Kelet-Magyarország, 1969. április (26. évfolyam, 75-97. szám)

1969-04-10 / 80. szám

JIM»: íprifl* !i K BLET-M AG Y ARORSZAG 8. oMaf Balszerencsés vereség az ifjúsági tornán Borsod megye - Szabolcs-Szatmir megye 2:1 (2:0) Debrecenben megkezdődött. »2 országos ifjúsági labdarú­gótorna területi döntője. E csoportba osztották megyénk ifjúsági válogatottját »is. A négyes csoport első mérkőzé­sei szoros eredményeket, hoz­tak. Heves megye válogatott­ja 1:0 aranyban legyőzte Haj- elu-Bihar megyei. A másik mérkőzésén Sza bölcü-Szatmár együttese az alábbi összeállításban játszott Borsod megye ellen: Pásztor — Demeter, Pájer, Neumann, Olmann. Gáspár. Csáki, Tor­nai, Halász (Szóród), Müller (Fignár), Molnár. Erős széllel szemben is jól helytállt a szabolcsi együttes. •Felváltva adódtak helyzetek a két kapu előtt. Egy Ízben majdnem gólt kapott csapa­tunk A játékvezető 4 méteres lesről engedte el a borsodi csatárokat, s Pájer csak az utolsó pillanatban tudott men­teni. A 30. percben szerezte meg Borsod a vezetést: Pá­jer röviden szabadított fel, s Földes! 18 méterről a haló­ba lőtt, 1:0. Közvetlen a gól után szép szabolcsi támadás futott a pályán, Halász tisztán tört kapura, amikór az ötösön há­tulról felvágták. A játékveze­tő nem adta meg a jogos ti­zenegyest! A 39. percben Föl- desi nagy lesről indult el, s lőtt a szabolcsi kapus mellett a hálóba. 2:0. Szünet után megyénk szél­lel hátban játszó ifjúsági vá­logatottja nagy fölénybe ke­rült, a borsodiak helyenként 10 emberrel védekeztek. A 78. percben Fignár lőtt kapu­ra, lövése nyomán a kapufá­ról pattant vissza a labda Csáki elé, aki közelről a háló­ba fejelt, 2:1. Balszerencsés vereséget szenvedett megyénk Ifjúsági válogatottja, mely a vereség ellenére is jó benyomást kel­tett. Jó teljesítményére jel­lemző, hogy a második félidő­ben a borsodi együttes egyet­len lövést sem tudott kapura küldeni. A pályán látottak alapján a döntetlenre feltét­lenül rászolgált volna me­gyénk csapata. Sándor játékvezető és part jelzői sok hibával vezették a találkozót, s tévedéseik sorra a szabolcsiakat hozták hátrá­nyos helyzetbe. Megyénk vá logatottjából Pájer, Gáspár, Olmann, Neumann és Molnár teljesítménye emelkedett ki. Ma, csütörtökön délután a Hajdú—Szabolcs és Borsod— Heves mérkőzésekre kerül sor. Egressy Pál Láttuk — hallottuk A MÁSODIK FÉLIDŐ DÖNTÖTT A Nyíregyházi Spartacus NE U-es labdarúgócsapata legutóbb hazai • pályán kitett magáért. Kezdeti bizonytalan­ság után a második félidő­ben nagy fölényben játszva, biztosan nyerte meg mérkő­zését a Kossuth KFSE ellen. Á győzelem elsősorban an­nak köszönhető, hogy szünet Után már volt középpályás já­ték is — ebben a félidőben beállt Baloghnak is érdemei vannak —, így a támadósor tagjai tudták tartani a labdát. Jpe ezen túl, célratörően tör­tek kapura, s olykor bizony alaposan próbára tették a vendégek védelmét. S végűi a KFSÉ csak a szerencsének kö­szönhette, hogy nem. szenve­dett súlyosabb