Kelet-Magyarország, 1958. április (15. évfolyam, 77-101. szám)

1958-04-22 / 94. szám

KELETMAG Y ARORSZAG 1958. APRIMS 22, KEDD Olvasóink vették kézbe a tollat! • Szurkoló, játékos, partjelző és mások véleménye A mai sportösszeállítást — úgymond — albérletbe adtuk ki. ** így az olvasó nem a hivatalos újságíró véleményével talál­kozik, hanem a különböző sportemberek írásaiból ismerkedik meg a vasárnapi sporteseményekkel. A sorok elárulják, miként véle­kedik csapatáról a szurkoló, a játékos, hogy látta a mérkőzést az ellenőr, vagy a partjelző. Akiket megkértünk rá, szívesen vették kézbe a tollat, noha nem kenyerük az újságírás. Mi a legnagyobb érdeklődést ezúttal a Debrecenben lejátszott D VSC-*-Építők iránt tapasztaltuk. Nézzük, mi a véleménye erről két nyíregyházi szur­kolónak. Hr. Nagy János: döntetlent érdemelt Tolna az Építők dezkedett inkább be a nyíregy­házi együttes, négy csatárral is tetszetős támadásokat szőttek. Bizony volt dolga a debreceni vedremnek, akik többször túl is lépték a határt keménység­ben. Nagy kár. hogy a nyíregy­házi támadások ellenére egy szögletrúgás utáni kavarodás­ból mi kaptuk a gólt. Ez nagy lelkesedést váltott ki a debre­ceni fiúkból és csatáraink nem tudtak egvenlíteni. Nem volt szerencsénk. A döntetlen igaz­ságosabb lett volna. Az egész csapat lelkesedése tetszett ne- küriik szurkolóknak, különösen Havacs Jani és Pokrcvenszky játékával voltam elégedett. Szurkoló társaimmal még a ve­reség ellenére sem bántuk meg, hogy elkísértük csapatunkat. Jól játszottak, reméljük, a kö­vetkezőkben jobban megy majd. Egy másik nyíregyházi csoport­ban C* n is ott voltam Debrecen- ben, a mintegy 2000 fő­nyi nyíregyházi szurkoló kö­zött. Azért utaztam el, hogy buzdításommal elősegítsem csa­patomnak. a Nyíregyházi Épí­tőknek legalább a döntetlen eredmény kiharcolását. Már a kifutáskor csodálkoztam egv dolgon. Éspedig szokatlan volt nekem Dankó csatársorban való szerepeltetése. Ez szerintem nem volt szerencsés. A mérkő­zés folyamán nem játszott alá­rendelt szerepet az Építők. Kü­lönösen az első félidőben szép játékot mutattak, egymásután vezették támadásaikat s bizony már a mellettem ülő DVSC- szurkolók is kiegyeztek volna a döntetlenben. Az első félidő végén biztosra vettem, hogy el­visszük az egyik pontot. Fordu­lás után is mi voltunk a kezde­ményezők. Bár védekezésre ren­Í2V látta a mérkőzést Szokolay Sándor L1 gyöntetű véleményünk a? volt, hogy csapatunk kikerült a hullámvölgyből és a cívis városban is jó eredményt érhet el. Bizakodásunk nem is volt alaptalan. Annak ellenére, hogy a csatársorból sérülés miatt hiányzott Parti Jóska — az irányító —, mégis mezőny- fölényt harcolt ki együttesünk. Kár, hogy a nyíregyházi fiúk megint megfeledkeztek arról: gól csak lövésből születhet! Azt hiszem, a fiúknak nem le­het panaszuk, mert szurkoló tá­borunk jól biria az iramot hang­erővel. A hatezer főnyi vasutas szurkoló nem tudott letorkolni minket. (így kellene Nyíregyhá­zán is szurkolni.) Kár, hogy a második félidőben az Építők nem tudta átvenni a vasutasok diktálta iramot, és csak közvet­len védelmünk jó játékának kö­szönhető: csak egy gólt értek el a debreceniek. Véleményem sze­rint a DVSC megérdemelte a győzelmet. De hozzáteszem, A Keleti-csoport egyéb eredményei: Miskolci VSC—Miskolci MTE 1:0, Szállítók—Eger 3:1, Salgó­tarján— Baglyasalja 2:1, Nagy- bátony—Ózd 0:0, Hatvan— Spartacus 3:1, Bükkalja—Pere­ces 