Kelet-Magyarország, 1968. augusztus (25. évfolyam, 179-204. szám)

1968-08-19 / 195. szám

1989. augusztus 19. rELET-MAGYARORS7ÄO If. oWaT Csak a mezőnyben... BVSC—Nyíregyházi Spartacus 1:0 (0:0) í (Munkatársunk jelentése) Szőnyi út, vezette: Vadas 3. Nyíregyháza: Pilcsuk, Bí­ró, Divinyi, Kaskötő, Csürke, Zsíros, Szekrényes, (Harcsa, 70. pere), Papp, Balogh, Sor­bán, Kegye. Edző: Palovecz Béla. Az első félidőben felázott pályán, zuhogó esőben ját­szottak a csapatok, főleg me­zőnyjáték folyt. A 30. perc­től eqyhe BVSC fölény bon­takozott ki. Ebben a játék­részben a Spartacus hadilá­bon állt a szerencsével. A 15. percben Kaskötö lövése alig szállt kapu fölé, A 38. percben Bíró lövését védte a hazaiak kapusa. A 43. percben Papp beadását Ke­gye centiméterekkel fejelte mellé. Egy perc ínylva 100 százalékos gólhelyzetet ha­gyott ki Kegye. Jó ütemben ugrott ki de a kapusba vág­ta a labdát, melyet ismét ő lőtt rá, de szögletre hárítot­tak. A 60. percben Pilcsuk egy bamba szabadrúgást bravú­rosan öklözött. A 63. perc­ben született meg a mérkőzés egyetlen gólja: Decset beadá­sából Hagy Győző — védők gyűrűjéből ■ — fejelt 4 mé­ter,'pl q. jobb sarokba (1:0). A 70. percben Harcsát küldte be az edző, de az eredmény nem változott. A mérkőzésről: A Sparta­cus pontosan adogatott, nem játszott rosszul a mezőnyben, de igazi gólhelyzetet keveset dolgozott ki, s ezeket is ki­hagyta. A BVSC szinte két helyzetből szerzett 2 pontot. A színvonal gyenge közepes volt, inkább küzdelem folyt a pályán. A játék mindvégig sportszerű yolt. A Spartacus- ból Kaskötő, Sorbán és Zsíros dicsérhető. Vadas J. hibátlanul vezette a mérkőzést, többször partjel­zői hibáit is korrigálta. További NB I B-s ered­mények: Bp. Előre—Szolnoki JVJTE 0:0, Bp. Spartacus— Budafok 0:2, Szállítók—Győri Dózsa 4:0, Oroszlány—Miskol­ci VSC 1:0, Ganz-MÁVAG— Ózdi Kohász 1:0, Pécsi Bá­nyász-Várpalota 1:0. MEGYEI I. OSZTÁLY Nyíregyházán két megyei \. osztályú bajnoki mérkőzést játszottak vasárnap. Ezek eredményei: Nyíregyházi Ki­nizsi— Ibrányi Tsz 3:0. Nyír­egyházi VSC—Rakamazi Spartacus 0:0. Az NYVSC ha­zai pontvesztése meglepetés­nek számít. Vidéken égy ta­lálkozó volt, eredmény: Tisza- lök—Baktalórántháza 3:2. Bajnoki labda régé- mérközések NB I. Salgótarján—Egyetértés 2:2 (1:1). Soroksár, gólszer­ző: Kriskó, Szalai, illetve Halápi, Sátori. A küzdelmes találkozón a vidéki csapat állt közelebb a győzelemhez. Dunaújváros—Csepel 1:0 (1:0). Dunaújváros, gólszerző: Mártha. Végig inkább a ha­zai együttes irányított, a meglehetősen alacsony szín­vonalú találkozón. Székesfehérvári Videoton— Szombathely 3:0 (1:0). Szé­kesfehérvár, gólszerző: Csu­kovics (2), Karsai. Szünet után a lelkes Videoton lehaj­rázta a szombathelyieket, s ilyen arányban , is megérde­melten nyert. ItigaszSáyia nyerte a lalBílarűgó ÜRT-t Budapesten vasárnap dél­után rendezték meg a labda­rúgó olimpiai reménységek tornájának döntő mérkőzése­it. Előbb a Bulgária—NDK találkozót játszották a 3—4. helyért. A mérkőzés 0:0-ra végződött, s a hosszabbítás­ban sem született