Kelet-Magyarország, 1959. november (16. évfolyam, 259-283. szám)

1959-11-03 / 260. szám

Megyei első osztály Súlyos vereséget szenvedett a Nyírbátori Spartacus Sokan kísérték figyelemmel a Nyíregyházi Spartacus vasárnapi, debreceni mérkőzését. A várako­zásba a nyíregyházi szurkolók és játékosok enyhe aggodalma is ve­gyült, hiszen a csapat Siska és Szokol, va­lamint Boros nélkül volt kénytelen kiállni a jóképes- ségü, cs feljövőben lévő deb­receniek ellen. A játékosok nem kis elfogódott­sággal léptek pályára, mivel a tét az volt, hogy a 900 percig is gól- talanul őrizzék a csapat hálóját. A játékosokat közel félezer nyíregyházi lelkes szurkoló kí­sérte el a nagyerdei stadionba, s mindjárt a játék elején fergete­ges biztatásoa kezdtek. A Sparta­cus jól kezdett, és Pocsai bravú­ros cselekkel egészen az ellenfél 16-osáig vitte a labdát, majd a tisztán álló Balázsihoz játszott. A fiatal csatár azonban kivárt, és kihagyta a Spartacus óriási gól­helyzetét. .Sorozatos nyíregyházi táma­dásokkal folytatódott a játék. Balogh nehéz szögből az oldalhá­lót találta el. A 10. percben Nagy 17 méteres szabadrúgása szállt a kapu fölé. Ragyogó Spartacus- pcrcek voltak ezek, s a játék színvonala időnként igen magas volt. A debreceni közönség is sok­szor nyilvánította tetszését mind a csatárok, mind a védelem mun­kájának. A 15. percben Pappot a 16-oson belül szabálytalanul akasztották. A játékvezető — ért­hetetlenül — közvetett szabad­rúgást ítélt, holott a szakértők is 11-est állapítottak meg. Pccsai vezetett ezután több szép támadást, s a 28. perc­ben ez ereit góllá, papp ér­tékesítette labdáját s a Spar­tacus megszerezte a vezetést, Később mezőnyjáték alakult ki. A 41, percben újabb gólszerzésre nyílott alkalom, de Pocsai 10 méterről mellé lőtte a labdát. — Szünet után előbb a Spartacus volt a kezdeményező. Papp kitű­nően szöktette Baloghot, aki ne­héz szögből mellélőtt. A kibontakozó GÖCS támadá­sok meghozták az eredményt. A 60. percben Rácsai bambája vágódott közvetlenül a hálóba. (Nagy Z. szabadon hagyta az egyébként is kitűnően játszó debreceni csatárt.) A gól a Spartacus tizedik mér­kőzésén — a 870. percben esett. A nyíregyházi fiúk ekkor — érthe­tetlen módon megzavarodtak és a védelem is többször bizonytalan­kodott. A GÖCS negyedórája kö­vetkezett ezután. Fergetes táma­dásokat indítottak a Spartacus kapuja ellen. Igen színvonalasan szőtték csatáraik a támadásokat, s a nyíregyházi hálót többször csak a szerencse mentette meg a gól­tól. így ért véget a második fél­idő. > , A Spartacus az első félidőben nyugodtabb játékkal biztosan nyerhette volna a mérkőzést. A második félidő a GÖCS-é volt, s ennek alapján az eredmény- igazságos, — (a GÖCS nyugod­tabb és lelkesebb játéka alapján megszerezhette volna a két pon­tot is!) Említésre méltó, hogy a bíró jól tartotta kezében a mér­kőzést, — a 11-estől eltekintve. A játékba .több sportszerűtlen jele­net is vegyült mindkét részről, amelyet Ráesni kiállítása tető­zött be. A nyíregyházi 11-ből Pocsai, Csürke és Dankó játéka emelke­dett ki. A GÖCS-ben Somogyi, Rácsai és Tátrai játszott átlagon felül. | NYIRMADA—EGER 2:2 (1:1) Ny.'rthadán mintegy 1000 néző előtt, Tóth sípjelére kezdődött a játék, mely végig jóiramú, bár helyenként dúrva játékot hozott. Már az első percekben látható volt, hogy mindkét