Kelet-Magyarország, 1962. augusztus (22. évfolyam, 178-203. szám)

1962-08-07 / 183. szám

Bz NB N. legnagyobb meglepetése Nyíregyház Spartacus—“Ózdi Kohász 1:0 (0:0) nyíregyháza, Stadion. 4000 néző. Vezette: Váld. A nagy hőség ellenére is sofc nézőt vonzott a találko­zó. A nézők kíváncsiak vol­tak az NB I-bőJ kiesett Ózdi Kohász játékára, de elsősor­ban arra, hogy a hazai csa­pat a Nyári Kupában elszen­vedett két vereség után si­kerrel veszi-e fél a küzdel­met az ózdiakkal. A két csapat az alábbi ösz- •zeállításban lépett pályára. Nyíregyháza: Hargitai II — Gallé, Nagy, Lakatos — Pon- gó, Szokol — Kovacsics, Pas- kó, Csürke, Papp, Kaskötő. Ózdi Kohász: Katona — Gyárfás, Szurdoka, Hajner — Siska, Frenkó — Borbás, Szucsányi, Szilasi, Szendrei, Zalai. Igen erős szél efflen játszot­ta az első félidőt a Sparta­cus, mégis az első percben csak szabálytalanul tudták szerelni Kaskötőt. A megítélt szabadrúgást Szokol a kapu fölé lőtte. A következő perc­ben viszont Zalai harcolt ki szögle­te*, de Hargitai igen szé­pen húzta le a beívelt labdát. A szel segítségével játszó óz­diak ezekben a percekben beszorultak, s csak negyed­óra múltán jöttek feL Ekkor mindjárt Borbás ravaszul csavart, erős lövését kellett Hargitainak hárítania. A 20. percben Galló és Szucsányi összecsapott, a játékvezető szabadrúgást ítélt a Sparta­cus éllen, mintegy 20 méter­re a nyíregyházi kaputól. Az erős lövést Hargitai bravúro­san védte, öt perc múlva Siska szabadrúgását Hargitai kiütötte, a védők nehezen szabadítottak fel. Az erős szél segítségével erősen feljöttek az ózdiak. Nagy csak az utolsó pillanat­ban tudott menteni Szála« elől, közvetlen ezután pedig Szilasi nagy leveset nyomta ki Hargitai rit­kán látott szép védéssel a jobb alsó sarokból. A 35. percben viszont a nyíregyháziak hagytak ki nagy gólhelyzetet Kovacsics közeli erős lö­vése visszapattant az óz­di védőkről, s az újból rálőtt labda a kapus lá­báról pattant ki a me­zőnybe. Az utolsó öt percben erő­sen veszélyeztettek az óz­diak, de a hazad védelem — élén Hargitaival — mindent hárított. A második félidő kezdetére gyengült a szél, enyhült a meleg is, a Spartacus lendült támadásba, mégis Hargitai­nak kifutással kellett tisztáz­ni a lesről elindult Szilasi elől. A 60. percben Szucsá­nyi megsérült, de három perc múlva tovább játszott. A Spartacus egyre in­kább fölénybe került, s talán ennek tudatában egy alkalommal Kaskötő könnyedén cselezgetett, elvesztette a labdát, s NB II. Keleti csoport 1. Ktecskemét 1 1 —* *— 2:0 ­2—4. Borsodi B. 1 1 — — 1:0 2 2—4. Láng 1 1 —* — 1:0 2 2—4. Nyíregyh. 1 1 ““ — 1:0 2 5. G.-MÄVAG 1 1 — — 6:1 2 6. Diósgyőr 1 1 — — 3:1 2 1. Egyetértés 1 1 — — 3:2 2 8—9. Bp. Előre 1 — 1 — 0:0 1 8—9. Miskolc 1 — 1 — 0:0 1 10. Bp. Spart. 