vereséget. A látottak biztatóak lehet­itek a soron következő, Volán SC elleni találkozó előtt Ha a, nyíregyházi együttes nyu­godtan, lendületesen játszik, a nagy esélyesnek tartott Vo­lán ellen idegenben is siker­rel veheti fel a küzdelmet. A csapat védelme nem rossz, er­re utal, hogy egyedüli csapat, amelyik a csoportjában még nem kapott gólt, S, ha a csa­tárok kihasználják bátran helyzeteiket, úgy tovább gya- rápithatják bajnoki pontjaik Számát. Nem volt szerencséjük Ezt bízvást el lehet monda r i a Nyírbátori Dózsa NB •III-as labdarúgóiról. A Tég­láson lejátszott, Hajdú Vasas élleni rangadó mérkőzésük élőit-elkapta őket az influen­za, A pályára lépő csapatból öi labdarúgó nem volt telje­sen rendben. Ennek ellenére is. előbb 1:0-ra. majd 2:l-re vezetlek. . . A hazaiak a 80. percben szerezték meg elle­nük a győztes, harmadik gólt. ­Egy mérkőzésre ez kicsit soknak bizonyul!... A KÉT RANGADÓRÓL! Tuzséron a Tuzséri ME- DOSZ—Nagykunéi MEDOSZ összecsapáson pOntosítÓzkó- dás történt. Emellett mindvé­gig kitűnő Játékvezetés, s mindt égig nagyon sportszerű játék jellemezte a találkozó!. A másik, helyi rangadó, a Záhony—Mátészalka mérkő z.és viszont kis híján a mási :• végletbe csapott át. Itt a ma Bodik félidőben meglehetősei sók volt á szabálytalanság, el sógorban a vendégek Jóvoltá bői. Sajnálatos, hogy az eléggé gyenge formában mű ködő játékvezető ezékét fiér torolta meg. HA Jő A JÁTÉK Bégi igazság; ha jó. játék, élvezetes a mérkőzés — a né- aők sem maradnak el. E-z kezd beigazolódni a megyei I. osztályú labdarúgó-bajnok­ságban is. A küzdelem hétről hétre változatosabbá válik, s a legtöbb találkozón jó ira mű játék folyik. S a mérkő­zésekre egyre több néző kí­váncsi. A legutóbbi forduló­ban a vidéki mérkőzéseken átlag 5ÓÓ-—60Ö néző volt. de Nagyecseden például 1200, Vencsellőn pedig loOO szur­koló izgulta végig a találko zót. TÁRGYILAGOS VÉLEMÉNY A forduló egyik . meglepe­tése BáktaJ órántlxázán saü le­tett a megyei L osztályban. A taaktai csapat egy héttel ko­rábban Nyíregyházán 5:0-fa lépte le az NYVSC-t, s ezután á Nyíregyházi Dózsa ellen hazai pályán feltétlenül győ­zelmi esélyekkel állhatott ki. Nos. a Dózsa nyert, s a mér­kőzésről a baktat csapat ed­zője, Jávor János tárgyilago­san a következőket mondta: — Ügy látszik megártott játékosainknak a nagyarányú nyíregyházi győzelem. Hi­szen, ha tudat alatt is, de mindenképpen in­dokolatlan, túlzott optimiz­mussal játszottak a Dózsa el­len, s ez megbosszúlta ma­gát. Tanulságos mérkőzés volt számunkra. Egy dolognak azonban örültem: a kitűnő já­tékvezetésnek ! A FORDULÓ JÁTÉKOSA A fenti címet bízvást oda lehet ítélni a Fehérgyarmati MEDOSZ kapuvédőjének, Bandának. Nagyecseden. a megyei I. Osztály egyik rang­adó jellegű mérkőzésén 0:Ó arányú döntetlennel ért vé­get a találkozó. Pedig a hazai, ecSedi csa pat nagy fölényben játszott, 14:2 volt javukra a szöglet­arány S számtalan nagy lö­vést zúdítottak kapura, de Bandának