Nyirségi Néplap, 1949. december (6. évfolyam, 279-303. szám)

1949-12-13 / 289. szám

6 Vasárnap lesz az egyéni tanuiók konferenciája Az MDP Megyei Oktatási Bi­zottsága értesíti az egyéni tanuló­kat, hogy a december havi kon­ferenciákat vasárnap, 18-án dél­előtt tartják meg ugyanazokon a helyeken, mint a novemberit. A decemberi konferencia anya­ga: „A sztálini ötéves tervek je­lentősége népgazdaságunk fejlesz­tésénél” ée „Sztálin, a haladó em­beriség vezére”. Az első témakör irodalma: J. V. Sztálin rövid életrajzából a VIII. fejezet, Sztálin: A leniniz- mus kérdéseiből: A nagy fordulat éve c. fejezet I. pontja (A munka termelékenysége területén), A gazdasági vezetők feladatairól és Uj helyzet, új feladatok a gazda­sági építőmunkában. Rákosi Má­tyás elvtárs szeptember 30-i be­széde a Nagybudapesti Pártaktí­ván, Rákosi elvtárs felszólalása és Kovács István elvtárs beszéde a Nagybudapesti Pártválaszt­mány kibővített ülésen. A „Sztálin, a haladó emberiség vezére” c. témakör tananyaga J. V. Sztálin rövid életrajzának VI., VII. (Sztálin esküje), IX. és X. fejezete, valamint a XI. fejezet második része. Sztálin elvtárs éle­téből nem kötelező a jegyzetké­szítés. HÍREK Befejeződött a szabadságharcosok szakaszparancsnoki tanfolyama Csütörtökön este tettek tanúbi­zonyságot arról a Szabadságharcos Szövetség szakaszparancsnoki isko­lájának hallgatói, hogy hogyan fog­ják megállni helyüket az elkövet-! ttező időkben, egy-egy szakasz, vagy raj élén. 30 bajtárs közül 27-en vizsgáztak le eredményesen oebizonyítva azt, hogy jó munká­juk mellett meg fogják állni he­lyüket az oktatásban is. Az ünnepélyes záróvizsgán részt- <rett a Szabadságharcos Szövetség központi kiképzési osztálya részéről Raffinger János elvtárs, aki öröm­mel tapasztalta, hogy az iskola hallgatói komolyan vették a tanu­VARHATÖ IDŐJÁRÁS. Mérsé­kelt szél, változó felhőzet, helyen­ként köd, többfelé újabb eső, ha­vaseső, havazás A hőmérséklet délen, keleten kissé emelkedik, nyugaton és északon alig változik A Magyar Jogászszövetség világnézeti és oktatási bizott­sága az 1949—50. évben Nyír- igyházán is szakmai tovább­képző tanfolyamot indít. Az első előadás december 14-én, szerdán délután negyed 7-kor lesz a Törvényház II. emelet 100. számú tárgyalótermében. Az első előadást dr. Szilágyi László tartja: Az Alkotmány a Magyar Népköztársaság alap­törvénye címmel. A Kerületi Balesetelhárítási felügyelőség Nyíregyházán is felállította kirendeltségét. A felügyelőség címét minden üzem függessze ki feltűnő he­lyen. hogy szükség esetén min­denki megtalálhassa. A nyom­tatott címét a felügyelőség he­lyiségében (Károlyi-tér 6) lehet beszerezni. Inántsi Lászlóné nyírbátori lakos férje és unokája társa­ságában tehénszekérrel elin­dultak, hogy megvizsgáltassa magát az orvossal, mivel már régen súlyos betegségben szen­vedett. Az úton Inántsi Lász­lóné, aki hátul ült a szekér­ben, észrevétlenül leesett és azonnal meghalt. A Magyar-Szovjet Társaság a városháza nagytermében ki­állítja a megye és a város leg­szebb faliújságjait. A kiállítást Sztálin elvtárs születésnapjá­nak alkalmával rendezik. A faliujságkiállítás 