Kelet-Magyarország, 1970. június (30. évfolyam, 127-151. szám)

1970-06-09 / 133. szám

t«m júnhis 9. KELFT-MAGVARORSZAO T Ofcte! Vasárnap délután megyénk sportéletének reprezentatívan szép sporteseményére került sor a nyíregyházi stadionban, amikor délután 16 óra 30 perces kezdettel a 111. Orszá­gos Sportnapok megyei köz­ponti sportünnepségére került sor. Az OSN harmadik, nyíregyházi sportünnspségé- nek díszelnökségében helyt foglalt Vitkai Elemér, a me­gyei pártbizottság munkatár­sa, Horváth Miklós, a me­gyei tanács osztályvezetője, dr. Lőrinczi Géza, a Magyar ■Testnevelési és Sportlanács osztályvezető helyettese, va­lamint a nyíregyházi társa­dalmi élet több képviselője. Mintegy 5000 főnyi néző­közönség előtt került sor az ifjúság, a szépség és a. fiatal­ság bemutatójára. Mintegy 3400 sportoló vonult be zász­lódíszek alatt a stadion gyepszőnyegére. A felvonult sportolók ne­vében Fiedler Barna testne­velő tanár tett jelentést, majd Hadházi László, az MTS megyei Tanácsának el­nöke mondott megnyitó be­szédet. A megnyitóünnepség után került sor a város ál­talános és középiskoláinak, valamint a társadalmi sport­egyesületek versenyzőinek szívet lelket gyönyörködtető, színpompás gyakorlataira. A csupaszív közönség minden bemutatót megtap­solt, az óvodások produkció­jától kezdve a sport ünnep­ség záróképéig. Mégis: a 107-es ITSK és a Krúdy Gimnázium lányainak „For­radalmi tavaszok” című be­mutatója, a Kölcsey Gim­názium koronggyakorlata, valamint a 4-es, a 3-as, a 2- es és a 12-es iskóla rúdgya- korlata volt a legemlékeze­tesebb siker. A kitünően sikerült sport- ünnepségen a város sport- kedvelői — függetlenül, hogy labdarúgó-, röplabda-, vagy kézilabda-szurkolók — egy­aránt tiszta szívből tapsoltak Nyíregyháza élettől és erőtől duzzadó fiatalságának; az általános iskolás leányoknak és fiúknak. A III. Országos Sportna­pok nyíregyházi, megyei központi sportünnepsége tel­jes sikert aratott megyénk székhelyén, s ez a nézők szá­mában is megnyilvánult. S mindez örvendetes, mert mindannyian tudjuk, hogy az OSN nyíregyházi ünnep­ségének tiszta bevételét az árvízkárosultak javára aján­lotta. fel az MTS megyei Ta­nácsának elnöksége. Bézi László A legbájosabb műsorszámot a város óvodásainak bemutatója jelentette. Felvételünk előterében a Kálvin téri óvodások mutatják be gyakorlataikat. Reprezentatívan szép gyakorlatot mutattak be a 107-es ITSK és a Krúdy Gimná­zium lányai. A „Forradalmi tavaszok” című gyakorlat vastapsot kapott, s teljesen megérdemelten. 107-es ITSK fiainak látványos gúlagyakorlata is szép sikert aratott Hammel József felvételei Ez a helyzet a totó VB-szel vényén 1. Mexikó—Szovjetunió X 0:0 2. Belgium—Szovjetunió 2 1:4 3. Mexikó—Belgium VI. 11-én i. Svédország—Olaszország 2 0:1 5. Uruguay—Olaszország X 0U) 6. Svédo.—Uruguay VI. 10-én 7. Csehszlovákia—Brazília 2 1:4 8. Románia—Csehszlovákia 1 2:1 9. Anglia—Brazília 2 0:1 10. Csehszlov.