ezen a napon nem lehetett gólt lőni. Az értékes egy bajnoki pont megszerzé­sében oroszlánrészé volt. A FIATALOK HELYTÁLLÁSA A Nyíregyházi VSC — ed­dig — a megyei l. osztály egyik legszeszelyesebb csa pata lesz... Egy héttél korábban házai pályán 5:0-ra kapott ki. Majd zu tán — na gy meglepetésre -- legyőzte az esélyesebb Pi mitrov SE együttesét. Egy teljesen megfiatalított sapáttal szerepé] az idén á \ asutas gárda. Az átlagélet­kor 18 év. Ha ötykőf még nem is megy jól a játék, azt igyekézriék lelkesedéssé) pó­tolni. A fiatalók helytállása, föglálkóztatása dicséretes pél- dá. Tálán nincs fftesáze ál egyenletesebb tál jeti trnény ideje sem... Béasi László Sporthírek A magyar labdarúgó-válo­gatott győzelemmel kezdte Porto Alegre-i vendégszerep­lését. A magyar együttes a helyi brazil Internacional ellen 2:0 (1:0) arányban győ­zött. Góllövök: Dunai II. (43. perc), Fazekas (78. perc). Szerdán délután ' Zágráb ban 50 ezer néző előtt került sör a Jugoszlávia—Magyar- ország UEFA-torna selejtező visszavágó mérkőzésre. Az eredmény: Jugoszlávia—Ma gyarórszág 2:0 (1:0). GÓ116­vők: Radovics (5. perc), László (66. pérC). A budá- petl első mérkőzésen a ma­gyar válogatott 3:l-ré győ­zött, két mérkőzés után 3:3 az összesítés, az idegenben lőtt gól alapján Jugoszlávia jutott tovább. A magyar if­júsági válogatott az UEFA tornák kezdete óta először nem tudta biztosítani he­lyét a 16-os döntőben. MNK mérkőzések: A leg jobb négy közé jutásért teg nap délután nyolc csapat lé pett pályára. A legnagyobb meglepetést a Mátészalkai VM megyei II. osztályú együttese érté el, aki le­győzte NB III-as ellenfelét. Eredmények: Mátészalkai Vörös Meteor—Nyírbátori Dózsa 2:1 (1:0), Balkányi MEDOSZ—Nyíregyházi Épí­tők 2:0 (1:0), Dimitrov SE— Demécser 4:6 (4:0). A Dombrádi Tsz—Kisvárdái Vasas mérkőzésről lapzártáig nem kaptunk jelentést Szerdán est« a Sportosan nokban csaknem zsúfolásig mégtelt a nézőtér az Eufó- pa-bajnoki selejtezőkre ké szülődé Magyarország és az NDK válogatott kosárlabdá­zóinak barátságos találkozó­jára. Az eredmény: Magyar ország—NDK 77:73 (36:31). Ait úttörőház rendezésében bonyolították lé Nyíregyhá zán az úttörők immár hagyo­mányos, felszabadulási röp­labdatornáját. A fiúk • verse­nyét a?. 5-ös iskola nyerte á 3-ás iskola előtt A lányok mezőnyében a 12-és iskola csapata lett első, 2. 5-öb is­kola, 3. 3-as iskola­KÖRI ARAT A megyei kórház egyik tó orvosa hívta fel figyelmünket az 5. sz. AKÖV egy helyte­len intézkedésére. Az ünnep előtti csütörtökön már délben leállították a kórház-—SZTK irányában közlekedő körjára­tot, holott a megyei rendelő intézet és a kórház is — a rendelkezéseknek megfelelően — hétköznapi munkarend sze rint dolgozott Így a betegek gyalog kényszerültek meg­tenni az utat a városba. Kö­zöttük édesanyák, karjukon beteg gyerekükkel, és bal esc tes, gipszelt lábú emberek. Szombaton pedig csak a for­galomirányító rugalmasságán múlott, hogy ha késve is, de indították