Néplap, 1954. november (11. évfolyam, 259-284. szám)

1954-11-09 / 265. szám

I NÉPLAP 1 ?54 november* 5. kedfi SPORT Az Építők szép győzelmükkel biztossá tették beumaradásukat <r Nyíregyházi Építők—Sajószcntpéteri Báuyász 2:1 (0:1) Sajo32eníUíiter, 4500 néző. Vezette; Eozsuyai. Enyhe, napsütéses időben fél 5 óra előtt pár perccel így áilt lel a két csapat: Nyíregyháza: Bakos — Töl­gyesi, Csemiczki. Magyar — Fokrovenszki. Szarvas __ Par­ti. Lqp«dvai. Kerteli. Lakatos. Groholy. sajüszentnéter: Komán — Jvalinszki Pintér. Molnár — Uolányi. Ungvári — Vörös. Nyíregyházki. Kunkunya II (Puskás). Szén drei. Wolfl A hazai csapatnak kedvez a szerencse, az Építők csapata iá Iszik nappal izemben. A kis. méretű, igen rossz talajú pá­lyán Kertesi ind'-ia el a lab­dát. Már az első percekben nagy iramot diktál a. hazai csapat. Egymásután vezeti ve­szélyes» tárnád ás a it. Feltűnik, hogy Saiószent- Déter úgy küzd. mintha ettől függne bennmaradá­sa Emiatt Bakosnak es a közvetlen védelemnek na­gyon sok veszélyes táma­dást kell tisztázni. Az Építők ritkábban támad­nak de veszélyesebben. A 8 percben Kerteli, á 11. nerc­ben Lenrlvai lő nagy helyzet­ben mellé. A játék a 20. nerc­től kezdve kezd változatosabbá válni, hol az egyik, hol a má- sik kapu forog veszélyben. AZ ELSŐ COLT 5AJÓSZENTPÉTER LÖVI A 23. percben a hazai csapat enyhe fölényét gól­lá értékesíti. A felező vo­naltól szabadrúgást ível­nek a bányászok. Bakos rosszul öklözi ki, mivel a rossztalajú pályán megcsú­szott és a labda Wolf elé kerül, aki nagy erővel az üres kapuba lövi. 0:1 A gól után fokozódik a játék irama. A hazaiak ú.iabb gó­lért. az Építők a. kiegyenlíté­sért, küzdenek. A 35. nercben a 16-06011 belül szabálytalan­kodnak a hazaiak. A .iátékve­zető közvetett szabadrúgást ítél. A beívelt -szabadrúgást Szarvas jó érzékkel », kapu közepébe fejeli. A játékvezető a teljesen szabályos gólt ..les“ címén nem adja meg. Az Építők továbbra is tá- irgdnak. A 38. nercben Kertesi a Jobbszélsö he. Ivén tör kapura, s a ki­futó kapus mellett az üres kapura lő. A már gólnak látszó labdát kát bányász- védő a gólvonalról menti. A meg-inegú.ihodó támádásfc :i bányász-csapat kemény több esetben durva, játékkal igyek­ezik ellensúlyozni. A 45. perc­ben utánrúgásért Nyíregyház­id! a játékvezető kiállítja. A MÁSODIK FÉLIDŐBEN KÉT GÓLT RÚG AZ ÉPÍTŐK CSAPATA A második félidőt hason­lóan hazai támadások vezetik be. Már az,5. percben Szendrei nagy kapufát lő. Mintegy tíz­perces, roham után a, bányász­csapat visszaesik. Ettől kezdve mindjobban az Építők veszi át a játék irányítását. Az előre ' úzódó Pokrovenszki egymás * tán osztogatja a szebbnél- szebb labdákat. A 15. percben 'Parti az ötösről nagy helyzet­ben mellé lő. Most az építők diktálja az iramot, s a sorozatos támadás a 23. percben góllá érik. Kertesi, Pokro. venszki, Lcntívai a labda útja. Lendvai a íobbössze- kötö helyéröl ki ugorva, a kifutó Román feje fölött a hálóba emeli a labdát. Szép csatártoljesitmény vnlt. 