csapat teljes eröbedobással játszik. A 10. perc­ben Dorogi labdájával Kézi el­futott, s megszerezte a Vezetést Ezt követően egyre hevesebbé vált a játék, s a játékvezető Ka- posit (Nyírmada) kiállította. A 10 főre csökkent Nyírmada nem tudta megakadályozni, hogy Bo­csa meg ne szerezze a vendégek egyenlítő gólját. Szünet után a hazaiak harcoltak ki fölényt, de a 70. percben Takács mégis a vendégeknek szerezte meg a sza­badrúgásból a vezetést. A ha­zaiak a 89. percben Tóth II. ré­vén egyenlítettek. A játék alap­ján a 2:2 igazságos eredménynek mondható. SOMSÁLY—NYÍREGYHÁZI SZSE 1:0 (1:0) Mindkét csapat idegesen kez­dett, s több szabálytalanság tar­kította a játékot. Az SZSE ke­rült fölénybe, s a 15. percben ti­zenegyeshez is jutott, de Kábái a kapus kezébe lőtte a bűntetőt. A sikertelenség még idegesebbé tette az SZSE játékosait. Som- sályt pedig fellelkesítette, s a 42. percben a győzelmet is jelen­tő gólt is megszerezték Zsák ré­vén. Szünet után tervszerűtlen csapkodó játék alakult ki, s a hazaiak egyenlítési kísérletei si­kertelenek maradtak. A tervsze- rűtlenül játszó hazaiak ellen Somsály megérdemelten szerezte meg a mérkőzés két pontját. MISKOLCI MUNKÁS—TISZA- LÖK 4:0 (0:0) Tiszalök a mérkőzés elején fő­leg védekezésre rendezkedett be, s ebben a játékrészben ez a taktika sikerrel járt, sőt egy­két alkalommal a csatárok veszé­lyes helyzetet is teremtettek a vendégkapu előtt. Szünet után egy miskolci szabadrúgásból ka­pura szálló labdát Jedlovszky rosszul védett, s az a háta mö­gött a hálóba hullott. Nem sokkal ezután Csáki öngólt vétett, s ekkor már megpecsételődött a hazaiak sorsa. A miskolciak szé­pen támadtak, s a 75. percben Kiss szép támadás végén újabb gólt ért el. A 80. percben a tizenhatoson belül az egyik tisza- löki védőjátékos feleslegesen kéz­zel ért a labdához, s így Kiss a negyedik góh is megszerezhette. kukkal ilyen arányban is meg- demelten szerezték meg a győ­zelmet. További eredmények: Debrece­ni Honvéd—Ormosbánya 5:2, Püspökladány DTVK II., 3:2, Egeresein—Miskolci Bányász 2:1, Debreceni Kinizsi—Putnok 1:0. AZ NB III-AS BAJNOKSÁG TÁBLÁZATA 1. MM TE 10 8 2 _ 20: 2 18 2. Ny. Spart. 10 7 3 — 23: 1 17 3. B. E.ny. 11 7 — 4 21:17 14 4. Egri SE 10 5 2 3 12: 9 12 5. Debr. H. 10 5 2 3 21:16 12 6. Nyírni. 10 5 2 3 15:19 12 7. D.-GÖCS 10 4 3 3 12: 8 1L 8. DEAC 10 5 — 5 16: 9 10 9. Püspökiad. 11 4 2 '5 14:14 10 10. Debr. Kin. 11 4 2 5 17:22 1.) 11. Egeres. 11 3 4 4 8:11 10 12. DVTK II. 11 4 2 5 17:24 10 13. Somsály 11 4 — 7 15:23 8 14. Tiszalök 10 3 1 6 11:19 7 15. Putnok 10 3 1 6 9:18 7 16. NYSZSE 10 2 — 8 13:20 4 17. Ormosb. 10 1 2 7 10:24 4 A megyei első osztályú bajnok­ság vasárnapi fordulója két iga­zán nagy meglepetést hozott. Az egyik a megyei bajnokságra pá­lyázó Nyírbátori Spartacus nagy gőlarányú veresége, a másik szintén nem várt eredmény pe­dig, hogy a vásárosnaményi lab­darúgók Nyíregyházán is szép győzelmet tudtak aratni a Nyír­egyházi VSC ellen. A többi mér­kőzéseken általában az esélye­sebb csapatok győztek, de meg kell jegyezni,, hogy a vesztesek nem adták meg könnyen magu­kat. MÁTÉSZALKAI TK— DEMECSER 3:0 (1:0) A demecseriek csak az első félidőt bírták. Ebben a játékrész­ben Csüllögh gólja ellenére is ki­egyensúlyozott játék folyt a pá­lyán. Szünet után már állandó szálkái fölény alakult ki, és Csül­lögh