Kelet-Magyarország, 1963. június (23. évfolyam, 126-151. szám)

1963-06-18 / 140. szám

A világ sportja Angliában szombaton rendezték meg a hagyományos egyirányú marathoni futóversenyt Windsor és Chiswick között. A versenyt az Angliában élő amerikai nyelv­tanár, a 25 éves Leonard Edéién 2:14,28-cal, a világ legjobb ered­ményével nyerte meg. (A mara­thoni futásban hivatalos világ­csúcsot nem tartanak nyilván.) Az eddigi legjobb idő a japán Teraszává nevéhez fűződik, aki az idén februárban Beppuban 2:l5:15,8-at futott, fordulóval ren- dezett versenyen, tehát nehezebb körülmények között. (Egyiránvú versenyen ugyanis esetleg a hát­szél végig segítheti a versenyző­ket.) INNEN— ONNAN r Férfi tekeválogatottunk Buka­restben Románia válogatottjától 181 fa különbségű vereséget szen­vedett. Románia—Magyarország 5169:4988. A legjobb eredményt a hazaiaknál Púnje (895), a magya­roknál pedig Szabó (852) érte eL A magyar női válogatott szép eredményt ér el Hohnsteinben, a nemzetközi tájékozódási verse­nyen. Hatkilométeres pályán folyt le a női Verseny, s a ma­gyar csapat a Lokomotiv Leipzig és Svédország előtt az első he­lyen végzett. A svédek nagy körültekintéssel készülnek a holnap sorra kerülő Jugoszlávia—Svédország Nemzetek Kupája mérkőzésre. A találkozót Belgrádban bonyolítják le. E mérkőzésre a svédek kölcsönkér­ték Olaszországból, a Rómától Jonssont, a Fiorentinától pedig Harmint. A két kölcsön kapott játékos csak Belgrádban találko­zik a svéd válogatottal. Az olstyni, nemzetközi lovas- versenyen a Nemzetek Díját (160 cm.) a Szovjetunió nyerte a Német Demokratikus Közársaság és Magyarország előtt. Amerikai úszóedzőt szerződtet­tek az osztrákok. A washingtoni egyetem úszóedzője, Friley mes­ter irányítja június 24-től július 13-ig a legjobb osztrák úszók ed- zéseit. Papp László kiütéssel győzött A középsúlyú hivatásos ökölvívó Európa- bajnok Papp László pénteken este Kölnben az amerikai Charlie Cotton ellen mérkőzött. Papp hevet küzdelem után a 7. me­netben kiütéssel győzött és ezzel megvédte Európa-baj- noki címét. 26 ország 169 versenyzője a svédországi kötött­fogású birkózó VB-n A svédországi Hälsingborgban július 1—3 között sorra kerülő kötöttfogású birkózó világbajnok­ságon 26 ország részéről 169 ver­senyző lép szőnyegre. Sten Svensson, a VB szervező bizott­ságának főtitkára szerint a világ- verseny elsőszámú esélyesei a szovjet, a török és az iráni ver­senyzők. Teljes csapatot* 8 versenyzőt indít Bulgária, Finnország, Olasz­ország, Japán, Jugoszlávia, Len­gyelország, Románia, Svájc, a Szovjetunió, Svédország, Török­ország, az Egyesült Államok, az NDK és az NSZK. Hét verseny­zővel vesz részt Dánia* Norvé­gia és Magyarország, 6-tal Fran­ciaország és Ausztria, 5-tel, Szíria és Csehszlovákia, 4-gyel, Belgium és Hollandia 3-mal, Görögország 2-vel* Luxemburg és 1-gyel Ka­nada. A szovje bírkőzószövetség már kijelölte a VB-n induló verseny­zőket, akik (lepkesúlytól felfelé) a következők: Ribalko (tavalyi