1:1. A játék ismét változatossá kezd válni. Több veszélyes tá­madást vezet a bányászcsanat A 50. percben csak. Bakó# ra­gyogó reflexvédése mentette meg kapunkat n. góltól. A 40. nercben Parti előtt iámét nagy helyzet nyílik a.. gólszerzésre, de hat méterről mellé lő. Az Építők továbbra is ve­szélyesen támadnak s a 43. percben megszerzik a győzelmet Jelentő gólt. Ä labda az Építők csatárai­nál lábról-Iábra vándorol, végül is Lendvaihoz kerül, aki a jobbszélsö helyén egész az alapvonalig el­fut. maid félmagas beadá­sát Kertesi kapásból, véri- Ufitó&enül küldi a halóba. 3ö«,. •" . Kezdés után még Parti előtt nyílik egy nagy helyzet, de mellé lő. VÉLEMÉNYÜNK Nagyiramú. végig izgalmas ée változatos mérkőzés volt. A második félidőben mutatott já­ték alapján az Építők csapata több gólaránnval is győzhetett volna. A játékvezető nagyon sokat tévedett, főleg & ven­dégcsapat terhére. Egyénileg; Bakos eleinte a rossztalajú pályán bizonyta­lankodott. de később nagy­szerű védéseivel nagy része volt a győzelemben. Tölgyesi és Gsemiczki volt a védelem oszlopa. Magyart betegsége gátolta képességeinek kifejté­sébe. A két fedezet közül Pokrovenszki volt a jobbik (a mezőny‘‘legjobbja). A második félidőben minden támadás el­indítója volt. Feltűnő volt a csatársor meglepő .ió iátéka. Nem. volt számukra elveszett labda. Ig.v kell a, jövőben is harcolni minden labdáért. Kér. tesi nagy játékkedvvel küz­dött. Parti meglepően jól moz­gott. kár hogy lövései nem sikerültek. Lendvait gólja és észszerű játéka dicséri. Laka­tos, mind a védelemnek, mind n. csatársornak sokat segített. Leadásai igen használhatóak voltak. Groholy gyorsaságával sokszor hoztn. zavarba a bá- nvászceanat védelmét. A bány ászcsapatból Wolf, Pintér ót? Molnár játéka emel­kedett ki. As JVß //. Keleti csoportjának táblázata Az NB II. további eredrr. komotív 4:1. Budapesti Postás Nagybátony—Miskolci Honvéd Kisterenye—Debreceni Honvéd tív 1:0. Salgótarján—Eger ényei; Pereces—Budapesti Lo- t—pebrecen: Lokomotív' 3:2,. 4:1, Miskolci Építők—ózd 1:1, o:2, Gödöllő—Miskolci Lokomo- 2:0. Nyírmodfl legközelebbi ellenfele: Debreceni Vasútépítő Lokomotív Az NB II-be való jutásért vasárnap a Nyirmadai Traktor ellenfele a Debreceni Építők csapatai, lett volua. Azonban a Debreceni Építők legutolsó négy mérkőzését az Országos Társadalmi Labdarúgó Szövet­ség fellebbvibeü bizottsága megsemmisítette. így a Nyír- mada—Debreceni Építők mér­kőzés elmaradt. Az osztályozó harmadik csoportjában (mely­ben a Ny írma da is játszik) t Diósgyőri Bányász. Budapesti Szállítók. Petőfi Bánya és» a Forgács! Bányász került, be. ezek lednek a. nyírmadai csa­pat ellenfelei. Vasárnap a Diósgyőri Bányász 2:l-re verte a Petőfi Bánya csapatát míg o. Budapesti Szállítók . 