Kelet-Magyarország, 1960. június (20. évfolyam, 128-153. szám)

1960-06-21 / 145. szám

1A HEGYE sportja Sorozatos szabolcsi győzelmek Imponáló fölénnyel győztek megyénk válogatott csapatai MAI NAPLÓ 1960. június 21, kedd. Névnap: ALAJOS. A NAP ESEMÉNYEI: 1840. június 21-én született Akakije Cereteli grúz költő. Százlizenöt éve, 1845. június huszonegyedikén született Ludwig Lofftz német festő. Ötvenöt éve halt meg A. G. Golukidze grúz forradalmár. 1910. június 21-én született A. T. Tvartllovszkij szovjet költő. ★ BÖKI KARTÁRS NEM ÉRTI: ...hogy miért nincs a sóstói me­lt ovizű szabad strandon óra? ★ RÖNTGENAUTÖ MÁNDOKON. Június huszonegyedikéig állomá­sozik Mándok községben a Tüdő­gondozó autója. Egyhetes ott- tartózkodása alatt a község min­den lakóját megvizsgálják. ★ A SZAKOSÍTOTT FILOZÓFIA­TANFOLYAM első évi anyagából vizsgázott hallgatóknak Vásáros- naményban kiosztották a bizo­nyítványokat. Ebből az alkalom­ból a hallgatók meleg szavakkal köszönték meg Spisák Andrásne előadónak és Varga István agit.- prop osztályvezetőnek az oktatás terén kifejtett fáradságos munká­jukat; ★ TÁNCCAL ZÁRTÁK AZ ÉVET a nyíregyházi Kossuth- és Zrínyi­gimnáziumok tanulói. Vasárnap délután juniálisra jöttek össze a Kossulh-gimnázium udvarán. A lányok és fiúk közös műsora után kezdődött a tánc. Jókedvvel búcsúztak a fiatalok a tanévtől.-*• A VÍG ÖZVEGY NYÍREGY­HÁZÁN! Holnap és holnapután este nyolc órai kezdettel a nyír­egyházi szabadtéri színpadon mu­tatják be a Miskolci Nemzeti Színház művészei Lehár három- felvonásos nagyoperettjét, a Víg özvegy-et. Az előadást rossz idő esetén a Móricz Zsigmond Szín­házban tartják fél 6 és fél 9 órai kezdettel. ★ MÉG E HÓNAPBAN ELKÉ­SZÜLNEK a villanyhálózat kiépí­tésével a TITÄSZ szakemberei Milotán. Befejezéshez közelednek a hálózatépítési munkálatok Gyü- gyén is. Ezenkívül még Tiszabecs, Cszka és Magosliget villamosítá­sán dolgozik a TITÄSZ. ★ MEGYEI ŰTTÖRÖ KULTURÁ­LIS SEREGSZEMLÉN vesznek részt huszonkettedikén és 23-án a járások legjobbjai Nyíregyhá­zán. Mintegy 35 úttörő méri majd össze erejét vers- és mesemondás, ének, tánc és a zene területén. A megyei seregszemle első helye­zettjei 23-án délután műsort ad­nak a Móricz Zsigmond Színház­ban. ★ A HELYES TÁPLÁLKOZÁS ÉS GYERMEKNEVELÉS címmel előadást rendez a városi nota­ries az egészségügyi gondozási körre! karöltve kisgyermekes anyák részére. 30-án, csütörtökön r. Móricz Zsigmond Művelődési Házba». Vereséget szenvedtek \B II-ős röplahdticsa paláink Vasárnap, a kora reggeli kez­dés ellenére is igen sokan vol­tak kíváncsiak a Nyíregyházi Spartacus NB 1T—ős női röplabda­csapatának bajnoki mérkőzésére. A nagy érdeklődést az magyaráz­za, hogy ellenfelünk, a Szegedi Textiles már az NB I-ben érez­heti magát, s egy esetleges nyír­egyházi győzelem a csapatnak a második hely megszerzését is elő­segíthette volna. Az első játszmá­ban tervszerűtlenül, gyengén, j sok hibával játszottak a nyíregy­házi lányok. A második játszma igen izgalmas volt. A hazai csa­pat már 14:7-re vezetett, deköny- nyelműsködni kezdtek, így Szeged kiegyenlített, s végül nagy küz­delem után győztek a nyíregy­háziak lfi:l4-re, A harmadik játszmát igen nagy izgalmak után szintén a nyíregyházi lányok nyer­ték 16:14-re, s ezzel 2:l-es ve­zetést is szereztek. A negyedik játszmában szintén vezettek a nyíregyháziak. 