világbajnok), Karavajev (1958. és 1961. évi világbajnok és római olimpiai bajnok)* Szapunov (Moszkva bajnoka), Gvanceladze (kétszeres szovjet bajnok), Koie- szov (tavalyi világbajnok), Kirov (a tavalyi VB 3. helyezettje), Abasidze (az 1958. és 1962. évi vi­lágbajnok) és Roscsin (a tavalyi VB 2. helyezettje). A nyolc versenyző közül Sza­punov és Gvanceladze most in­dul első ízben világbajnokságon. Ökölvívás : Nyíregyházi VSC— D. GÖCS 20:0 * Vasárnap délelőtt Nyíregyhá­zán került sorra a területi, fel­nőtt ökölvívó csapatbajnokság keretében a Nyíregyházi VSC— D. GÖCS mérkőzés. A debrece­niek nyolc versenyzőt állítottak, s közülük kettő átesett a súly­határon. Így a szabályok értel­mében a találkozót a nyíregyhá­zi együttes nyerte meg 20:0 arány­ban. Ezt követően a két csapat ba­rátságos mérkőzést játszott, me­lyen az NYVSC 14:6 arányban győzött. A barátságos találkozón az alábbi nyíregyházi öklö­zök győztek: Szabó Hegyesi ellen pontozás­sal, Karakó ellen Borsányi az el­ső percben feladta, a Stáhl n —Zsigmond mérkőzésen egyálta­lán nem is történt ütésváltás, mert a debreceni versenyző, gong után azonnal feladta, Cs. Nagy I döntő fölénnyel győzött Erdős ellen, s végül Méhész I ellen Si­mon az első menet közepén fel­adta. Az NYVSC-nek már csak egy mérkőzése van hátra, a DVSC ellen, s ha ezt megnyeri, tavaszi elsőként végez a bajnokságban. Sok a panasz a labdarúgó játékvezetőkre Hétfői értekezlet az MLSZ-ben — Brazil csapat a Népstadionban Röplabda: Kettős vereség A mái* nehéz el wen ni a bajnokságot A LABDARÚGÓ NB I ÁLLÁSA Munkaerőt alkalmaznak Kisvárda Községi Tanács VB gyakorlattal rendelkező pénzügyi és igazgatási csoportvezetőket keres felvételre. Fizetés a 116- 1960. Mü. M. sz. utasítás alapján az 1730-a kulcsszám szerint ha­vi 1500 Ft kezdő fizetéssel. Er­kölcsi bizonyítvány és középis­kolai végzettséf szükséges. Je­lentkezni lehet azonnal írásban, vagy személyesen. Felvétel ese­tén útiköltséget térítünk. (80) Felvételre keresünk vasszerkezeti marós és gyalus szakmunkásokat, valamint lakatos és viilanyhegesztőkeí Vasszerkezeti és Gépipari Válla­lat Nyíregyháza Rákóczi utca 100. sz. (37933) A Nyírségi Patyolat Válla'al vegytisztító és kelmefestő szak­munkára fiú tanulókat felveszi Je'entkezés 17 éves korig a Vál­lalat telephelyén. Nyíregyháza, Simái út 2. (85) A Nyírségi Patyolat Vára?at azonnali belépésre irha és bőr­ruházat festésben jártas szak­munkást«, keres. Jelentkezés a Nyírségi Patyolat Vállalatnál. Nyíregyháza, Simái út 2. (86) Végzett nyugdíjas kántortanitó sok évi gyakorlattal kántori ál­lást keres Nyíregyházához közel. Levelet ..Szerény” jeligém Lap­kiadóba kér. (1079) NYÍREGYHÁZI TELEPÍTETT ÜZEMBE FELVÉTELRE KERESÜNK: 5 éven felüli gyakorlattal mérlegképes vizsgával ren­delkező belső ellenőri jártassággal BELSŐ ELLENŐRT ipari tanuló oktatói hajlammal rendelkező GÉPÉSZTECHNIKUST. TMK. vezetői munkakör betöltésére szerszám gépjavításban jártas gépésztechnikust, forgácsoló művezetésben jártas