Kelet-Magyarország, 1960. augusztus (20. évfolyam, 181-205. szám)

1960-08-23 / 198. szám

MAI NAPIÓ I960, augusztus 23, kedd. Névnap: FÜLÖP. A NAP ESEMÉNYEI: Yfeeahat éve szabadult fel a Román Népköztársaság a fasisz­ta iga alól. Ez a nap a román nép nemzeti ünnepe. Negyvenöt éve, 1915 augusztus huszonharmadikán jelent meg Lenin cikke „Az Európai Egye­sült Államok jelszaváról”. Hatvan évvel ezelőtt, ezen a napon született Ernst Krenek, hires cseh származású néiaet ze­neszerző. ★ BOKí kartárs TÉVEDETT, amikor azt hitte, hogy a Sza- bolcs-étteremben az a fehér kö­penyes nő — aki ruhája külön­böző részeiből „varázsolt" elő va­lamit — zsonglőr. Mert amint közelebb ment, kiderült: cigaret­tát árult. ELŐADÁSOKAT TART augusztus tizenötödike és szep­tember elseje között a kisvárdai járási könyvtár a sorozásokon. Előadás keretében elemezték Tolsztoj: Háború és béke című világhíres regényét, valamint külön-küiön foglalkoztak a ba­bonával és a boszorkányperek­kel. IBUSZ KÜLÖNVONAT indul augusztus huszonnyolcadikán, va­sárnap reggel Nyíregyházáról és Császárszállásról Hajdúszobosz­lóra. A kirándulás résztvételi díja huszonkét forint és negy­ven fillér, Ebben benne van a vonat-, autóbusz- és fürdőjegy ára. Jelentkezni léhet csütörtök délig az IBUSZ-nál. FEJLESZTIK A KÖNYVTÁ­RAT Berkesre községben. A köz­ségi tanács az idén a községfej- lesztési alapból ötezer forintot biztosit a községi könyvtár állo­mányának bővítésére. Szép eredményt érnek cl a létszám- növelés terén is. MOZIAVATÓT TARTOTTAK huszonegyedikén, vasárnap dél­után Lovópetriben. A régi mo­zit áthelyezték az újonnan épült kultúrházba, berendezését fel­újították, 170 székét kapott. A terem befogadóképessége: 220 fő. SZÍNES SÓSTÓI ÜDVÖZLŐ­LAPOK kerülnek rövidesen for­galomba a Szépművészeti Alap kiadásában. A napokban készí­tettek színes felvételeket az új sóstói létesítményekről és a sós­tól tájról. ■» AZ ŰRHAJÓZÁS FEJLŐDÉ­SE az eimúlt két esztendőben — címmel tart előadást 24-én délután 3 órai kezdettel a Tiszti Klubban Nagy István György, az Országos Atamkutató Intézet munkatársa. Rendezi az MHS megyei és városi elnöksége.-* GÖRÖGDINNYÉT EXPOR­TÁLNAK Szabolcs-Szatmár me­gyéből. A MÉK jelentése sze­rint megyénkből eddig nyolc vagon görögdinnyét exportáltak Csehszlovákiába. Igen nagy mennyiséget exportál a nyírder- zsi Üj Élet, a nyírbátori Vörös Csillag Termelőszövetkezet és Cjfehértó. A nyírbátoriak tegnap is nagy mennyiségű görögd íny- nyét indítottak útra. sportja Elszenvedte első vereségét a Nyíregyházi Spartacus Cegléd—Ny. Spartacus 3: O (2: O) Eszményi labdarúgó időben, s meglepetésre, kevésszámú néző- közönség előtt került sor a ta­lálkozóra. Mintegy ezerötszáz ember előtt kezdődött a játék. A két csapat az alábbi Összeállítás­ban kezdett: Cegléd: Kalteneckel—Pákozdi, Gyikó I. Pintér—Csontos, Lazá­nyi—Nagy, Kökény, Lengyel, Gyikó II. Botos. Spartacus: Hargitai I.