1 — — 1 2:3 ­11. DEAC 1 — — 1 1:3 ­12. SZVSE 1 — — 1 1:6 ­13—15. Salg. Koh. 1 — — 1 0:1 ­13—15. Eger 1 — —* 1 0:1 ­13—15. Űzd 1 — — 1 0:1 ­16. Szolnok 1 —* 1 0:2 ­Jól kezdeti a Nyíregyházi Munkás és a Kisvárdai Vasas Vereséget szenvedett Nagykálló az NB Ill-ban A sporközvélemény igen nagy érdeklődéssel várta NB III-as együtteseink bemutat­kozását. A bemutatkozás nem sikerült rosszul, hiszen három együttesünk közül kettő győ­zelemmel kezdett, Nagykálló szenvedett csupán vereséget, így sem keltett azonban csa­lódást, hiszen a Miskolci Mun­kás otthonába a „nagynak” kikiálltott csapatok sem me­hetnek biztosra. A legértéke­sebbnek a Nyíregyházi Mun­kás győzelme számít. Som- sályban szerezte meg a mér­kőzés mindkét pontját. A Kis­várdai Vasias biztos hazai győ­zelme is szép fegyvertény. NYÍREGYHÁZI munkás — SOMSALYI BÁNYÁSZ 1:0 (1:0) A Munkás csapata László— Kábái, Bodnár, Fodor—Gajdos, Szász—Szilágyi, Gelics, Csem- niczky, Eszenyi, Gerliczki ösz- szeállításban állt ki a mérkő­zésre. s kezdés után rögtön magával ragadta a kezdemé­nyezést. Fölényük a 25. perc­ben ért góllá, amikor Gelics— Csemniczki—Eszenyi volt a labda útja, s az utóbbi védhe- tetlenül lőtt a hálóba. A má­sodik félidőben a hazaiak erő­teljesen rohamoztak, de a nyír­egyháziak önfeláldozó védeke­zése megakadályozta a gólszer­zést. Az utolsó negyedórában változatossá vált a játék, de az eredmény nem változott. KISVÁRDAI VASAS—GYÖN­GYÖSI SPARTACUS 2:0 (2:0) A Vasas igen jól kezdett, s az első negyvehöt percben be­biztosította győzelmét. A má­sodik játékrészben mindkét kapu előtt adódtak helyzetek. de a védelmek mindkét olda­lon kitűnően hárítottak. A Va­sas teljes mértékben rászolgált a győzelemre. MISKOLCI MUNKÁS — NAGYKÄLLÖI MEDOSZ 2:0 (1:0) Az BN III-as újonc, a Nagy- kállói MEDOSZ veresége elle­nére is jó játékkal mutatko­zott be Miskolcon. A találko­zón végig egyenrangú ellenfe­lek voltak. A mérkőzés sorsát az döntötte el, hogy a miskol­ciak jobban használták ki helyzeteiket. Az NB III további eredmé­nyei: Rudabánya—Szuhavöl­gyi Bányász 5:1, Egercsehi Bá­nyász—Miskolci Bányász 4:3, Kazincbarcika—Egri Honvéd 2:2, Debreceni Dózsa—Hajdú­szoboszló 3:1. Elmaradt a ki­sorsolt D. GÖCS—Petőfíbánya találkozó, mert a bányászcsa­pat helyett az MLSZ a Fővá­rosi Autóbusz csapatát osztot­ta be az Északkeleti csoport­ba. A GÖCS—Fővárosi Autó­busz mérkőzést későbbi idő­pontban játsszák le. ■vég® Csürke meleg hely­zetben tisztázott. A hazai csapat fölénye a 70. pereben ért góllá. Papp Pas- kóhoz továbbította a labdát, aki a kapu elé íveit. Katona rosszúl nyúlt a labdához, s kisebb kava­rodás után Kovacsics fejjel a hálóba továbbí­totta. 1:0. A gól után nagy harc indult meg. Az ózdiak hevesen küz­döttek a kiegyenlítésért. Hosszú, iveit labdákkal dob­tak előre csatáraikat; A 80. percben a Spartacus növel­hette volna előnyét. Kova­csics egyedül húzott; kapura, Katona azonban mentett Három perccel a mérkő­zés vége előtt egyenlíthe­tett volna a Kohász, de Szendrei lábáról a kapu közvetlen közelében le­perdült a labda. A végig nagyiramú talál­kozó a hőség ellenére is iz­galmas jó játékot hozott. A nyíregyházi csapat megérde­melten szerezte meg a két bajnoki pontot A csapat min­den tagja dicséretet érde­mel lelkes és jó játékért. Az ózdi együttes — véle­ményünk szerint — kicsit könnyedén vette a mérkő­zést s a második félidőben nem bírt az erősen feljött nyíregyháziakkal. Vereségük ellenére is az NB II. Keleti csoportja egyik esélyesének tartjuk. Váli játékvezető végig ki­tűnően vezette a nagyiramú, sportszerű mérkőzést L Ü. Dózsa—SB TC i 2:1 2. Szeged—Ferencváros 1 1:0 3. Dorog—MTK 1 4:1 4. Győr—Szombathely 1 2:1 5. ZTE—BVSC 2 1:2 «. PVSK—Budafok 2 0:1 7. Budai Sp. Székesf. 