Kelet-Magyarország, 1959. május (16. évfolyam, 101-126. szám)

1959-05-19 / 115. szám

KELETMAG VA RO R3ZÁG 1959. MÁJUS 19, REDD Több kellemes meglepetés az NB Ill-ban Gólokkal győzhetett rolna a Spartacus! Ormosbányán nagyfontosságú mérkőzést vívott a Spartacus va­sárnap. A nyíregyházi együttest kevésszámú, de lelkes szurkoló­gárda is elkísérte. (Jóllehet hang­jukat kevésszer hallatták a 90 perc alatt.) Nagy lelkesedéssel ve­tette küzdelembe magát együtte­sünk, s ha nagy harc árán is, vé­gül sikerült a jól rohamozó bá­nyászcsapattól elhozni a két pon­tot. A győzelem után a játékosok és szurkolók örömmel könyvelték el a sikert, de egy kis aggódás mégis vegyült a szavakba. A Nyíregyházi Spartacus ál­talában határtalan idegfe­szültség alatt játszik. Tagad­hatatlan nagy a tét, hiszen a fiúk előtt a bajnokság meg­nyerésének lehetősége is ott áll, s ha eleget akarnak tenni a várakozásnak, bizony min­den pontocskára vigyázni kell. Most bosszankodnak játékosok és vezetők az „elherdált” pontok miatt. Mennyivel nyugodtabb len­ne az együttes játéka a könnyen leadott 0—7 pont birtokában. Ormosbányán az első negyed­órában többet támadott a hazai együttes, de aztán végig Nyír­egyháza irányította a játékot. A játék kepét kifejezi az is, hogy félidőig 3:3-ra alakult a szöglctarány, s ez a játék végén 7=4 lett Nyíregyháza javára. S ha előbb feszült idegállapotról beszéltünk, ennek jellemző pél­dáját mutatja a csapat vasárnapi játéka is. A 41. percben Balogh szabad­rúgást ívelt be, amely a ka­pus ügyetlenkedése és Job­bágy szemfüles játéka révén eldöntötte a mérkőzést. Utána sokszor pergőtűz alatt volt a bányász kapu. Gyors nyíregy­házi támadások után ordító gól­helyzetek alakultak ki, amelye­ket nem sikerült értékesíteni. — Hazai győzelmek a incjarycbajnok- ságban! Ez jellemezte a megyei bajnok­csapatok találkozóit vasárnap. Mindössze két hazai együttes küz­delme: Mátészalkai TK—MVSC végződött gól nélküli döntetlennel. Jelenleg így néz ki a táblázat. MEGYEI I. OSZTÄLYÜ BAJNOKSÁG ALLASA: 1. Fgyarmat 21 15 2 4 50:17 32 2. NYVSC 20 14 2 4 50:20 30 3. Nhalász 21 12 5 4 39:31 29 4. Balkány 21 10 7 4 49:23 27 5. Nagykálló 22 12 3 7 35:20 27 fi. Nyírmada 21 13 1 7 40:28 27 7. Tvasvári 21 11 — 10 53:37 22 8. Szalk. TK 22 8 5 9 26:26 21 9. Szalk. Vsc 21 6 7 8 26:44 19 10. N.-ecsed 21 7 3 11 40:45 17 11. Demecser 21 6 3 12 19:42 15 12. Rakamaz 22 5 3 14 36:55 13 13. Mándok 21 5 3 13 25:49 13 14. Vnamény 21 .5 3 13 26:50 13 15. Nyírtass 22 5 3 14 23:50 13 A TOTO 80. HETI EREDMÉNYE: í. Bp. Honvéd—Vasas 1 4:1 2. MTK—DOROG 1 1:0 3. Diósgyőr—Salgótarján 1 2:0 4. Tatabánya—Győr l 2:1 5. Cegléd—Kecskemét X 1:1 fi. Borsodi B.