18-án kezdő­dik. A Magyar Nők Demokratikus Szövetsége szombaton este jól sikerült dolgozók bálját ren­dezett. Ismeretlen tettes dézsmálta : meg Perger Kálmán kálmán- házi lakos dohánypajtáját. A tettes, mint a rendőrség meg­állapította, a kerítésen át ju­tót a dobánypajtába. ahonnan a már póréról leszedett, sor- haralrott dohánvt vitte el. lást. Az iskola hallgatóinak az elmé­leti oktatás mellett alkalmuk nyilt arra is, hogy az elméletet átvigyék a gyakorlatba. * A tanfolyamról kikerült bajtár­sak most a többi szövetségi tagnak adják át az iskolán tanultakat. Szakaszokat, rajokat vezetnek, ta­nítnák, az igazi hazaszeretetre ne­velnek. Megtanítanak minden baj­társat arra, hogy gyűlöljék a kapi­talista kizsákmányolókat, az impe. rialista hódítókat és szeressék a nagy Szovjetúniót, akinek felszaba. dltásunkat, boldog, biztos jelenün­ket köszönhetjük. Ügyeletes gyógyszertári szol­gálat Nyíregyházán. Ügyeletes szolgálatot tart december 10- től december 17-ig „Hungária“ gyógyszertár Luther-utca, „II. Rákóczi Ferenc“ gyógyszertár Rákóczi-út. Üj Népbolt nyílt meg Nyír­egyházán. Országos terv sze­rint az a célt vezeti a Népbolt Körzetek vezetőit, hogy a nagy karácsonyi forgalomra, minél több árudát nyissanak a vá­ros külső részein. Most a leg­újabb üzlet a Vay Ádám-utcán nyílt meg, ami lehetővé teszi, hogy a város külső részein la­kók a közelben találjanak Népboltokat, ahol elvégezhetik ünnepi vásárlásaikat. A Lóértékesítő Nemzeti Vál­lalat f. hó 14-én, szerdán a nyíregyházi vásártéren lóvá­sárt tart. A 168—170 cm, ma­gas, 3 és fél évestől 6 évesig, kifogástalan heréit hátaslova­kat vásárolják meg. Járlatleve- leket Nyíregyházára kell irá­nyítani. A Lóértékesítő NV csak olyan lovakat vásárol meg, amelyek legalább 30 napja az eladó birtokában van­nak. Apróhirdetések Sztálini ünnepélyre dísz­zászlók, pártzászlók, házzász­lók, jelvények, feliratok, új címerek készítője: Pethő, Deb­recen, Szent Anna-utca 10. sz. A Nö LEGSZEBB ÉKESSÉGE a baj ! Gyönyörű lecz mindig a frizurája, ha „Hideg-Dauert“ csináltat hajába. Ga­ranciával 50 forintért. Budapes:! hölgyfodrász készíti az én hölgyfodrá- szaíomban. Haj festés, szőkítés, színe, zés, legszebb frizurák készülnek „Ma­rika" höl gyfod ráznál, Lenin-tér 1. Nagykorona. NYIRSÉt l NftPLAI’ pohíjkai napilap Felelős szerkesztő: vajda marton Feíeiös kiadó: GYŐRÉ JÓZSEF* Szerkesztőség: Nyíregyháza, Vay Aűain-utca o ** Telefon: 13—70. I Kiadóhivatal: j Bethlen utca 1. — Je élen; 30—00 : Debreceni varo.^ Nyomda lapuzeme Bajcsy-Z$iiinszky utca 1. szám l Műszaki igazgató: Kovács Aliháiv Spőrt Ragyogó idényzárás Nagy győzelmet aratott az NYVSE, a Szalocs és a KÖSE Vasárnap volt az NB II. és III. osztályában az őszi idény utolsó fordulója. Befejezésül ragyogó győzelmeket aratott Szabolcs me­gye két NB Il-es csapata, vala­mint az NB III. élén hatalmas előnnyel vezető Ny. Szabolcs. Az NB II. fordulójának kiemel­kedő eseménye volt az ózdi Va­sas első veresége. A sajószentpé- terl bányászok 2:1 (1:1) arány­ban győzték le a bajnokjelölt óz­di csapatot. A két miskolckörnyé- ki rangadó a M. Lokomotív és a MMNVTE győzelmével