Kelet-Magyarország, 1966. július (23. évfolyam, 154-180. szám)

1966-07-14 / 165. szám

OLASZORSZÁG —CHILE 2:0 (1:0) Sunderland, v: Adair. Góllövők: Mazzola (8. perc) és Barrison (88. perc). A magyar csapat két ellenfele Brazília és Bulgária együttese találkozott kedden este Liverpoolban. A mér­kőzést, mint ismeretes a brazilok nyerték 2:0 arányban. — A képen: a bolgár Perev szereli AUeindo támadását. (Telefoto MTI Külföldi Képszolgálat.) Beffonfutball a VB-n? 4?™ Harc a gólszegénység ellen ijjja Uruguay „bolond fiúkat“ játszatott az angolokkal ? 0 pele „géniusza“ döntött Hoffer József, az MTI kiküldött munkatársa jelen­ti Manchesterből: Szerdán este Manchester­ben, az Old Trafford sta­dionban került sor a VB se­lejtező harmadik csoportjá­ban a második erőpróbá­ra, Magyarország és Por­tugália válogatottja között. A walesi Callaghan sípje­lére a csapatok az alábbi összeállításban léptek pá­lyára: Magyarország: Szentmi­hályi — Káposzta, Mészöly, Mátrai, Sóvári — Nagy, Sí­pos — Bene, Albert, Ráko­si, Farkas. Portugália: Carvalho — Morais, Baptista, Vicente, Hilario — Graca, Coluna — Augusto, Eusebio, Torres, Simoes. A két kapitány, Coluna és Sipos választott, a ma­gyar játékosnak volt szerencséje, ő választott kaput, s így a portugálo­kat illette a kezdés joga. Torres indította el a lab­dát. A 2. percben Eusebio tört előre, Mátrai be­csúszva szögletre sze­relte. Simoes a balol­dalról élesen lőtte kö­zépre a labdát, a vé­dők a magas Torrest figyelték és az üresen maradt Augusto nyolc méterről félmagasan a kapu közepébe fejelte a labdát, 1:0. Nem csüggedt a váratlan gól' miatt a magyar csapat, a 4. percben Nagy leadásá­val Albert ugrott ki, de a 16-oson belül hosszan szöktetett és a kapus meg­szerezte előle a labdát. 30 méteres portugál szabadrú­gás után Mátrai és Szent- mihályi ugrott fel a láb- , dáért, s közben Torres elé pattant, de a csatár sza­bálytalankodott, s így el­múlt a veszély. A 8. percben Farkas 25 méterről lőtte rá a labdát, s a nagy bomba alig vágódott fölé. A másik oldalon, Coluna éppenhogy mellé lőtt. Mindkét csapat kapkodott. A magyaroknál Sóvári járt e tekintetben az élen. A 18. percben már a hatodik szögletét lőtte a többet tá­madó magyar csapat. A 20. percben Morais felvágta Rákosit, utána Nagy Torrest. A 2a. percben Eusebio fakép­nél hagyta a magyar védelmet, 12 méteres lö­vését Szentmihályi szög­letre ütötte. A választámadás végén Ál- Sert fejelt fölé. A 30. perc­ben a védők között kiemel­kedett Albert fejéről a fel­ső kapufára pattant a lab­da. A 33. percben az eddigi legnagyobb egyenlítési alkalmat sza­lasztotta el a magyar csapat, Carvalho Albert- re futott ki, Mészöly elé pattant a labda, de meglepődött és 14 mé­terről az üres kapu mellé vágta. Rákosi benyesett labdáját Albert fejjel mellé csúsz­tatta. Eusebio a Szentmi- hályival történt összecsapás után megsérült, rövid ápo­lás után bekötött fejjel tért vissza a pályára. ; A második félidő elején Albert mindjárt rúgást ka­pott a bokájára, rövid ide­ig sáptikált. Szorongatott a magyar csapat, a portugálok már a félidő elején húzták az időt, amikor csak lehe­tett. Az 53 percben Rákosi kapu elé lőtt szabadrúgása az ötösön Albert és Nagy lába előtt is elsuhant. Az 59. Ügy tűnik ezen a világ- bajnokságon a Wembley stadion a döntetlen eredmé­nyek otthona lesz, miután A várakozásnak megfele­lően heves harcot hozott a két csapat játéka. Az ar­gentinok híres védővona­lán megtörtek az eléggé percben végre góllá érett a magyar csapat fölénye. Rákosi adta előre a labdát, már-már úgy látszott, hogy Carval­ho megszerzi, Albert