még két ízben volt ered­ményes. / BALKÁNY—MÁTÉSZALKAI VSC 3:2 (3:1) Változatos játék után a szal- kaiak szerezték ugyan meg a ve­zetést, de ezt az előnyt a bal- kányiak kapushibából egyenlítet­ték. Ezután Puskás hibájából a balkányiak még újabb két gólt értek el. Szünet után a szalkaiak lelkesen küzdöttek, de egy tizen­egyesből elért góllal csak szépí­teni tudtak. NAGYHALÁSZ—HONVÉD A. SE 1:1 (1:0) A végig nagyiramú mérkőzésen a halásziak kapushibából szerez­ték meg a vezetést, amelyet az 55. percben Bolyóka révén egyen­lítettek a vendégek. 1 További eredmények: Nagykál- ló—Nyírbátori Dózsa 2:1, Kisvár- da—Tiszavasvári 5:2, Fehérgyar­mat-Nyírbátori Spartacus 4:0, Vásárosnamény—Nyíregyházi VSC 1:0, Nagyecsed—Nyírtass 2:0. Szécsényi 55,94-et dobod, Kovács József 29:49,8-at futott « Nyíregyházán rendezett országos atlétikai versenyen Vasárnap délelőtt az NY’VSC pályáján igen jó talajon, kelle­mes őszi időben került sor az idényzáró országos atlétikai ver­senyre. Az ünnepélyes megnyitó­ra már több mint kétezer em­ber foglalt helyet a lelátókon, s izgulta végig a színvonalas ver­senyt. Sőt! A nézők aktivitása odáig terjedt, hogy mikor Szé- csényi megjelent a pályán, majdnem bonyodalmat okoztak a nagyszámú autograrhmkérők. Az Újpesti Dózsa sajnálatos módon, szinte az utolso pillanatban mondta le a versenyt, s így sportolóik nem utaztaü el Nyír­egyházára. A versenyen a nézők végeredményben mi­nőségi sportnak és egy kiváló rendezésnek és jó eredmények­nek tapsolhattak. A verseny eredményei: Férfi felnőtt 10.000: I. Kovács József MTK 29:49,8, 2. Sütő Józsel Va­sas 30:39,6, 3. Molnár Sándor MTK 30:51,4, 4. Wittinger László MAFC 31:02.8. Diszkosz férfi felnőtt: 1. Szécsényi József Honvéd 55,94, 2. Lévai Károly 51,14, 3. Karácsonyi ’ Zoltán DEAC 37,31, 4. Bczó András DASE 35,97. Százméter férfi if- I júsági: 1. Gémesi József Törex- I vés 11,4, 2. Benkő János BVSC j 11.5, 3. Dankai Att la D. Építők I 11.6, 4. Boros Csaba DASE 11.7. Százméter férfi felnőtt: 1. Ma­ttes Alajos DASE 11.3, 2. Kuti ‘Gábor MTK 11,4, 3. Skornják MOZIK MŰSORA BÉKE MOZI: Hetedik kereszt. Magyarul beszélő amerikai iilm. Előadások kezdete: fél 5. fél 7 és fél 9 órakor. OÖZSA MOZI: A kék nyíl. Izgalmas szovjet film. Előadások Kezdete: 4. 6. 8 órakor. GORKIJ MOZI: Matrózok dala. Monumentális alkolás a .' .. . I tengerészek i918-as forradalmi harcairól. NDK film. Előadások kezdete: 4, 6 és 8 órakor. MÓRICZ ZSIGMOND MŰVELŐDÉSI HÁZ: Tegnap. Magyar film. Előadások kezdete: fél 6 és 8 órakor. Ferenc BVSC 11,6. 4. Persényi István MTK 11,6. 1500 méter fér­fi ifjúsági: 1. Pix Károly Törek­vés 4:13,8, 2. Gyimesi András MTK 4:17,2, 3. Pásti Lajos D. GÖCS 4:20,8, 4. Kiss József 113 ITSK 4:27,4. 1500 méter férfi fel­nőtt: 1. Hecker Gerhardt MAFC 3:59,6, 2. Benedek László Vasas 4:02, 3. Szabó Sándor MTK 4:11,0, 4. Ákos István D. Építők 4:17,6. 100 méter női serdülő: 1. Boros Katalin BVSC 13,4, 2. Ivánkái Katalin MTK 14,1, 3. Hidas Katalin BVSC 14:2, 4. Kindrusz Jolán NYVSC 14:7. 100 méter női ifjúsági: 1. Rózsa­völgyi Jánosné BVSC 13,1, 2. Szottfried Ibolya D. Építők 13,4, 3. Nagy Katalin D. Építők 13.5, 4. Czuczor Judit NYVSC 13,8, 5. Hegedűs Éva M.-szalka 14,2. 100 méter női felnőtt: 1. Mun­kácsi Antón'a MPSC 12,1, 2. Szottfried Erzsébet D. Építők 12.9, 3. Vincze Erzsébet D. Épí­tők 13,3. 