TECHNIKUST, V'agy ezzel egyenértékű szak­mai gyakorlattal rendelkező SZAKMUNKÁST, vaSműszaki áruforgalmi gyakorlattal rendelkező munkaerőt, áruforgalmi osztályvezetői munkakör betöltésére, járműiparban jártas tervező gyakorlattal rendelkező MÉRNÖKÖT, művezető MEOS gyakorlattal rendelkező TECHNIKUSOKAT, üzemszervezésben jártas ÜZEMGAZDÁSZT. JELENTKEZÉS ÖNÉLETRAJZZAL a Nyíregyházi Hirdetőben. Vöröshadsereg u. 2. sz. „SZAKKÉPZETT” jeligére Lakást nem biztosítunk. (37 935) Meglepetés Skócia—Spanyolország 6:2 (4:2) Skócia labdarúgó-válogatotja a madridi Bernabeu-stadionban nagy meglepetésre 6:2 arányban legyőzte Spanyolország csapatát. A spanyol labdarúgás történeté­ben még nem szerepel ilyen ará­nyú hazai vereség. A kitűnő napot kifogott skót csapat végig irányította a játékot. A spanyol védők nem tudták tartani a skót csatárokat, így elsősorban az 6 terhűkre kell első félórában a skótok négy ko­moly támadásából 3 gól-»született. A spanyol csatárok ugyan job­bak voltak a védőknél, de bal- szerencsével küzdöttek: kétszer is a kapufát találta el a labda. Egyszer viszont Amancio az üre­sen hagyott kapuba sem tudott betalálni. Góllövők: Law (15. p.) Gibson (16. p.) Wilson (30. p.), McLintock (35. p.), Henderson (50. p.), Jones (81. p.), illetve Adelardo (8. p.), Veloso (42. p.) Világcsúcsbeállitás az amerikai főiskolai bajnokságon Az amerikai főiskolai atlétikai bajnokság küzdelmei Albuquer- que-ben (Uj Mexikó állam) szom­baton kezdődtek meg. Az első na­pon Henry Carr a 220 yardos síkfutásban (kanyarral) 20,5 mp- eel beállította a hivatalos világ­csúcsot, ennél azonban tavasszal 20,3 mp-cel már jobb időt ért el, de ezt még nem hitelesítették. A 440 yardos gátfutásban Cawley 49,6-os idővel csak három tized­del maradt el a világcsúcstól. To­vábbi eredmények. 100 yard: Questad 9,7, 440 y: U. Williams 45,8, 880 y: Hoffman 1:48. Magas: Hoyt 206. Távol: Mayfield 810 (a világ eddigi hatodik legjobb ered­ménye!) Rúd: Sternberg 499. Súly: Gubner 10,02. Diszkosz: Weill 55,23. Második lett az országos versenyei a szabolcsi skeetlövő csapat Egyéniben a nyíregyházi Nagy harmadik lett Vasárnap került sor hazánk­ban másodszor Budapesten ai országos skeetlövőbajnokság- ra, ahol 14 csapat 70 ver­senyzője mérte össze tudását Nagy eséllyel indult Bács Békés, Komárom és Borsoc megye csapata. Előnyük a sze­gedi válogató versenyen vál nyilvánvalóvá. Ezután azon­ban a szabolcsi csapat ií módszeresen edzett, s a meg javított teljesítmények joggá voltak biztatóak. Az első fordulóban 100-ból 64 találattal a szabolcsi csapat vezetett Bács 63 találata előtt. Izgalmas, szoros küzdelen alakult ki a két csapat között Alig néhány ponttal marad­tak a szabolcsiak mögött a többi élvonalbeli megyék is. Az- első fordulóban 25-ből Zalai (Bács) vezetett 19 talá­lattal, s utána Nagy (Nyíregy­háza), majd Bán (Budapest) következtek 18 találattal; A második fordulóban Zalai és Nagy egy rottéban lőtt. Kezdetben mindketten hi­ba nélkül lőttek, majd