Kelet-Magyarország, 1958. december (15. évfolyam, 281-312. szám)

1958-12-02 / 281. szám

4 KDII.fc'TM AGY AKOHSZAG 1938. DECEMBER 8, KEDD Befejeződött az 1958. évi egyéni rahhha jnokság AZ NB III. ÁLLÁSA: 1. Martfű 13 11 2 — 3 ,5: 8 24 2. DEAC 13 8 2 3 2 15:14 18 3. D. GÖCS 13 6 6 1 1 7:10 18 4. Ny. Építők 12 7 2 3 2 11: 7 16 5, Diósgyőr 12 7 2 3 2 17:12 16 6, D. Honvéd 13 7 2 4 5 19:15 16 7. Tiszalök 13 5 5 3 1 9:18 15 8. SzMTE 13 6 1 6 2 18:28 13 9, NYSZSE 13 5 6 4 1 18:23 12 10. Pereces 13 3 6 4 : 18.23 12 11. Kisvárda 13 3 4 6 1 11:20 10 12. D, Kinizsi-13 3 4 6 1 12:30 10 13. Ormosb. 13 3 3 7 1 14:19 9 14. Nyírbátor 13 3 1 9 1 12:29 7 15. D. Építők 13 2 1 10 1 12:33 5 16. Sz; Kinizsi 13 1 2 10 1 15-29 4 MEGYEI I. OSZTÁLYÚ bajnokság Állasa: 1. NYVSC 11 9 — 2 31: 9 18 2. Fjgyarmat 11 7 1 3 25:11 15 3. Nyírmada 11 7 1 3 21:12 15 4. Nagykálló 10 7 — 3 18: 8 14 5. Nhalász 11 6 2 3 20:19 14 6. Tvasvári 10 6 — 4 27:19 12 7. o Nagyecsed Ra 1 Ír a nv 12 5 4 2 3 5 4 22:22 15:12 12 11 ö. Jjctiivaiiy 9. MVSC 12 4 3 5 18:26 11 10. Mándok 12 4 2 6 15:21 10 11. Mt. TK 11 4 1 6 17:18 9 12. Rakamaz 11 3 1 7 19:25 7 13. Vnamény 11 3 1 7 12:29 7 14. Nyírtass 11 3 — 8 10:29 6 15. Demecser 11 2 1 6 8:18 5 A félbeszakadt Tiszavasvári mérkőzést nem számítottuk be, míg a Demecser—Nyházl VSC 2:0-ás eredményét a fegyelmi bi- zotság megsemmisítette, s azt 0:0 gólaránnyal a Nyházi VSC javára írta, EP. ÍRADIO Ez történt az NB Ill-ban Nem volt alaptalan érdeklődés az NB III. 13. fordulója iránt. Ez­úttal sokan azt várták, hogy szo­rosabb lesz az élmezőny, a Mart­fű előnyéből nem sikerült ledol­gozni, mert a bajnokság első he­lyezettje ezúttal is győzött. A Debreceni Honvedet fektette két- vállra. Ügylátszik a Szolnoki Ki­nizsinek szerencsés szám a 13, meri ezúttal sikerült első győzel­müket megszerezni. 5':0-ra győz­tek a Debreceni Építők ellen. Nagy küzdelem volt Tiszalökön, ahol a Diósgyőr szerepelt, s végül gól nélkül osztozkodtak a ponto­kon. Az NVSZSE l:0-ra kikapott Debrecenben a GÖCS-től, s a forduló meglepetését jelenti, hogy a DEAC otthonában szenvedett vereséget Ormosbányától. A nem­várt eredmények közé sorolhatjuk azt is, hogy Nyírbátor otthonában kapott ki 2:0-ra, valamint Kis­várda 4:l-es gvőzelmét Pereces ellen. Az elmúlt vasárnapot jel­lemzi, hogy az NB Ill-ban kevés gól esett. A csatárok 19-szer tud­tak eredményeskedni. Vessük össze ezt a megyei bajnoksággal, ahol 46 gólt rúgtak a csapatok. S ha már itt tartunk, megemlítjük azt is, hogy a megyei bajnokság együttesei közül többen nagy gól­arányú győzelmet értek el. Nyír- mada 8:0-ra győzte le a bajnoksá- ra törő Nagyhalászt. Fehérgyar­mat 7:0-ra győzött Nyírtass ellen. A Mátészalkai TK—Demecser mérkőzés eredménye 6:0. A Má­tészalkai Vasutas Vásárosna- ményban 4:2-re győzött. Ezúttal Tiszavasváriban történt sportsze­rűtlenség, s a Tiszavasvári—Nagy- kálló találkozó a második félidő­ben félbeszakadt. műsor Kossuth-raüio; 4.25—7.59-1)? Vidáman — frissen. Zenés műsor. Közben: 4.30: Hírek, Időjárás,jelentés. — 5.00: Falu­rádió. — 5.30: lllrek. IdöjárásjeleMés. — 6.59: Időjelzés 7.00: Hírek. Időjárás- jelentés. — 7.10: Üj könyvek. — 7.35: Naptár. — 7.55: »lit (ózzunk? — 7.59: időjelzés. 