300 méter női ifjúsági: 1. Nagy Katalin D. Építők 43,7, 2. Oláh Anikó D. GÖCS 45.2, 3. Berecz Éva NYVSC 48,1, 4. Czuczor Judit NYVSC 49,4. 300 méter női felnőtt: 1. Mun­kácsi Antónia MPSC 39,8, 2. Tú­ri Emília BVSC 43,9, 3. Ivitz Ilona MTK 47,2. 400 méter férfi serdülő: 1. Vojta László D. Épí­tők 54.1, 2. Kovács Zoltán MTK 56,7, 3. Győri János D. Építők 58.9. 4. Solymcsi János 113-as ITSK 61,6. 400 méteres férfi fel­nőtt: 1. Igrényi Ferenc MTK 53,3, 2. Köles Tibor Hatvan 54,2, 3. Gyulai Zoltán D. Építők 54.6, 4. Giczei Csaba D. GÖCS 54,7. Diszkosz női felnőtt: 1. Bognár Judit MTK 44,71, 2. Pallós Ma­ria 28,21. Súly női ifi: 1. Dus- niki Zsuzsi BVSC 11,30, 2. Ró­zsavölgyi Jánosné BVSC 9,30, 3. Porzsolt Ildikó NYVSC 8,34. 4. Újvári Ágota BVSC 6,47. Súly női felnőtt: 1. Bognár Judit MTK 14.15. Magas női serdülő: 1. Cseh Katalin Szolnok 150 cm, 2. Sóvári Erika Zrínyi Gimnázium 130, 3. Séhmidu Éva, M.-szalka 130, 4. Megyer Vilma Zrínyi C:mn. 130. Magas női ifi: 1. Csa- szi Katalin Szolnok, 140 cm, 2. Csere Zsuzsa MTK 135, 3. Borj sós Katalin BVSC 125. Magas női felnőtt: 1. Vincze Erzsépet D. GÖCS 140. Gerely férfi ser­dülő: 1. Berényi József NYVSC 47,78, 2. Kovács András NYVSC 47.55, 3. Köpf Károly NYVSC 43.55, 4. Oláh Lajos NYVSC 42,75. Gerely női felnőtt: 1. Pa­los Mária MTK 44,55. Távol fér­fi serdülő: 1. Ágota Gábor MTK 6.15, 2. Berényi József NYVSC 5.83, 3. Csomár Tibor M.-szalka 5.58. 4. Aranyosi András 113-as ITSK 4.77. Távol férfi ifi: 1. Hámori Imre BVSC 6,56, 2. Pro- hászka Károly BVSC 6,33, 3. Gőz József D. Építők 5,87, 4. Sárosi Ferenc D. Építők 5,40. Férfi felnőtt távol: 1. Müller Fe­renc DASE 6,34, 2. Persényi István MTK 6,30, 3. Sarkad! Gyu­la D. GÖCS 6.18, 4. Feiner László MTK 6,08. Régi népi hagyományt elevenííeüek íei Nvírgyutajban Október huszonötödikén a végi hagyományokhoz híven Nyírgyu- lajbcin is megrendezték a szüreti felvonulást. Délután egykor gyülekezett a falu apraja-nagyja, Legalább hatszáz fő. A felvonuló tömeget kerítésen át kínálgaíták a sző­lősgazdák borral. A gyerekek a bohócokat vették körül. A dró­tostót volt a legkedveltebb. De nem volt alábbialó az ócskava­sas és a kéménykotró sem. Mind eredeti öltözékben. A felvonulás vezetője a kisbíró volt. aki már előre megkezdte a szórakozta­tást. Megtanította a népet, hogyan lehet gyorsan aludttejet készt- i feni: „el. kell altatni a tehenet, aztán...” Utána következett « csikós, régi öltözetben, karikás ostorral. A csikós feladata volt a lovasok terelése, akik mellett csőszlányok mentek és kínálgat- ták a legényeket a jó ,,itókák- kaV’. Mikorra a falut bejárták, kezdődött a szüreti bál Jól mulattak... (> Gól a 870. percben..! A játék alapján igazságos a döntetlen t • A GÓC*' lelkesebben játszott és közelebb állt a győzelemhez ' | sportja A MEGYEI I. OSZTÁLYÚ BAJNOKSÁG TÁBLÁZATA: 1­Kisvárda 10 6 2 2 25:10 14 2. Msz. TK 10 6 2 2 24:11 14 3. Balkány 10 6 2 2 21:13 14 4. Vnamény 10 6 1 2 21:12 13 5. F.-gyarm. 10 6 — 4 21:13 12 6. N.-kálló 10 4 4 2 22:14 12 7. N.-ecsed 10 5 2 3 13:15 12 8. Nyb. Sp. 10 5 1 4 19:16 11 9. N.-halász 10 5 1 4 16:16 11 10. Nyírb. D. 10 3 3 4 22:18 9 11. NYVSC 10 3 O 6 12:16 8 12. T.-vasvári 10 3 2 5 15:22 8 13. Msz. VSC 10 3 1 6 14:21 7 14. Honv. SE 10 2 3 5 11:21 7 15. Nyírtass 10 2 — 8 17:34 4 16. Demecser 10 1 2 7 10:31 4