Kelet-Magyarország, 1966. július (23. évfolyam, 154-180. szám)

1966-07-24 / 174. szám

London» 1960 Kialakult a legjobb négy mezőnye a labdarúgó-világbajnokságon Hetvenkétórás pihenő Után szombaton nagy nap virradt a labdarúgó-világ- bajnokság csoportküzdel- fceiből sikeresen túljutott nyoic csapat számára. Ang­lia négy városában, Lon­donban, Sheffielben, Liver­poolban és Sunderlandban már a reggeli órákban szinte elektromosság érző­dött levegőben. Az utcán, az üzletekben, a kávéhá­zakban, a stadionok táján egyszóval mindenütt a labdarúgó-világbajnokság újabb eseményeiről .beszél­tek. Szovjetunió—Magyarország 2:1 (1:0) Sunderland, V.: Gardea- zabeal (spanyol). Szovjetunió: Jasin, — Ponomarjov, Sesztyernyev, Voronyin, Danilov — Sza­bó, Huszainov — Csiszlen- ko, Banyisevszkij, Malafe- jev, Parkujan. Magyarország: Géléi — Káposzta, Mátrai, Sipos, Szepesi — Mészöly Nag/ I. — Bene, Albert, Farkas, Rákosi. . A magyar csapat kezdte a játékot, de Szabó jó elő- readását Sipos hazaadással tisztázta, majd Banyisevsz­kij beadását kaparintotta meg Géléi. A magyar csa­pat első támadása szögle­tet - eredményezett, mert Rákosi 18 méteres lövése Sesztyernyevről pattant a kapu mellé. A berugás után Szepesi kapáslövése zú­gott el a léc felett. A har­madik percben a baloldalon kitörő Banyisevszkijt Mát­rai lekeresztézte, közben beesett a „fotosárokba” és ápolásra szorult. Utána Parkujan lövése Géléi­ről kipattant, s a szem­füles Csiszlenko közel­ről a hálóba vágta a lab­dát. (1:0) ­Kapkodott a magyar vá­logatott. Az 5. percben Szepesi lagdáját Rákosi lőtte rá, Jasin azonban szögletre ütötte a jobb fel­ső sarok felé tartó labdát. Támadott a magyar csapat, .Albert fejese került mellé. Gólhelyzet nem alakult ki mert kitünően zárt a szovjet védelem, s mert hátúiról elég las­san jött előre a labda. 17.' percben Mészöly" indí­tott támadást, jól továbbí­tott Rákosinak, akinek be­adását Voronyin szögletre .vágta a 11-es ponton álló Albert elől. A szovjet csapat a rend­kívül gyors Banyisevszkij lefutásaival veszélyeztetett, a 19. percben is lefutotta Szepesit, Mátrai azonban időben érkezett és meg­szerezte a labdát. Lassú, körülményes volt továbbra is a ma­gyar csapat játéka, a mezőnyfölény ellenére Jasinnak nem akadt dolga, Bene, A »bért és Farkas alig találkozott a labdával. 30. percben jobboldali szovjet szöglet után tisztá­zott a magyar védelem. A 33. percben Sipos tört elő­re, 20 méterről jól lőtte kapura a labdát, Jasin azonban vetődve megkapa­rintotta. A 35. percben Káposzta béadása után Danilov úgy szabadított fel, hogy közben a kezét is érintette a labda, de nem volt szándékos s a bíró továbbot intett. A 37. percben Sesztyernyev Nagy elől szabálytalanul szerezte meg a labdát. A 43. perc­ben Szepesi szabálytalanko­dása után Malafejev jól ívelt szabadrúgását Banyi­sevszkij a baloldali kapufá­ra fejelte. A 44. percben nem mindennapi esemény történt, Káposzta készülő­dött bedobáshoz, amikor ki­pukkadt a labda. Ismét gyors góllal kezdett a szovjet csapat. Baloldali szabadrúgás elszállt Mészöly fejé fe-'-- lett, s Parkujan