az első hibát Nagy ejtette, de kitartással javított s Zalai egymás után hibá­zott, végül is lemaradt Nagy mögött. Milotay (Nyíregyháza) is' javí­tott a második fordulóban 15-ről 18-ra. Tartotta Szabolcs az elsőséget, de a Bács me­gyeiek következő lövője, Sze­derkényi Zoltán szintén javí­totta teljesítményét, s ki­egyenlítődtek az eredmények. A harmadik szabolcsi lövő nem tudta tartani előző ered­ményét és eggyel többet hi­bázott. Bogár (Nyíregyháza) javított előző eredményén, is­mét vezető helyre kerültek a nyíregyháziak. Már csak az utolsó lövő teljesítménye hiányzott a Bács megyeieknek (Novak). Tetőfokára ért az iz­galom, a küzdelem. Novák ki­tűnő lövő, de az első forduló­ban csak 13-at lőtt 25-ből, másodszor azonban többet vártak tőle. Ha 25-ből 16 ta­lálatot ér el, ezzel szintén ki­egyenlítette volna a két csa­pat teljesítményét. Hiba nél­kül kezdett, majd egymás után hibázott, de a „nehéz” korongokat biztosan lőtte, s végül az utolsó két lövése lett á döntő: az utolsó dublét (egy­szerre két korongot) nagy ru­tinnal meglőtte, s ezzel egy ponttal megelőzték a szabol­csiakat. Az országos bajnokság vég­eredménye: Csapatversenyben: 1. Bács 130, 2. Szabolcs 129, 3. a szov­jet vendégcsapat 123, 4. Ko­márom 121, 5. Budapest 117, 6. Békés 110 találattal. (Az 1962-es első országos verse­nyen szintén Bács megye csa­pata volt az első 122, s a sza­bolcsi csapat a második 120 találattal.) Az egyéni 50 lövéses ver­senyben ismét Bán Rezső (Bu­dapest) került az első helyre 37 találattal. (1962-ben 34-gyel volt az első.) 2, Szederkényi Zoltán (Bács) 36, 3. Nagy (Nyíregyháza) 35 találattal. (Nagy 1962-ben a negyedik he­lyen végzett 31 találattal.) A szabolcsi csapat tagjai közül Milotay Gábor az ötödik he­lyen végzett 33, Bogár József a kilencedik helyen 31 és Kiss Béla a tizenegyedik helyen 30 találattal. A vetélkedő előtti rendsze­res edzés meghozta a várt eredményt a szabolcsiaknak. Ezt a módszert követik majd a koronglövészetben is. Ebben az évben országosan emelke­dett a skeetlövészet színvonala, a nyíregyháziak is sokat ja­vítottak teljesítményükön, amihez jelentős segítséget kaptak a MTST, MA VOSZ, MHS és valamennyi szabolcsi sportlövőtől. Jövőre nagyobb követelményeket állítanak az országos skeetbajnokságon részt vevőkkel szemben, amit az előzetes bejelentések alap­ján városunkban rendeznek. Ebben az évben rendezik meg először a Magyar Népköztár­saság Skeetlövő Kupabajnok- ságát is. A szokásosnál sokkal hosz- szabb és mozgalmasabb volt az egyesületi képviselők hét­fői értekezlete az MLSZ-ben. Elsősorban a 24. forduló ta­pasztalatait tárgyalták meg, majd egyeztették a további programot. Sok panasz hang­zott el a játékvezetőkre, akik a lígakép viselők véleménye szerint nem bírják átvenni a csapatok hajráját és té­ves ítéleteikkel sok zűrza­vart okoznak. Különösen Foórral, Vadas Györggyel és a Ferencváros.