—Anglia VI. 11-én 11. Bulgária—Peru 2 2:3 12. Peru—NSZK VI. 10-én 13. Bulgária—NSZK 2 2:5-fi 14. Románia—Anglia 2 0:1 A VB GÖLLÖVÖLISTÄJA A vasárnapi négy mérkőzé­sen 14 gól esett, s a világbaj­nokság eddigi 16 találkozóján összesen 45 gólt értek el. A legeredményesebb játékos Gerd Müller, az NSZK csa­téra, aki eddig négyszer ta­lált a hálóba. A góllövőlista élcsoportja: 4 gólos: Müller (NSZK). 3 gólos: Jairzinho (brazil) és Cubillas (perui). 2 gólos: Seeler (NSZK), Van Moer (belga), Bisovec (szov­jet), Petras (csehszlovák), Lambert (belga), Valdivia (mexikói). Brazília ~- Anglia 1:0 (OiO) ' A csoportbeosztás szeszélye folytán már világbajnoki döntőnek is beillett Anglia és Brazília mérkőzése a negyed­döntőbe jutásért. Mexikói idő szerint déli 12 órakor kezdtek 70 000 néző előtt Guadalaja- rában a csapatok az izraeli Klein sípjelére. A két oldalon 22 ragyo­góan képzett labdarúgó állt egymással szemben: a brazilok láthatóan technikásabban, könnye­debben mozogtak, az angolok viszont atlétikus, erőteljes játékukkal törtek minduntalan előre. Az első nagy helyzetet a 10. perc hoz­ta, amikor Jairzinho beadá­sából Pele fejelt kapura, de Banks artista módra mentett. Óriási harc folyt a pályán, mindkét oldalon akadt egy­két helyzet és a félidő má­sodik részében néha-néha a játékosok túllépték a szabá­lyokat, A 60. percben Tos- taohoz került a labda, három cselt csinált, azután szorongatott helyzetből is középre adott, pontosan Pelé- hez, aki ugyancsak mintasze­rűen Jairzinhóhoz továbbí­tott. A szélső is tett két lé­pést, lőtt, s a kétségbeesetten kifutó Banks mellett a háló­ba vágódott a labda. (1:0). Óriási küzdelmet vívott a két csapat. Erőfutball, magas fokú technika, nagy taktikai érzék — mindent bemu­tattak a két csapat játé­kosai, s ha csak egyetlenegyet is, de olyan gólt is hozott ez a mérkőzés, amelyet majd taní­tani kell. Lnnék köszönhette Brazília fontos győzelmét, Svédország—Izrael hl (0:0) Tolucában már előre lefu­tottnak tartották a mérkőzést, s mindössze 2000 néző előtt kezdődött a találkozó. A svéd válogatott fölényben játszott, ám Kindvall, akire még a magyar televízió nézői a mi­lánói EK-döntőről emlékez­nek, ezúttal is többször elvé­tette lövéseivel a célt, és az izraeli csapat nem adta fel a harcot. Kemény játék folyt fordulás után is. Az 53. percben a své­dek megszerezték a vezetést; Selander indította Turessont, aki még Schwagert is kicse­lezte és úgy gurított a háló­ba (1:0). Nem tartott sokáig a své­dek vezetése. Az 57. percben Sphiglert. nem tudták tartani a svéd védők, a sokat mozgó támadó a hálóba bombázott (1:1). A svédek elkeseredetten támadtak, de hiába. Mexikó—Salvador 4.0 (1:0) Az Azték-stadionban a me­xikói szurkolók egy perc híján csaknem háromnegyed órán át lázas izgalomban voltak, mert hiába játszott nagy fö­lényben a hazai együttes, a salvadori csapat kitűnő­en védekezett. s már-már úgy tűnt, hogy gól nélkül ér véget a félidő, amikor a levonulás előtt Pa­dilla beadását Valdivia to­vábbította a salvadori kapu­ba (1:0). Óriási örömujjongás fogadta a gólt, miközben a csapatok pihenőre tértek. Már a második félidő első pillanataiban látszott, hogy el­fogyott a salvűdoriak ereje. Mexikó lendülete viszont nem csökkent. A 46. percben Mungula át­adását