köz­vetlenül á* gólvonal elől a hálóba vágta a lab­dát. (2:0) Ezután is többet volt a szovjet csapat térfelén a labda, de a magyar támadá­sok ötlettelenek, erőtlenek voltak, Sesztyernyevéknek nem okozott különösebb gondot, hogy hárítsanak. Az 50. percben Szabó szabadrú­gásába Mészöly beletette a fejét, majd Szabó melle lőtt. Az 51. percben Nagy akadályoztatása miatt a 16- oson belülről közvetett sza­badrúgáshoz jutott a magyar csapat, Káposzta lövése a ' sorfalba vágódott. Az 57. percben Albert megszerzett egy elve­szettnek hitt labdát, Mészölynek adott, aki Benét ugratta ki, s Be­ne jobboldalról, mint­egy 8 méterről a jobb sarokba vágta a labdát. (2:1). Kapkodni kezdtek a szovjet védők, izgalmas lett a játék. A 63. percben Mészöly lö­vését Jasin csaknem Albert elé ejtette, de az utolsó pil­lanatban megszerezte a lab­dát. A 65. percben nagy egyenlítési lehetőség kínál- ’ kozott. Balodali támadás után Mészöly elé került a 11-es pontnál a labda, de nem jól találta el, s lövése Sesztyernyevről vágódott Ei. Beszorult a szovjet váloga­tott, még Mátrai is az ellen­fél térfelén tartózkodott. A 67. percben Káposzta szere­lése miatt a 16-os oldalánál jutott szabadrúgáshoz a ma­gyar csapat, a beugró Far­kas elől azonban a védők kivágták a labdát. A 72, percben Mészöly hátrahú­zott lövése a háló tetejére hullott. A 77. percben Al­bert visszafejelte a labdát, 14 méterrről Szepesi lőtte rá, a tömörülő védőkről azonban szögletre pattant. Egy perc múlva a VB. egyik legnagyobb hely­zete maradt ki, Káposz­ta és Albert adogatása után Rákosi 5 méterre a kaputól lyukat rúgott. A 80. percben Huszainov ugrott ki a jobb oldalon, két védőt kicselezett, ő is nagy gólhelyzetben volt, amikor nyolc méteres lövése Siposba vágódott. A 81. percben Farkast lökték a 16-os előtt, Sipos ragyogóan ívelte a sorfal mellett a labdát, Jasin azonban a le­vegőben úszva szögletre ütötte a labdát, majd a be- rúgas után újabb szöglet következett. A 83. percben az elő­revetődő Mészöly feje mellett szállt el a lab­da az ötös sarkánál. A 86. percben Farkast szerelték szögletre. Óriási küzdelem folyt . az utolsó percekben, a szovje­tek tartották a labdát, s amikor csak lehetett, húz­ták az időt. Káposzta haj­tott végre egy partbedobást, amikor a bíró a mérkőzés végét jelezte. A magyar csapa.t. ezen a mérkőzésen nem nyújtotta azt a játékot, amit joggal elvárt a közvélemény. Ezút­tal a legfőbb kellék, a szív, a lelkesedés hiányzott játé­kukból. Csak a 2:0 után tér­tek észhez játékosaink, de hiába teremtettek jobbnál- jobb helyzeteket, azokat nem tudták értékesíteni. A szov­jet csapat ezen a találkozón is jobb csapatjátékot nyúj­tott és megérdemelten győ­zött. Anglia—Argentina 1:0 (0:0) Az angol csapat igen nagy küzdelmet vívott az argen­tinokkal. Mindkét csapat igen nagy figyelmet fordí­tott a védekezésre, de a tá­madás lehetőségét sem ad­ták fel. dőlt azonban a ha­zai együttesnek sikerült elér­nie. Egy előre vágott labdát a 84. percben Hunt értékesí­tett, 1:0. Ezzel a góllal el­dőlt a mérkőzés sorsa az angol csapat javár«.