7:2-re győzte le a Forgáesi Bán^á^zt. Nyírmada ellenfele a. Debre­ceni Vasútépítő Lokomotív 0- nnata. le^z, találkozójukat 1- ésőbbi időpontban jáf-szák le Kisvárdai Vasas—Kisvárdai Spartacus 6:l (1:1) A Köztái-sasáei Kupáért iát- fraot-t a Kisvárdai Vasa? __Kis­várdai Soartacusszal. Balkánéi sípjelére íey állt fel a két csapat: Vasas: Becskereki — Kovács. Czimbalmos, Kárpáti •— Ga- bocla. Valu — Szeaedi Ková­csiéi TTamza. Széles. Viktor. Spartacus: Eubcczki — Pa- takfaivi Böszörményi. Baloeli — Eördoeh, Kuka — Kovács. Pofa Losonczi. Barankovios. Szcierel. ' • c-'-ö félidőben kie<rven,í- tett a két, kisvárdai csapat já­téka. A Vasas csak „ második félidőben kerekedik fölénybe és az 1 :les félidei eredményt Kovácsié? (3). Széles és Ham­za (1—1) süli árai 6:1- alakít­ják. A Vasas evAzelme mía ilven' arányban is megérde­melt. Jók: Czimbalmos, Kár­páti, Viktor, illetve Rubóczki. Böszörményi és Losonczi. RÖPLABDA A városi röplabda bajnok­ságban a 6. sz. Mélyépítő férfi röplabdázói vezetnek a Titász é? a Pénzügyőrség előtt. A nők versenyében az Állat- és Zsírbegyüjtő Vál­lalat csapata, egyenlő pont­számmal a Spartacussal. megelőzte a Titász, Ter­ményforgalmi és a Mező- ker. csapatát. * Befejeződött a DISz-ku- páért játszott női röplabda­bajnokság. Első helyen a Tanítónőképző végzett, 2. a Köv-----'"sági Le-' - ~á­zium kereskedelmi tagozata, 3. a Zrinyi Leánygimná­zium és a Közgazdaság- Lean; ázium pénzügyi tagozata, . . ü Magyar Rádió nyíregyházi Siudiójánalr misora (NOVEMBER 9. KEDD) A nyíregyházi stúdió min­den este fél 6-kor kezdi adását a 223.8 méteres hufiámhosz- szon. Mai műsora; Zárszám­adás a nyíregyházi Ságvári tsz-ben. Tudósítás. — Hírek. — Földművelési tanácsadó a mélyszántásról. — Ismerd meg, megyédet; Simonyi óbester II. — Ajándékmüsor az élenjáró ipari munkásoknak Jókarban lévő eamottos kály­ha eladó.' Luther-u. 17. Bent az udvarban. $za bolcs-Szatmári NÉPLAP Szerkeszii* a szerkes/tőbizolt Ság. — Felelős kiadó: MDP üzabolcs-Szat mar megyei Bízói i sága. — Szerkesztősé?* Nyír egvháza Üóz*»a Gvörey-u 5 Telefon11-7Ü 11-71. 11-76. — a rlóh i va-t-al • Nyiiecvli á z,n 'áqov-u 1 Te’efon • 7’0-í' < bölcs-Szalmát megyei Nvom uainari Vallaiai Nyíregyháza Dózsa O.vorgv-u. 6 Te).: 32-25 Eelelós sezetői Szilágyi dózist. Erős küzdelmek az asztaliteuiszverseuybeu A három napja tartó aeztali. tenisz-verseny ben több. mint száz csapat indult. A kettes csapatok nagy harcot vívtak egymással. íg.v nívós játékkal ünnepelték az Októberi Forra­dalom évfordulóját. Végered­ményben a férfi csapatok kö­zött a Lipcsei—Bállá kettős szerezte meg az első helvet. Második Garai József és Nagy Gergely, harmadik Szabó La­jos és Richovszki Andor. __ A nők versenyét Szoboszlai Ilo­na ée Fórizs Ilonka nyerte. Második Kocka Gyuláné és Bartha Ilona, harmadik Deák. né. Juhász Andrasnc. A ve­gyes páros ban nem tudták be­fejezni még a küzdelmeket. A döntőbe Olasz Júlia—Garai Jó­zsef. Fórizs Ilona—Lipcsei Ti­bor. Szoboezlai Éva—Bállá 1st. ván és Koczka Gyuláné— Yeczán Károly került be. Az Olasz—Garai pár 2:l-re győ­zött a Szoboszlai—Balia i>ár ellen, a Fórizs—Lipcsei pár ugyancsak 2:l-re verte a Kocka—Veczán párt. Főleg a férfiak versenyében voltak igen erős