Kelet-Magyarország, 1968. szeptember (25. évfolyam, 205-229. szám)

1968-09-24 / 224. szám

Y§88. ssepfemSer it'. i ifrtrr wxer arö»»r.xts «. star Tisztes vereség Komlón Jelentések labdarugó bajnoki mérkőzésekről Az elmúlt vasárnap az KB I-es labdarúgócsapatok olimpiai szünete miatt a fi­gyelem fokozottabban irá­nyult az NB I B 25. fordulója felé. A nyíregyházi együttes Komlón is igazolta az utóbbi hetekben mutatott formáját, hiszen csak minimális ve­reséget szenvedett a bajnok­jelölttől. A forduló során nem született különösebb meglepetés. A táblázat élén Komló előnye három pontra nőtt az idegenben döntetlen­re játszó Kecskeméttel szem­ben. Viszont az Egri Dózsa továbbra is versenyben van, két pontra megközelítette Kecskemétet. A kiesés elleni küzdelem változatlahul nyílt, még nehéz lenne megjósolni, hogy melyik három csapat fog kiesni. NB III-as labdarúgó-csa­pataink közül egyedül a Má­tészalkai MEDOSZ tudta ki­használni jól a hazai pálya előnyét, s győzelmet aratni. Hazai pályán vereséget szen­vedett a Nyírbátori Dózsa, a Kisvárdai Vasas, s döntetlent ért el a Nagy káliói MEDOSZ. A bajnoki táblázaton így Kisvárda helyzete már-már megpecsételődött, de az is kellemetlen, hogy Nagykál- ló csak egy pontot tudott szerezni. A megyei I. osztályban meglepő volt, hogy az élcsa­patok, csak verejtékes győ­zelmeket tudtak aratni. Komlói Bányász—Nyíregyházi Spartacus 2:1 (2:1) Komló, 2000 néző, vezette: Vadas Gy. Komlói Bányász: Szekeres — Lázári disz, Zimonyi, Csor­dás, Bánfalvi, Pataki, Bor- dács, Garai. Takács, Kerkai, Solymosi. Edző: Lantos Mi­hály. Spartacus: Pilcsuk — Var­ga (Orosz 66. p.), Dívinyi, Biro, Zsíros, Csürke, Kegye, Abuczki, Sorbán, Papp, Szek­rényes. Edző: Palovecz Béla. Á találkozón nagy lendü­lettel kezdett a komlói csa­pat, s már az első percek­ben is komolyan veszélyez­tette a nyíregyházi kaput. Egy ízben Pilcsuk védett bravúrosan, másik alkalom­mal pedig Biró fejelte ki a hálóba tartó labdát. A 21. percben pedig egy komlói 6zogletrúgás után Bánfalvi fejese nyomán a felső lécről pattant ki a labda. Az első fél óra jelentős komlói fölény jegyében telt el, s mégis a nyíregyházi együttes jutott vezetéshez. A 36. percben a Spartacus egy rajtaütés szerű ellen­támadását szögletre hárí­tották a védők, melyet Ke­gye végzett cl baloldalról, s nagyszerűen becsavart labdája érintés nélkül vá­gódott a bal kapufára, s onnan a hálóba, 1:0 a Spartacus javára. öt perc múlva egyenlített az elkeseredetten támadó ha­zai csapat. A Spartacus ka­puja előtt tömörülés támadt, a védők nem tudtak felsza­badítani, s Garai két lépésről a háló­ba kotorta a labdát, 1:1. vágta, 2:1 a Komlói Bá­nyász javára. Szünet után végig változa­tos mezőnyjáték fo,., t a pá­lyán. A komlói együttes ek­kor is mezőnyfölényben volt, de nem bírt a pontosan záró Spartacus-védelemmel. A nyíregyháziak támadásai, me­lyek jóval szórványosabbak voltak, sem jártak eredmény­nyel, s így ebben a játékrész­ben az eredmény nem vál­tozott. A mérkőzésen végig a kom­lói együttes játszott fölény­ben, ezt bizonyítja a szöglet­arány is, mely 20:3 volt a hazaiak javára A nagy fö­lényt nem tudták azonban gólokra váltani, mert a Spartacus végig nagyon fe­gyelmezetten védekezett. A játék képe alapján a komlói csapat megérdemelte az egy- gólos győzelmet, de kis sze­rencsével a Spartacus meg­szerezhette volna az egyik pontot. A vereség ellenére is jól játszott a nyíregyházi együttes, s teljesítménye bíz­tató lehet az elkövetkező he­tekre. AXt-m* i B- ■ fc 1‘. kerikémíÁ' ' ^23 13 8 ' 7 . 