gól. A sza­bályok értelmében a több gólt lőtt bolgár csapat lett harmadik az NDK előtt. A döntő mérkőzésen Ju­goszlávia együttese 1:0 (1:0) arányban nyert Magyaror­szág ellen, s így megnyerte az ORT-t. Megyénk ünnepi sportműsora ' Az ünnepi sportesemények zöme hétfőre, azaz a mai napra esik. Alábbiakban felsoroljuk az egyes sport­ágak mai eseményeit. Atlétika: Országos vidéki pályabajnokság Szolnokon. A versenyen megyénk színeit a Nyíregyházi VSC ég a Ta­nárképző Főiskola atlétái képviselik. Kézilabda: Szondy SE— Nyíregyházi Kinizsi, NB L B-s férfimérkőzés idegen­ben, Egri Lendület—Máté­szalkai MEDOSZ, NB II-es női bajnoki mérkőzés Eger­ben. Zalka SE—Nyírbátori Vasas. NB IJ-es férfimérkő­zés idegenben. A megyei bajnokságban az alábbi mérkőzésekre kerül sor: Kisvárdai Vasas—Hodá- szi TSZ (férfi), Kisvárdai Bessenyei—Hodászi Tsz (női), Tiszavasvári MEDOSZ —Nyíbogdányi TSZ (férfi), Asztalos SE—Nagyhalász (férfi), Rakamazi Spartacus —Nyírbogdányi Lombik (női). Nagykállói MEDOSZ —-Ujfehértói Vörös Meteor (férfi). Labdarúgás, NB I: Tata­bánya—Szegedi EAC. NB I. B: Egri Dózsa—Komlói Bá­nyász. NB III: Kisvárdai Vasas— Debreceni Építők, Kisvárdán 16 ó. 30 p. (Hegedűs). Nagy- kállói MEDOSZ—Hajdúbö­szörmény, Nagy káli óban 16 ó. 30 p. (Gáli), Nyírbátori Dózsa—Záhonyi VSC, Nyír­bátorban 16 ó. (Gál Z.), Má­tészalkai MEDOSZ—Szabó SE, Mátészalkán 16 ó. 30 p. (Kopjári). Megyei I, osztály: Nyír­mada—Nyírbátori Spartacus (Dévényi I.), Nagyhalász— Nyíregyházi Dózsa (Kovács), Tuzsér—Dimitrov SE (Kó­nya), Nyírbogdány—Csenge- ri VM (Gál L.), Vencsellőí Tsz—Fehérgyarmat (Migró- czy). Valamennyi mérkőzés délután 16 óra 30 perckor kezdődik. Megyei TI. osztály: Ujfe- hértó—Gyulaháza (Tamás), Nyírteleki Tsz—Nyírtass (Puskás), Dombrád—Nyír- ezőlőfii Tsz (Maróthy), De- mecser—Balkány (Ambrus), Kótaj—Tiszaberpel (Dala- nics), Tiszadobi Tsz—Aszta­los SE (Brinken). Nyírbogát —-Pócspetri (Böjtös), Tyúkod —Vásárosnamény (Fehér), Komlódtótfalu—Tunyogma- toles (Fábián), Szamossályi —Nábrád (Orosz), Tarpa— Kocsord (Budai), Hodász— Opályj (Vári I.). Valameny- nyt mérkőzés délután 16 őre *0 perckor kezdődik. I Tartalékbajnokság: Máté­szalka II—Nyíregyházi Spar­tacus II. 15 ó. (Balkányi), Kisvárdai Vasas II—NYVSC II. 15 6. (Horváth), Nagy- kálló II—Záhonyi VSC II. 15 ó. (Ilcsik). Lovaglás: Díjugrató ver­seny ég bemutató délután 14 Órától Nyírbátorban. MHSZ rendezvény: Az összetett honvédelmi sport- verseny megyei döntője Atlétika: Minősítő megyei bajnokság délelőtt 9 órától a nyíregyházi stadionban. Labdarúgás: Nyíregyházi járás—tiszalöki járás, ifjú­sági válogatott mérkőzés délután 16 óra 30 perckor Ujfehértón. Játékvezetői ku­pa labdarúgótorna Ibróny- ban délelőtt 10, illetve dél­után 15 órától. A mérkőzé­sek játékideje kétszer 30 pere, résztvevők: Gyula ta­nyai MEDOSZ, Kemecsei MEDOSZ, Timári Tsz SE, Nyfrpazonyi Tsz SE. Lovaglás: Díjugrató ver­Kluhcserék ? A napokban hallottuk, hogy Szabó és Polacsek, a Nyíregyházi VSC megyei 1. osztályú labdarúgócsapatá­nak játékosai írásban je­lentették be a