—Debrecen X 0:0 7. Salgótarján—SZEAC 1 2:1 8, J ászberény—UTTE 1 3:1 9. Genoa—Fiorentina X 0:0 10. Lazio—Milan X 0:0 11. Napoli—Bologna 1 4:2 12, Triestimi—Sampdoria 2 1:2 Ebből adódott, hogy a szórványos hazai támadások mindegyike ide­gesítő volt, hátha elnézi valaki, s elúszik a győzelem. Dicséretes, hogy a mérkőzésen olyan lelkesedést nyújtott az együttes, amelyet eddig kevés­szer tapasztaltunk. Nem lehet ki­fogást emelni a játékosok erőn­léte ellen sem. Hargitai több esetben önfeláldozóan tisztázott, biztosan védett. A mezőny leg­jobbja Havacs volt. A védelemből még Szokol játéka emelkedett ki, de nagy akarása miatt az egész csapatrészt dicséret illeti, ör­vendetes Csürke formába lendü- lése, biztatóan mozgott. Ezúttal Papp is nagyon igyekezett. Reméljük, hogy az értékes győzelem az egész csapatnak visszaadja önbizalmát, amely­re a jövő vasárnap a legna­gyobb szüksége lesz. Ekkor kerül sor a Diósgyőri Bá­nyász nyíregyházi szereplésé­re. Bízunk a Spartacusban, hiszen összjátekuk tanúsítja, hogy sokkal több van a csa­patban, mint amennyit a túl­fűtött izgalom közepette mu­tatnak. A hétközi edzéseken, a kapura- lövések gyakorlása mellett es­sék szó a higgadtságról is, amely fontos tényező a győzelemhez. — Hammel — Ahogy közeled.ünk a bajnokság végéhez, úgy válik szorosabbá a mezőny élcsoportja. A Martfű mellett, — amely csapatnak nem is olyan régen még öt pontos ve­zetése volt, — újabb esélyesek kerültek előtérbe. A Spartacus 34 pontjával az első helyen, de a nagyszerűen hajrázó Diósgyőr csak két ponttal szerzett keve­sebbet, s a harmadik helyen áll. Minden mérkőzésen nagy küzde­lem alakul ki, amely a vasárnapi fordulónak is fő jellemzője volt. Megyénk csapatainak nem volt százszázalékos sikere vasárnap, s különösen a szakszervezetid okoztak csalódást. A Spartacus, győztesen tért haza Ormosbányá ról, Nyírbátor és Kisvárda Deb recenből hozott haza egy-eg5 pontot. Tiszalök vereséget szen­vedett Perecesen, s lassacskár bekerül a kiesésért küzdők zóna jába. Mint ahogy nem lehet elő re bajnokot jósolni, úgy bizony talanság jellemzi a kiesők cso­portját is. A hátralévő hat mér kőzésen aztán eldől majd, kit hajráznak jobban, hogy elkerül­jék a kiesést. Alább rövid képe adunk a mérkőzésekről. Védelmi liibák okozták az NYSZSE vereségét sorsa. Mészáros, majd Böjti 3:0-ra növelték a Martfű vezetését. A nyíregyháziak gólját a 63. perc­ben szép baloldali támadás után Szilágyi, lőtte. Igaz, hogy A múlt héten kitünően szerep­lő szakszervezetiek idegesen áll­tak ki a bajnokságra törő Martfű ellen. Annak idején ők törték meg a Cipőgyáriak veretlenségét. Nos, sikerült a vendégek visszavágása és mindkét pontot elvitték Nyír­egyházáról. A szakszervezeti csa­tárok aüg küldtek lövést a Mart­fű kapujara, márpedig az ered­ményességhez a csatárok nagyobb támadókedve szükséges. A vendégek támadásai több­ször zavarba hozták a nyír­egyházi védőket. Így történt ez a 26. percben is, amikor Pálinkás erős lövésével gólt ért el. Csak a harmadik negyedórában tudták áttörni Martfű védelmét. Szünet után — mondhatni — két perc alatt eldőlt a mérkőzés 7 Értékes pontok Debrecenből Kisvárda és Nyírbátor Debre­cenben szerepelt, s bár mindket­ten nevesebb csapattal kerültek össze, elvették ellenfeleiktől az egyik pontot. Kisvárda a Honvéd­dal mérte össze tudását, s csak balszerencséjüknek köszönhette, hogy az utolsó másodpercekben kiengedte kezéből a győzelmet. 