végződött. Mátészalkán döntetlent ért el az MDTE a Kerámia eben. Az utolsó iordulóra ezenkívül jellemző volt a sok nagygólará- nyú győzelem. Három mérkőzés végződött 4:1, egy 6:1,'egy pedig 6:0 arányban Eredmények: Sátoraljaújhelyi TK—Debreceni SZMTE 6:0 (5:0), Miskolci Lokomotív—Diósgyőri Vasas 1:0 (0:0), Mátészalka—Ke­rámia 1:1 (1:1), MMNVTE—Pe­reces! Tárna 4:1 (0:1), Kistext— Salgót. Vasas—4:1 (0:1), Nyír- Salgótarjáni Vasas 4:1 (0:1). NYVSE—HATVAN 6:1 (2:1) Nyíregyháza, Bethlen-úti pálya, 1500 néző, vezette: Vozári. NYVSE: Dékány — Bodnár, Koskovics, Xékedi — Szatke Ha- vacs — Kovács, Pető, Varga, Hu- rai, Dénes. HVSE: Balogh — Móra, Kört- vélyesi, Csányi —- Varga, Bodnár — Herczeg, Petre, Pogonyi, Sza­bó I., Szabó II. Már az első percekben a hazai csapat veszi kezébe a játék Irá­nyítását. Az iram jó, a HVSE vé­delme egyelőre hárítja a hazai tá­madásokat. A kialakult NYVSE- fölény a kilencedik perben érik góllá. A kapu közelében tanyázó Kovács I. hátra játszik s a lab­dát Pető húsz méterről a felső sarokba továbbítja. 1:0. Három perc múlva újabb gólhelyzet adó­dik, de Balogh az utolsó pillanat­ban ment. Utána rögtön Varga növeli 2:0-ra az eredményt. Egy perc múlva Petre szépít az ered­ményen. 2:1. Ismét a HVSE tá­mad, Szabó I.-hez kerül a labda, aki nagy lövést ereszt meg, de a kapufa tövét találja el. Később négy hatvani csatár fut a lab­da után, Bodnár azonban résen van és nem engedi át a támadást. A harmincadik perctől állandó­sulnak a vendégek támadásai, az NYVSE-védelem azonban, Bod­nárral az élen, jól áll a lábán. Az utolsó perce« eseménye a jő for­mában lévő Varga szép lövése, amelyet csak nagy szerencsével hárít a HVSE kapusa. (Ebben a játékrészben jobb volt a HVSE, csak támadó lendületét nem tud­ta fokozni.) A második félidő 7 percében Kovács szögletét Hurai közvetle­nül a kapu torkában az égbe lövi. A 16. percben az előrehúzódott Koskovics Dénest ugratja ki. A balszélső átjátssza magát a vé­dőkön és szép gólt lő. 3:1. Egy perc múlva Pető Vargát ugratja ki és máris 4:1 az eredmény. Ez­után nyomasztó fölénybe kerül az NYVSE, támadnak csatárok, a lövések azonban fölé vagy mellé mennek. Negyedórás rohamozás után a 33. percben ismét Petőtől kap jó labdát Varga. A középcsa­tár ezúttal a kapust is kicselezi és hidegvérrel gurít a hálóba. 5:1. A 38. percben Bodnár—Pető—Ko­vács a labda útja, a szélső bead és Varga, a vasutasok gólzsákja beállítja a végeredményt. Az első félidőben egyenrangú ellenfelek küzdöttek a pályán, szünet után azonban az NYVSE uralta a mezőnyt és megérdemel­ten győzött. A nyíregyházi csa­patban mindenki a legjobbat nyújtotta. A védelem megbízha­tóan játszott, a csatárok pedig ötletes támadásokkal közelítették meg a hatvani kaput. A győztes csapatból különösen Bodnár, Ha- vacs, Pető és Varga emelkedett ki, a vendégcsapatból Balogh, Móra és Pogonyi. Biztosan nyeri jobb és lelkesebb játékával az NvSzDSE NySzDSE-D. Kiőre 5:1 (2:1) NB III. mérkőzés, Debrecen, Az NB III. Debrecen—Nyíregy­házi csoportjának rangadójára került sor vasárnap délelőtt Deb­recenben. A mérkőzést a nyíregy­házi csapat megérdemelten nyer­te. Ebben