2 6:1 8. Kaposvár—Szállítók 2 2:4 9. Nyíregyháza—Özd 1 1:0 10. Előre—Miskolc X 0:0 11. Kecskemét—Szolnok 1 2:0 12. Salg. KSE—Láng 2 0:1 A totó 31. heti eredménye Mit fizet a totó ? Az 1962. augusztus 5-i, SÍ. heti fordulói ára 545 594 db kéthasábos- nak megfelelő tippszelvény érke­zett be a Sportfogadási és Lottó Igazgatósághoz. Felosztásra kerül összesen 982 070,10 Ft. Az 1 és 2 nyerőosztályban egyformán 245 517,52 Ft, a 3. nyerőosztály­ban pedig 327 356,70 Ft kerül ki­fizetésre. Vigaszdíjra ezen a hé­ten 163 678,35 Ft-ot fordítanak. Az 1. nyerőosztályban csak 1 pályázó ért el 12 találatot. s 245 517,50 forintot nyert. A 2 nyerőosztályban 70-en értek el 11 találatot. A nyereményösz- szeg egyenként 3 507,50 Ft. A 3. nyerőosztályban Í110-en értek el 10 találatot. A nyere­ményösszeg egyenként 295 Ft. — Játékvezető sporttárs, ez a pofa állandóan a kapuban okvetlenkedik. Valahányszor ba a hálóba akarom juttatni a labdát, nem engedi! Európai súlyemelő rangadó Varsóban Augusztus 11-én1 rendezik meg Varsóban a Lengyelor­szág—Magyaroszág felnőtt és ifjúsági súlyemelő-viadalt. A lengyel szakemberek és az új­ságok véleménye szerint a két együttes találkozója „európai súlyemelő-rangadó” lesz, mert eldöntheti, hogy a Szovjetunió és az Egyesült Államok után melyik ország a világ harma­dig legerősebb „súlyemelő­nemzete”. A lengyelek készülődésében részt vesz Marian Zielenski világrekorder is, aki hosszabb . A legjobb 16 között a Nyíregyházi Spartacus férfi kosárlabda-csapata Miskolcon rendezték meg a Magyar Népköztársasági Ko­sárlabda Kupa 16-os döntőjé­be való részvételért kiírt osz­tályozó mérkőzéseket. A tor­nának egyik szépséghibája volt, hogy a Budapesti OSC és az MTK együttesed nem jelentek meg, s így a Nyír­egyházi Spartacus férfi csa­pata játék nélkül jutott a legjobb 16 csapat közé. \ Nyíregyházi Spartacus női csapata a Bp. Kenyérgyártól 24:21, a Csepeltől 75:22 ará­nyú vereséget szenvedett, s így kiesett a további küzdel­mekből. ideig sérüléssel bajlódott, s kétséges volt a magyarok el­leni szereplése is. Sokoldalú edzéseket tartanak — könnyű atlétikától a labdajátékig — de, természetesen, a súlyeme­lésről sem feledkeznek meg. A magyar felnőtt és ifjúsági válogatott a tervek szerint csütörtökön indul Varsóba. A nagyválogatott előreláthatólag Nagy R., Földy, Szabó, Ko­csis, Veres, Tóth, Ecser össze­tételben veszi fel a küzdel­met. Hiányzik az együttesből a váltósúlyú Huszka Mihály, aki a közelmúltban sérüléssel bajdódott, s óvatosságból még nem szerepeltetik a nagy küz­delmet ígérő találkozón. Husz­ka helyettese Kocsis György (MAFC) lesz, akitől 380 kilón felüli eredményt várnak. Gőlözön o megyei labdarúgó- bajnokságban súlyos vereséget szenvedtek. Az utóbbi az NB m-ból kiesett Ti- szalöktői. Eredmények: Nyíregyházi VSC —Dombrád 7:0, Nyírbogdány— Nyírbátori Dózsa 5:1, Mátészal­kai MEDOSZ—Fehérgyarmat 2:1, Nyírbátori Spartacus—Nyírmada 2:1, (A nyírbátori Helmeczit után- rugásért kiállították.) Nyíregyhá­zi Spartacus n—Ibrány 5:2, Nagy­halász—'Tiszavasvári 4:0, Balkány —Nagyecsed 5:0, Tiszalök—Vásá- rosnamény 7:0. Szeged