2:0, Egyetértés—Előre 1:0. ehhez a mi hagyományos „sze­rencsénk'1 is hozzájárult. Egy rossz szögletrúgás után hárman is menthettek volna, s végül egy ,.mezítlábas” gól lett belőle. Ez a labdarúgás! Nem szegte ked­vünket a vereség, s azt is büsz­keséggel hallgattuk, hogy a tár­gyilagos debreceni szurkolók — különösen az első félidőben — jobbnak találták az Építőket, mint csapatukat. A fiúkhoz: Küzdjetek szívvel, lélekkel to­vábbra is, mert a nyíregyházi szurkolótábor megérdemli. Mi továbbra is bízunk a csapatban, s vasárnap újult erővel zúgjuk: hajrá' Építők! A vezetőség­hez: Csak szükség esetén for­gassák fel a. csapatot, s dolgoz­zanak "ki végre megfelelő, kor­szerű taktikát. A csatársor egyénieskedését szüntessék meg, /tegyék kollektívvá — gi/ors át­adásokkal. keresztlabdákkal — változatossá. Minden csatárunk képes a korszerű játékra, csak. kellő irányítás mellett gyakorol­ni kell ezt. A KELETI CSOPORT TÁBLÁZATA: 1. Debr. VSC 25 17 4 4 46:11 38 2. Misk. VSC 26 15 7 4 42:17 37 3. Bükkalja 26 15 5 6 43:36 35 4. Bp. Előre 25 14 6 5 40:21 34 5. Bp. Spart. 25 13 6 6 51:28 32 6. Özd 26 10 8 8 41:30 28 7. Misk. MTE 26 10 8 8 33:25 28 8. Salg. SE 25 10 8 7 35:31 28 9. Szállítók 24 10 6 8 41:21 26 10. Csepel Autó 25 10 5 10 33:31 23 11. Eger 26 9 7 10 32:40 25 12. Egyetértés 25 10 4 11 30:37 24 13. Nagybát-ony 25 7 0 9 46:44 23 14. Baglyasalja 26 n 5 12 30:43 23 15. Nyíregyháza 26 7 7 12 26:37 21 Ifi. Hatvan 25 8 z 15 30:45 18 17. MAVAG 24 6 8 13 28:40 17 18. Pereces 26 4 2 20 22:65 10 19. D. Honvéd 26 1 8 17 8:57 10 RADIO Es volt as NB IIF. hásatáján Idehaza bajnokverés! A GÖCS előnyéből lefaragtak a szakszer­vezetiek és tekintve, hogy a nyíregyháziaknak még egy hét-: köri mérkőzésük hátra van (csütörtökön játsszák a NySzSE —DVM találkozót), amelyen pontokat szerezhetnek, felzár­kózhatnak a második helyre. A küzdelemről a játékos számol be. Rodnár látván középhátvéd: így győztünk! C oha ilyen lelke­sedéssel nem készültünk mérkőzés­re, mint erre. Érthető, a bajnokjelölt, a ta­bella éllovasa ellen kellett játszanunk. Nagy volt a tét. mer! ha győzünk, a GÖCS előnye két pontra csökken, míg vereség esetén leszakadnánk a mezőnytől. Már a pénteki játékos-érte­kezleten komoly meg­fontolás tárgya volt a csapatösszeállítás. Mindent latbavetve. a következő játékosokra esett a választás; Pácz — Havacs. Bod­nár. Dinfai — Kabar. Tarczali — Huszák IT. Húszak I., Bihari. Szász. File. Hogy jól sikerült az összeállí­tás. azt most már meg­állapíthatjuk. Bár a pályán izgulva, csa­patom első félideji játékát nézve nem vol­tunk elbizakodottak. Talán, mert mindkét csapat igen óvatosan játszott, első 45 perc­ben nem tudott szín­vonalas játék kiala­kulni. Tartózkodtunk kissé, s jobbára arra számítottunk, hogy e találkozót egy gól eldöntheti. Megnyu­godtunk kissé, amikor Eile a hálóba talált. Tartósabb fölényt csak a második fél­időben sikerült kihar­colni, de sokkal nyu­godt abban csak akkor játszottunk, amikor Bihari megszerezte a második gólt is. Ez magabiztossá tett bennünket, csatáraink formásabb támadáso­kat vezettek a GÖCS kapuja ellen, mi pe­dig jól helyt álltunk a védelemben, s az ellentámadásokat rendre hárítani tud­tuk. Azután File és Bihari lőtt még gólt. így alakult 4:0-ra az eredmény. Volt még egy ll-esünkis, de Fi­le gyengén gurította a labdát és a GÖCS kapuvédője elcsípte. E győzelemmel re­mény csillant előt­tünk, hogy