küzdelmek, de a nők versenye is magas színvonalú játékot hozott. A befejező küz­delmekre tegnap este lapzárta után került sor. A férfi kézilabdázók győztek, a nők vesztettek Csougrád ellen Vasárnap a caungrádmegyef kézilabdázók mérték öseze ere­jüket megyénk férfi és női -kézilabdázóival. A férfiak mér­kőzését Marik vezette. Szabolcs megye csapata: B. Tóth — Pan 1 ihy i II. Bertok. Kosarik — Szabolcsi. Darabánt — Ka* tona összeállításban lépett, pá. Ív ár a. Cserejátékos: Nagy. Vén. Kádár A csongrádmegyei csapat felállítása: Szabó — Diószegi. Dérczi. Virágh — Juhasz. Gi- dófalvi. Lengyel.. Cseréjátékos* Sorró és> Patócs. Az első támadásokat a. sza­bolcsiak vezetik s rövidesen 2:0-ás vezetésre tesznek szert. Ezután is egymásután érik el góljaikat a szabolcsiak. Cson- grád nehezen talál magára. A harmadik harmadban azonban erősítenek a csongrádi fiúk és 9:9-re egyenlíteni tudnak A szabolcsi csapat csak az utolsó 10 percben tudott felül­kerekedni és végeredményben 14:10-re győzték le a csongrá­di kézilabdázókat. Jók voltak: Paulinyi II . Bertók. Koearik. Nagy. illetve Diószegi. Virágh és Gidófalvi. ¥ A két megye női csapatának találkozóját Kovács vezette. A Szegvári — Czimer. Nyúl. Hubai II. — Bertalan. Boros. Szabados (csere: Kolozs Ma­ri kné és Pásztor) felállítáeú szabolcsi csapat nem tudott ellenállni a csongrádiak soro­zatos támadásainak, s bár az eleő gólt a szabolcsiak dobiak, végeredményben 5:2-es veresé­get szenvedtek a ceongrádi lá­nyoktól. Egyéb kézilabda-eredmények* Nyíregyházi Spartacus—Nagy- halászi Vörös Lobogó (női) 4:0. Ny í re g y h áz i F á ki y a—N y í rb á­tori FSK (női) 1:1. Ti?zavas­vári—Mátészalka (férfi) 7:4. Minősítő tornászverseny volt nyíregyházán Az ifjú nyíregyházi torná­szok első II. osrtál.vú minősí­tő és a felnőttek 111. osztályú minősítő torn a ver sen vét ren­dezték meg Nyíregyházán a közgazdasági technikum torna­termében. A vereenyekre szép­számú közönség volt kíváncsi, s tornászaink .ió felkészülésről tettek bizonyságot. Végered­ményben Hiúsági I. osztályú tornászok között Horánvi Fe­renc ez erezte meg az első he­lyet. 56.05 ponttal. Második Tárnok Tamás 55.35 harmadik Hagymási János 55 ponttal. II. osztályban: 1. Hegedűs Já­nos 54.1, második Angyal Sáli. dór 65.3. harmadik Veres Gyula 53 ponttal. III. osztályú felnőtt versenyben első Angyal Dániel 57.8. második Nagy Ist­ván 53.55. harmadik Orsov- szki László 53.15 ponttal. A versenyzők nagyszerű felkészü­lése dicséri Fiedler Barna test­nevelő tanár jó munkáját. A tornaverseny egyetlen hiányos­sága volt. hogy a sportkörök, nem küldték - el tornászaikat. A városi labdarúgóbaj? nokság, amelyben főleg az üzemek labdarúgói vesznek részt, legtöbbször színvona­las játékot hoz. Azonban előfordul, hogy a győzelem érdekében a csapatok nem idegenkednek attól, hogy más, igazolt sportköri játé­kost szerepeltessenek. így volt ez a legutóbbi SzTK— KTSz. mérkőzésen is. Az ilyen mesterkedés azonban nem sportszerű, s következ­ményei