a felállításban kezdtek a csapatok: NYSZDSE: Babits — Albert, File — Pokrovenszky, Demeter, Németh — Lakatos, Parrag, Ha- vacs, Szalai, Garai. D. Előre: Papp — Csepregi, Kozma — Gömörl, Nagy, ötvös — Gilányl, Ménes, Kiss, Bodoni, Barnácz. Az első félidőt a nyíregyházi csapat irányítja, mintegy félórán át. Sokat támad az NYSZDSE, de a debreceniek védelme menti a 1200 néző, vezette: Kösztner nehéz helyzeteket Félóra után feljön az Előre is és a 34. perc­ben Barnácz az 5-ösröl fölé lő nagy helyzetben. Utána Bodoni, majd Kiss Lajos ront. A nyíregy­házi csapat kétgólos vezetését csak Gilányi tusija szépíteni 2:1- re. Szünet után a 15. percben Na­gyot a játékvezető utánrúgásért kiállítja. Tíz emberrel játszik az Előre. Az NYSZDSE rákapcsol és könnyedén rúgja góljait. A nyír­egyháziak gólszerzői: Havacs (3), Lakatos cs Garai voltak. Kitűn­tek: Szalai, Pokrovenszky, Deme­ter, ill. ötvös és Gömörl. A mér­kőzést mintegy 300 nyíregyházi szurkoló nézte végig. A* ifjúsági íriái eredménye: Több, mint egy csapatra való tehetséges fiatal játékos A múlt héten. Király Tivadar országos edző jelenlétében ifjú­sági trial volt Nyíregyházán. Az edzömérkőzesre a fiatalok egész serege jött be a falvakból, hogy bemutassa tudását, fejlődő képes­ségeit. Nyíregyházáról mindössze tizenketten kaptak meghívót a triálra, a többiek mind-mind vidé­kiek: Balkányból, Kisvárdáról, Nyirmadáról, Tiszatbercelről, ki- sebb-nagyobb községekből jöttek. Öröm volt nézni, hogyan mozog­tak, milyen szépen gurigáztak a labdával az újjáépített bujtosi sporttelep zöld gyepén! Nem cso­da, hogy Kiráiy sporttárs meg­elégedetten nyilatkozott a triál eredményéről, nem csoda, hogy szorgalmasan iegyezgetett füze­tébe több, mint egy csapatra való tehetséges fiatal játékost, értékes utánpótlásanyagot talált a nyír­egyházi triálon: a Szabolcsból Fi­iét, Garait, Szarvast, az NyVSE- ből Hurait, a két Havacsot, a KÖSE-ből Viktort, Kemecsiéről Pásztort, Szumosszegit, Mátészal­káról Szépet, Balkányból Mak- szimot, Nyirmadáról Kovácsot, Tiszabercelről Gált. A válogatás­ban az az érdekes, hogy Király Tivadar ugyanazok nevét jegyezte fel, mint tőle függetlenül a távo­labb álló nyíregyházi sportszak- értök. Mcst már az egyesületek, az edzők feladata, hogy sportszerű életre, fegyelemre tanítsák a te­hetséges fiatalokat. KÖSE—MAVAG 4;1 (2:0) Klsvárda, 800 néző. vezette Ma* róth. KÖSE: Zahcrán — Kovács n., Valu, Dihen — Va-ga, Kiss — Leveleki, Csöglei, Molnár, Kovács I. , Böjti. MAVAG: Wagner — Dürr, Sza­bó, Plrhusz — Horváth, Steinbach — Pálfi, Ruff, Halász, Takács, Tari. MÁVAG-támadásokkal kez­dődik a mérkőzés, néhány perc után azonban lábrakap a helyi csapat és kezébe veszi az irányí­tást. Leveleki—Csöglei adogatás gördül a pályán, a beadás azon­ban nem sikerül, a védelem zsák­mánya lesz. A 20. percben ismét a vendégcsapat támad: Pálfi fut el a labdával, Dinen azonban olyan durván keresztez, hogy ve­szélyes játék miatt kiállítja a bí­ró! Tíz emberrel is a kisvárdai csapaté a kezdeményezés és a fél­idő végéig Kovács két góljával 2:0-ás vezetésre tesz szert. A második félidőben még In- kább kidomborodik a hazai csa­pat fölénye. Bár Takács tizen­egyesből szépít az eredményen, Leveleki és Csöglei góljával már 4:l-re veztnek a kísvárdaiak. A MAVAG kapuja közelében folyik a játék, amikor a játékvezető a mérkőzés végét jelzi Az idény végéra szépen össze­szokott a kisvárdai csapat. (Kár, hogy nem korábban. 