9-4-es állásnál már ötpontos előnyük volt, s a nézők biztosra vették a lányok értékes győzelmét. Nem így történt. A szabolcsi csapat tagjai könnyel­műen „eladták” a nyitásokat, s bosszantó hibákat vétve 17:15-re vesztettek. A döntő játszmában némi küzdelem után biztosan győztek a szegediek, s ezzel 3:2 arányban megnyerték a találko­zóit. A nyíregyházi lányok, ha jobban összpontosítanak, meg­nyerhették volna a mérkőzést a náluk sokkal jobb szegedi együt­tes ellen. A női mérkőzés után a Sparta­cus férfi csapata a Pénzügyőrök együttese ellen lépett pályára. A budapesti csapat mindenben fe­lülmúlta a nyíregyháziakat, de különösen a támadójátékban. s így teljesen megérdemelten győ­zött 3:1 arányban. Az elmúlt hét sorozatos győzel­meket hozott a különféle váloga­tott mérkőzések folyamán. A győzelmi sorozatot a megye BM válogatottja nyitotta meg azzal, hogy 1:0 arányban legyőzte a' nagy nevekből álló Budapesti BM válogatottat Ezt követően a me­gye MÉSZÖV válogatottja győ­zött 4:0 arányban a Heves me­gyeiek ellen. Mozisaink is kitet­tek magukért, hiszen l:0-ra le­győzték a Hajdú megyei MOKÉP válogatottat. Nyíregyháza 600 néző. Vezette: Borosy dr. Szabolcs: Szőllősi—Kovács— Herr—Divinyi—Fáky—Gajdos— Vass—Sustyák—Már—Bácskái— Gelics—Tóth (Antal) Nagy kedvvel kezdtek a hazai­ak és sorozatos támadásokat ve­zettek a borsodi kapu ellen, mé­gis csak a 15. percben sikerült a vezetést megszerezni, amikor Bácskái erős lövése a kapus ke­zét érintve kötött ki a hálóban. Nem sokkal a gól után nagy hely­zetben a borsodi csatárok hibáz­tak. A szabolcsi csapat nyomása állandósult, s Vass és Bácskái lövéseit kellett a kapu védőnek hárítani. A nagy fölény a 37. percbep érett góllá, amikor széo támadás után Vass elfutott és közelről a hálóba bombázott. Nyíregyháza, 1000 néző. Ve­zette: Fülep Kornél. Szabolcs: Rácz — Nagy, Ko­vács, Papp, (Balogh I.) — Jerkus, Boros, Balogh III:, Molnár, Tor- dai, Balogh II., Lelesz. Kezdés után változatos játék alakult ki, szemre mindkét csa­pat csatárai tetszetősen játszot­tak, de a védelmek mindent há­rítottak. A 10. percben született meg az első szabolcsi gól, amikor A koronát a győzelmi sorozatra kétségkívül megyénk ifi és fel­nőtt labdarugó válogatottja tette fel, vasárnap délután, amikoris mindkét csapat imponáló fölény­nyel győzte le a bujtosi sportte­lepen Borsod megye válogatott­jait. Sajnálhatják, akik nem vol­tak kint a mérkőzésen, mert vá- logatottaink korszerű és gólratöró, szép já*ékkal szinte lelépték a mezőnyben jól játszó, de mégis csalódást keltő borsodi csapato­kat. Ezután Tóth helyett Antal állt be a szabolcsi csapatba. Szünet után is a szabolcsiak irányították a játékot. Vass előtt nyílott alkalom gólszerzésre, de a kapust is kicselezve kapufára lőtte a labdát; két perc múlva egy szögletrugás után Bácskái fejelt szép gólt. Szinte állandóan fö­lényben já'szottak a szabolcsi ifik, s ez újabb gólokban is ki­fejezésre jutott. A borsodiak tisz­teletgólját az utolsó percekben szerezte Perlaki. A nagyszerűen játszó szabolcsi csapat ilyen arányban is teljesen megérdemelten győzött. A csapat minden tagja dicséretet érdemel, de így is kitűntek: Herr. Sustvák és Bácskái. Borsodból Tóth, Fa­zekas és Szendrei játéka érdemel dicséretet. Molnár beadását Tordai ügyesen továbbította a hálóba. Nyolc perc múlva Molnár három védőt is