további jó játékkal talán még bajnokságot is nyer­hetünk. Mi rajtale­szünk, hogy szurkoló­ink e jogos várako­zását — ami a csapa­tunk törekvése is sikerüljön teljesíteni. Balkányban 7 gól esett a Mátészalka vendégszereplése -so rán. A hazai csapat egy góllal kevesebbet rúgott, így a szálkái­nk elvitték a ponto­kat. A közel másfél- ezer néző jő játék ta­núja volt. Erről mond véleményt alább a partjelző: Takács J'obbet kezdeményeztek a vendégek. Ez eredményes is volt, mert a 14. percben Molnár szabadrúgásból a vezetést is megszerezte. Ezután Vékony három védőt is kicselezve, újabb gól­hoz juttatta csapatát. A balkányiak 11-eshez jutottak, de Novák kapu fölé lőtte a büntetőt. Csak a negyedik negyedórában harcolt ki nemi fölényt a hazai csapat, de gólt nem tudtak ekkor elérni sót Szaszi egy gyors lefutás után, már a harmadik szálkái gólt sze­rezte. Egy perc múlva kapu előtti tömörülés után Gilánvi a bal- kányiak kapuvédője Makszim hátára ütötte a labdát és "az a há­lóba pattant. Öngól: 4:0. A nagy gólarányú vezetés elbizakodottá tette a szálkáinkat, és az utolsó negyedórában majdnem meglepe­tés született. Előbb Kotric szépített, majd a negyvenedik percben Novák, később Pásztor volt a gólszerző és már 4:3 volt az ered­mény. Nem sok hiányzott a kiegyenlítéshez, de erre már nem volt idő. Szerintem megérdemelt a szalkaiak győzelme, de Balkány in­kább a gyenge napot kifogó Gilányi kapusnak köszönheti a vere­séget. Vékony II., Szép, Katona, illetve Novák, Pásztor és Mak­szim I. játéka tefszett. Igen nagy közönség volt Nagyhalászban is, ahol a Püspökladányi MÁV játszojt. Nézzük mit mond a mérkőzésről Tóth József ellenőr jelentése műsor ROSSUTH-RADiO KEDD, ÁPRILIS 22. S.10: Magyar tájak, magyar nép­dalok. 8,40: Kórusok. 9.00: Számoljunk gyerekek. Pataki Ferenc felszámoló művész a mikrofon előtt. 9.10: A Gyermekrádió műsora. 9.40: Szóra­koztató trombita muzsika. 10.10: Vála­szolunk hallgatóinknak. 10.25: Zene­kari hangverseny, li.oo: Kutyaszoritó. Regény folytatásokban. 11,20: Ajándék- műsor háziasszonyoknak és nagyma­máknak. 12.10: Könnyű zene délidé­ben. 13.05: Operarészletek. 14.00: Szó­rakoztató muzsika. 14.45: A Gyermek­rádió műsora. 15.05: Régi orosz for­radalmi- és katonadalok. 15.23: Napi­renden... 15.30: Egy falu — egy nóta.' 18.10: Lenin Ifjúkora. 16.30: Az Ifjú­sági Rádió műsora. 17.00: A modern fizika úttörője. Előadás. 17.15: A fonogramtól a mikrolemezig. Előadás. 18.10: Szív küldi... 18.40: Gyári sziré­na. 19.00: Népi zene. 19.30: Magyar írók halhatatlan műveiből. 20.30: Fehér István szöveges tánczene mű­sora. 21.30: Mézeskalács — részletek Szirmai Albert operettjéből. 21.50: Milyen szépirodalmi művek tetszettek Ijicsnek? 22.15: A Mi.gy ■ Rádió énekkara énekel. 22.35: Költő és ze­nész. 23.05: Kamarazene. 23.52: Tinó, Rossi énekel. 0.10: Farkas Ilonka é4 Béres Ferenc népdalokat énekel. PETŐFI-RADIO 14.20: Mozart: B-dur fagottversenv. 14.40: Filmzene. 15.00: A Szent Lőrinc folyó éneke. Llöalás. 15.15: Zenés' mü3or. 15.50: Nemzetközi kérdések. 16.00: Pique Dame Részletek Csaj­kovszkij operáiéból. 16.45: Bécsi meló­diák. 17.15: A bölcső. Elbeszélés. 17.30: Rádió szabadegyetem. 18.00: Fúvós- zenekaraink műsorából. 18.30: A Nagy­világ c. világirodalmi folyóirat is­mertetése. 18.40: Népi zene. 19.05: Az Ifjúsági Rádió nyelvtanfolyama. 19.15: Klasszikus operettek. 19.45: Tudósítás a Társadalmi Bíróság üléséről. 