1—2-vel több ponttal már el is kerülhet­tek volna a három utolsó hely­ről.) Jó teljesítményt nyújtott a csatársor jobbszárnya, amelynek minden megmozdulása veszélyes volt az ellenfel kapujára. Zahorán sok veszélyes labdát védett. Var­ga mind a védekezésből, mind a támadásból kivette a részét. A MAVAG-ból Szabó, Ruff és Ta­kács játszott jól. AZ NB II TÁBLÁZ AT A: 1. óed 15 11 3 1 42: 8 25 2 Miek Lók. 15 9 2 4 58:18 20 5. MMNVTE 15 8 4 3 55:27 20 4. Kietext 15 9 1 5 31:17 19 5 Kerámia 15 9 1 ö 56:26 19 6- DVTK 15 8 2 6 42:22 18 7. S. Tárna 15 7 3 5 28:22 17 8. Sújholyj TK 15 7 2 6 48:27 16 9. P. Tárna 15 7 2 6 38:29 16 10. NYVSE 15 4 5 6 29:29 13 11 MÁVAG 15 5 2 8 25:40 12 12. SVSE 14 4 3 7 20:34 11 13. MDTE 15 3 3 9 22:40 9 14. KÖSE 15 3 3 9 19:52 9 16. HVSE 15 3 2 10 20:43 8 16. DSZMTE 14 3 — 11 16:48 6 KÉT TELITALÁLAT A to.ó 50. fordulójára 251 300 reel* vényt küldtek be. A totózók úgylátszik tanultak a multheti sok x-böl, meir az öt x ellenére sok volt a nyerő. Két teli- ta'ált akad', fejenként 69.500 forintot nyertek, a. ll-es találatot elértek szá­ma 98 darab, nyereményük 1415 ío. rint. Tíz találat ot 1092 pályázó ért e* 1, nyereményük 14 forint. A 12 talá'atos szelvény: 2 Vasas—MTK (0:2) x Csepel—Újpest (2:2) 2 Olajmunkáe—MATEOSZ (0:2) 2 Soroksár—Kispest (1:6) x SZAC—Szombathely (1:1) 1 ETO—Dorog (4:3) x D. Lököm.—Ferencváros (1:1) X Sz. Lók.—Szegedi SZMTE (0:0) 1 PBTC—Perusz (4:2) x Postás—KDSK (1:1) 1 BDSE—P. Vasas (3:0) 1 Mjsk. Lököm.—Diósgyőr (1:0) NB I. EREDMÉNYEK MTK—Vasas 2:0 (1:0). — Ujpert— Csepel 2:2 (2:1). — MATEOSZ—Olaj. munkás 2:0 (1:0). — V. ETO—Dorogi Tárna 5:3 (1:3). — SZAC—-Szombat- helyi Lököm. 1:1 (1:0). — Slagótarjáni Tárna—Előre 3:1 (2:1). — Kispest— Soroksár 6:1 (1:1). Az NB II. Keleti csoportjának ered­ményei: STK—DSZMTE 6:0 (5:0). — Sajószentpó.eri Tárna—ózdi Vasas 2:1 (1:1). — Miskolci Lököm.—Diósgyőr 1:0 (0:0). — KÖSE—MAVAG 4:1 (2:0). — NYVSE—Hatvan VSK 6:1 (2:1), — MDTK—Kerámia 1:1 (1:1). MMNVTE —Pereoesi Tárna 4:1 (0:1). — Kistext —Salgótarjáni Vasas 4:1 (0:1). Nyéki 2:12 mp-t útzott az Előre csa­patában Budapest úgzóbajnokeágainak során a 4x200 méteres gyorsváltóbar.. A ASE női kosái'iabdacsapata Prá­gában 46:33 pontarányban győzött Brünn csapata ellen. Németh Imre 53.55 m-t dobott » kalapácsvetők vasárnapi versenyén. AZ NB I. ÁLLÁSA 1. Kispest 13 9 2 2 55:13 20 2. MTK 13 8 4 1 33:14 20 3. Ferencváros 13 8 2 3 28:16 18 4. V. ETO 13 6 4 3 28:17 16 5. Otfpel 13 6 4 3 24:17 16 6. Vasas 13 5 4 4 28:16 H 7. MATEOSZ 13 5 4 4 29:21 14 8. S. Tárna 13 4 6 3 23:23 14 9. SZAC 13 4 6 3 19:20 14 10* Szombathely 13 5 2 6 27:27 la II. Dorog 13 4 3 6 27:26 11 12. Újpest 13 2 7 4 22:24 11 14. D. LOkOm. 13 2 5 6 22:44 9 14. Soroksár 13 2 4 7 16:ól 8 15. Olajmunkás 13 1 4 8 17.40 6 16. Előre 13 1 5 9 17:46 5 1940 DECEMBER 13, KEDD