—Galló, Siska, Lakatos—Boros, Havacs— Balogh Pocsai, Csürke, Papp. Aranyi. Heves ceglédi támadások bon­takoztak ki az első percekben, s ezek mind gólveszélyesek voltak. Az első kecsegtető nyíregyházi támadás végén Csürkét buktat­ták, de a megítélt szabadrúgás lepattant a védőkről. A 11. percben Aranyit a tizenegyes pont táján lövő­helyzetben elkaszált? k. A játékvezető tovább engedte a játékot, a labdát előrevág­ták Kökénynek, aki a vé­dők díszkísérete mellett Hargitai hálójába lőtt. (Durva játékvezetői hiba volt, Aranyi felvágásáért okvetlenül büntetőt kellett volna ítélnie Cegléd ellen.) Továbbra is Ceg­léd támadott. Négy, de a legtöbb­ször három csatár kombinált, ezt elég ügyesen csinálták, s többször megzavarták a nyíregy­házi védelmet. Viszont a védelem ebben a játék­részben könnyedén akarta megoldani feladatát, s a könnyedség sok esetben könnyelműsködéssé vált. A 25. percben egy nyíregyházi támadás folyamán a ceglédi bal­hátvéd térdenrúgta Csürkét, aki néhány perces ápolás után csak statisztált a pályán. Három perc múlva egy támadás végén Galló kirúgta a .labdát balszélső Botos elől, aki elesett, s a játékvezető habozás nélkül a tizenegyes pontra mutatott. A büntetőt Kö­kény védhetetlenül vágta a jobb felső sarokba. (Elhamarkodott íté­let, s túlszigorú volt a büntető. A játékvezetők nyolcvan száza­léka nem ítélt volna ebben az esetben büntetőt, annál is in­A megyei labdarúgó bajnokság egyes fordulói után az hatna váratlan eredménynek — az eddigiek alapján — ha elmarad­na egy-egy alkalommal néhány súlyosabb meglepetés. A leg­utóbbi bajnoki mérkőzések „slá­gerét” a nagyhalásziak szolgál­ták, akik lelkes és jó játék után legyőzték a saját otthonában ját­szó Nyírmadát. Erre még a leg- vérmesebb halászi szurkolók sem mertek volna a mérkőzés előtt fogadni. Ugyancsak váratlan, hogy a bajnoki tabella élére az újonc Nyírbogdány került. A bogdányiak jó játékkal, imponáló fölénnyel fektették kétvállra a Nyírbátori Spartacust. Szintén váratlan hír, hogy a Nyíregyházi Munkás csak nagykeservesen tudta legyőzni Nagyecsedet Nyír­egyházán, valamint, hogy Nagy- kálló pontot adott le Fehérgyar­matnak. Nyiregyhási Munkán—Nagyeened 3:1 (1:1) Csapkodó játékkal indult a mérkőzés, s a nagyecsediek vé­gig egyenrangú ellenfeleknek bizonyultak. Az első percekben váltakozva támadtak a csapatok. Az egyik nyíregyházi támadás végén mintegy 25 méterre a kaputól Csemniczki kapósból rit­kán látott bombagólt lőtt a jobb­felső sarokba. Nagyecsedet nem törte le a váratlan gól, lelkesen támadott, s Kovács előbb nagy kapufát lőtt, majd a lepattanó labdát szép lövéssel küldte a nyíregyházi kapuba. Szünet után Huszák révén szerzett vezetést a nyíregyházi csapat, majd egy szabadrúgásból Csemniczki újból a felső sarokba bombázott. A győzelem ellenére sem volt meg­győző a Munkás játéka. Nagy- ecsed döntetlent érdemelt volna. Nyírbogdány—Nyírbátori Spartacus 4:0 (3:0) További eredmények: Nyírtass —Honvéd Asztalos SE 3:1, Nyír­egyházi Spartacus II—Nyíregy­házi Vasutas 5:2, Nyírbátori Dó­zsa—Mándok 4:0, Nagykálló— Fehérgyarmat 0:0, MTK—Bal- kány 3:0, Tiszavasvári—Vásáros- namény 4:2, Nagyhalász—Nyír- mada 2:1 (!!!) ' A nagy lelkesedéssel játszó hazai csapat már az első félidő­ben bebiztosította győzelmét Czi- ránku mesterhármasa révén. Szünet után többet is támadott Nyírbogdány, s Vass révén újabb gólt szerzett. Ilyen arányban is megérdemelten győzött Nyírbog­dány. * 1 A MEGYEI BAJNOKSÁG ÁLLÁSA 1. Ny .