője tanított. Ez azért is fontos volt számom­ra, mert a Testnevelési Fő­iskolán — ahova jelentkez­tem — felvételi tantárgy volt. — S később hogyan lelt mégis röplabdázó? — Ügy, hogy a TF-en is kosárlabdáztam elsősorban. De a röplabdázás is jól ment. Másodéves voltam, amikor meghívtak a magyar utánpótlás-keret edzéseire. S ekkor már választanom kel­lett a két sportág között. A röplabdánál maradtam, s az utánpótlás-válogatott után bekerültem a felnőtt váloga­tottba is . . S a TF hallgatónője a ma­gyar válogatottban is végig jól szerepelt. Bejárta szinte a fél világot. Mint váloga­tott- röplabdázó járt Lengyel- országban, Romániában, az NDK-ban, a Szovjetunióban, Csehszlovákiában, Bulgáriá­ban — a szófiai VIT-en, Hol­landiában, Törökországban, s egy mexikói meghívásos tor­nán. S hogyan alakult to­vább életútja? ZÜRICH Az 1971. évi amatőr és profi kerékpáros VB országúti ver­senyét szeptember 2—5 kö­zött Tessinben, a svájciak t bonyolítják le, míg a pálya­küzdelmeket augusztus 25— 31-ig a svájci és az olasz szö­vetség közösen rendezi meg Milánóban vagy Varese- ben. A pályaversenyeknek is Svájc kellett volna, hogy a gazdája legyen, de nem ren­delkeznek megfelelő pályá­val, ezért jött létre a „sváj­ci—olasz” egyesülés. FRANKFURT A nyugatnémet labdarúgó­bajnokságban pénteken hat mérkőzést játszottak le. Meg­lepetés, a bajnok Borussia Mönchengladbach pontveszté­se az utolsó helyezett Hanno­ver 96-tal szemben. Borussia Mönchenglad-bach—Hannover 96 0:0. ZÜRICH A mexikói VE elődöntőjébe jutott csapatok szakvezetői Mario Zagallo (brazil), Faruc- cio Valcareggi (olasz), Eduar­do Hohberg (uruguayi), vala­mint a beteg Helmuth Schönt — A főiskola elvégzése után férjemmel együtt elő­ször Miskolcon éltünk, majd az elmúlt évben hazajöttünk Nyíregyházára. Férjem ma­ga Is sportolt, a Nyíregyhá­zi Kossuth Gimnáziumban, majd Budapesten az MTK- ban, Miskolcon pedig a Vö­rös Meteorban kosarazott. S az igazság a'z, hogy neki kö­szönhetem, hogy most is röplabdázom. Hiszen kislá­nyom, a 14 hónapos Gab­riella meglehetősen lekötné az időmet. S férjem önként vállalta, hogy olykor bese­gít a „második műszakba” — hogy rendelkezésére áll­jak a Nyíregyházi Spartacus NB I-es röplabdacsapatának. — Még néhány nap, s az új év első testnevelési óráit tartja... „Nagyon szeretek tanítani“ — Igen, s vártam is már a tanév kezdetét. Hiszen mindig pedagógus akartam lenni, s nagyon szeretek ta­nítani. S mint pályakezdő pedagógus, elégedett Is va­gyok. Hiszen férjemmel együtt mindketten Nyíregy­házán dolgozhatunk — ahon­nan annak idején elindul­tunk. S munkám mellett ked­venc sportágamnak, a röplab­— sorokban képviselő Jupp Derwall (NSZK) szombaton tanácsko­zásra jött össze Londonban, s a mexikói VB szakmai , ta­pasztalatait értékelik. KÖLN Wolfgang John nyugatné­met labdarúgót, akit az idény kezdetekor 75 000 márkáért igazoltak át a Tasmania Ber­linből az 1. FC Köln csapatá­ba, a városi rendőrség őrizet­be vette. A játékost a szerdai edzés után tartóztatták le — azzal a váddal, hogy állítólag részese volt egy két évvel ez­előtti ékszerlopásnak, amelyet Düsseldorfban követtek el. Pontosabban: nem jelent meg tanúként a tárgyaláson. John ■tagadta a vádat és mentségére azt hozta fel, hogy nem kapta meg az idézést, amelyet an­nak idején küldtek neki. A labdarúgó mindössze egy éj­szakát töltött a börtönben, mert másnap elengedték — tekintve, hogy szökés veszé­lye nem állt fenn. John a rendőrségi huzavonák miatt nem utazott el együttesével az edzőtáborozásra és az is kétséges, hogy a nyugatnémet labdarúgókupa döntőjében, amelyet Hannoverben vív az l: FC Köln az Offenbacher Kickers ellen, John csapata rendelkezésére áll-e. MOSZKVA A Szovjetszkij Szport dí­jáért kiírt nemzetközi jégko­rongtornán péntektől „beug­róként” szerepel a Krilja Szovjetov — mivel a finn Umeo csapatának a finálé