8.00: Műsorismertetés. Idő- járásjelentés. 10.00: Hírek. Lapszemle, időjárásjelentés. — 11.59: Időjelzés. — 12.00: Déli harangszo. Utána: Hírek: 1 Időjárásjelentés: — 15.59: Időjárásjelen­tés. — 16.00: Hirek. — 16.08: Idő járás­ijelentés. 16.47: Műsorismertetés. — 17.59: Időjelzés. - 18.00: Hirek. időjá- ! rasjelentes, — 19.54: Jóéjszakát, gye­rekek! 19.59: Időjelzés. — 20.00; Esti krónika, időjárásjelentés. — 21.59* Időjelzés. — 22.00: Hírek, időjárásié- lentés. 24.00: Ilitek, időjárásjelentés. ; - 0.30: Himnusz. utána Vizjelzö- szolgalat, KEDD, DECEMBER 2, KOSSUIH-H.VDIO 8.10: Népi zene. B.40: Kórusok. 6 00: Számoljunk, gyerekek! Pataki Ferenc ; (ejszámolómüvész a mikro)un előtt. — 9.10: A Gyermekrádió műsora. 9.40: Trombita-muzsika. 10.10: Válaszolunk' hallgatóinknak. 10.25: Zenekari hang­verseny. 11.00; A planétás ember.’ Goüa Gábor regénye folytatásokban; 11.28: Ajándékműsor háziasszonyok­nak. 12.10: Könnyű zene. 13.00: József Attila, a kritikus. 13.20: Opcrettrész- letek. 14.00: Szórakoztató zene. 14.45: A Gyermekrádió műsora. 15.05: A munkásmozgalom dalaiból. 15.25: Na­pirenden. 15.30: Egy falu — egy nóta. 16.10: Ifjúsági műsor. 17.00: Kínai tu­dósok között. 17.15: A képmutató. Elő­adás. 18.15: Szív küldi... 18.40: Rádió Ipari rovata jelenti. 19 00: Lapzárta előtt. Vígjáték három felvonásban — 22.15: Mai szemmel... Kommentár. 22.2a: A Magyar Zene Hónapja. 23.45: Tánczene. 0 10: Népdalpárosok. A mérkőzés kezdetén sűrű hóesés riasztotta el a nézőket, de a játékosok sem lelkesedtek az időjárásért — joggal, A talaj igen csúszóssá vált, s bizonyta­lanná tette a játékot. Az Építők erősen és örvendetesen megfiata­lított együttese egymásután ve­zette támadásait a Kinizsi ka­puja ellen. Kétségbeesetten, min­den erejükkel védekeztek a ven­dégek. így a nyíregyházi csatár­sor egyetlen lesgólt tudott elérni (természetesen érvénytelen) az 'első félidőben. Fordulás után nyomasztóvá vált az Építők fö­lénye, de gól nehezen akart meg­Tiszaiöki Építők— Diósgyőr 0:0 Kezdés után a hazai csapat ra­gadta magához a kezdeményezést és Schneider már az 5. percben gólhelyzetbe került. Helyzetét el- idegeskedte s a kapus kezébe lőt­te a labdát. A 20. percben sajná­latos összecsapás révén Schnei­der bordatörést szenvedett, kór­házba szállították. A 10 főre ol­vadt tiszalöki csapat nem került alárendelt helyzetbe, csatárai több jó helyzetet dolgoztak ki, de gólt nem sikerült lőniük, Az 