sportegyesü­letnél, valamint a Megyei Labdarúgó Szövetségnél, hogy 1969 január 1-től nem kívánnak tovább az NYVSC színeiben szerepelni, A hí­rek szerint a két játékos a Nyíregyházi Spartacus NB I. B-s csapatába tart. A hí­rek szerint Murzsa — szin­tén az NYVSC labdarúgója — az NB III-as Téglás! Va­sas együttesébe szeretne átlépni. Sokan meglepődtek A közelmúltban zajlott Miskolcon, a megyék közöt­ti ifjúsági labdarúgó-váloga­tottak tornája. közismert, hogy a csoport mérkőzésein a magyar labdarúgósport if­júsági, országos szakvezetői is megjelentek, s néhány te. bőséges játékos nevét fel is Nyíregyházán, a Simái úti gyakorlótéren délelőtt 9 órától. Röplabda: Ifjúsági férfi, női Szabolcs Kupa a nyír­egyházi stadionban délután 14 óra 30 perctől. Súlyemelés; Szabolcs-Szat- már—Hajdú-Bihar, megyék közötti ifjúsági válogatott találkozó Nyíregyházán a 2-es iskolában, délelőtt 10 órától. seny és bemutató Gergelyt- ugornyán délután 13 órától. Ökölvívás: Bemutató jel­legű találkozók Gergelyi- ugomyán, a szövetkezeti nap keretében. Úszás: Tóúsző bajnokság délelőtt 10 órától Nyíregy­háza-Sóstón. Röplabda: Ifjúsági férfi, női Szabolcs Kupa mérkő­zések délelőtt 8 óra 30 perc­től a nyíregyházi stadionban. Közben délelőtt 10 órakor: Nyíregyházi Spartacus—Ba­jai Kinizsi, NB I-es férfi bajnoki mérkőzés. jegyezték. Közöttük a Spar­tacus egyik ifjúság; labda­rúgójának a neve is beke­rült Mészáros József jegy­zetfüzetébe, s erről annak idején be is számoltunk... Nos, a Spartacusnál akad­tak, akik meglepődtek, s kérdezték, ki az a kérdéses fiatal labdarúgó? Ezen már mi is meglepődtünk, mert éveken át rúgja náluk a labdát I Kispályás „invázió“ Már néhányszor beszámol­tunk, hogy Nyíregyházán nagy népszerűségnek örvend a kispályás labdarúgó-baj­nokság, melyet a KISZ me­gyei bizottsága és a Városi TS rendez. Nos a „mini fut­ball” újabb térhódításáról számolhatunk be. Ugyanis a Szakszervezetek Megyei Ta_ nácsának sportosztálya is kiírta a kispályás labdaru­gó-bajnokságot a város kü­lönféle üzemei számára. E bajnokság rajtjára augusz­tus 22-én kerül sor 22 csa­pat részvételével. SPORTTURMIX Augusztus 20-/ események Aranyérem kötélhúzásért és hegymászásért Gyakran változott Athén óta a modern olimpiák mű­sora. Az 1849. június 16-án Párizsban elfogadott alapok­mány szerint négyévenként a következő sportágakban mérik össze tudásokat a vi­lág legjobb amatőr sporto­lói : atlétika, vitorlázás, eve­zés, úszás, korcsolyázás, ví­vás, birkózás, ökölvívás, lo­vaglás, céllövés, torna, ke­rékpár és ahogy akkor ne­vezték — „atlétikai főbajnok­ság”, vagyis a pentatlon. Ez azonban csak Írott be­tű és elv maradt, mert a programot minduntalan meg­változtatták, általában főleg a a rendező város, illetve or­szág kívánsága alapján. Csak négy olyan sport­ág van, amely Athéntől To­kióig minden olimpián sze­repelt: atlétika, úszás, vívás és torna. Az ezekben szerzett meket mindig érté­kesnek tartották bar inan­ként néhány furcsa teljesít­mény után is rendeztek ün­nepélyes eredményhirde­tést. 1900-ban Párizsban példá. ul kötélhúzó csapatok küz­döttek egymással, az atléti­kai program keretében. Ugyancsak ezen az olimpi­án „akadályúszást” rendez­tek. A vízben hordókat he­lyeztek el és a résztvevők­nek a Szajna holt ágában 200 méteres táv végigúszása közben hordókon kellett át- evickélniök. 