az eredmény meg­semmisítése és pontlevonás lehet. Alább közöljük a vá­rosi bajnokság első három helyezettjét, de nem szá­mítjuk bele az SzTK— KTSz. mérkőzés eredmé­nyét. Eszerint első helyen' áll az SzTK., második a KTSz., harmadik a Mély­építők csapata. * A városi asztalitenisz baj­nokság során a Termény- forgalmi Vállalat csapata vezet 13 ponttal a Vasas előtt. A Vasasnak 15 pont­ja van, 3. Kinizsi 12, 4. Traktor 12, 5. Petőfi 11 ponttal. A B. csoportban a Petőfi II. csapata vezet 17 ponttal. 2. Fáklya 14, 3. Spartacus 12, 4. Termény­forgalmi 7 ponttal. A nők versenyében a Terményfor­galmi I. csapata van élen 22 ponttal, 2. Kinizsi I. 20, 3, Népbolt'16 és 4. Spartacus asztalitenisz csapata 14 ponttal. Román Ilonka edző lesz Komán Ilonkát meg a nyáron ismertem meg. Az a kép maradt emlékeztemben róla. amikor a felkelő nap fénye megcsillant haján, s kék izemében a, ' végtelen búzatenger tükröződött. A székely! . ..Bókéért harcoló“ t bz. aratáshoz készülődött, ö is tagja a szövetkézetnek így természetes, hogy ott volt a betakarítás ünnepi kezdetén. Szekéi«zámra hoz­ták a szalonnasütés . ..kellé­keit“. gally is került hama­rosan a fasorból — s a nagy család reggelihez lá­tott. Ilonka jót, nevetett ak- . kor azon,, hogy a kínált mé­regerős féldecit felhajtottam nem tudtam azonnal meg­köszönni mint ahogy illett volna — előbb le­vegő után kapkodtam. Nevetéséből későbbre 1« maradt egy mosolynvi. ami akkor is ott ült arcán, ami­kor sarlóval kezében megin­dult kaszása. Papp Berci után. e nemsokára csak csengő nótaszó jelezte merre járnak. Ö Marika. Julika. meg a többiek. S persze, egyre szaporodtak n búzaké­vék. c Tegnapelőtt hallottam újra hangját. Csak n. hang­ját-. ami még csak ismerős­nek sem tűnt. — öt magát nem láthattam. háttal állt leiéin, e beszólt az otthoniak­kal . . . telefonon. Gyorsan porolta — mert úgv-e há­rom perc kurta idő — ..Itt Sóstón minden nagyon szép. még a. zuhogó eső is. an.vuók ne nyugtalankodjanak. .iól vagyok’’ Az Eszti. Joli. Ildi­kó és Klári ’3 üdvözletüket küldik. Halló! .. Hogy kik azok? Lányok! Aranyosak! Yeiük vagyok egy pzobában. Nem. nem «zékelyiek! Nyír­bátorból meg Ibrányból. . meg tudomisón honnan jöt­tek ide az edzőtanfolyamr^. ...sorolná, ki tudná meddig csakhogy rácsengetnek 's alig tudja oda ragasztani a boeaßd ü-esrere,. tu>gy ki mm­denkit csókol. A yálaszt már nem Í3 hallja a. kattanás­tól .. . * . . . IJgy-e. milyen sok ap­róság rejtőzik abban a kurta hírben: Edzőtanfolyam nyílt a nyíregyházi Sóstó­fürdő na-gyezállójában . . Roman Ilonkát nem nehéz megszólaltam. A sportról épp oly szívesen be­szél. mint a. DISZ-ről. a szé- keiyi fiatalokról. A főváros­ban volt két évig ipari ta­nuló. Pesten sokat tanult, de ?zíve visszahúzta falujába. A székelyi „Békéért harcoló“ te r melősz ö v ét-kezet jóhíre Pestre ie eljutott, meghallot, ta. s nem maradt tovább. Szerették pedig. mert .ió munkát végzett, de vísszavá. gyott oda, ahonnan elindult. Látni akarta n. messzi tája­kat — övéiket. Hazatérte után munkához látott. Elmondotta a dísze­seknek. hogy élnék n ínuri- kásfiata-lok. Beszélt Nép­stadionról a kultúrcsoport- ról, a táncról. Legtöbbet a röplabdázásról tudott mon­dani. mert azt ő i» szíveden gyakorolta. „Csak tán nem vetkőztél le te is“ — kér­dezték tőle fejcsóválva az idoeebbek. ..Dehogy is nem! Nem is kabátba meg ruhá­ba tornáztunk rönlabd áz­tunk. hanem megfelelő sport- ölözetben.