-bőgd. 3 3-------8:1 6 2. MTK 3 2 1 — 8:3 5 3. Ny.-mada 3 2—1 14:3 4 4. Nyh. Műnk. 2 2-------4:1 4 5. T.-vasv. 3 2 — 1 7:3 4 6. Nyb. D. 3 2 — 1 11:9 4 7. Balkány 3 2 — 1 4:5 4 8. N.-kálló 3 1 1 1 4:2 3 9. Mándok. 3 1 1 1 3:6 3 10. Ny.-tass 3 1 — 2 4:5 2 11—12. Nyb. Sp. 3 1 — 2 5:7 2 11—12. V.-nam. 3 1 — 2 5:7 2 13. N.-halász 3 1—2 7:10 2 14. N.-ecsed 3 1—2 3:14 2 15. F.-gyarmat 3 — 1 2 1:5 1 16. Honv. ASE 2---------2 0:3 0 17. NYVSC 2---------2 0:4 0 18. Nyh. Sp. II. 3 2 1 — 10:4 5 kább nem, mert Botos esésében volt némi kis „alakítás”.) A nyíregyházi csatárok néha veszélyeztettek, egy alkalommal az egyébként végig jól játszó Aranyi nagy lövése suhant el a kapu fölött. Majd/ Pocsai szép fejesét hárí­totta nagy szerencsével és jó ér­zékkel a ceglédi kapuvédő. Ceg­lédi támadások jegyében ért vé­get az első félidő. Szünet után megváltozott a já­ték. Cegléd teljesen beállt véde­kezni, s csak ritkán, de veszélye­sen támadott. Sorozatos Sparta- cus-rohamoknak lehetett szemta­núja a nézőközönség. Havacs bombaszabadrúgása suhant kapu fölé, majd néhány perc múlva új­ra Havacs lőtt egy szabadrúgás-., s a léc alá tartó labdát üggyel bajjal hárította a ceglédi kapus. A 16. percben egy előrevágott labdára Siska és Kökény rajtol­tak. A ceglédi csatár érte el előbb, s a későn kimozduló Har­gitai fölött a hálóba ívelte. 3:0! Nagy fölénybe került a nyír­egyházi csapat, s Aranyi, Ba­logh, Pocsai lövései egymás után zúdultak a ceglédi kapura, de eredmény nélkül. A 37. percben az előrehúzódó Galló távolról nagy lövést eresztett meg ka­pura, s a labda a felső lécről pattant ki a mezőnybe. Nyomasztó fölényben ját­szott a Spartacus, de hadi­lábon álltak a szerencsével. Nyíregyházi támadásokkal ért vé­get a mérkőzés. A hazai csapatból Gyikó I. Kökény és Pákozdi játszotta« jól, míg a nyíregyházi csapat­ból Aranyi, Havacs és Lakatos játéka érdemel dicséretet. A ceglédi csapat elsőfélidei csatárjátékáért megérdemelt«! győzött, de nem volt jobb három góllal. Védelmük végig bizto­san rombolt, s csatáraik a kínál­kozó gólhelyzeteket kihasznál­ták. A nyíregyházi együttes az első félidőben kiábrándítóan játszott. A védelem — mely máskor biz­tos és szilárd volt — könnyelmű­en oldotta meg feladatát. Az első és a harmadik gólt megelőzhet­ték volna erélyes és keményebb védőjátékkal. ismét veszítettek NB lli-asaink Érdekes és heves küzdelem folyik a labdarúgó NB Ill-ban már most, az első fordulók fo­lyamán is- Ebben az osztályban is aranyszabály a csapatok szá­mára, hogy otthoni mérkőzései­ket kell megnyerniük, amennyi­ben el akarják kerülni a ki­esést. Ez az otthoni pontgyűjtés már javában folyik. Csapataink — Tiszalök és Kisvárda — ezen a vasárnapon idegenben szere­peltek, s vereséget szenvedtek. Kisvárda Debrecenben a Kinizsi ellen változatos küzdelmet