Kelet-Magyarország, 1969. november (26. évfolyam, 255-278. szám)

1969-11-27 / 275. szám

1969, november 27 KELÉT-M AGY ARORSZÄG T. 0»<!a1 A vilég sportja Mérlegen a végzett munka — sorokban POZSONY A csehszlovák jégkorong­válogatott — 12 ezer néző előtt — újabb mérkőzést ját­szott Kanada együttesével, A vendéglátó csehszlovákok 6:4 (1:1, 2:2, 3:1) arányban győz­tek­CHAUX DE FONDS A jégkorong Európa Kupa második fordulójában a sváj­ci bajnok Chaux de Fonds 2:1 arányban győzött a nyugatné­met EV Füssen ellen Az első mérkőzés 1:1 volt, és így a svájciak jutottak tovább. CERVIN1A Alfred Matt, olimpiai bronzérmes osztrák sielő ed­zés közben bukott és súlyos sérülést szenvedett. Előrelát­hatólag 3 hónapig nem spor­tolhat. SZÓFIA Férfi Európa Kupa asztali­tenisz-mérkőzésen a csehszlo­vák bajnok Ostrava 5:3-ra győzött a Spartak Pleven el­len. FRANKFURT Helmut Schön, a nyugatné­met labdarúgó-válogatott ka­pitánya es Hermann Joch, az NSZK Labdarúgó Szövetségé­nek titkára szombaton egyhe­tes tartózkodásra Mexikóba repülnek. Ezalatt tanulmá­nyozzák a jövő évi világbaj­nokság színhelyeit, s megfe­lelő szállást keresnek az NSZK válogatottjának. CAGLIARI Luigi Riva, az olasz pályák gólgyárosa az NDK elleni vi­lágbajnoki selejtező mérkőzé­sen sérülést szenvedett, jobb lábára gipszkötést tettek. Or­vosi vélemény szerint aztogás« válogatott és a Cagliari kiváló csatárának lábáról 10 nap múlva veszik le a gipszkötést. MOSZKVA A Szovjetunióban befeje­ződtek az 1969 évi labdarúgó­bajnokság küzdelmei. Az utolsó mérkőzésen a Tbiliszi Dinamo 2:0-ra győzött a Ki­jevi Dinamo ellen, de az eredmény már nem változta­tott az eddigi sorrenden. Mint ismeretes, a bajnoki címet a Moszkvai Szpartak szerezte meg 43 ponttal. RIO DE JANEIRO Emilio Garastazu Medici tábornok Brazília államelnö­ke kihallgatáson fogadta Pe- lét — ezredik gólja alkalmá­ból. A brazil államfő és a ví'rghirű labdarúgó között 20 perces beszélgetés zajlott le, Pele ajándékot kapott az elnöktől­PALMA DE MALLORCA A Palma de Mallorcában folyó nemzetközi eakkverseny 4. fordulójában a magyar Sza­bó László játszmája az argen­tin Panno ellen függőben maradt, a versenyen továbbra is a brazil Mecking vezet.. A verseny élcsoportjának állá­sa: Mecking 3 pont, Bobocov, Petroszjan 2,5 pont, Korcs- noj, Szpasszkij, Del Corral, Ünzickef 2—2 pont (1—1 füg­gő). Medina, Parmasés, Naj- dorf 2—2 pont. Szabónak 1,5 pontja és 1 függő játszmája van. LAUSANNE Hírügynökségek jelentették, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottsághoz megérkezett Lau- sanne-ba Moszkva hivatalos kérése az 1976 évi nyári olim­piai játékok megrendezésére. Ezzel most hivatalosan három város kérelme fekszik a NOB előtt: Los Angeles, Montreal és Moszkva. Firenze is érdek­lődést mutat ugyan az olim­pia megrendezésére, de ezt eddig írásban nem közölte. Ez év december 31-ig lehet még az érdeklődő városoknak je­lentkezni a rendezésre, 6 1970 májusában a NOB amsz­terdami kongresszusán dön­tenek a színhelyről. Tisztűjífás Záhonyban Megyénk egyik reprezen­táns sportegyesülete, a Záho­nyi VSC a közelmúlt napok­ban tartotta meg vezetőség­választó küldöttközgyűlését, melyen a sportegyesületi ta­gok képviseletében 72 küldött jelent meg. A közgyűlésen Semc.gi Já­nos, a Záhonyi Községi Ta­nács VB elnöke látta el a levezető elnök) tisztet. Csősz Ferenc, a