■ NSZK—Uruguay 4:0 (1:0) A nyugatnémet csapat a legjobb összeállításban vette fel a küzdelmet. Az első fél­idő kiegyensúlyozott játékot hozott, habár Held már a 11. percben megszerezte a vezetést. A fordulás után fö­lénybe kerültek a gyors, ki­tűnő technikával rendelkező németek és újabb három góllal terhelték meg ellen­felük hálóját. A 70. perc­ben Beckenbauer, a 77. percben Seeler, a 83. perc­ben pedig Haller volt ered­ményes. Portugália—Koreai NDK 5:3 (2:3) Ügy indult a mérkőzés, hogy a koreaiak meglepetést okoznak, hiszen már az első percben a hálóban táncolt Pák Szjung Szin lövése. A gól után is jobbára ők ma­radtak támadásban és a 20. percben Li Dong Woon, majd a 24, percben Jang Szun Kuk volt eredményes. Ezután rákapcsolt a portu­gál együttes és a kitűnő for­mában játszó Eusebio ré­vén tetszés szerint érte el góljait. Eusebio mesterné­gyese után Augosto állította be a végeredményt. ' Az eredmények alapján hétfőn és kedden az aljlbbi párosításban játszanak a csapatok: Anglia—Portugá­lia és NSZK—Szovjetunió. A NAGY NYÁRI' holt­szezon, sőt még a londoni labdarú­gó-világbajnokság sem tud­ta megtörni a nyíregyházi Sportstadion forgalmát. Csü­törtökön minden pálya fog­lalt volt, és mindenütt fia­talokkal találkoztunk. Az utánpótlás nagy léptekkel halad előre... A KÉZILABDÁZÓK há­zatáján két együttes is készül. A város felöli kapunál a Spar­tacus lányai melegítenek, a másik térfélen a Kinizsi .NB II-ősei végzik a gya­korlatokat. — Mire : készülnek? — kérdeztük a két edzőt. Sallai Ernő (Kinizsi): — Túl vagyunk az első MNK mérkőzésen, már várjuk a híreket, vajon kikkel sor­solták össze a nyíregyházi csapatokat. Augusztus 7-én lesz a következő erőpróba. Sípos Gyula (Spartacus): — Egy hónapja vettem át a csapat edzését, alaposan »^tépázott babérokkal. A MOZAIK — sztorik nélkül néhány év előtti „nagy” Spartacus teljesen kicseré­lődött. ' Most fiatalokkal kezdjük újra, szeretnénk ősszel úgy játszani, télen pedig alapozni, hogy jövőre ismét a megyei első osz­tályban játszhassunk és szerézhessünk vissza vala­mit a néhány év előtti eredményekből. A kosarlabdapAlyán még fiúk gyakorolnak, bár csütörtök a női edzésnap. — A fiúk ma edzőtársak — kaptuk a választ Fied­ler Barnától, a Spartacus női kosarasainak edzőjétől. Erősen készülünk, bár most még nem kezdtük meg az alapozást. Legfőbb célunk, sikerrel álljuk meg helyün­ket novemberben, az osztá­lyozókon. A csapat nagy­szerűen együtt van... Fájó sérelemért akarnak elégtételt venni a Sparta­cus lányok. A fő cél: visz- szajutni az NB II-be. A fiúk elleni edzőmérkőzés azon- ben megyénk kosárlabda­sportjának egy jelentős hi­ányosságára utal. Egyenet­len a bajnokság, középisko­lák nélkül nincs kosárélet, nincs ellenfél. így NB II-be jutni nehéz dolog. A RÖPLABDÁZÓK két pályát is elfoglaltak. A nagyobb munkára az NB II-ős lányoknál figyeltünk fel. Itt is egy sor tehetsé­ges, ügyesen mozgó fiatal, egységes felszerelésben. — Itt az első nagy ered­ménye az úttörőbajnoksá­goknak — mutatja büszkén a fiatalokat Góczi Árpád edző. — Az NB II-ős csa­pat edzésére is pontosan eljárnak. Kezdik „bedol­gozni” magukat. S