0:0-ás félidő után Hamza vezetés­hez juttatta Kisvárdát, s az utolsó percben egyenlített a Honvéd. Cjrakezdésre már nem is volt idő. A jól gurigázó GÖCS, Nyírbá­tort látta vendégül. Nem ijedtek meg nagynevű ellenfelüktől a vendégek, hanem erőteljes táma­dásokkal közelítették meg a GÖCS kapuját. Több jó helyzetet is si­került teremteniük, s a 14. perc­ben a vezetést is megszerezték. Ezután változatos játékban mind­két együttesnek voltak helyzetei. A 42. perctől emberelőnyt adott Nyírbátor, mert Kiss megsérült és kiállt. Ezt az előnyt kihasználta a GÖCS, a 80. percben egyenlített. Nagy harc indult a győztes gólért, több durvaság is becsúszott, majd Balogh (GÖCS) a kiállítás sorsára jutott. A lelkesen játszó nyírbá­tori csapat végül is tartani tudta a döntetlent. Közülük Lecza, Deb- reczeni és Övári játéka tűnt ki. További eredmények: D. Kinizsi —D. Építők 3:0, Diósgyőr—Szol­noki Kinizsi 8:0, Pereces—Tisza­lök 3:0, Szolnoki MTE—DEAC 3:1. AZ NB III. BAJNOKSÁG ÁLLASA: 1. Ny. Spart. 24 14 6 4 39:15 34 2. Martfű 24 15 3 6 46:21 33 3. Diósgyőr 24 13 fi 5 54:24 32 4. DEAC 24 13 6 5 38:22 32 5. D. GÖCS 24 8 13 3 27:19 29 6. NYSZSE 24 10 6 8 23:32 26 7. Pereces 24 7 11 6 39:37 25 8. D. Honv. 24 9 6 9 39:32 24 9. Sz. MTE 24 10 4 10 44:39 24 10. D. Kinizsi 24 9 6 9 34:48 24 11. Tiszalök 24 7 7 10 26:35 21 12. Ormosb. 24 7 6 11 29:31 20 13. Sz. Kin. 24 6 4 14 27:47 16 14. Kisvárda 24 5 6 13 18:38 16 15. Nyírbátor 24 5 5 11 19:46 15 16. D, Épít. 24 4 5 15 22:48 13 4 nyíregyházi öklözök legyőzték a miskolciakat A nagy eső ellenére is kitartó, lelkes közönség volt kiváncsi a 13 pár öklöző küzdelmére. A mis­kolci ökölvívók nyíregyházi sze­replése jó sportot hozott. Az if­júságiak küzdelmét Nyíregyháza 8:4 arányban nyerte meg Jól ök­lözött közülük Miklósi II., aki az országos MTH bajnokságot nyert Nemessel szemben, döntetlent harcolt ki. Kovács vereséget szen­vedett az MTH bajnok Halistól. Érdekes volt Balogh győzelme a tőle jóval hosszabblcarú Lukács­csal szemben. Közel ment, szű­kén ütött, s végül pontozásos győ­zelmet aratott. Jó volt még a Ké­zi—Vadász párharc is. A nyír­egyházi fiú meglepetésszerű rob- banékonyságot tanúsított, s a má­sodik menet közepén erős jobb­egyenest vitt be Vadásznak, aki megingott és feladta a küzdelmet. A felnőttek versenye került ez­után sorra. A nyíregyházi fiúk itt is fölényben maradtak, nem nagy különbséggel, de 8:6 arányú győzelmet harcoltak ki. Előbb Tenkely vereséget szenvedett, majd Stál feladta a küzdelmet. Vezetést szerzett Miskolc. Ezután Bárdi következett, aki sorozatos rohamaival megadásra késztette miskolci ellenfelét, Szűcsöt. Ez után Czifra egyenlített. Nagyon tetszett a közönségnek a Mincsik II-—Palotai mérkőzés. A nyíregy­házi fiú ellenfele magasabb súly­csoportban áll, de öklözőnk öt­letes verekedéssel a mérkőzés feladására késztette ellenfelét. A találkozó legszebb mérkőzését Hován Takáccsal vívta. — Szép egyeneseivel állandóan megállí­totta Takács támadásait, bár üté­sei nem voltak elég kemények. A küzdelemből végül megérdemel­ten került ki a nyíregyházi fiú. Az utolsó pár küzdelme miskolci győzelemmel végződött, mert Bí­ró vereséget szenvedett. a szakszervezetiek