és Dorog okozta a legnagyobb meglepetésé az ÍVJ8 Dben A labdarúgó NB L első fordulója fekete vasárnapot jelentett a fővárosi együttesek számára hiszen egyedül az Üj pesti Dózsa tudta — nagy nehezen — megszerezni mind­két bajnoki pontot. A Vasas erejéből csak egy döntetlenre tellett hazai pályán, a Ferenc­város és az MTK pedig vere­séget szenvedett Szegeden, il­letve Dorogén. A Budapesti Honvéd nem játszott bajnoki mérkőzést. A szegedi és do­rogi labdarúgók nagyszerű fegyvertényt hajtottak végéé a két ruagymultú pesti csapat legyőzésével, s az NB I. kiéit; legvaskosabb meglepetését szolgáltatták. Eredmények: Budapesti Va­sas—Pécsi Dózsa 1:1, Újpesti Dózsa—Salgótarján 2:1, Sze­ged—Ferencváros 1:0, Döcög —MTK 4:1, Győr—Szombat­hely 2:1. A Debreceni VSC— Tatabánya és a Bp. Honvéd- Komló mérkőzést később játsszák le. Jugoszláv birs vezeti a Ferencváros— Újpest labdarúgó rangadót Élénk volt az NB I-es lab­darúgó-csapatok képviselőinek hétfői ligaértekezlete. Sok szó esett az első bajnoki forduló öt mérkőzéséről, ezenkívül megállapodtak a soron követke­ző programban is. A Vasas és a Pécsi Dózsa intézője a bajnoki nyitány ke­mény játékáról beszélt és en­nek kialakulásáért egymást okolták. A Szombathely kép­viselője arról szólt, hogy Ka­tona játékvezető meglehetősen idényeleji formában működött Győrött, nem adott meg jogos 11-est, jogtalanokat viszont megítélt. Börzsei János, az MTK szakosztályvezetője kö­szönetét fejezte "ki a Dorognak a szívélyes vendéglátásért és a baráti légkörben lezajlott, mindvégig sportszerű mérkő­zésért. A többi találkozóhoz az érdekeltek nem fűztek különö­sebb megjegyzést A hét végén sorra kerülő Fe­rencváros—Újpesti Dózsa ösz- szecsapást kettős mérkőzés keretében vasárnap este a Népstadionban bonyolítják le. A zöld-fehér és a lila-fehér együttes képviselői megálla­podtak, hogy jugoszláv játék­vezetőt hívnak meg. A második forduló részletes programja: Augusztus 11. szómba*: Bp. Honvéd—Szeged, Kispest; 16.30 ó. Jv: Birócziki. Augusztus 12. vasárnap: MTK—Komló, Népstadion 18.30, Jv: Vízhányó. Ferencvá­ros—U. Dózsa Népstadion, 20.15 ó. Jv: Baics (jugoszláv) Tatabánya—Győr, Tatabánya 16.30 ó. Jv: Kaposi. Szombat­hely—Dorog, Szombathely, 16.30 ó. Jv: Balia B. Salgótar­ján—Vasas, Salgótarján, 16.30 ó. J. v: Soós G. Pécs—Debrecen Pécs, 16.30 ó. Jv: ifj. Schopp. Jól szerepeltek a koronglövők az országos versenyen Szombaton és vasárnap került megrendezésre Kiskunfélegyhá­zán az 1962. évi országos korong­lövő-bajnokság, ahol megyénket az MHS koronglövő szakosztálya két 4 fős csapattal és 5 egyéni versenyzővel képviseltette. A ve­télkedésen 25 csapat mérte össze tudását. Már az első napon ki­ugrottak a békés és pest megyei versenyzők, de a szabolcsiak (mind a két csapat) csak néhány koronggal maradtok el az elsők mögött. Nagy és szoros küzde­lem után csapatversenyben első Békés 200-ból 155, második Bu­dapest 148. harmadik Szabocs B csapata Í47. negyedik Szabolcs A csapata 145, ötödik Heves 133 találattal. Az 50 korongos egyéni versenyt dr. Szecsei Dénes (Budapest) nyerte 50-ből 44 találattal. 