vívott, s végeredményben 2:0-ás vere­séggel hagyta el a játékteret. A várdai csatárok előtt is több al­kalom adódott a gólszerzésre, de ezeket rendre kihagyták. Tisza­lök Egercsehiben lépett pályára, s a jóképességű hazai csapat ellen 2:1 arányban szenvedett vereséget. »tttttttttyyttytttttttttttytz VTTTVVVTVTVtfTVeVVTVTVTTTVTTTTVTTMT'r MOZIK MŰSORA BÉKE MOZI: Áru Kataloniának. Űj NDK film. Előadások kezdete: fél 5, fél 7, fél 9 órakor. A fél kilences előadás jó idő esetén a Sztálin-téri Kert­moziban lesz.( 8 órától.) DÓZSA MOZI: Két vallomás. Mai fiatalokról szóló magyar film. Előadások kedete: 4, 6 és 8 órakor. GORKIJ MOZI: Ütött az óra. Csehszlovák film. Előadások kezdete; 4. 6 es 8 órakor. MÓRICZ ZS1GMOND MŰVELŐDÉSI HÁZ: Három csillag. Üj magyar film. Etoadások kezdete: fél 6 és fél 8 órakor. A csatársoi ekkor különösen — egyébként végig — na­gyon tartózkodóan játszott. Szemre szépén adogattak, de a kapu előtt a kéményén játszó ceglédi védők könnye­dén szerelték őket. Az együttes a második félidőre javult fel, de ekkor a balszeren­cse is hozzájuk szegődött, sem­mi sem sikerült. Ha az első fél­időben is a második játékrész­ben látottakat játsza a csapat, úgy az egyik pontot biztosan megszerezhették volna. Bár mentségükre szolgál, hogy a já­tékvezető két hibája, melyekből az első két gól esett, kétségkívül letörte őket. Végezetül annyit le­het mondani a Spartacus cegiédi játékáról, hogy a csatársornak határozottab­ban, keményebben kell ját­szani, a védelemnek pe-Jig a legegyszerűbb eszközöket vá­lasztva, fölényeskedés nél­kül, biztosan kell hárítani. Biróczky játékvezető nagyon gyengén bíráskodott. Durva hibá­kat követett el, melyekből az első két gól született, s így bírásko­dásával nagyban hozzájárult a 3:0 kialakulásához. (BézD További NB II-ős eredmények: Diósgyőri Bányász—BVSC 1 -.0, Pénzügyőrök—Egyetértés 0:0, Bp. Spartacus—Bp. Előre 2:0, Ózdi Kohász—Borsodi Bányász 1:0, Kecskeméti Dózsa—Jászbe­rény 1:0, Ganz Mávag—Szegedi VSE 1:0. 1. G.-MÁVAG 3 3 _ 6:1 i 2. Cegléd 3 2 1 '— 5:0 5 3. Ózd 3 2 1 — 2:0 » 4. Pénzügy. 3 2 1 — 6:1 5 5. Bp Spart. 3 2 1 — 6:3 3 6. Egyetértés 3 1 2 _ 4:1 4 7. BVSC 3 2 — 1 4:3 4 8. Diósgyőr 3 1 1 1 4:6 s 9. Nyíregyháza 3 1 1 1 1:8 3 10. Szolnok 3 L — 2 3:3 2 11. Kecskemét 3 1 — 2 4:5 2 12. Miskolc 3 1 — 2 2:7 2 13. Borsodi B. 3 — 1 ■2 0:2 1 14. Bp. Előre 3 — 1 2 0:4 1 15 Jászberény 3 — — 3 2:7 16 SZVSE 3 — — 3 0:3 — KELETMAGYARORSZÁG V Maavar Szocialista Munkáspárt S/aboics-Szatmár megyej Bizottsága 6» a M ravel Tanác* lapít Felelöt szerkesztő: Bálint újat. Kiadja: a Keletmaevsrország Lapé kiadd Vállalat Felelős kiadö: Farka* Pák ■»zerkesztósea Nyíregyháza: sztáH» tér *1, Tel! tá-lfl. Íá-ni w-n, Kiadóhivatal! Nyíregyháza, Esdánov u. 1. Telt 91-aa. Kéziratot nem ártunk meg, őe am adunk alatta. Terjeszti a Magyar Posta. Előtlzev netö a helyi oosta hl vata lóknál őe kézbesítőknél. szaDotcs-azatmai megyei Nyomda­ipari Vállalat. Nyíregyházai :sé»sa OyCrgy u. fi * Hyírmada otthonában szenvedett vereséget Ismét meglepetéseket hozott a megyei bajnokság