Valdivia küldte a háló­ba (2 0). Az 58, percben Fra- goso 30 méterre a kaputól megindult, még a kapust is kicselezte és az üres kapuba gurított (3:0) A negyedik mexikói gólt Besaguren lőtte 20 méterről (4:0). NSZK-Bulgária 5.2 (2.1) Leonban — akárcsak Peru elleni 0:2-ről 3:2-re elvesztett mérkőzésén —, most is jól kezdett a bolgár válogatottá 12. percben Nikodimov 20 méteres szabadrúgásból lőtte a labdát Maier kapujába (0:1). A váratlan gólhoz úgy látszik az NSZK-csapat is hozzá­szokott (0:1-ről nyertek előző­leg Marokkó ellen), mert foly­tatta a rohamokat és a 19. percben a kitűnő formában lévő Libuda egyenlített (1:1). Nyolc perccel később ismét Libuda futott el a jobbszélen, és beadását Müller továbbí­totta Szimeonov mellett a há­lóba (2:1). Szünet után a bolgár vé­delem Libudával szemben te­hetetlen volt. Az 32. percben Libudát Gajdarski csak szabálytalanul tudta sze­relni a 16-oson beiül, s a megítélt 11-est Müller ér­tékesítette (3:1). Ettől még in­kább megzavarodott a bolgár védelem. A 70. percben Gra- bowski Müllert indította, a csatár Seeler elé ívelt, s a hamburgi gólgyáros 10 mé­terről a jobb sarokba lőtt (4:1). A 87. percben ötödször került Szimeonov hálójába a labda, Müller lövéséből (5:1). A bolgárok a 88. percben szépítettek; T. Kolev futott el a jobbszélen, nehéz szögből küldött lövése megakadt a jobb sarokban (5:2). Nyilatkozatok A Mexikóban vasárnap le. játszott négy világbajnoki mérkőzés után, az érdekelt csapatok edzői így nyilat­koztak: Mario Zagalo (Brazília): — Kimondhatatlanul bol­dogok vagyunk, s ez a győ­zelem megnyithatja az utat a világbajnoki aranyérem­hez. És még azt mondják, hogy gyenge a védelmünk? Igazán kimagasló teljesít, ményt produkálunk Románia ellen az utolsó mérkőzésen is. A csoportunkban kizáró­lag a győzelemre törekszünk, ügy láttam, az angol játéko­sok a második félidőre elfá­radtak. nem bírták a7 álta­lunk diktált iramot, ami annyit jelent, hogy a mi kondíciónk kitűnő. Sir Alf Ramsey (Anglia): — Nem volt különbség a két csapat játéktudása kö­zött. Brazília azért győzött, mert legalább egy gólt lőtt Bízom abban, hogy csapa­tom rövidesen kiheveri a vereség okozta pillanatnyi lelörtséget. Orvar Bergmark (Svédor­szág): — Elvesztettünk egy pon­tot. de a lehetőség meg van arra, hogy továbbjussunk. Raul Cardenas (Mexikó): — Biztosan győztünk. bár az első félidőben nem volt kielégítő a játékunk. A má­sodik félidőbeli játékkal tel. jes mértékben elégedett va­gyok. Helmut Schön (NSZK): — Végre kijött a lénés. nem volt gyenge pontja válo­gatottunknak. Az összjáték is kifogástalan volt. Úgy gon­dolom. ezen a találkozón megmutattuk. hogy milyen erős a válogatottunk. Kár, hogy a mérkőzés utolsó per­cében kaptunk egy gólt. Dr. Stefan Boakot) (Bulgá­ria): — Nem lehetett ráismer­ni a nyugatnémet csapatra a Marokkó elleni mérkőzés után. 'Álomfutballt játszottak. Nekem elsősorban az volt meglepő, hogy a nagy hő­ség ellenére az NSZK együt­tese végig bírta a nagy ira­mot. Csatársora minden el­lenféllel szemben félelmetes lehet. A szépség és fíaíals ünnepe Mexikóból jelentjük