Záhonyi VSC sportegyesületi elnöke ele­mezte az elnökség elmúlt két évben végzett tevékeny­ségét. Sok volt a vezelőségá tag A sportegyesület elnöke röviden szólt a záhonyi sport- egyesület eredményeiről, de tárgyilagosan, igen sok szót ejtett azokról a tényezőkről is. melyek zavarták a fo­lyamatos munkát. Kertelés nélkül elmondta, hogy a sportegyesületi el­nökség az elmúlt két évben IV m tudta maradéktalanul exlátni feladatait. Elsősorban azért, mert a nagy létszámú elnökséget szinte lehetetlen volt összetartani. S a veze­tőségi tagokat olykor még elnökségi ülésre sem sikerült összehozni. E gondok meg­szüntetése érdekében java­solta, hogy kisebb létszámú elnökséget válasszanak, de olyan embereket javasolja­nak. akik valójában hajlan­dók is Záhony sportérdekei­ért tevékenykedni. Majd ezek után az elnökség nevében lemondott. Az elnökség beszámolója után a szakosztályokról Bú­csú Árpád adott tájékozta­tót. Szakosztályok — melyek Iengedtek A szakosztályokról szóló beszámoló elsőként azokat a sportágakat említette, me­lyek szakosztályai nem tudtak folyamatos tevékenységet vé­gezni. Egyrészt mert anyagi­lag megalapozatlanul hívták őket életre, másrészt pedig, mert az elnökségi tagok kö­zül nem alvadtak, akik fel­ügyeltek volna rájuk, törőd­tek volna velük. Ily módon aztán a sakk- és asztalitenisz-szakosztályok a téli üzemi bajnokságokon túl, gyakorlatilag meg is szűntek, felszereléseik lassan elkallód­nak. Az újólag meválasztott elnökség számára fokozottabb feladatot jelent a fenti két sportág művelése is. A röplabda-szakosztály 1963-ban meglehetősen gyen­gén működött. Ezzel szemben idén már jó eredményt ért el, hiszen férficsapata csak nagy küzdelemben szorult a megyei bajnokság negyedik helyére. További gondosko­dással ez az együttes még jobb eredményekre lehet majd képes. Lényegesen kedvezőbb kép alakult ki. amikor a ter­mészetjáró-szakosztály tevé­kenységéről esett szó. Hiszen a Záhonyi VSC-nél, immár sokéves hagyományai vannak a természetjárásnak. Ez a szakosztály igen gazdag két évet zárt a küldöttköz­gyűléssel. Ez idő alatt össze­sen nyolcvan túrát bonyolított le. közülük nyolcat külföldi, baráti országokba szervezett. S mindezek sikeresek voltak, a záhonyi és környékbeli, főleg vasutasdolgozók meg­elégedéssel szóltak azokról. A természet járó-szakosztály igen korszerű felszerelésekkel rendelkezik, túrái mérsékelt árúak, s minden lehetőség ad­va van ahhoz, hpgy az elkö­vetkező két évben újabb ta­gokkal és eredményekkel gya­rapodik a szakosztály- c* Felnőttek a Iciadaíokhoz A sportegyesület labdarúgó­szakosztályáról szólva, a be­számoló két ellentétes eszten­dőről adhatott számot. Hi­szen köztudott, hogy 1968-ban a záhonyi NB 111-as labdarú­gócsapat szinte lehetetlen helyzetből, majdhogynem cso­dával határos módon harcolta ki a bentmaradást. Ez év elején nem sikerültek az elképzelt erősítések, s még­is mindvégig kiegyensúlyozott teljesítménnyel, biztosan vég­zett 8. helyen a csapat. E siker elsősorban a záho­nyi labdarúgóknak köszönhe­tő, akik — Somkereki György és Balogh József edzők irá­nyításával — felnőttek a fela­datokhoz, s minden dicséretet megérdemlő módon, tudásuk legjavát nyújtva küldöttek. A beszámoló megemlítette, hogy az 1970-es évre — néhány hírrel ellentétben — sincse­nek i A-Mlíl'diSrvek a labda­rúgócsapata! kapcsolatban. Csak az a