2. Bakonyi István (Békés) 43, S. Andrásfalvi István (Nyíregyháza) 43 találattal Kurucz József (Nyír­egyháza) 41 találattal ötö­dik, Gyúrj án János (Nyíregyhá­za) 38 találattal a kilencedik he>* lyet szerezték meg. A 25 korongos országos ver­senyben Körmendi László (Győrt lett a győztes 20 találattal. 2. Tímár István (Békés) 19, 3. Garamvölgyi Jenő (Budapest) IS; 5. dr. Kollonay László (Szabolcs) 16 találattal. A szabolcsi csapatok és egyéni versenyzők elégedettek az elért eredménnyel, mert rendkívül kedvezőtlen körülmények között kellett rajthoz állni országos verseny rendezésére alkalmatlan; kicsi, kéziműködtetésű gépekkel felszerelt pályán folyt a verseny. A nyíregyházi lányok győzelme Egerben Nyíregyháza női és férfi kézilabda-válogatottja vasár­nap Egerben szerepelt. EGER—NYÍREGYHÁZA 27:26 (15:14) Az egri fiúk szerezték meg a vezetést, de Fekete egyen­lített. Fej fej melletti játék alakult ki, csaik 14:ll-nél tu­dott elhúzni a hazai csapat. A második félidő nyíregy­házi góllal kezdődött, Je- szensizki beállásból szépített. A nyíregyházi csapat hiába támadott állandóan, mégis az egriek húztak el 25:19-re. A hajrában Nyíregyháza volt jobb, 25:25-re alakult az ered­mény, de az utolsó pillanat­ban a hazaiak mégis megszed rezték a vezetést, és így a mérkőzés két pontját is. A nyíregyháziak góljait Berényi I (10), Berényi II (7), Fekete (5), Jeszenszki (3) és Borsodi. NYÍREGYHÁZA—EGER 17:7 (11:3). Egri góllal kezdődött a mér­kőzés, de Szabó Margit szép, egyéni, akciója is gólt ered­ményezett. 1:1. Ettől kezdve a végig a nyíregyháziak irá­nyították a játékot. Góldobók: Szabó (10), G. Nagy I (3) Bodnár, G Nagy II, Erős, Horváth 1—1. Barna Il.h emfwa SPORTHÍREK Vasárnap két országos csúcs született a Népstadion­ban az országos atlétikai baj­nokságon. A női súlylökésben Bogár Judit 15,68, a hármas­ugrásban Kalocsai Henrik 15,78-as eredményt ért el. Ez­zel új országos csúcsered- bényt értek el. iír A Millenárison vasárnap fejeződött be a magyar— osztrák kerékpáros viadal. A magyar kerékpárosok vég­eredményben 10:5-re győztek. ☆ Szép magyar .siker a legyei —német—magyar ifjúsági ka- jak-kenuversenyen. Tatán fe­jeződtek be a küzdelmek va­sárnap, s a magyarok sikerét hozták a végső összesítések. Magyarország—Lengyelország közötti pontverseny végered­ménye 104:50, Magyarorszá&— NDK 95:57. ★ A jugoszláv kerékpáros körverseny VI. szakaszának versenyei után a magyar ke­rékpáros csapat a második helyen áll. A versenyt foly­tatják. ★ A jugoszláv labdarúgó-válo­gatott eddigi edzője, Iván Ci- rics, az olaszországi A. C. Modenához szerződött. •ir Augusztus végén Casablan­cában rendezik meg az V. Mohamed Kupa küzdelmeit. A kupa-küzdelmeken a spanyol Real Madrid, a francia Stad4 Reims, az olasz Internationals és Marokko bajnokcsapata, a Királyi Haderő Rabat vés» nek részt. 4 A megyei labdarúgó-bajnokság első fordulójának legnagyobb meglepetését az okozta, hogy a találkozók nagy részén szinte po­tyogtak a gólok. A nyolc mérkő-! íésen összesen 42 alkalommal tá­pláltok hálóba a csatárok. Egy mékőzésre 5,2 gó] esik. s ez nem mondható rossz átlagnak. Az eredmények közül talán Nyíbog- dány fölényes győzelme számít meglepetésnek, a jó képességű Nyírbátori Dózsa ellen. A három újonc közül kettő — Dombrád, Tiszavasvári, Vásárosnamény —