ezt a járatot. Az AKÖV illetékes vezető­jénél érdeklődtünk, aki arra hivatkozott, hogy .az ünnep előtti csütörtökön az autó- buszjáratok szombati menet­rend szerinti közlekedtetése a felettes szerv utasítására tör­tént. Egyébként a kórház, vagy a rendelőintézet kérésé­re tudtak volna autóbuszt biztosítani. Vitatkoznunk kell ezzel a válasszal. A* egészségügyi szerveknek semmiképpen nem feladatuk, hogy a bete­gek közlekedését, utazását is szervezzék. Ésszerűtlen volt a felsőbb utasítás szó szerinti alkalmazása ebben az eset­ben, mivel vitathatatlanul rendes munkanap volt a csü­törtöki. Az utasok remélik, hogy hasonló esetben az AKÖV először meggyőződik majd, hogy jó-e az érdekeltek­nek a szombati menetrend — hétköznap. PUSZTUL.». A Vasgyár «teában la­kunk egy emeletes , bérház­ban. Sajnos közelebbit nem tudok írni, nem tudom mi­lyen számot visel ez a ház. Nincs számozás. Pincénkben — a belső épület első lépcső­házáról van szó — több hó­napja állandóan folyik a szennyvíz. Pillanatnyilag is vastagon borítja a padlót. A pincében tárolt dolgainkat teljesen tönkretette már. Nem tudjuk ki és hogyan fogja megtéríteni az elpusztult ér­tékeket A házfelügyelőnek többször szóltunk emiatt, és az Ingatlankezelőnek továbbí­totta ia a panaszunkat Saj­nos, intézkedés nem történt a hiba megszüntetésére —- írja Téglási Mihály Vasgyár utcai lakos. KÉRDEZ AZ OLVASÓ A honvédelmi hozzájárulásról AUTOMATIK.ABAN jártas VTLLANYSZÉRELÖT, VILLANYMOTOR TEKERCSELŐT, ELEKTROMŰSZERÉSZT. HÖ TECHNIKAI MŰSZERÉSZT és MECHANIKAI MŰSZERÉSZT felvételre kerm \ NYJttÖYHÁZl GUMIGYÁR JELENTKEZÉS AZ ENERGIA ÜZEMNÉL. Több olvasónk érdeklődött levélben, hogy mikor kell fi­zetni — kell-e egyáltalán — a nyereségrészesedés után honvédelmi hozzájárulást? Kívánságukra közöljük, hogy egy törvényerejű ren delet értelmében az érintettek számára a honvédelmi hozzá­járulás alapja az az illet, mény, vagy egyeb juttatás, amely után nyugdijjárulékot kell fizetni. Mivel a nyereség részesedés is ilyen juttatás, az Illetékes szerveknél sokan ér­deklődtek, hogy a honvédéi ml hozzájárulás fizetésekor, illetve levonásakon a nyere­ségrészesedés kifizetésének időpontját, vagy pedig azt az évet Ítélié figyelembe ’■enni, amelynek eredményei, ért az illető a részesedési kapta. Ennek azért van jelen, tősége, mert tehetséges, hogy a kifizetés időpontjában kez­dődik, vagy éppen közvetlenül előtte járt le valakinek a honvédelmi hozzájárulási kö­telezettsége. A lap megírta A kérdésben most állast foglalt a Pénzügyminisztéri­um. Utal arra. hogy a höiivé. déirni hozzájárulás fizetésé­nek kölelezettsegét az illet­mény és egyéb juttatás kifi­zetésének időpontja és a rty ugdíjjárulék fizetési kötele­zettség határozza meg. Ez a nyerésé «(részesedésre is vo­natkozik. Ha a hadköteles hozzájárulás fizetési kötele, zettsége például I960. január 1 én kezdődik és részére 1909 márciusában fizetnek , ki nyereségrészesedést, úgy a 3 százalékos honvédelmi