1904-ben St. Louisban az amerikaiak az európaiak csodálkozására megrendez­ték a „botvívóversenyt”. Más furcsaság is akadt, Fanny Blankers-Kocn, aki 1948-ban Londonban három aranyérmet nyert első lett a 100 méteres síkfutásban, a 80 méteres gátfutásban és tagja volt a 4x100 méteres hol­land váltónak is. igaz hogy főleg 1906-ban, amikor a görögök rendkívüli olimpiát tartottak. Akkor Athénben kődobásért is ad­tak aranyérmet, először és utoljára. Ugyancsak a görö­gök állították a programba a hatos és a tizenkettes ha­dibárkák versenyét. Egy kivétellel minden olimpián szerepelt a kerék­pár, az evezés és a birkózás. Néhány különleges eset és versenyforma azonban Itt is versenyt tartottak. Nem meglepő az eredmény. Eb­ből az egyenlőtlen küzde­lemből érthetően a nehéz­súlyú birkózó került ki győztesen. Az ökölvívás 1920 óta ál­landóan visszatérő sportág, előzőleg csak 1904-ben és 1908-ban szerepelt a prog­ramban. ^ A tenisz olimpiai pályafutása viszonylag rö­vid volt, ebben a sportágban Valamennyi sportágat hosszú lenne felsorolni, mert a gyeplabdától a golfig sok­minden szerepelt, ha más­képpen nem, akkor legalább próbaképpen vagy azért, hogy a rendező ország ver­senyzői több sikert érjenek el. A csak „egyszeri” arany­érmek közül mindenesetre a német Schmidt-fivéreké a legérdekesebb. Megmásztak a Matterhorn csúcsát, ezért a teljesítményükért kapták meg 1932-ben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság határo­zata alapján, az olimpiai bajnoki címet. Nyilván a következő olim. piákon még gyakran válto­zik a műsor. A NOB véle­ménye szerint azonban nem ajánlatos tovább növelni a sportágak számát, mert már így is hosszú a program és nagy a résztvevő versenyzők létszáma. Ezenkívül gon­dolni kell arra is, hogy egy­re több ország nevez. 1896-ban Athénben az első olimpián 13 ország 285 ver­senyzővel képviseltette ma­gát. És legutoljára Tokió­ban? 94 ország 5565 ver­senyzője szerepelt. Feltehetően ez a szám to­vább növekedik az idén Mexikóban. M. K, (Ä folytatást, csütörtöki lapszámunkban közöljük.) Az egyik legnagyobb vívósiker. 1952-ben Helsinkibén Kovács Pál győz, második Gerevich, harmadik Berczelly. előfordult. 1896-ban Athén- bep például 12 óra hosszat kerékpároztak a résztvevők és a győzelmet az osztrák Schmal szerezte meg, aki ezalatt 314 kilométert és 997 métert tett meg. Egyszer viszont a birkó­zásban az egyes súlycsopor­tok győztesei részére külön 1924-ig lehetett aranyérmet nyerni. Labdarúgó-mérkőzést az olimpia közönsége 1906-ban láthatott először. Azóta csak egyetlen egyszer: Los Ange­lesben nem állították be a műsorba. Az Egyesült Álla­mokban akkor még egyálta­lán nem ismerték és nem szerették az európai futballt. Időnként lehetett aranyér­met szereznj a lovaspoló- ban, az íjászatban és rögbi­ben is.