50. percben Borbély 11-est rúghatott, de gól ebből sem lett. Kapus ke­zébe lőtt. A játék alapján tisza­löki győzelem lett volna igazsá­gos. születni. A 47. percben Dankó 22 méteres szabadrúgása a kapufá­ról vágódott vissza. Az első gól a 67. percben született. Jobbágy lövését kiejtette a debreceni ka­pus é8 Csemiczki hálóba lőtt. A 75. perctől emberelőnyhöz jutott az Építők, mert G. Nagyot (Ki­nizsi) sportszerűtlenség miatt kiállította a biró. Nem nagyon látszott rr.eg ez a további játékon, s hogy mennyire nagy volt az Építők nyomása, azt az is jellem­zi, hogy a 89. percben esett máso­dik Építők gólt Lakatos rúgta. A nyíregyházi csapatból Dankó, Csürke és Lakatos játéka tűnt ki. Kisvárda—Pereces 4:1 (2:0) Mindkét félidőben többet tá­madott Kisvárda. A 15. percben Marczi szerezte meg a vezetést, tíz perc múlva Viktor volt ered­ményes. Fordulás után Pereces erősített és a 60. percben sikerült is szépítenie. Ezután nyomasztóvá vált Kisvárda fölénye s a 75. perc­ben Danes, a 85. percben Hamza volt eredményes. A győztes csa­patból Hamza, Kárpáti és Viktor játéka tűnt ki. — Egyéb eredmé­nyek: GÖCS—NYSZSE 1:0, Martfű—D. Honvéd 2:1, Szolnoki MTE—Nyírbátor 2:0, Ormosbánya —DEAC 1:0, Szolnoki Kinizsi—D. Építők 5:0. PETŐFI KAU1U 14.20: Boccherini: D-dur fuvolaver- seny. 14.40: Filmzene. 13.00: Hajmosás. Elbeszélés. 15.15: Gábor Artemisz hangversenye a stúdióban. 15.50: ope­rettmuzsika. 16.30: . Magyar Orpheus Régi költők dalai. 10.45: Operaáriák. 17.15: Rédtóésyetem. 17.45: Fúvószene. 18.05: Mezei csokor. 18.30: Mi íijsátr a nagwllásban? 18.40: Gyermekdalok. 19.05: Az Hiúsági Rádió nyelvtanfo­lyama. 10.15: Két sunpé-nyitány. kmo- Falurádió. 20.no: M««fynr nóták. 20.10: A Magvar zene hónapja. 21.10; Ariit* r"s ki-áiyfl. XVI. századi széphistória. 22.20: Tánc-rpoe. SZERDA, DECEMBER S. Kossimi-nAnüV 8.10: Opera részletek. 9.00: Rádióegye­tem. 9.30: Népi zene. 10.10: Gyermek- nevelés. KI nevel engem? 10.00: Orxv ret.írészletek. 11.00; a Rádió Tparj Ro­vata jelenti. 1120: Népdalok. 11.40: He- cedümuzslka. 13.10: Tánczene. 13.15: "észletek daljátékokból. 13.40: A Ö- roll kocsmáros. Könyvismertetés. 14 oo: Népi zene. 14.33: Az TJ'.iúsáíö Rádió műsora. 15.05: Pár lépés a határ. Mes­terházi Lajos regénye folytatásokban; 15.25: Tréfás hangszerek. 15.45: Vála­szolunk hallgatóinknak. 16.15: Szív küldi. .. 16.45: A Magyar Rádió Gyermekkórusa énekel, 17,00: Gyer­meknevelés. Ki nevel engem? 17,15: Élő szóval — muzsikával. 19.00: Ger­shwin: Kubai nyitány. 19.15: Meny-1 asszonyok — vőlegények iskolája. — 19.35: Rafael Arié orosz operákból énekel. 20.25: Legkedvesebb szerzemé­nyem. 21.04: A család. Elbeszélés. : ■21.20: Szlmfónikus zene. 23.00: Táncze-' [ .e. 23.20: Csárdások. 