hozzá­járulást meg kell fizetnie és tőle lé kell vonni annak elle­nére, hogy a nyereségrészese­dést még áz 1968 évi ered­mények alapján kapta. Nem kell viszont honvédélmi hóz zójárulást levonni az 1969 márciusában kifizetett nyere­ségrészesedésből. ha a honvé­délmi hozzájárulási fizetési kötelezettség a kifizetés idő­pontja előtt, például t968. de­cember 31-én megszűnt. az illetékes válaszol Elhanyagolt zöldségraktár Lapunk február 25-i szá­mában „Gazdátlanul” címmel közölt cikkünkben szóvá tet­tük a kisvasúti állomás te­rületén lévő zöldségraktár el­hanyagolt állapotát. Cikkünk­re a MÁV Debreceni Igazga­tósága a következő választ küldte: A cikkben említett raktár á MÁV tulajdonát képezi, és a Szövetkezetek Megyei Ér­tékesítő Központja béri} szór aődésileg. Az épület állaga áz ajtók kivételévé] a rendelte­tésnek. valamint a szerződés­ben kikötött feltételeknek megfelel. Az ajtókat július 30-ig a főnökség kijavíttatja. A dolgozók tisztálkodási le­hetőségének biztosítása nem a MÁV feladata. Amennyi­ben a bérlőnek ilyen célú helyiségek építésére szándéka van, ezt nem akadályozzuk meg Ugyancsak nem érde­künk, hogy a rakterületet, valamint az épülethez veze­tő utat kiköveztessük. * - MÄV Igazgatóság Debrecen Szerkesztői üzenetek Gépkocsi és motorszerelő szakmunkásokat keresünk felvételre. Felvétel nyíregyházi mun­kahelyre történik. Jelentkezés helye: TALAJERÖGAZDAlKO­dAsi vállalat NYÍREGYHÁZA, DIMITROV U. 98. SZ. Kaszonyi Janómé jármi ol­vasónk panaszára — kéré­sünkre — rövid időn belül válaszolt a tsz elnöke. Ebből kiderül, olvasónk panasza nem jogos. Ügyüket embersé­gesen kezelik, annak ellenére, hogy a közös munkából kü­lön kérésre sem veszi ki ré­szét Férjének táppénzét a téli hónapokra azért függesz­tették fel, mert a rendelkezés értelmében ebben az időben Csak annak jár betegségi se­gély, akinek egyébként tud­nának munkát biztosítani. Popömajer Lajos mátészalkai olvasónk féleségének a to­vábbított levél alapján folyó­sították a táppénzét Egyéd Géza lónyai, Murzsa Mihály- né kömörői olvasónk, vala­mint a Nyíregyháza Család utcai levélírók ügyében az illetékesekhez fordultunk se­gítségért. Orosí Illés Ópályi* ban a bírósághoz fordulhat sérelmével. Ifj. Oláh Jánosne sonkádi lakos, ha teljesítette a közgyűlés által megszabott kötelező munkaegységet, ak­kor jogosult a szülési szabad­ságra, valamint erre az időre a szülési segélyezésre. Lipták Sándor Besztérecről, Szállási István Balkányból, Bari fia János Kemecséről és Juhász Dezsőné Záhonyból írott le­velére néhány napon belül válaszolunk. Elnézést és tü­relmet kérünk, mivel a négy­napos ünnep miatt felgyűlt a postánk. Balogh Imréné nyír­bogán levélíró kedves köszö­nő sorait megkaptuk, S igyek­szünk az újabb kérdésre is válaszolni. Megszűnt a füstszűrös cigaretta hiány. Korlátlan mennyiségben kapható «KRORT * kivíiő minőségű boigár füstszűíős cigaretta a Plovdiv 1 csomagban 20 db, ára: 4,40 Ft, Ä E3I33ÉLET HÍREI