3 38:74 $ 33:22 36 33 3. Egri Dózsa 25 11 9 5 33:25 31 4. Nagybátony 25 12 5 8 34:29 29 5. Oroszlány 25 11 5 9 38:28 27 fi. Várpalota 25 5) 9 7 28:23 27 7. MAVAG 25 10 7 8 25:23 27 8. Bp. Előre 25 9 8 8 23:17 26 9. Szállítók 25 11 4 10 36:27 26 10. Győri D. 25 9 7 9 34:34 25 11. Bp. Spart. 25 7 10 8 32:37 24 12. Pécsi B. 25 9 5 11 25:32 23 13. Szóin. MIJE 25 8 6 11 26:37 22 14. MVSC 25 fi 10 9 22:32 22 15. Bp. VSC 25 7 6 12 31:36 20 16. Nyíregyháza 25 5 8 12 21:31 18 17. Ózd 25 5 8 12 18:30 18 18. Budafok 25 5 6 14 22:42 16 dór — Kozma, Jerkus, Bá- kai, Göncz, Kovács, Péter, Zámbori (Demeter), Her- czegh, Sípos, Juhász. Tere- bessi Attila jelentése szerint a 26. percben Sipos szerezte meg a vezetést a kisvárdai csapat számára, 1:0. A 39. percben Szabó 25 m-ről lőtt kapura, s a labda a kisvár­dai kapus kékei között hullott a hálóba, 1:1. A 43. percben Szabó lőtt 20 m-ről, s a lab­da Gönczön irányt változtat­va vágódott kapuba, 2:1 a Petőfi SE javára. A vendé­gek a 86. percben állították be a mérkőzés 3:l-es vég­eredményét. A találkozón a kisvárdai csapat igen sok helyzetet hagyott kihaszná­latlanul, s ezzel veszített. Kilián SE—Nyírbátori Dó­zsa 4:3 (2:0). Nyírbátor, 200 néző, vezet­te: Hornyák. Nyírbátor: Sza­bó — Franyó, Májer, Simon (Révész), Várdai, Gál, Bodó, Dolezsár, Mile, Does, Gyöm­bér. Csak a mérkőzés utolsó félórájában játszott megszo­kott formájában a Dózsa, de ez már kevés volt hátránya behozásához. Góljait Mile, Does és Gyömbér szerezte. NB III. 1. Petőfi SE 21 16 5 __ 53:15 37 2. H.-szoboszló 21 11 5 5 35:17 27 3. Nyírbátor 21 10 5 6 32:25 25 4. M.-szaika 21 10 5 6 34:30 25 5. Hajdúb. 21 8 8 5 29:23 24 6. Téglás 21 8 6 7 22:20 22 7. DEAC 21 8 5 8 39:27 21 8. Sz. Vegyim. 21 7 7 7 28:29 21 9. Törökszent. 21 7 7 7 28:30 2i 10. Kilián SE 21 6 8 7 26:26 20 11. D. Kinizsi 21 7 5 9 17:20 19 12. Nagykálló 21 6 6 9 22:30 18 13. Szabó SE 21 6 6 9 27 :39 18 14. Záhony 21 7 3 11 25:43 17 15. Kisvárda 21 3 7 11 12:29 13 16. D. Építők 21 4 — 17 17:42 8 A két csapat játékosai már félidő végét jelző sípszót várták, amikor Garai a bal­szélen elfutott, s beadását Pataki mintegy 20 méter­ről, a jobb felső sarokba Őt mérkőzésen NE III-as csapataink — összesítve — a hét_ végi öt mérkőzésen csak három pon­tot tudtak szerezni. A Zá­honyi VSC szombaton dél­után a D. Kinizsi ellen az alábbi összeállításban szere­pelt Debrecenben: Kovács I — Rózsa, Gyuricska, Kecs­kés. Veress, Eszenyi, Dallos, Kovács II., Erdei III., Erdei II., Sütő. Csere: Dallos he­lyett Sarkadi. A találkozón a debreceni csapat a 30. és 37. percben szerzett góllal nyert 2:0-ra. A záhonyi együttes tagjai e mérkőzésen a várt­nál gyengébb teljesítményt nyújtottak — közölte velünk Búcsú Árpád Záhonyból. Mátészalkai MEDOSZ— Szolnoki Vegyiművek 1:2 (1:1). Mátészalka, 200 néző, ve­zette: Pencz. Szalka: Végh — Fodor, Litva, Deák, Jakab, Balogh L., Vásárhelyi, Vicsotka (Szombathy), Balogh D., Hut- ka, Uzonyi. Budaházi István mátészal­kai tudósítónk tájékoztatása szerint a szálkái csapat