előtt haza kellett utaznia. PRÁGA Szeptember 5-én kerül sor a csehszlovák fővárosban a negyedik Vltava nemzetközi maratoni futóversenyre. En­nek az az érdekessége, hogy a 42 195 méteres útvonalat Prága belterületén kell meg­tenniük a részvevőknek — anélkül, hogy az utcákon közlekedési tilalmat rendel­nének el. A nagy viadalra 102 csehszlovák hosszútávfutó mellett 17 külföldi — lengyel, osztrák, nyugatnémet, NDK- beli, belga és angol — spor­toló nevezett. Ott lesz az in­dulók között az angol New- some is, aki 2:21.25,8 órás idővel az útvonalrekordot tartja. _ Átképzős tanfolyamokat indítunk az alábbi szak­mákban: HÁZGYÁRI VILLANY­SZERELŐI, VALAMINT ÉPÜLETASZTALOS. A tanfolyam időtartama: 6 hónap. Jelentkezési határidő: 1970. SZEPT. 7. A tanfolyam ideje alatt 1600 Ft-os biztosított bért fizetünk. Jelentkezhetnek: 8 általá­nos iskolát végzett és 18. életévet betöltött szemé­lyek. Vidékiek réseére szállást biztosítunk. Jelentkezés személyesen: 13. SZ. ÁLLAMI ÉPÍTŐIPARI VÁLLALAT szakoktatási csoport. Budapest, XI., Dombóvári út 19. (Megközelíthető: 4-es, il-es, 43-as, 47-es villa­mossal.) (HV— 88) Nitrokémia Ipartelepek fel vese fiúkat kollégiumi elhelyezéssel Balaton-parti intézethez, vegyipari szak­munkás ipari tanulónak. A vállalat az első év má­sodik félévétől 250,— Ft/ hó ösztöndíjas szerződést köt, mely összeget a ren­des tanulói ösztöndíjon fe­lül kapnak a tanulók, A szakmunkásvizsga előtti utolsó félévben tanulmá­nyi eredménytől függően kezdő szakmunkás bérté­tel 90%-át fizetjük. A szakmunkásvizsga leté­tele után állandó 5 napos 40 órás munkahelyet biz­tosítunk. Jelentkezés: a 303. sz. Ipa­ri Szakmunkásképző Inté­zetnél 6—14 óráig. Fűzfő- gyárteleo. (B. 111534) ingyenes művezetői tan folyamot tartunk építőipari szakmunkások részére (kőműves, ács, állványozó, épületasztalos, hő-hangszi- getelő). Jelentkezés: 43. sz. Állami Építőipari Vállalat szakok­tatási csoport. Budapest, XI., Dombóvári út 19. A tanfolyam 1970, szep­tember 15-én induL (HV—89) dázásnak is hódolhatok. Bézi László A világ sportja A labdarúgó­pályákról jelentjük Tatabánya—Csepel 1:0 (0:0) Csepel, 4000 néző, jv: Petri. Az első kapuralövés Sánta egyéni akciója végén — a 2. percben esett. A 22. percben Takács csúsztatott fejese su­hant el Rothermel keze mel­lett, de Kalmár későn vette észre a kínálkozó alkalmat. Az első félóra végén Vellai ballábas kapáslövését Ro­thermel nagy bravúrral tolta szögletre. A 44. percben Hor­váth lövését Fatér óriási bravúrral mentette. Újrakezdés után Sánta be­adása elszállt a fejek felett, de Tóth elhirtelenkedve a kapu mellé lőtt. Az 54. perc­ben Vellai biztos góltól men­tette meg csapatát: Gordár hazaadását Tóth elcsípte, el­húzta a labdát Fatér mellett is és a befutó Vellai az utolsó pillanatban mentett. Az 59. percben Major helyé­re Kandi állt be. A 72. perc­ben kettős csere következett; Zöldi helyére Mészáros, Ta­kács helyére Csordás jött be a pályára. A 85. percben meg­lepetésre a vendégcsapat szerzett gólt. Klausz beadá­sát az üresen hagyott Tóth K. 5 méterről a hálóba bombáz­ta, 1:0 a Tatabánya javára. A hátralévő percekben a ha­zaiak támadtak, de ered­ménytelenül. Rendkívül alacsony színvo­nalú mérkőzést, végig csap­kodó játékot láthatott a kö­zönség. Ez a találkozó nem volt méltó az NB I-hez. Csu­pán a két kapus nyújtott ki­emelkedő teljesítményt. Csa­patjátékról, tervszerű játékról szó sem volt. Jók: Rothermel, Kovácshegyi, Tóth K, és Sán­ta, illetve Fatér, Vellai, Var­ga. Vasas—Ferencváros 2: 0 (1:0) Szombaton este a Népsta­dionban 25 ezer néző előtt, Emsberger játékvezetése mel­lett a labdarúgó-bajnokság 4. fordulójában rangadó mérkő­zésre került sor a Vasas és a Ferencváros között. A kelle­mes, nyár végi estén a játék­vezető sípjelére így kezdtek a csapatok: Vasas: Tamás — Fábián, Mészöly, Ihász — Lakinger, Vidáts — Tóth, Puskás, Mül­ler, Farkas, Ladinszki. Ferencváros: Géczi — Bá­lint, Páncsics, Meggyesi — Horváth, Vépi — Juhász, Branikovits, Albert, Mucha, Füsi. A 9. percben remekbe sza­bott góllal a Vasas megsze­rezte a vezetést. Tóth Müller érintésével Farkashoz játszott, aki nem habozott és ballábas kapáslövéssel Géczi felett a hálóba juttatta a labdát (1:0). A 33. percben Puskás, a 35. percben pedig Müller lőtt kapu mellé. A félidő utolsó 10 percében „feltámadt” a Ferencváros. A 38. percben Branikovits fordulásból lőtt Tamás kapujára, majd három szögletet harcolt ki a zöld­fehér együttes. Az 55. percben Branikovits két lövését öklözte Tamás, majd 3 perc alatt négy Vasas­szöglet következett. A 63. percben óriási tűzijátékot rendeztek a zöld-fehér csatá­rok és Tamásnak minden tu­dására szüksége volt, hogy hárítson. A 68. percben a ko­rábban megsérült Fark s végleg lement a pályáról, he­lyére Török állt be. Egy perc­cel később Mucha Bálintot indította, aki a kapu mellé vágta a labdát. A 71. percben Bálint helyett Novák állt be. A 85. percben eldőlt a mér­kőzés sorsa. Négy Vasas-csa­tár két ferencvárosi védővel állt szemben, Müller Tóth Bálintot indította, aki nem hibázott (2 ;0). A hátralévő időben a Ferencváros együt­tese nagy erővel rohamozott, de mindössze egy közvetett 1 szabadrúgásra tellett erejük­ből. Jók: Fábián, Vidáts, Müller, Ladinszki, illetve Páncsics, Juhász, Kű és Mucha. ★ FŐSPED Szállítók—BKV Előre 1:0 (0:0). Knopp utca, 1000 néző, v: Fehér A. Góllö­vő: Kuszenda. A hazai csa­pat végig többet támadott, de csatárai a gólhelyzetek so­rát hagyták ki- A játékvezető a BKV Előre két szabályos gólját nem adta meg. Nyh. Kinizsi—Balkányi MEDOSZ 2:1 (1;0) Dózsa-pálya, 100 néző, ve­zette: Vasvári. Kinizsi: Borók — Farkas, Lippai, Kovács (Kostyál) — Igaz, Popovics — Kovács L, Balogh II, Kocsik, Gaffa (Varga) Kovács F. Balkány: Juhász — Száraz, Takács, Plander — Békési (Benké), Laczkó — Parrag II, Adorján, Pásztor, Urbin, Parragh I. Az első játékrészben ala­csony színvonalú, tapogató játék folyt a pályán. A gól a 15. percben eset, amikor egy előre ívelt labdát Balogh II. a kifutó kapus felett lőtte a hálóba. A második félidőben javult az iram. Egymás után gör­dültek a támadások, de igazi gólveszély egyik kapu előtt sem akadt Az 57. percben egyenlített a MEDOSZ. Pász­tor 22 méteres szabadrúgása a jobb felső sarokban kötött ki. Feljött a hazai csapat, és öt perc múlva Varga révén megszerezte a győzelmet je­lentő gólt. A Kinizsi lelkesebb játéká­val megérdemelten szerezte meg a győzelmet, egyben leg­első győzelmét az ősz folya­mán. Kiállítva: Kocsik, illet­ve Benke. Vasvári játékvezető két se­gítőtársával, Vígh és Szopkó partjelzővel együtt kitűnően látta el feladatát. Bagoly Dániel Dimilro? SE —NYVSC 3:2 (1:0) Nyíregyháza, 400 néző. Ve­zette Szabó III. Dimitrov: Sándor, Virágh, Boros, Tóth, Hermann, Tilki, Kádár, Lovász, Simon (Fejes), Kemecsei (Varga), Kiss. NYVSC: Ambrusz, — Kő­vári II, Madai, Mirgai, Popo­vics, Papp, Pethő, Máté, Vá- nyi II, Kővári I, Szinyéri (Széles). Jó iramban kezdett mind­két csapat és Lovász révén a Dimitrovnak sikerült megsze­rezni a vezetést. A második félidőben is igen színvonalas, heves játék folyt, ekkor a NYVSC Simon és Lovász révén 5 percen belül két gólt ért el, s ezzel nem­csak kiegyenlített, hanem meg is szerezte a vezetést 1:2. A Dimitrov ezután igen nagy becsvággyal játszott és Kiss révén kiegyenlített. Nagy harc folyt a győzelemért, mindkét csapat előtt erre több alkalom is nyílott, rrtajd a 86. percben Kádár a bal szélen elfutott, beadását Ma­dai elvétette és jobb oldalon Kisshez került a labda, akinek 15 méteres erős lövése Kővá­ri II. hátát érve jutott háló­ba. A játék alapján a döntetlen eredmény lett vol­na reális. Jók: Viragh, Hermann, Ká­dár, Kiss, illetve Kővári IL Madai, Máté, Ványi II. Egressy Pál