0 10: Éji zene. BÉKE MOZI: RUa. Magyarul beszélő szovjet film. Előadások kezdete: fél 5, fél 7 és fél 9 órakor. DÓZSA MOZI: Tájfun Nagasaki felett. Színes Ú ar c ú-japán film. Főszerepben: Jean Marias. Előadások kezdete: 4. 6, 8 órakor. GORKIJ MOZI: Razzia. Izgalmas történetek az lÜJ'J-as evekből. Magyar film. Előadások kezdete: 4, negyed 7, fél 9 órakor. MÓRICZ ZSIGMOND (SZAK8ZE3VE*EÚ*) MOZI: Ismerték egy­mást. Izgalmas néma; dim. Előadások kezdete: fél 6 és 8 órakor. xxxxjoooooooooocoooooocoocxxyxiooocxxxjocxyxxxxs PETŐI I-KADIO 14.20: Orosz nyelvlecke az általános skolásoknak. 14.40: Zenekart hangver­seny. 16.02: Szórakoztató zongoramu­zsika. 16.28: Vidám versek. 16.45: operarészletek. 17.30: «Tgy tízenkllen- ces néptanító. 17 40: Tánczene. 16.30: Látogatás rokonnépeknét. 19.05: Liszt Ferenc — Chopinről. 19.41: Falurádió. zC.úú: A magyar zene hon rí ja. 21.05: Népek zenéje. 21.20. A ml utcánk. Rá­diójáték. 21.50: A barátság hullám­hosszán ... 22 30: Szíves emlékül. KELETMAGY ARORS21ÄG Szerkeszti a Szerliesztőoizottsug. I Felelős kiadó: az MSZMP megyei ‘ bizottsága és a megyei tanács. : szerkesztőség Nyíregyháza^ I Sztálin tér 21. Tél.: 11-70. 71-78. 1 (Kéziratot nem örzttnU meg, és nem > adunk vissza.) I Kiadóhivatal: Zsdánov utca 1* ; Telefon: 30-00. ; Nyíregyházi Nyomdaipari Vállalat, j Nyíregyháza Dózsa György utca 5. • A lapot előfizetésben és árusításban : a Szabolcs-Szatmar megyei postahiva- ’ talok és fiókposták terjesztik. A lap I előfizetési dija egy bóra 11.— forint. [Előfizethető bármely postahivatalnál és kézbesítőnél. Ny. Építők — D. Kinizsi 2:0 (0:0) jük, több ízben részt vett az or­szágos elődöntőkön. Harmadik lett a 21 éves Aranyász Miklós 7 pont­tal. ö ezzel az I. o. minősítést is megszerezte. Kiemeli teljesítmé­nyét az a körülmény, hogy na­ponta Téglásról, munkahelyéről járt be a versanykre. (Előfor­dult, amikor kerékpáron.) Az első három helyezett értékes díjban részesült a Sakk Alszövetségtől. A további helyezések: 4. Tisza Kálmán 6 és fél ponttal, 5. Ár­mos József 6 ponttal, 6. dr. Nagy Béla 5 és fél ponttal, 7. Hódi Sándor 4 és fél ponttal, 8. Vityi Tibor 3 és fél ponttal, 9. Hoff­mann Ferenc 2 ponttal, 10. Bökö- nyi Imre 2 ponttal, 11. Kaszner Ernő 1 ponttal, aki sportszerűt­lenül viselkedett a versenyen, mi­vel az 5. fordulóban betegségére hivatkozva vesztett, majd a to­vábbi versenyen már nem vett részt. Kaszner elvtárs kifogása nem volt egészen helytálló. A sakkszabályok szerint a verseny­ből visszalépni nem szabad és sú­lyos sportszerűtlenségnek számit. A versenyből visszalépő versenyző fegyelmi vétséget követ el. Az ilyen sportszerűtlenségek a sakk­ban a többi játékos rovására men­nek és kedvét veszik a többi ver­senyzőnek is. Krokowy Károly Asztali ten issz eredmények javulása örvendetes. A Pedagógus —Pénzintézet mérkőzés eredmé­nye 15:1. A nagyarányú győzelem nem tükrözi a két együttes kö­zött lefolyt heves