egyenran­gú ellenfélként küzdöttek vé­gig, de csatáraiknak nem ment a góllövés, viszont a vendégek jól kihasználták a hazai csapat védelmének ki­hagyásait Meglepetés a röplabda NB 11-ben! A Nyíregyházi Spartacus röp­labdáéi vasárnap nagyszerű já­tékkal rukkoltak ki, s alig 45 perc alatt 3:0-ra győzték le a baj nokságra törő Budapesti Csator­názás együttesét. Már az első játszmában észrevehető volt, hogy jólmegy a hazaiaknak. Gyorsan megnyerték az első szettet. A vá­ratlan vereség láthatóan letörte a vendégeket. A második játszmá­ban néhány korszerű „ugratást,, és keresztlabdát láthattunk, öt­letes játékkal már 13:4-re vezet­tek, ezután 4 pontot csinált a vendégegyüttes, majd Dorogi és Csapó leütései szálltak jó helyre. A harmadik szett ellenállhatat­lan nyíregyházi támadásokból állt. Papp pontos feladásaiból Máté szinte „kiütötte” a főváro­siakat. A csapat nagyon jó be­nyomást keltett játékéval, meg­érdemelten győzött. Máté volt a mezőny legjobbja. Nagy csalódást keltett a Nyír­egyházi Spartacus női csapata. Csapkodó, tervszerűtlen játékkal 3:l-es vereséget szenvedtek a jól küzdő Szombathelyi Haladástól. Radnóti cmléh-eat ISytrbá torba n Május 23-án Radnóti emlékes­tet rendeznek Nyírbátorban. Az ünnepi irodalmi estet a „Báthory István” Gimnázium irodalom kedvelő tanárai, növendékei, va lamint a járási könyvtár dolgozó szervezik. A műsorban a költi versei, műfordításai, és róla szólt megemlékezések szerepelnek. A NYÍREGYHÁZI RÄDIÖ MAI MŰSORA a 223.8 méteres középhullámon Megkezdték a nyíregyházi alma­tároló építését. — Damaszkuszbó: jelentik. Szakemberek a mikrofon előtt. — Mit tesznek a vezetők a verseny érdekében. — Mai 1 per­ces történetünk. — Operettmeló­diák. — Debreceni krónika. — „150 év a porondon”. — Nők mű­sora. — Legújabb zenei felvéte­leinkből. RÁDIÓ műsor ALLANDO MÜSOKSZAMOK: KOSSUTH-KADIŰ 1,23: Rákóczi Induló. — 4,30; Hírek, dojarásjelentcs. 4,40—7.59-lg: Vidáman — frissen. Zenés műsor. — Közben: ,30: Hírek. Időjárásjeleniés. — 0,00: alurádió. — 0,30: Néhány perc tudo­nány. — 0,59; időjelzés. — 7,30: Hí- ek. lüöjárasjelcntcs. 7,10: Üj köny- 'ek. — 7,35: Naptar. — 7,59: Időjel­zés. — 0,00: Műsorismertetés. — 9,59 ( düjelzés. — 10,00: Hírek, Lapszemle - dőjárasjelentés. — 11,57: Technikai zünet. 11,59: Időjelzés. 12,00: Dél! larangszö, Hirck, Időjárásjeleniés, 5,59: Időjelzés. — 10,00; Hírek. — 0,08; időjárásjeleniés. — 17,59: Idő- clzés. — 18,00: Hírek. — 19,00: Jöéj- zakát gyerekek! — 19,59; Időjelzés.- 20,00; Esti krónika. Időjárásjeíen- es. — 21,59: Időjelzés. — 22,00: Hírek, véhány perc külpolitika, idöjárásje- entés. — 24,00: Hírek, Időjárásjclen- -és. — 0,30: Himnusz, utána: vízjel* tószolgálat. KEDD, MÁJUS 19. KOSSUTH-RADlO; 8.10: Operarészletek. 9.00: Pataki Fe­renc íejszánioló művész a mikrofuri előtt. 9.10; A Gyermekrádió műsora, 9.40: Waldteufel-keringök. 10.10: Vála­szolunk hallgatóinknak. 10.25: Ver­bunkosok, népdalok. 11.00: Kényben, viharban. Regényrészlet. 11.20: A Ze­neművészeti Főiskola hallgatóinak: hangversenye. 12.10: Üzenetek a Bu­dapesti Ipari. Vájárról. 