—Debrecen egyik partjelzőjével, Farkas­sal szemben emeltek kifo­gást. * Amikor a következő for­duló játékvezető küldetését ismertették, a győriek kérték, hogy az MTK elleni mérkő­zésükre ne Zsoltot küldjék a Rába partjára, mert a legutóbbi szereplésével elé­gedetlenek voltak a hazai szurkolók. Pécsi Béla, a győ­riek képviselője terjesztette be ezt a kérelmét, de mivel évek óta hatályon kívül he­lyezték a játékvezetői vétót, ennek a kívánságnak sem adták helyet. Felvetődött isimét, nem lett volna-e helyes a hajrára külföldi játékvezetőket kérni, csakúgy mint előzőleg a rangadókra. Szerdán a labdarúgó programban ismét KK mér­kőzések szei-epelnek. A Vasas hétfőn 14 játékossal elutazott Torinóba. Az MTK szerdán a Hun­gária úton játssza le a ju­goszláv Zselezmyicsair elleni visszavágót. Érdekes nemzetközi progra­mot terveznek a Népstadion­ban június 26-ára. A tervek szerint a Ferencváros a brazil Palmeiras csapatát látja vendégül, s ha a ma- gyár csapatok eljutnának a KK döntőjébe, akkor „össze­hoznák” a két. mérkőzés! A Nyíregyházi Spartacus NB I-es férficsapata Nyíregy­házán látta vendégül a Bp. MTK együttesét. A találkozó kezdetére eleredt az eső, s szinte a mérkőzés egész idő­tartama alatt esett. Az első két játszmában a nyíregyházi együttes mélyen a formája alatt játszott, nem egészen félóra alatt az MTK 2:0-ra húzott el. 15:11 és 15:5-ra nyerve a játszmákat. Utána támadt fel a nyíregyházi együttes, s 15:ll-re, majd 15:8-ra nyert, 2:2 lett a mérkőzés állása. A döntő játszmában nagy küz­delem alakult ki, s a fővá­rosi csapat 15:12-re győzött, s ezzel 3:2-re nyerte meg a ta­lálkozót. A nyíregyházi együt­tes nagyon gyenge kezdés után, nagy lelkesedéssel, s a közönség ütemes buzdítása mellett jptt fel és egyenlített. A döntő játszmában sem vol , jobb az MTK, ekkor viszon a nyíregyháziak a pártoskod« játékvezető miatt nem i: 1 nyerhettek. i Ugyancsak vereséget szén , vedett a Nyíregyházi Sparta , cus NB Il-es női röplabda csapata Budapesten. A Fővá rosi Pedagógus csapata ellei mérkőzött, s teljesen megérde melten, 3:0 arányban marad alul. További eredmények: Deb récén—Bp. Postás 3:1, Ű Dózsa—Csepel 3:0, Farkaslyu ki Bányász—Bp. Spartacus 3:1 ’ Ű. Dózsa—Bp. Vasas 3:0, Bp Honvéd—Pénzügyőrök 3:0 Zuglói Danuvia—Salgótarjái ' 3:2. Férfi NB I 1. U. Bózsa 24 23 1 70: 4 4 2. Vasas 24 23 1 69:11 4 3. Bp. H. 24 22 2 68:13 4 4. Farkaslyuk 23 IS 7 53:32 3 5. Bp. Sp. 23 12 11 47:48 3 6. Debrecen 24 11 13 41:51 3 k 7. »Ny.háza 24 11 13 40:52 3 8. Vasas Izzó 23 8 15 24:52 3 9. MTK 24 7 17 33:69 3 10. Bp. Postás 24 7 17 33:62 3 11. Csepel 22 8 14 34:50 3 12. Pénzügyőrök 23 7 16 35:55 S 13. Salgótarján 23 6 17 33:57 f! 14. Z. Danuvia 23 3 20 21:64 2 *Egy büntetőpont levonva A labdarúgó NB I. 24. for­dulója csaik a bajnoki cím sorsát segített tisztázni. Ugyanis a Ferencváros biz­tosan győzte le a Debreceni VSC együttesét, s mivel az Újpesti Dózsa és az MTK is vereséget szenvedték, ‘ már szinte biztosnak látszik, hogy a zöld-fehérek megszerzik az 1962—63. évad bajnokságát. A kiesés kérdése még nem , dőlt el, hiszen a