ro­hamaival kezdődött a talál­kozó, s a 32. percben szög­letrúgás után Fodor fejelt a hálóba, 1:0. Hat perc múlva Várallyai lőtt gólt, 1:1. A 62. percben Hutka lövése talált hálóba, 2:1. A 72 percben Ganz MAVAG—Budafok 2:0, Szállítók—Szolnoki MTE 4:1, Mis­kolci VSC—Ózdi Kohász 2:2, Várpalotai Bányász—BVSC 1:1 Kecskeméti Dózsa—Győri Dózsa 1:1, Nagybátonyi Bányász—Bp. Spartacus 1:0, Egri Dózsa—Bp. Előre 1:0, Oroszlányi Bányász- Pécsi Bányász 2:0. három pont Cégényi megugrott, s szálkái díszkíséret mellett egyenlí­tett, 2:2. A 81. percben egy közvetett szabadrúgás után Szombathy lőtt a jobb alsó sarokba, 3:2. Majd a 89. percben a 16-os vonal táján cselezgető Vásárhelyi várat­lan erős lövése állította be a végeredményt, 4:2. A szálkái csapat végig irányított, de a győzelmet csak az utolsó 10 perc jó hajrájával biztosítot­ta be. Nagy kallói MEDOSZ—Haj­dúszoboszló 0:0. Nagykálló, 300 néző, vezet­te: Agócs. Nagykálló: Tisza — Fehér, Dorcsák, Somogyi, Krizsai, Lipők, Mező, Kokas, Szabó, Virányi, Tóth. A nagykállói csapat végig irányította a mérkőzést, de különösen az első félidőben játszott nyomasztó fölényben, s hagyott ki több biztosnak látszó gólhelyzetet. Jellemző, hogy a szinte végig védeke­ző vendégeknek mindössze egyetlen helyzetük volt — de ez is majdnem góllal végző­dött. A kallói csapat köze­lebb állt a győzelemhez — közölte dr. Miski László, kal­lói tudósítónk. Petőfi SE—Kisvárdai Va­sas 3:1 (2:1). Kisvárda, 200 néző, vezet­te: Dobos. Kisvárda sán­Debreceni Építők—Téglás! Va­sas 1:4, Hajdúböszörmény—Tö- rökszentmiklós 2:0, Szabó SE— Debreceni EAC 2:2. A megyei I. osztályú lab­darúgó-bajnokság 21. fordu­lójában a péntek délutánra előrehozott Fehérgyarmat— Dimitrov SE találkozó elma­radt, mert a kiküldött játék­vezető nem jelent meg. E ta­lálkozót a közeljövőben, va­lamelyik hétköznapon játsz- szák újra. A többi mérkőzés nem hozott kimondottan nagy meglepetést. A Nyírbá­tori Spartacus szombat dél­utáni, Kinizsi elleni győzel­mével ismét felnyomult az élvonalba. Az egésznapos eső­zés, az erősen felázott csú­szós talajú pályák is közre­játszottak, hogy majd min­den találkozón szoros ered­mények születtek. Egyedül a Nyírmada—Nyírbogdány ta­lálkozó kivétel, mert itt a nyírbogdányiak súlyos vere­séget szenvedtek, s így hely­zetük meglehetősen súlyos­bodott. Az éllovasok győztek, így nem változott a helyzet a bajnoki tabellán. MEGYEI I . OSZTÁLY 1. Tuzsér 21 12 3 4 43:19 29 2. Tiszalök 21 13 3 5 37 :24 29 3. NYVSC 21 12 4 5 24:15 28 4. Nyb. Spart. 21 10 6 5 33:24 26 5. F.-gyarmat 20 11 3 6 40:25 25 6. Ibrány 21 9 5 7 26:28 23 7. Rakamaz 21 7 8 6 25:20 22 8. Vencsellő 21 7 8 6 31:30 22 9. B.-háza 21 7 5 9 39:34 19 10. Nyírmada 21 5 9 7 29:32 19 11. Nyh. Kinizsi 21 8 3 10 28:31 19 12. Nagyhalász 21 7 3 11 25:28 17 13. Nyh. Dózsa 21 6 5 10 21:32 17 14. Dimitrov SE 20 5 5 10 28 :38 15 15. Nyírbogdány 21 5 4 12: :26 34 14 16. Csenger 21 4 2 15 14:55 10 Nyíregyházi VSC—Csengeri VM 2:0, Tiszalöki HSC—Nyíregy­házi Dózsa 1:0, Tuzséri MEDOSZ —Ibrány 1:0, Vencsellő—Baktaló- rántháza 2:2, Nyírmada—Nyir- bogdány 3:1, Nagyhalász—Raka- maz f’tO. Mexikóból jelentjük: Próba az olimpiai stadionban Mexikóban, az Azték stadionban már javában folynak a próbák a XIX. nyári olimpia megnyitására. Az olimpiai