12.25: Aján­dékmüsor. 13.00: Zenekari hangver­seny. 14.20: A Gyermekrádió műsora;. 14.40: Olasz dalok. 15.10: Sándor Má­tyás Ifjúsági rádiójáték. 16.10: Egy falu — egy nóta. 16.35; A barátság hullámhosszán-, 16.45: Könnyűzene orgonára. 17.13: Szív küldi... 17.55: 50 év fényében. Előadás. 16.10: Népi, muzsika. 18.45: Magányban. Vers, 18.50: Zlno Francescattl hegedül. 19.10; Darwin az ember. Előadás. 19.30: Hol­lós Ilona énekel, Kovács Andor gi­táregyüttese játszik. 20.30: Operett­összeállítás Hervé müveiből. 21.20: Bramhs műveiből. 21.30: Csak egy kis formaság. Rádiójáték. 22.15: Mai szemmel... 22.25: Könnyű melódiák; 23.20: Wagner müveiből. 0.10: Magyar nóták, csárdások. PETOFI-RÁDIO: 14.15: Könnyű fúvósmuzsika. 14.*S: 1919 irodalmából. 15.00: Komán kóru-' sok énekelnek. 15.20: Verbunkos- és csárdásmuzsika. 15.45: Zongoraműsor, 16.20; A modern arab elbeszélő iro­dalom. 16.35: Mai magyar operákból. 17.15: Rádió szabadegyetem. 17.45: Filmzene. 18.05: Két székely népbal­lada. 19.05: Az Ifjúsági Rádió nyelv- tanfolyama. 19.15: A Magyar Rádió gyermekkórusa énekel. 19.30: Mi új­ság a nagyvilágban. 19.40; Közvetítés a Zeneművészeti Főiskola nagyter­méből. 20.40: Falurádió. 21.05: Irodal­mi műsor. 21.20: Népi muzsika. 22.00: Zenekari hangverseny, SZERDA, MÁJUS 20. KOSSUTH-RADIO: 8.10: Keringőhangverseny. 9.00: Rá­diószabadegyetem. 9.30: Magyar nóták; csárdások. 10.10: A Gyermekrádió műsora. 10.30: Fúvószene. 11.00: Pil­lantás a nagyvilágba. 11.15: Táncztne, 12.10: Operarészletek. 12.45: Üzenetek a Budapesti Ipari vásárról. 13.00: Szí­nes népi muzsika. 13.40: Könyvismer­tetés. 14.00: Könnyűzene. 14.30: Napi­renden... 14.35: Teleki Lajos hang­versenye. 15.10: A Gyermekrádió mű­sora. 15.55: Szív küldi... 16.30: vála­szolunk hallgatóinknak. 16.45: Élőszó­val — muzsikával. 18.45: Ismerkedői a gyáriak 19.00: Két operettnyitány. 19.15: Ifjúsági műsor. 19.40: Az Álla­mi Népi Együttes zenekara játszik. 20.30: Haydn-hangverseny. 21.10: Ver­sek. 22.25: Tánczene. 23.00: Esti kó­rusmuzsika. 23.20: Operettrészletck. 0.10: Bach műveiből. PETOFI-RADIO: 14.15: Orosz nyelvlecke. 14.35: Né­pek zenéje. 15.00: Zenekari hangver­seny. 16.00: Faggyas Mihály hazaté­rése. Rádiódráma. 17.12: Legszebb operalemezeink. 17.40: Előadás. 18.00: Verbunkosok, népdalok. 18.15; A ma­gyar hon szépségei. 18.45: Tánc­arafrézis. 19.05: Török Erzsébet, Lu- ács Pál és Arató Pál hangverse­nye. 19.40: A kesztyű. SchiUer verse. 0.00: Operarészletek. 20.40; Falurádió; 105: Ifjúsági műsor. 22.45: Schumann- .ialok. KELETMAG YARORS21AG Szerkeszti ■ Szerkesztőbizottság. Felelős kiadó: az MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács. Szerkesztőség Nyíregyháza. Sztálin tér 21. Tel.: 11-70, 11-71; Kéziratot nem őrzünk meg, él new dunk vissza.) Kiadóhivatal: Zsdánov utca ti Telefon: 30-00; Nyíregyházi Nyomdaipar) Vállalat; Nyíregyháza Dózsa György utca 5, A lapot előfizetésben és árusításban a Szabolcs-Szatmár megyei postahiva­talok és fiókposták terjesztik. A lap előfizetési díja egy bóra U.— forint. Előfizethető bármely postahivatalnál és kézbesítőnél«