terv, hogy a lehe­tőségekhez mérten, ismét a középmezőnyben végezzen a csapat. A Záhonyi VSC új elnöksége A szakosztályokról elhang­zott beszámoló, valamint a hozzászólások után került sor a sportegyesület új elnöksé­gének megválasztására. A je­lenlévő küldöttek a Záhonyi VSC új vezetőségébe az aláb­biakat választották: Csősz Ferenc ismét az elnöki felada­tokat látja el. Elnökségi ta-~ gok: Tóth Géza, Molnár László, Szoóh Zsigmond, Bú­csú Árpád, Veres Mihály, Háda Zoltán, Semegi János, Sipos Sándor. Ökrös István, ifj. Balogh Imre. Az újonnan megválasztott sportegyesületi tisztikar ne­vében Csősz Ferenc elnök kö­szönte meg a jelölők bizal­mát. Bézi László SAKK: A városi úttörőolstnpia eredményei Nyíregyházán véget ért a városi úttörőolimpiai sakk­verseny. A helyenként szín­vonalas játszmák után az alábbi végeredmény ala­kult ki. Csapatban: 1. 3 as általá­nos iskola, 2. 12-es általános iskola. 3. 14-es általános is­kola. Kisdobos egyéni: 1. Ökrös András (4-es iskola). 2. Ivá­nja Tamás (3-as iskola). 3. Bógyin Miklós (12-es iskola) 4. Nagy Béla (5-ös iskola). Úttörő fiúk, egyéni: 1. Rát- kai László (13-as iskola). 2. Sziks zai Sándor (1-es isko­la), 3. Novák Tamás (5-ös iskola). Úttörő leány, egyéni: 1. Veress Márta (7-es iskola), 2. Tóth Zsuzsa (4 »es iskola), 3. Vannai Éva (4-es iskola). Az MTS elnökségének üBése Ülést, tart november 29-én az MTS Szabolcs-Szatmár megyei Tanács elnöksége. Az elnökség tagjai megvitat­ják az MTS irányító és ve­zető tevékenységét Elkészí­tik az 1970. évi jubileumi sportprogramot, majd meg­vitatják a labdarúgó-szövet­ség javaslatát a bajnokság- módosításával kapcsolatban. Magyar csapatok sikere a nemzetközi kupafordulóban Bravúros teljesítménnyel továbbjutott: az U. Dózsa, a Bp. Honvéd és a Bp. Vasas Szerdán a magyar csapatok is részt vettek a nemzetközi labdarúgó-bajnokság igen je­lentős kupamérkőzéseinek vetélkedőjében. Több csapa­tunk a várakozáson felül sze­repelt, s szinte bravúrosnak hat, hogy az első fordulóban nagy hátránnyal végzett (2:5 Belgiumban) Űjpesti Dózsa és a Honvéd, valamint a Va­sas 1:1 arányú budapesti dön­tetlenjei után csapataink si­kerrel vették az akadályt: valamennyien továbbjutottak! Az Újpesti Dózsa a Megyeri úton ragyogó csatárjátékkal győzte le belga ellenfelét. A Budapesti Honvéd és a Vasas idegenben győzött. Az előbbi a Lazio ellen 2:l-re, a Vasas Skopljéban a Vardar ellen 3:2-re diadalmaskodott. Mint az az előzetes jelek­ből várható volt, tavalyi baj­nokcsapatunk, a Ferencvá­ros sérülések miatt eleve esélytelenül vette fel a küz­delmet az angol Leeds Uni­ted csapata ellen (3:0-ra szen­vedett vereséget a magyar csapat az első fordulóban.) A Népstadionban nem sikerült az FTC-nek szépítenie, mert az erőteljes és korszerű futballt játszó angolok megismételték hazai teljesítményüket és ez­úttal is 3:0-ra győztek. Mint az várható volt, a győri Rába ETO legénysége az első fordulóban, a hazai pályán elszenvedett 3:2-es veresége után, nem sok re­ménnyel vette fel a küzdel­met Barcelonában. A hazai bajnokságban gyengélkedő spanyol csapat ezúttal is ki­tett magáért, s megérdemel­ten nyert 2:0 arányban. A spanyol csapat újabb győzel­me számukra a továbbjutást jelentette. Újpesti Dózsa—FC Bruges 3:0 (1:0) A várakozásnak megfele­lően hatalmas lendülettel kezdett a Dózsa. A második percben Dunai II. lövése