azonban megzavarta, a kapus kiejtette a lab­dát és a jókor érkező Bene 13 méterről fél­magasan az üres kapu­ba vágta, 1:1. m A 63. percben Eusebio előtt nyílott helyzet, de Sipos a 16-on belül elsodorta előle a labdát. A 65. percben Torres a jobboldalról ártatlan­nak látszó beadást kül­dött a magyar kapu elé, Szentmihályi könnyen megfoghatta volna, de óriási meglepetésre ki­ejtette, és Augusto az üres kapuba fejelte, 2:1. A portugálok újra az időt kezdték húzni. A 68. perc­ben Graca elterült. Jól lehet semmi baja sem volt. A já­tékvezető levitte a színes já­tékost a gyepről. Bene vá­ratlan jobboldali bombáját védte nehezen a kapus, rpajd Nagy kapott rúgást a lábára, s le kellett vinni a pályáról. A 76. percben jobboldali szabadrúgás után Albert Bene elé fejelte a labdát, de a csatár Carval­ho ölébe továbbította. Múl­tak a percek, nőtt a magyar játékosok idegessége, s en­nek következtében több hi­ba is csúszott teljesítmé­nyükbe. Csak Eusebio tar­tózkodott elől, a portugálok kilencen is védekeztek, s Kozák Mihály, az MTI kiküldött munkatársa jelen­ti Moszkvából: Szerdán reggel 12 csapat részvételével 4 csoportban megkezdődött a női tőrcsa­pat-világbajnokság. A ma­gyarok a B csoportban Svédországgal és Angliával szerepelnek együtt. Az első fordulóban nem kellett vív- niok, s csak a másodikban léptek pástra. A második fordulóban a magyar női tőrcsapat tag­jai igen jól kezdtek az an­gol pk ellen és Rejtő, Maro­si, Gulácsy és Sákovitsné 1:0. Az olaszok ezután mintha megelégelték volna a tűzijátékot, inkább a csapat biztonsága felett őr­ködtek. Csillagaik, így például Facchetti, Rivera eléggé mérsékelt formát mutattak, s csak a harminc esztendős Barrison tűnt ki. A chileiek támadgattak, de veszélyt nem jelentettek. Anglia és Uruguay csapa­tát Mexikó és Franciaor­szág is pontosztozkodással körülményes spanyol tá­madások. Albrecht és Rat- tin vezérletével megtörték az argentinok a spanyolok hiába volt a nagy akarás, a jelentős mezőnyfölény elle­nére sem tudták a magya­rok kiegyenlíteni. Ezután nem sokkal a mérkőzés vége előtt Eusebio jól ívelt be jobboldalról egy szögletet, s Torres a felugró Szentmihályi mellett a kapuba fejelte a labdát, 3:1. A magyar labdarúgó-vá­logatott szerencsétlen mér­kőzést vívott. Pedig a mér­kőzés egyáltalán nem azt mutatta, hogy két gól kü­lönbség volt a csapatok kö­zött. A magyar válogatott sokat támadott, helyzeteket teremtett, de amíg a ma­gyarok a legbiztosabbnak látszó alkalmakat is elsza­lasztottéit, addig a portu­gálok még akkor is a há­lóba juttatták a labdát, amikor arra senki sem szá­mított. A jobb helyzet ki­használása mellett, a ka­pusok közötti különbség is döntött a portugálok javá­ra. Szentmihályi a bemele­gítés közben rosszul esett, alaposan beverte a fejét, mi­előtt elkezdődött volna a játék, még kissé szédelgett. Mindentől függetlenül a magyar válogatottnak, ha csak egy kis szerencséje van, akkor már az első fél­időt döntetlennel kellett vol­na zárni. A hátsó sorokban Mátrai végig derekasan küzdött. Mátrai után Káposzta kö­vetkezik a rangsorban, hig­gadtan, jól játszott. Sóvári kapkodott. Mészöly nem találta a helyét. Sipos aka­rással harcolt, váltakozó 1—1 győzelmével hamaro­san 4:0-ra vezettek. A következő fordulóban Svédország lesz az ellenfél, s ez nehezebb „diónak'' ígérkezik, hiszen a jó képes­ségű észak-európai csapat­ban vív az idei ifjúsági vi­lágbajnok Palm is. Szerdán sikeresen foly­tatta szerelését a magyar női tőrcsapat és végül is bekerült a döntőbe. Elődöntők: 1, Magyarország—Romá­nia 9:4. Rejtő (3), Gulyácsi (3), Bóbis (2) és Sákovitsné (11. illetve Stanca (2), Jen- csik és Éne (1—1). A második félidő elején az egyik legjobb chilei já­tékos Tobar megsérült 14 perces ápolás után tért vissza a pályára, de akkor is csak sántikált. Az ola­szok a második félidő de­rekán újra támadni kezdtek és a 88. percben Barrison góljával 2:0-ra alakult az eredmény. követte. A közönséget meg­lepte az esélytelennek ítélt Mexikó gyors, és veszélyes támadó játéka. lendületét, ugyanakkor Ijri- bar kapujára a rendkívül jól lövő Onega ' háromszor iS nagy veszélyt jelentett. sikerrel. Nagy István jól játszott az első félidőben, a hajrára azonban elfo­gyott az ereje. Rákosi már korábban elfáradt, a táma­dók közül elől Albert vé­tette magát észre. Bene az első félidőben alig találko­zott a labdával, az egyenlí­tő, gól után azonban javult a teljesjtmépye. Farkas ke­veset volt játékban. A portugálok legjobbja Coluna volt, s a rendkívül gyors, ragyogó technikával rendelkező Eusebio követ­kezik utána. Jól védett Carvalho is, bár a gól előtt hibát követett el. Callagan játékvezető ha­tározottan bíráskodott, bár a testtel való játék meg­ítélésében többször hibá­zott, elsősorban a magyar csapat terhére. A VB CSOPORTOK ÁLLÁSA AZ ELSŐ FORDULÓ UTÁN: 1. CSOPORT 1t2. Anglia 1—1 — 0:0 1 Uruguay 1—1 — 0:0 1 3-1. Mexikó 1—1 — 1:1 1 Franciaország 1—1 1:1 1 2. CSOPORT: 1. NSZK Il­_ 5:0 2 2. Argentína ii— — 2:1 2 3. Spanyolország 1 — — 1 1:2 — 4. Svájc 1------­1 0:5 — 3. CSOPORT 1. Brazília Il­_ 2:0 2 2. Portugália ii— — 3:1 2 3. Magyarország 1------­1 1:3 — 4. Bulgária 1------­1 0:2 — 4. CSOPORT: 1. Szovjetunió Il­_ 3:0 2 2. Olaszország ii— — 2:0 2 3. Chile 1 — — 1 0:2 — 4. Koreai NDK 1 — — 1 0:3 — 2. Szovjetunió—Francia- ország 9:7. Csütörtökön előbb az 5—6, helyért az NSZK és Olasz­ország, majd a 3—4. helyért Románia és Franciaország vív. Ezután kerül sor a magyar—szovjet női tőrcsa­pat döntőre. Közben lebonyolították a párbajtőr egyéni döntőt. 1966. évi párbajtőr egyéni világbajnok: Alekszej Nyi- kancsikov (Szovjetunió) 4 gy., 2. Bourquard (Francia- ország) 4 gy., 3. Gonsior (Lengyelország) 3 gy. A labdarúgó-világbajnok­ság nyitó mérkőzése, a 0:0- ra végződött Anglia— Uruguay találkozó után megbolydult a futball­világ. Csalódást okozott a gólnélküliség és sokan be­széltek arról, hogy ez a VB a „betonfutball” világ- bajnoksága lesz. Lehetséges, hogy az történik: rmodén együttes, főleg a gyengéb­bek már eleve arra rendez­kednek be, hogy ne kapja­nak gólt — nem törődve az­zal, hogy ez tetszik-e vagy sem a közönségnek. Nos a wembleyi 90 perc egyelőre azt bizonyította, hogy ilyen törekvésre lehet számítani, és ezért egyálta­lán nem csodálni való, hogy a világsajtó tűz alá vette a két csapatot és játékukkal kapcsolatban nem nagyon mérsékelte a jelzőket. A Dangens Nyheter pél­dául arról ír, hogy ezt a mérkőzést tízezer svéd sem tekintette vojna meg Svéd­országban. Uruguay olyan játékot nyújtott — de ez bi­zonyos mértékben vonatko­zik az angolokra is — hogy a két kapust nyugodtan el lehetett volna küldeni sza­badságra. A bécsi Kronen Zeitung megállapítja, hogy az egyéb­ként remek technikájú dél­amerikaiak „bolond fiúkat” játszattak az angolokkal. A FIFA vezetői is meg­mozdultak, tenni akarnak valamit a gólszegénység el­len. A VB-t követően az összes tapasztalatok leszű­résével próbálnak megoldást találni arra, hogy a labda­rúgás, mint a játék vissza­nyerje szépségét. Sir Stanley Rous, a FIFA elnöke meg is jegyezte: lehetséges, hogy ezer és ezer embert érde­kelhetnek a különböző vé­dekező taktikák, de milliók gólokat követelnek ... A FIFA vezetői egyébként már sokszor tárgyaltak