küzdelmet, mert némi szerencsével szebb eredményt érhettek volna el a Pénzintézet játékosai. Igaz, hogy a Pedagógus győzelme nem volt kétséges. Megyei Tanács—Honvéd 11:5. A tanács ifjúsági csapatából Bányai, Király és Ambrus játszott jól. A Honvédből kitűnt Balogh, aki egymaga négy győzelmet szer­zett. Megyei Tanács—Pénzintézet 10:6. Zsigmond 4. Király és Amb­rus 3:3, illetve Drégely 3, Pápai, Ugrón és dr. Tímár 1—1 győze met szerzett. Az SZTK együttesét tö­rölték a bajnokságból, mert több mérkőzésről elmaradt. Jelenleg ez a sorrend a megyei bajnokságban: 1. SZSE 8 ponttal, 2. Fáklya 6, 3. Petőfi 4, 4. Nyírbátor 3, 5. Nyom­da 2, 6. Tiszalök 1 ponttal. A vá­ros} bajnokságban 1. Petőfi II. 12 ponttal, 2. Pedagógus 7, 3. Tej­ipar 6, 4. Dohánygyár 4, 5. Pénz­intézet 4, 6. Honvéd 4, 7. MÁV 3 ponttal. A megyei csapatbajmoksagok küzdelmei során szembe került egymással a két éllovas, az SZSE és a Fáklya csapata. Kettőjük harcából a nagyobb felkészült­séggel bíró szakszervezeti együt­tes került ki győztesen. 11:5-re győzte . le ellenfelét. Vajda Sán­dor 4, Bakosi 3, Vajda László és Garai 2-2 győzelmet szerzett. A Fáklya győzelmeit: Lakj 3, és Bo­gár 2 szerezte. Nagy küzdelmet hozott a kéj utolsó helyezett, a Nyomda és Ti­szalök találkozója. A nyomdászok különösen Tormai jó játékának köszönhetik 9:7 arányú győzelmü­ket. A tiszalöki csapatban kltün; az Ifjúsági Szebenszky Gyula já­téka. A városi bajnokságban leját­szották a Tejipar-Pedagógus ta­lálkozót. Az egyre inkább javulc formát mutató Torma, a Tejipai játékosa valamennyi mérkőzéséi megnyerte. Kívüle még Martor András szerzett biztos két győzel­met, Végeredményben 9:7-re győ­zött a Tejipar. A pedagógusok kö­zül Lengvári és Hadházi forma­igen örvendetes volt a fiatalok előretörése, viszont meglepő, hogy a megyei egyéni sakkbajnokságon a járási bajnokok nem vesznek részt. Beneveznek és ennek elle­nére nem jönnek el a versenyre. Mi lehet ennek az oka? Talán nem kapnak elég támogatást sportköreiktől, vagy munkahe­lyükről nem tudnak bejönni a megyei egyéni bajnokság döntő­jére? A megye 1958. évi sakkbajnok­ságát ifjú Nagy Béla, a Vasvári Pál Gimnázium III. osztályos ta­nulója veretlenül nyerte 9 és fél ponttal. Sikerét nem egy fellángo­lásnak kell tekinteni, mivel a me­gyei bajnokság előtt három hét­tel ugyancsak megnyerte Nyíregy­háza város 1958. évi sakkbajnok­ságát. Sakkpályafutását a nyír­egyházi Üttörőházban, a sakk- szakkörben kezdte el. Szorgalma­san járt a szakköri foglalkozá­sokra és hamarosan kivált pajtá­sai közül. Ahogy az Üttörőház- ból kikerült, tizenhárom éves ko­rában már részt vett az I. osztá­lyú minősítő versenyen, amikor az I. o. minősítést meg is sze­rezte, A második helyezett Kuszi Gyu­la, ugyancsak fiatal versenyző, 7 és fél pontot szerzett. Öt a sakk- életből már régebben jól ismer-