ke­rülte el a kaput. A 10. percig Szentmibályinak még nem volt védeni valója. Ha a Bruges kiszabadult a nagy nyomás alól, a közép­pályások ügyesen tartották a labdát. A 35. percben egy gyors belga ellentámadás során Szentmihályi kifutva mentett Rensenbrink elől. A 47. percben érte el vezető gólját a Dózsa. Szabadrú­gást rúghattak a lila-fehé­rek a Bruges térfelének kö­zepéről. Az ívelt labdát Du­nai II. visszafejni te, s.a. közé­pen nagy lendülettel befu­tó Fazekas 14 m-ről védhe- tetlenül lőtt a bal alsó sa­rokba, (1:0). A gól után Turesson hevesen reklamált, meg is rángatta Tschent- schert és a játékvezető ki­állította a magáról megfe­ledkezett játékost. Nem változott a játék ké­pe szünet után sem. Van Den Deale felvágta Görö­A mostoha idő, a szakadó eső és a tv-közvetítés elle­nére a Népstadionba kiván­dorolt pár ezer szurkoló lel­kesen bíztatta az első per­cekben a zöld fehéreket, de Branikovicséknak csak né­hány erőtlen támadás veze­tése sikerült. A 30. perc hozta a ferencvárosiak első tetszetős támadását, Braniko- vics—Juhász—Szőke volt a labda útja, aztán Sprake vé­dett. A 33. percben az örök­mozgó Bremner előre tört, Géczi csak kiütni tudta a labdát. A 37. percben Jones lőtte a Leeds vezető gólját Géczi mellett a kapuba, 1:0. A félidő utolsó percei­ben a Ferencváros próbál­kozott a gólszerzéssel. Nem igen változott a helyzet a második félidőben sem, leg­Róma, góllövők: Kocsis (2. p), Tichy (27. p.), illetve Chinaglia (33. p.). Meglepetésre a Honvéd lé­pett fel támadólag és Ko­csis jó lövése már a 2. perc­ben a hálóba jutott (1:0). Tovább folytatódtak a ma­gyar csapat rohamai és a 27. percben jobb oldali szög­let után Tichy a kapunak háttal állva látványos lö­Góllövők: Keglovieh (öngól, 42. p.), Zaldua (60. p.). Támadólag lépett fel az ETO. A Barcelona nem mu­tatott semmi különöset, a 42. percben mégis a hazaiak ju­tottak vezetéshez. Garda lö­vését Tóth dr. csak kiütni tudta, s a menteni akaró csőt az 55. percben, a 16 m-es szabadrúgás sorfalba vágódott, majd Káposzta bombája a lécről jött visz- sza. Zámbót a 16-oson be­lül tiszta helyzetben felvág­ták, a játékvezető nem ítélt 11-est, sőt Zámbó reklamá­lása miatt a Dózsa ellen mutatott szabadrúgást. Öt perccel később Bene a kö­zépen ragyogóan harcolt ki egy labdát, jobbösszekötőbe sodródott, és tíz m-ről a kapu bal oldalába lőtt, (2:0). Szemmel láthatóan idegesek lettek a belga játékosok, mert a levegőben lógott a harmadik gól és a 65. perc­ben meg is született. A túr madás során a labda két­szer is lepattant a belga vé­dőkről. Harmadszorra Fa­zekas lőhetett, s a jobbösz- szekötő helyéről 18 m-ről lőtt bombája védhetetlenifl vágódott a jobb felső sarok­ba, (3:0). Nem csak ki­egyenlítette tehát a Dózsa a hátrányát, hanem ez az eredmény a továbbjutást is jelentette. feljebb annyiban, hogy el­állt az eső. Időnként nem csak köny- nyedén, hanem túl könnye­dén játszottak az angolok, mintha nem is erőltették volna az újabb gólok eléré­sét. A 75. percben Jones tisztán kitört, Bálint csak kézzel tudta visszarántani. A 82. percben kihagyott a ferencvárosi védelem és Jo­nes a jobbösszekötő helyé­ről laposan Géczi mellett 10—12 m-ről a hálóba lőtt, 2:0. A 88. percben Lorimer 16 m-es bombája laposan vágódott a hálóba, (3:0). Végeredményben: a két mérkőzés összesített ered­ménye alapján két győze­lemmel és 