ar­ról, hogyan lehetne a gól­szegénységre orvoslást ta­lálni, sokan felvetették a lesszabály megszüntetését is, de ezt eddig még nem sikerült. keresztülvinni. Pe­dig a látottak azt bizonyít­ják, hogy valamit feltétle­nül tenni kell ebben a kér­désben. Hogy ez a nagysze­rű játék ismét olyan legyen, mint régen volt. Nem tértek könnyen na- * pirendre a játékosok és szakemberek de a nézők sem a Brazília—Bulgária mérkőzésen látottakkal Kap­csolatban sem és sokak sze­rint az eredményt Pelé „gé­niusza” döntötte el, a dél­amerikaiak javára.’ Sokan állítják azonban azt is, hogy a két gólban Najdenov bolgár kapus is benne volt. Mégpedig először azzal, hogy mindkét esetben meg­elégedett négytagú sorfal- lál, másodszor pedig azzal, hogy ő maga rosszul helyez­kedett. Ezt mutatta, hogy az első szabadrúgás nyomán a labda a sorfal jobb, a második pedig a baloldal mellett elzúgva vágódott a kapuba. A magyar játékosok is vitatkoznak azon, hogy Garrincha szabadrúgása a sorfal felett, vagy mellette került a kapuba, Nos gz angol tv ezt tfgy bizbrjyí- totta, hogy többször is las­sított felvételben pergette le az eseményt. Ebből azután minden kétséget ki- . záróan kitűnt,.. Jhógy a bol­gár sotfáí legszélén álló Gaganelov mellett vállma­gasságban vágódott el a jobb külsővel élesen meg­nyesett labda és jutott véd- hetetienül a bal felső sa­rokba. A szerdai angol sajtóhan­gok három mondatban fog­lalhatók össze: 1. Pelét di­csérik, 2. Brazília csapata csak közepes, 3. az NSZK az egyik legnagyobb esé­lyes. A lapok Pelével kapcso­latban megjegyzik, hogy to­vábbra is a brazil válogatott és egyben az egész futball ki­rálya. A világbajnokság első góljának szerzője. A brazil válogatott telje­sítménye nem készteti lel. kesedésre a kritikusokat „Pelé és Garrincha nélkül a brazilok csapata közepes” — írja a Daily Mirror és a Dai­ly Telegraph tudósításának címe: „Világos figyelmezte­tés az 5:0, s a nyugatnémet válogatott kitűnő teljesítmé­nyét méltatva megállapítja: nagyon jó csapat szükséges ahhoz, hogy az elkövetke­zendő napokban megállítsa a nyugatnémeteket. A Times már mértéktar­tóbb,^ felveti a.kérdést: va­jon így játszanak majd a nyugatnémet csatárok az ar­gentin, vagy . uruguayi véde­lem ellen is? A Dajly Mail szenzációs riportot közöl a VB-jegyek fekete piacáról. A lap lelep­lezi a világbajnokságra ala_. kult „bűnszövetkezetet”. . A fekete piac egyik csá­szára úgy biztosította jegy­szükségletét, hogy a világ- bajnokság utazási és infor­mációs irodájába helyezte el kapcsolatai révén egyik ismerősét és a központból kapta korlátlan mennyiség­ben a jegyeket. A riporter mindennek a végére járt. Kapcsolatba lé­pett a lánc egyik értékesítő tagjával, egy újságárussal, az újságárus közölte, hogy a döntőre érvényes három font 15 schillinges jegy ára kerek húsz font, az elődöntő két font tíz schillinges je­gyére plusz 5 font „hasznot” számit. Az utazási és információs iroda igazgatója megígérte, hogy felszámolja a fekete piacot MEXIKO—FRANCIAORSZÁG 1:1 (0:0). London, v: Askenazi. Góllövők: Borja (47. perc) illetve Hauser (61. perc.) ARGENTINA— SPANYOLORSZÁG 2:1 (0:0) Birmingham, v: Rumencser. Góllövők: Artime (65. és 79. perc) illetve Martinez (72. perc,) Döntőbe került Moszkvában a magyar női tőrcsapat London. 1060 Portugália—Magyarország 3:1 (1:0) Az esős időben, csúszós talajon az olaszok hírne­vükhöz méltóan fergeteges támadásokkal kezdték a játékot. Valósággal kapu­jukhoz szegezték a chileie­ket és a vezető gól nem is váratott sokáig magára. A 8. percben Barrison nagy­szerű labdáv.al ugratta ki Mazzolát, aki nem hibázott,