DVSC vere­séget szenvedett, Salgótarján pedig pontot szerzett Komlón, így már csak két pont kü­lönbség van a DVSC javára, ami azt jelenti, hogy a két csapat közül — a hátralévő két fordulót tekintve — bár­melyik a kiesés sorsára jut­hat. Vasárnap az alábbi eredmények születtek. Ferencváros—Debrecen 2:0 (0:0). A debreceniek az Üllői úti pályán meglepően jól vé­dekeztek az állandóan táma­dó FTC ellen. A második fél­időt azonban nem bírták, s végül csak kapusuk bravúros védésének köszönhetik, hogy nem szenvedtek súlyos vere­séget. Szombathely—-MTK 2:1 (2:1). Az eredmény a forduló legvask-os abb meglepetése, ugyanis a Hungária úton nem sok esélyt adtak a szak­emberek a szombathelyiek­nek. A találkozón az első fél­időben erőtlenüi játszott az MTK, szünet után pedig hiába volt óriási fölényben az eredményen nem tudót! változtatni. Szeged—Pécs 2:2 (2:2). Vé gig sportszerű találkozót ví­vott a két csapat, de a szín­vonal csak az első félidőbe! volt kielégítő. Szünet utár látható volt, hogy egyik csa­pat sincs veszélyben, nem vettók túl komolyan a mér- • kőzést. Győr—Vasas 2:1 > (0:0) Eléggé álmos félidő utár remek iramú, izgalmas 4í perc következett. A máso­dik félidőben Machos löt galt, s 1:0-ás vezetésnél Machos megszerezhette volm a második gólt is, ugyani) bünitetörúgáshoz jutott, de i 11-est kapu mellé lőtte. B; után kapkodni kezdett i Vasas, s a győriek remei hajrával megfordították í mérkőzés sorsát. Dorog—Újpesti Dózsa 2:< (1:0). A 8. percben a dörög Szűcsöt Lenkei kíméletlenü letalpalta, s a dorogi játé­kost kórházba kellett szál­lítani. A dorogiak azomfaar tíz emberrel is jobbak vol­taik, s Monostori révén meg szerezték a vezetést. A máso dik félidőben is a hazai, do­rogi csapat volt jobb, s Mo nostori újabb góljával telje sen megérdemelten győző le a gyenge napot kifogó Űj pesti Dózsát. Komló—Salgótarján 1:1 (0:0). A hazaiak végig irányí­tották a játékot, rengeteg helyzetet hagytak ki, sőt egy tizenegyest is. A vendég, sal­gótarjáni csapat szinte ki­mondottan védekezett. Egyet­len jó támadást vezetett az egész mérkőzés alatt, s ezt is mintaszerű góM.a.1 fejezte be. A Komió győzelmet ér­demelt volna. Tatabánya—Bp. Honvéd 4:2 (3:0). A hazai, tatabányai csapat az első félidőben sizínte lerohanta a Honvédet, az első félórában megsze­rezte három gólját. Szünet után a Honvéd 3:2-re szépí­tett, de a befejezés előtt egy perccel a hazaialt újabb góllal örvendeztették meg szurkolóikat. A végig hatal­mas iramú, nagyszerű mér­kőzésen a tatabányai együt- tes megréd emedt e n győzőt^. 1. F.-város 24 13 7 4 44:26 33 2. U. DÓZS* 24 11 7 6 50:28 ?9 3. MTK 24 10 8 6 38:32 2S 4. Bp. Honvéd 24 10 7 7 48: 4 27 5. Dorogi B. 24 9 9 6 35:27 27 6. Győri V. 24 11 5 8 38:31 27 7. Tatabánya 24 9 7 8 28:28 25 8. Pécsi Dózsa 24 7 10 7 31:31 24 9. Szegedi EAC 2# 8 7 9 16:35 28 10. Vasas 24 7 8 9 15:31 22 11. Komlói B. 24 6 10 8 25:35 22 12. DVSC 24 5 9 10 27:45 19 13. Saig. BTC 24 6 5 13 28:36 14. Szombath. 24 4 5 15 17:41 13