ki­cselezett, s úgy lőtt a borsodi ka­puba. A szabolcsiak elemükben voltak, s két perc múlva újra a borsodi csapat hálójában táncolt a labda. Balogh (Nyh. Spartacus) átkígyózott a védelmen, s a léc alá vágta a labdát. Néhány perc múlva Lelesz viharzott el a jobb­szélen, Baloghoz játszott, aki Sxabolcs-Szatmár ifjúsági válóba (ott — llorsod ifjúsági válogatott 6:1 (2 0) Ssabolcs-Ssatmár felnőtt válogatott — Horsotl megye jelnőtt válogatott 6:0 (4:0) Szív és klubhűség Aligha akad nyíregyházi, aki ne ismerné őt. Aki nem talál­kozott vele, mint diákkal, majd később, mint számvite­li szakember­rel, az biztosan ismeri, mint labdarúgót. S aki keveset lá­togatja a sport­pályákat, lehetetlen, hogy ne találkozna nevé vel a sport tudó­sítások hasábjain. Havacs Jánosi, a város nép­szerű „Janikáját” olyan ember­nek könyvelik el, aki amellett, hogy szereti a sportot, megállja a helyét a mnv.'-ában is. Mun­kahelye, sportköre, csapata ve- ze'ői egyaránt ezt a jelzőt hasz­nálják, amikor róla beszélnek: „Mintaképe lehet a fiataloknak.” Ne gondolja senki, hogy a Nyíregyházi Spartacus jobbfede­zete valami ittfelejtett „öregfiú”, — csak a labdakergetésben ve­terán. Tizenhat éve jegyezte el magát a labdarúgó pályával, 12 éves volt. amikor a nyíregyhá­zi MA DISZ kölyökcsqpatában hívta fel magára a figyelmet, később a vasúthoz került, ö volt az akkori NB Il-es csapat Benjáminja. És 1950 őszén — tíz éve már — az akkor alakult Építők Sportkör hívta magához. Tíz év, tíz bajnokság múlt el azóta, só — bár közben 28 éves lett — mint labdarúgó, va- sárnapról-vasárnapra aratja a sikereket. Jobb fedezetként mu­tatkozott be egy évtizeddel ez­előtt, ezt a posztot látja el most is, — talán még jobban, mint valaha... Mint filmkockák, peregnek az emlékek. — Soha nem akartam elmen­ni szülővárosomból. Szeretem Nyíregyházát, a sportkört, az embereket, s még akkor is ha­/'úriam játszani, amikor a fő­iskolára kerültem. Közben jött egy rendelet, amely előírta, hogy csak iskolám színeit *képviselhe­tem a pályán. így lettem ugyan­csak jobbfedezet a Budapesti Haladásban. Sokat tanultam ott Opata edzőtől. s hazakerülve igyekeznem még jobban hasznára lenni csapatomnak. Tengernyi az emlék és nehéz a válaszadás, hogy melyik volt a legmaradandóbb... Talán az, amikor 1951-ben az NB I-bői ki­esett és a visszajutásra legesé­lyesebb Budapesti Postás ellen mérkőztünk a „Fradi Stadion­ban.” Nem vártunk győzelmet, kapusunk is újonc volt. Húszezer ember a lelátókon, s az első fél­időben hét gólt kaptunk. A má­sodik 45 percet új kapussal, s lelkesebben kezdtünk. Egymás­után születtek góljaink, a kö­zönség tombolt, s kórusban kiál- tot a: „Hairá Nyíregyháza.” Bár a mérkőzést elveszítettük, mint győzteseket ünnepeltek bennün­ket: a Postás az egész szezon­ban nem kapo*t annyi gólt, mint azon az egy mérkőzésen... — Vagy inkább mégis az a legnagyobb élmény, hogy amikor búcsúztam a Haladástól, és nagy­hírű edzőm megcsókolt...? — De nagyszerű érzés bajnok­csapat tagjának is lenni. És az emlékezetes őszi egri mérkőzés? Azt sem lehet elfelejteni. Két­ezer nyíregyházi buzdított ben- nünlcet az idegen -ál-'á.n. öreg játékos vagyok, mégis bizsergett a vérem, s megfogadtam — mint a többiek — mindent megteszek a mérkőzés megnyeréséért. Sike­rült, s ez egy fordulópont volt az NB II-be jutásunknál: ezután csak egy