a 15—16 éves röplab­11 versenyszómban avattak bajnokot, 40 sportegyesfilet 450 sportolója az országos vidéki atlétikai bajnokságon Szombaton délután pon­tosan három órakor először csendültek fel a Sportinduló hangjai a nyíregyházi spcrt- stadionban, hogy a közel negyven sportegyesület 450 sportolójának képviseletéi­ben felvonuló versenyzőket és sportvezetőket köszöntse az I. országos vidéki ifjúsági atlétikai bajnokság megnyi­tóján. A kétnapos hatalmas eső­zés a stadion remek. atléti - kai pályáját alig viselte meg, így joggal vártak jó eredményeket a verseny szabolcsi rendezői és a Ma­gyar Atlétikai Szövetség ki­küldöttei: Bessenyei Gyula, a versenybíróság elnöke és Zavarkö Géza, a versenybi­zottság titkára. Dr. Ördögh Jánosnak, a Nyíregyházi Városi Tanács VB elnökhelyettesének meg­nyitója után elsőként az 1500 méteres akadályfutás­ban indultak a verseny­zők, majd 11 versenyszám­ban hirdettek eredményt az első versenynapon. A győz­tesek érmeit, tiszteletdíjait — és a rendkívül figyelmes rendezők virágcsokrait — átadták: Szokolay Sándor, a városi pártbizottság osztály- vezetője, dr. Ördögh János, a városi tanács vb elnökhe­lyettese, Hadházi László, az MTS megyei tánáesának el­nöke, László Gyula, az MTS megyei tanácsának elnökhe­lyettese, és Váradi László, a megyei atlétikai szövetség titkára. A szabolcsi versenyzők közül az erős mezőnyben az első versenynapon Lengyel Éva, az NYVSC versenyzője érte el a legjobb eredményt: 41,98 m-es eredménnyel or­szágos vidéki ifjúsági baj­nok lett. Várzsegi Zsolt, az NYVSC versenyzője 11,2 másodperccel a bronzérmet szerezte meg. Eredmények: 110 m. férfi gátfutás: 1. Topor Béla DVTK 14,8, " 2. Kövesd; István Özdi Kohász 15.3, 3. Mára Zoltán DVTK 15,5. 100 m. férfi síkfutás: 1. Madarász János MVSC 11,1, 2. Böcskei Vilmos Oroszlány 11,2, 3. Várszegi Zsolt NYVSC 11,2. 100 m. női síkfutás: 1. Kovács Hona özdi Kohász 12.4, 2. Brigmann Mária Gyulai MEDOSZ 13,2, 3. Kirí Mária, Ózdi Kohász 12.4, Férfi távalugrás: 1„ Stei- gerwal'd Ernő Btkésé|ab.. 68.6 cm. 2. Pajor Ferenc Va- 685. 3. Tungli József Bala tonfüred 637, Női magas: 1. Kőmka Magda Salgótarján 151, 2 Papp Margit Ormosbánya 151. Rúdugrás: 1. Kulisch Já­nos Pécs, 380, 2. Rácz Lász­ló Szolnok 340, 3. Bárány: Szilveszter Nagykőrös 330. 1500 m. akadály futás: 1 Mózes István Tatabánya 4:28.2, 2. Játékos Pál Tata­bánya 4:32.4, 3. Sebők Sán­dor MVSC 4:34.8, 10.; .Bá­kány András NYVSC 5:24.0. Férfi 400 m síkfutás:' 1 Horváth Ernő Ormosbánya 51.2, 2. Szakály István .ZTh 51.3, 3. Tóth István Vác 53,5, 12. Szabó János NYVSC 56.2' Női gerelyhajítás: 1. Lén- . gyei Éva NYVSC 41.98, 2. Szabó Margit Balatonfüred 39.50, 3,. Balogh Mária Szol­noki MÁV 36.60. . Női 400 m: 1. Kulcsár Magda Pécsi Tanítóképző 61.3, 2. Kormos Éva Székes- fehérvár 61.6, 3. Vidra Má­ria Szolnoki MÁV 61.7. Férfi 1500 m: 1. Varga Nándor Pécsi Dózsa '4:00.0, 2. Mózes István Tatabányai Bányász 4:01.2, 3. - Horváth Ernő Komlói Bányász 4:02.8. (marik) Mai sportműsor Atlétika: Az első országos vidéki ifjúsági atlétikai baj­nokság második versenynap­ja a