lángol — első ízben az olimpiák történetében rtő gyújtja meg. Képünkön: Hemriguetta Basilió mexikói futó nő, kezében a fáklyával, be­fut a stadionba. (Rádióieiefoto - ap-cp) Mexico városban vasárnap megtartották a 19. nyári olimpiai játékok megnyitó­jának harmadik és egyben utolsó főpróbáját. Több ezer sportoló vonult fel — de ezúttal kizárólag mexikóiak, — s „lejátszották” az egész műsort. Tízezer néző előtt csaknem zökkenőmentesen zajlott le a program, Enri- queta Basilio is végigfutotta a stadionban azt az utat, amelyen majd a fáklyát vi­szi, hogy meggyújtsa az olimpiai lángot, léggömbö­ket, galambokat repítettek a magasba, felvonták a zászlót és az elvonulás is rendben zökkenőmentesen zajlott le. Mindössze a megnyitó alkal­mával sorra kerülő beszédek maradtak el, no és a dísz- sortűz, amelyet a jelenlegi amúgyis forró mexikói napok miatt hagytak el. Az olimpiára már megér­kezett sportolók váltakozó programmal töltötték el a vasárnapot. Sokan ezúttal is felkeresték az edzőpályákat, szorgalmasan gyakoroltak és néhány nem hivatalos eredmény máris a jó formá­kat bizonyítja. Az ausztrál kerékpáros pályaversenyzők például több órára birtokuk­ba vették az olimpiai ver­senyek színhelyét, s Tandem- ban a Clarke—Johnson kettős 10 mp-es időt ért el, ami két tizeddel jobb, mint a fennálló világcsúcs. # A sportolók közül sokan megnéztek egy bikaviadalt. Itt kisebb izgalom is adódott mert a 15 éves Dianna Ri­chard, ausztrál úszólány miután a bikát harmadszor is megszűrték rosszul lett és elsősegélyben kellett részesí­teni. Általában nem volt túl nagy sikere a bikaviadalnak és sokan elhagyták a sta­diont, más szórakozás után néztek. Vasárnap is újabb küldött­ségek érkeztek az olimpiai faluba. De nemcsak nagy lét­számú küldöttségek vesznek részt az olimpián, hanem a szokásokhoz híven elég sok ország, mindössze négy spor­tolóval képviselteti magát. San Marino például öt spor­tolót indít. San Marino elő­ször 1960-ban Rómában 10 versenyzővel szerepelt az olimpián, most indulnak má­sodszor. Luigi Lonfermini, a csapat vezetője arra a kér­désre, hogy milyen eredményt értek el a legutóbbi részvétel alkalmával, ezt mondta: — Egyik versenyzőnk, Franciosi a lövészetben a 20 —30. helyen végzett, de hogy pontosan hányadik volt nem is tudom... A San Marino-iak valóban Coubertin báró el­képzelését igazolják: „Nem az eredmény, hanem a rész­vétel a fontos.” Neves külföldi vendégei is lesznek az olimpiának. ál­lamfők. és kormányfők, po­litikusok, világhírű művé­szek is ellátogatnak október 12 és 27 között a játékokra. Nixon az amerikai köztársa­sági párt elnökjelöltje októ­ber 15-én — magánember­ként — egy napra ugyancsak Mexico városba utazik. Két, a magyar labdarúgást érdeklő hír érkezett csoport­beli ellenfeleink előkészüle­teiről. Accrában Ghana váloga tottja Dahomey együttesével vívott előkészületi mérkőzést és 3:0 (1:0) arányban győ­zött. A ghanai csapatnak a FTC—Nyírbátori Spartacus 12:1 (5:0) Nyírbátorban vasárnap délután a rossz idő miatt mindössze mintegy 1000 em­ber előtt került sorra a Fe­rencváros—Nyírbátori Spar­tacus, hírverő jellegű, ba­rátságos labdarúgómérkőzés. A találkozóra az élvonalbeli FTC az alábbi összeállítás­ban szerepelt: Géczi (Takács) —Horváth, Bálint, Havasi, Rákosi, Meggyesi, Karába (Fenyvesi dr.) Mezei, Albert, Branikovics, Katona. Zuhogó esőben, végig csú­szós, sáros pályán játszott a két csapat, s a Ferencváros iskolajátékkal könnyedén nyert. Gólszerzők: Mezei 3, Branikovics 3, Albert 2. Ka­rába 2, Katona, Fenyvesi dr. illetve Mankó. Röplabda NB I: Félbeszakadt mérkőzés Vasárnap délelőtt Nyír­egyházán került sorra a Nyíregyházi Spartacus— Egyetértés, férfi NB I-es röp­labda bajnoki mérkőzés. El is kezdték a találkozót, de a zuhogó esőben a pálya hasz­nálhatatlanná vált, s a játék­vezető félbeszakította a mér­kőzést. Ekkor a nyíregyházi csapat vezetett 2:1 (12:15, 15:12, 15:8) arányban. A Spartacus NB Il-es női csapata Budapesten a Fővá­rosi Autóbusz ellen játszott bajnoki mérkőzést, ugyancsak zuhogó esőben. Szerencsére a Spartacus lányok jó for­mában voltak, s mire a pálya használhatatlanná vált volna, már 3:0 (15:2, 15:2, 15:10) arányban megnyerték a ta­lálkozót. A totó 38. játékhetének te­li találatos szelvénye: x, x, 1, 1, 1, 1, x, x, x, 2, 2, 1, 1, 1. 13 találatot 20 fogadó ért el, szelvényenként! nyeremé­nyük 20 698 forint. A 13 találatosok közül 7 fogadó a plusz egy mérkőzés eredményét is eltalálta, ezek- nyereménye a jutalommal együtt 42 601 forint. 12 találatot 391 fogadó ért el, nyereményük szelvényen­ként 706 forint. jobbszélső Alhassan volt a legjobbja és annak ellenére, hogy sokszor sportszerűtlenül igyekeztek feltartani, három gólt lőtt Izrael válogatottja ameri* kai túráján újabb mérkőzést látszott, ezúttal a Kalifornia állambeli Oaklandban. Az iz­raeli csapat 4500 néző előtt 2:1 (1:1) arányú vereséget szenvedett az Oakland Clip­pers együttesétől. Kézilabda NB II: Egy győzelem — egy vereség Kézilabda NB-s csapataink közül mindössze két együttes játszotta le az elmúlt vasár­napi, bajnoki mérkőzését. A Nyírbátori Spartacus a Gyöngyösi Vasas Izzót látta vendégül. Igen jó játékkal megérdemelten nyert 25:14 arányban a nyírbátori együt­tes, mely ezzel a két pont­tal Immár végleg elérte ki­tűzött célját; az NB II-ben való bentmaradást. Gól: Da­ruka 7, Pásztor 5, Vass, Gaj- dics 3—3, Sipos, Páll, Man­dula 2—2, Danes 1. A Mátészalkai MEDOSZ Budapesten játszott a Tele­fongyár ellen, s egygölos ve­reséget szenvedett. A találko­zón a szálkái együttes igen jó teljesítményt nyújtott, s félidőben 3:0-ra vezetett. Szünet után változatos játék folyt, s a szálkái együttest többször sújtotta játékvezetői tévedés. Az eredmény 4:4-re állt, amikor véget ért a ren­des játékidő, s a hosszabbí­tásban a fővárosi csapat lőtt gólt, s így 5:4-re kikapott a szálkái együttes, mely lega­lább az egyik pontra rászol­gált volna. Gól: Bakai 3, Alexa 1. Olimpiai Kupa Az NB I-es labdarúgócsapatok a november 2-ig tartó olimpiai szünet ideje alatt labdarugó olimpiai kupaküzdelemben vesz­nek részt. Szombaton és vasár­nap az alábbi kupaeredmények születtek: Győr—Csepel 4:1, Sze­ged—Pécs 3:2, Videoton—Újpesti Dózsa 1:2, Bp. Honvéd—Szom­bathely 4:2, Egyetértés—Tatabá­nya 4:2. 11 találatos szelvények szá­ma 4479 darab. Nyeremé­nyük szelvényenként 62 fo­rint. A 10 találatos szelvények száma 27 218 darab szelvé­nyenként! nyeremény 19 fo­rint. Az 1000 forinton aluli nye­remények kifizetésére szep­tember 28-tól, az 1000 forin­ton felüliekére október 3-tól kerül sor. 42 ezret tizet a totó