20.00: Banda Ede gordonkacstje. 21.05: Népi táncok és hangszerszólók. 21.30: Iro­dalmi kislexikon. 21.50: Tánczene SZERDA. ÁPRILIS 23. Kossutli-rádló. 8.10: Népszerű opera* részletek. 9.00: Rádió szabadegyetem. 0.30: Népi zene. 10.10: Gycnv.ekradia műsora 10.30: Zenekari hangverseny, 11.27: Látogatás rokonnépeknét. íz.ífl: Tánczenc. 13.00: Lányok, aszonyok... 13.15: Opcrcttdalok. 13.40: E. Kovács Kálmán írásai. 11.00: Népi zene. 11.45: Oro3z nyelvlecke az átalános iskolá­soknak. 15.05: Hiúsági műsor. 15 30: Mexikói dalok. 15.50: Válaszolunk hall­gatóinknak. 16.10: Napirenden. 16,15: Szív küldi... 17.00. Községfejlcsztési és társadalmi munka. 17.20: ..Az opera­színpad csillagai'’. Előadás. 18.10: Né­ni zene. 18.43: Anyagraktáros voltam, 19.00: A tengeren át... Zenés riport.— 20.30: Köszöntjük a 60 eves Fodor Jó­zsefet. 21.00: Európa hangversenyter­meiből. 23.20: Népdalok. 0.10: Könnyű zene. Petőfi-rádió: 14.20: A Gyermekrádió műsora. 14.40: Zenekari hangverseny. 16.00: A zeneszerző, a zongorista, az énekesnő: Lidia Liadova. 16.30: piros kenyér. Könyvismertetés. 16.50: Tánc­zen c. 17.20: Emlékezés Leninre. 17.38: Viharos alkonyat. Rahmanov színmű-] vének rádióváltozata. 19.05: Az Hiú­sági Rádió nyelvtanfolyama. 19.15: Az álruhás kertészlány. Részletek Mozart operájából. 19.45: Sporthiradó. 20.00: Régi magyar operettekből. 20.40: Fa­lurádió. 21.05: Mai nótsszerzők dalai­ból. 21.45: Színházi esték. 22.00: Te; az éj és a muzsika. A NYÍREGYHÁZI RADIO MAI MŰSORA: * A gávaí Dózsa TSZ-beti, —< Körséta az SZTK-ban. — Fásít­suk megyénket. — Humor. — Való­ság. — A nap eseménye. — Hí­rek. — Szív küldi szívnek szíve­sen. — Nők műsora: A házi mun­ka és a családi boldogság. — Ti- szaeszlár nőtanácsának életcboli — örömhír a fiatal édesanyák­nak. Ki lesz szebb. — Asszonyok kérése a Kisker. Vállalathoz. — A nőtanácsok életéből. BÉKE-MOZI: Az éjszaka szépei. ^Francia film. Főszerepben: Gina Loilobrigida és Gerard Philipe. Előadások kezdete délelőtt fél 11 és du. fél 5. fél 7. fél 9 órakor DÖZSA-MOZI: Patkán.vfogó. Zola regényének francia filmválto- zata. Főszerepben: Maria Sche'l. Előadások kezdete 4, 6, 8 órakor. ^tORKIJ-MOZI: Külön utakon. Hidak, amelyek összekötnek és szétválasztanak. Színes szovjet íilm. Előadások kezdete: 1, 6. 8, órakor. Kezdés után a halásziak tá- madtak inkább, de a vendég­csapat veszélyesebb volt. Gyors támadás után les-gólt ért el a P. MÁV a 8. percben, A két pontot jelentő ..valóságos” gól a 24. percben esett. Kavarodás adódott a püspükladányiak ka­puja előtt. Közben Kaponyás I-hez került a labda, aki nem hibázott. Meg növelhetné elő­nyét Nagyhalász, de Cs. Nagy tiszta helyzetből mellé lőtt. Majd Kelemen lövése a felső kanulécen gurult végig. Fordulás után némi nagyha­lászi fölénnyel mezőnyjáték alakult ki esett néhány lövés is mindkét oldalon, de a kapusok hárítani tudtak. Póka, Kapo­nyás I., Oláh, illetve Gellér III., Gcllér IV. és Ujíaludi játéka tétszett. Ezúton mondunk köszönetét | mindazoknak, akik drága jó fér­jem elhunytéval részvétükkel fái- | dalmunkat enyhíteni igyekeztek. Pclsőczy 7 ni tán né | és a család. KELETMAGY ARORSZAG Szerkeszd" « Szerkesztőbizottság. Felelős kiadó: az MSZMP megyei bizottság és a megyei ta n ies: Szerkesztőség: Nyíregyháza Sztálin tér 21. Tel." 11-70. 71. 7«. Kiadóhivatal: Zsdánov utc* L Telefon: 30-00; Nyíregyházi Nyomdáimrl -Vállalati Nyíregyháza- Dózsa György utca fa fi