nyíregyházi stadionban 8 órától. Kézilabda: Megyei szpar takiáddöntő a nyíregyházi stadionban férfi és női csa­patok részvételével 9 órától. Labdarúgás: Nyh. Sparta­cus—Borsodi Bányász Nyári Kupa-mérkőzés a nyíregy­házi stadionban 17 órától. Röplabda: Megyei szpar takiáddöntő a nyíregyházi stadionban férfi és női csa­patok részvételével 9 órá­tól. Sakk: Nyíregyházi Kinizsi —DEAC Magyar Népköztár­sasági Kupa-mérkőzés a já­rási tanács vb termében (Nyíregyháza, Széchenyi u 45.) fél 10 órától. Vasutas atlétikai EB: Két nyíregyházi versenyző Leningrádban dázók ügyesen bontogatják tehetségüket az idősebb, ru­tinosabb játékosok mellett, így könnyebb tanulni. Jö­vőre, sőt a legjobbakkal már az ősszel is az NB II-ős bajnoki mérkőzéseken találkozik ismét a közön­ség. A KÉZILABDA edzőpá­lyát az alközpontbeli srá­cok vették birtokukba kis­pályás labdarúgás céljára. Úgy látszik, a „nagyoktól” tanulnak. A Spartacus NB I B-s játékosai ugyanis alig fél órája hagyták abba az edzést, ők is kispályáztak. A „TENISZ-PARADI­CSOMBAN” nincs telt ház, két pályán még lehetne ját­szani. A prímet itt is a fia­talok viszik, mint ezen a napon minden pályán. Sztorikkal itt sem talál­koztunk, annál inkább gon­dos munkával, előrelátó fel­készüléssel. A tömegsport­munka az első minőségi eredményeket már érleli... s.) Leningrádban július 25. és augusztus 5. között bonyolít­ják le a vasutas atléták Európa-bajnokságát. A szín­vonalasnak ígérkező nem­zetközi versenyen a magyar színeket 24 fős versenyző­gárda képviseli majd. Ör­vendetes számunkra, hogy közöttük két nyíregyházi at­léta is lesz. Ugyanis az NYVSC két versenyzője — Kiss József és Fehér László — is helyet kapott a ma­gyar csapatban. Kiss 5000 és 10 000 méteren, Fehér pádig 1500 méteren és a 3000 mé­teres akadályfutásban ; fog majd rajthoz állni. A nyíregyháziaktól jó sze­replést várhatunk, hiszen a hosszútávfutó Kiss József az utóbbi hetekben igen bízta­tóan szerepelt a maratoni, valamint 5000 és 10 000 mé­teres versenyeken, s a hírek szerint.. Fehérnek .jelenleg különösen a 3000 méteres akadályfutás megy jók. Játékvezetők edzőtáborozása Tiszadobon A Megyei Labdarúgó Szö­vetség ez évben is meg­rendezi a már hagyomá­nyossá váló játékvezető táborozást. Megyénk negy­ven élvonalbeli játékveze­tője vesz részt Tiszadobon, a gyermekvárosban július 25-től hatnapos edzőtáboro­záson. Ott lesznek Tiszado­bon az MLSZ játékvezetői tanácsának, valamint a két szomszédos megye — Bor­sod és Hajdú — játékveze­tőinek képviselői is. Az előző évek gyakorlata alapján labdarúgótornát rendeznek, amelyen a Ny. Kinizsi, a Ti szál oki HSG, a Tiszadobi SK és. a Nyí­regyházi Honvéd — 19*65 évi JT Kupa védője ■— vesz részt. Július 26-án kerül sor a tiszadobi pályán az első mér­kőzésekre: délután a Tisza- dob—Ny. Kinizsi és a Ti- szalök—Ny. Honvéd mérkő­zéseket játszák 18-án 16 órától pedig az első fordu­ló vesztesei, majd győztesei mérkőznek az első helyért A mérkőzéseken azok a fia tál játékvezetők bíráskod nak majd, akik a követke ző szezonban már a me gyei első osztályú bajnoksá/ találkozóit is vezetik.