“ , Senki se csodálkozzon hát, ha megtudja: Román Ica edző lesz. Még az első elő­adásokat sem hallotta, ami­kor jegyzetei mellett már terveit is elkezdte papírra vetni. Ragyog az arca. ha terveiről beszél. ..Szövetkeze­tünk mintegy 7—8000 fd- rintnyi sportfelszerelést ka­pott. A labdarúgó, torna, Bükk asztaliteni?z. röplabda és egyéb felszerelés gazdája DlSZ-n-zerv ez etünk volna. Edzőnk. Viszont nincs. Ha. hazaaxéffycX a­DISZ-tagságunk, hogy nem­csak munkában, de a sport­ban is helytállunk. A röp, labda csapatot rövidesen megszervezem. • — Elvárom, hogy Lóczi Jani. Rojnán Jo- zeef. Gebri Sándor Ó3 a, Iá-; nyok-fiúlc mind segítsék mun­kámat. Elsorolja azt is Ro-1 mán Ica. hogy egy rátermett. DISZ-titkárt ig kellene vá­lasztaniuk. Mert Gebri elv- tár» nemigen ért a fiatalok, nyelvép. — összehozhatnánk' egy szövetkezeti tápccsopor., tot is. meg vannak éneke-, seink is. A tánc- és ének- csoportban helyet kaphat-' nának a kívülálló fiatalok is. hogy megismerhessék szé-: pülő életünket. Lelkemre kötötte Román; Ilonka azt is. cl ne felejtsem megírni, hogy a székelyi ta­nítóktól és tanítónőktől is várnak segítséget, hiszen meg- is ígérték. Miért ne írnám le. Ilyen lelke? fiatalok ké­rését. úgy ee fogják megta­gadni. Csak a tanulás végén beszéltem még pár szót az edző.időlttel. De majd meg­bántam. Mi tagadás, kopog­tatás nélkül akartam be­lépni szobájukba. Barátsá­gos meleg volt benn. e ez .iólesöen csapott meg de an­nál hűvösebb volt az a fél- pohárnyi víz. amellyel a ..hívatlan vendéget“ fogad­ták. Nem lehetett meghara­gudni azért, hiszen ők csak érvényesítették a ..szabályt.“ ; Ugyanis a fiúk részére, a lá­nyok szobájára vonatkozóan ..küszöb átlép ősi tilalom“ van , öröm az.- hogy a. Román Ilonkákból. Magrai Esztikék­ből. a Klárikákból Ildikók­ból, a. barabási, a szakol.vi, a nyírbátori, az ábrányi rob­banékony. tettrekész fiúkból és lányokból kerülnek ki snorttan folyamok hallgatói.. Jó edző lesz belőlük. 1. Ózd 28 23 1 4 96:23 47 2. Gödöllő 28 16 5 7 59:52 57 3. Nyíregyháza. ‘28 16 3 9 46:37 35 4. Debreceni Lokomotív 28 15 4 9 75:45 34 5. Miskolci Lokomotív 28 14 5 9 54:39 . 33 6. Salgótarján 28 14 5 9 62:46 33 7. Pereces 28. 15 2 11 54:47 32 8. Nagybátonv 28 13 4 11 48:45 30 9. Debreceni Honvéd 28 10 9 9 38:42 29 10. Eger ‘28 9 9 10 27:30 27 11. Sa.ióezentoéter 28 11 2 15 42:54 . 24 . 12. Miskolci Honvéd 28 9 5 14 .42:58 25 lo. Miskolci Építők 28 7 6 15 36:53 20 14. Kisterenye 28 8 3 17 54:69 19 15. Budapesti Lokomotív 28 5 9 16 32:68 15 16. Budapesti Postás» .28 5 4 21 32:67 10