rivális, Miskolc ma­radt. Ismét az NB II-ben... S az a Havacs János, akit pályafutása során 12 NB I-es csapat hívott, — most is itthon játszik. Seré­nyen és szorgalmasan készül, hogy minden mérkőzésen a tőle telhető legtöbbet nyújtsa. Akkor is szerény, amikor terveiről fag­gatjuk: — Addig játszom, amíg szük­ség van rám... Tanulhatnak tőle a fiatalok. Hűséget és becsületet. Kopka J. most sem hibázott. Lelesz újabb gyors elfutása után a borsodi vé­dők csak nehezen tudtak szögletre menteni, s a beívelt labdát Tordai alig fejelte kapu fölé. A szünet után is folytatta jó játékát megyénk válogatottja. A borsodiak csak helyenkén vezet­tek támadásokat, de ezek nem jelentettek különösebb gólveszélyt a hazai csapat kapujára. Az 55. percben Tordai Kitt szép gólt, s a 76. percben Tordait csak szabály­talanul tudták akasztani a bün­tetőn belül. A megítélt tizen­egyest Boros értékesítette. A gól után Lelesz ívelt a hálóba, de le? címén nem adták meg a gólját. Az utolsó percekben Molnár erős lövése a kapufán csattant. A két csapat találkozóján csa­lódást keltett a borsodiak játéka. Mezőnyjátékukat tekintve érthe- etlen a nagyarányú vereség. Csa­táraik úgyszólván teljesen ve­szélytelenek voltaic kapura, s vé­delmük nem bírta a sorozatos szabolcsi rohamokat.. A szabolcsi csapat igazán jól játszott ezen a mérkőzésen. A két Spartacus játékossal meg­erősített válogatott szép és él­vezetes csatárjátékot mutatott be. A mérkőzés választ adott illeté­kes szakembereknek, hogy me­gyénk labdarúgásának nem kell szégyenkeznie, sok tehetséges, ki­váló képességű játékossal rendel­kezünk. A Spartacus számára is tanulságul szolgálhat ez a mér­kőzés, hogy honnan kell elsősor­ban utánpótlásukat biztosítani. Jók: Kovács (a mezőny leg­jobbja), Lelesz, Balogh (Sparta­cus), Jerkus, Papp, de a csapat minden tagja dicséretet érdemel. A borsodiak közül Dévai és Po- lányi játéka keltett elismerést. Fülep játékvezető kitűnően ve­zette a végig sportszerű mérkő­zést. Tehetséges, fiatal ökölvívók hívták fel magukra a figyelmet A stadionban lezajlott roplab- damérkőzések végeztével a kö­zönség nagyrésze átvándorolt az ökölvívók házatájára, akik szintén a. stadionban ütötték fel tanyájukat. így mintegy 3—400 ember volt szemtanúja az ITSK — Spartacus vegyes találkozójá­nak. A közönség nagy megelége­désére több tehetséges ökölvívó lépett kötelek közé, ami azt jelen­ti, hogy megfelelő foglalkozás után az itt látott fiatalok kép­zett ökölvívóként gazdagíthatják megyénk sportját. Végeredmény­ben az ITSK együttese 11:9 ará- arányban győzött. Az egyes találkozók a követke­ző eredményekkel végződtek (Elől az ITSK versenyzői): Ko­vács II veszt CS Nagy II ellen. Kovács I győz Szabó ellen, Sztan- kovjánszki győz Méhész IV ellen, Mincsik III győz Korpái ellen, Tamasovics győz Gulyás ellen, Siklósi győz Csernyik ellen, Vo- jánszki veszt Miklósi I ellen, Korbély—Balogh döntetlen. Miló a harmadik menetben feladta Kurinszki ellen, Gergely veszt Hován ellen. A találkozók folyamán a Spar- tacusból Cs Nagy II és Gulyás, az ITSK-ból Siklósi, Miló, Tama­sovics, Mincsik III, Korbély Gu­lyás és Gergely hívta fel magára a figyelmet. A két csapat találkozója után Méhész I., aki a hadsereg baj­nokságára készül négymentes ed­zőmérkőzést vívott Dudás (Spar­tacus), Béres (ITSK), Mincsik II (Spartacus) és Béres (ITSK) ellen. 6