6:0-ás gólarány- nyal a Leeds United jutott a BEK következő fordulójá­ba. vést küldött a hálóba, (2:0). A Lazio csak ezután vette át a játék irányítását és a 33. percben Chinaglia révén ért el gólt. A második félidőben a Lazlo kísérletei sorra össze­omlottak a Ruzsinszki által vezérelt Honvéd-védelmen. A Bp. Honvéd 3:2-es ösz- szesített gólaránnyal jutott a légjobb nyolc közé. Keglovichról a győri kapuba került a labda (1:0) öngóL Szünet után sem lett sok­kal nagyobb az iram. A 60. percben tovább nőtt a spa­nyolok előnye. Alfonseda le­futott, ügyesen visszaguritott és Zaldua kapásból védhetet- lenül vágta hálóba a labdát (2d». Vasas- Vardar 3:2 (2:2) Szkoplje, hatezer néző, v.i D. Agostini. Góllövők: Farkas (34. p..), Müller (39. p.), Puskás (87. p), illetve: Bajraktarevics (4. p.), Szpaszovszki (43. P)­Nagy küzdelmet vívott a két csapat, a hazaiak a Bolzsák Bajraktarevics ré­vén már a 4. percben veze­tést szereztek, (0:1). Farkas a 34. percben egyenlített, majd öt perccel később Mül­ler a vezetést is megszerez­te, (2:1). Azonban a 43. percben a válogatott Szpa­szovszki lövésével szemben Mészáros tehetetlen volt (2:2). Szünet után kiegyen­súlyozott, izgalmas játék folyt. A hajrára a Vasasban maradt több erő, s a 87. percben Mutibarics hibája után Puskás volt eted mé-' nyes. (3:2). BAJNOKCSAPATOK EUROPA KUPÁJÁÉRT: Crvena Zvezda—Vorwärts Berlin 3:2 (1:1). Az első mér­kőzést a német csapat nyerte meg 2:l-re, így összesítésben 4:4-es gólaránnyal, az idegen­ben lőtt több gól alapján ju­tott a legjobb nyolc közé. Ecgia Varsó—St. Etienne 1:0 (0:0). Az első mérkőzésen is a lengyel csapat nyert 2:1- re, így továbbjutása nagy meglepetésnek számít. Fiorentina—Dinamó Ki jev' 0:0. Mivel a szovjet csapat az első fordulóban 2:l-re kika­pott hazai pályán, így az olasz csapat jutott tovább. Galata Sera j Sp.—Trnava 1:0 (0:0). Az első mérkőzésen a csehszlovák bajnokcsapat nyert l:0-ra. így a mérkőzés során kétszer 15 perces hosz- szabbításra került sor. Ez sem hozott döntést s ezért sorsolni kellett. A szerencse a törö­köknek kedvezett s ők jutot­tak tovább. St. Gallen—Levszki Szófia 0:0. Az első mérkőzésen a bolgár csapat 4:0-ra győzött s így megérdemelten jutott tovább. KUPAGYŐZTESEK EUROPA KUPÁJÁÉRT: Dinamó Zagreb—Olimpique Marseille 2:0 (0:0). Az első mérkőzés 1:1 arányú döntet­lennel végződött, így a jugo­szláv csapat 3:1-es összesítés­sel jutott tovább. Slavia Sofia—Kilmarnock 2d) (2:0). A skót együttes az első találkozón 4:l-re nyert s így összesítésben 4:3-as gól­aránnyal továbbjutott. Schalke 04—Norrköpping 1:0 (1:0). Az első találkozó 0:0 arányú döntetlent hozott s ez a Schalke továbbjutását eredményezte. Manchester City—Sk. Lier- se 5:0 (1:0). Az első találko­zón Is az angol csapat nyert 3:0 arányban, s így megérde­melten jutott tovább. Cardiff City—Göztepe Iz­mir 1:0 (1:0). Az első fordu­lóban a török csapat nyert 3:0-ra, így a Göztepe 3:l-es összesített gólaránnyal jutott tovább. Gornik Zabrze—Rangers 3:1 (1:0). Az első találkozón is a lengyel csapat győzött ugyancsak 3:1 arányban, így továbbjutása óriási meglepem tésnek számít. A csapat je­lenlegi edzője dr. Kaloesay Géza, aki mint ismeretes, de­cember 7-től visszatér Ma-* gyarországra és a Ferencvá­ros edzője lesz. Leeds United—Ferencváros 3:0(1:0) Bp. Honvéd-Lazio 2:1 (2:1) Barcelona—Rába ETO 2:0 (1:0)