Nyírségi Magyar Nép, 1949. október (6. évfolyam, 228-253. szám)

1949-10-12 / 237. szám

6. oldal 12. sz, Végjáték. F. Amelung. Dünazeitung, 1905. Világos: Kg8, gyn5, db, hő és h7 (5). Sötét: Kc8, Fal, gyaő, b2, b3, d7 és g7 (7). Vi­lágos indul és döntetlent ér el. 10. sz. Végjáték megfejtése. (Vil Kh3, Fc7, gyc6, g5 és h2. Sötét: KS7, Fé4, gyh4). 1. Fé5f, KgŐ, 2. ef, Kh5, 3. c8F, Ff5f, 4. Ff5: és nyer. Ha világos a 3. lépésben ve­zért visz be futó helyett, akkor csak döntetlent ér el, mert sötét patt lesz. 24. sz. játszma. Weinitschke— Brunohler.. Bad-Oeynhausen, 1941. 1. d4, d5, 2. c4, c6, 3. Hc3, Hf6, 4. é3, éő, 5. cd:, cd:, 6. Fd3, Heő’ 7. Hf3, Fdő, 8. 0-0, 0-0, 9. Vé2, é5, 10. dé:, Héö:. 11. Hé5:, Fé5:, 12. Fd2|? (é4!), Bé8, 13. f3? (Hdll), d4, 14. XIé4, Hé4:, 15. fé:, Vd6, 16. Fc4, Féő, 17, g3, d3l 18. Fd3, Bód8! Világos feladta. HÍREK. A szakmaközi csapatbaj­nokság előmérkőzései az I. csoport- ban is befejeződtek. Végső ered­mény: 1. Édosz 18 pont, 2. Pénz­ügy 9 és fél pont, 3, Vaosz 8 és fél pont, 4. Vasút 8 pont, 5. Fodrászok 6 pont. Az I. és II. csoport között a döntő mérkőzések a végleges he­lyezésért előreláthatólag f. hó 15-én szombaton este 7 órakor lesznek megtartva a Szakszervezeti Szék. házban. Az első és második helyért küzdenek az Édosz és a Magánalkal­mazottak, a harmadik és negyedik helyért a Pénzügy és a Tejért csa­patai. A MADOS Szabolcsvármegyci Al­szövetsége hivatalos helyiségében Ká­rolyi-tér 7. sz. alatt minden hétfőn, szerdán és pénteken d. u. 5—7-ig, vidékiek részére pedig szombaton d. e. 11—l-ig hivatalos órát tart. A minőségi csapat edző mérkőzései hétfőn, f. hó 17-én este 7 órakor kezdődnek ugyanott. Felkérjük a minőségi csapat tagjait, hogy az edző mérkőzéseken okvetlenül teljes számmal jelenjenek meg. Bicskával vágta le egy asszony orr^l Balog Ferenc kántorjánosi községi pásztor egy alkalom­mal vajsviUávlal szúrt meg egy ismeretlen embert. Ba­log akkoriban félve a bün­tetéstől — megszökött s az­óta bujkált. Most újra élet- jelet .adott magáról, azonban nem a legszerencsésebb for­mában. Balog Mária, aki vele egy háztartásban élt, a mezőn dolgozott, amikor láttla, hogy Balog Ferenc előbukkan í kukoricásból. Rögtön fele lösségre vont’a a férfit, jelent­kezésre szólította fel. A férfi válaszképpen letepe-rte, föld­del tömte be a, száját, előrán tótba bicskáját és levágta Balog Mária orrát. Az elő­szeretettel késelő Balogot a rendőrség letartóztatta. Rádióműsor Szerda, október 12. Kossuth rádió. 7.00: Hírek, — 7,20: Hanglemezek. 7.45: Magyar nótáik. 11.30: Zongoramuzsika. — 12.00: Hírek. 13.00: Hanglemezek. 14.00: Hírek. 14.15: Uj lemezeinlk. 15.00: Az ifjúság hangja. 15.30: Az Opera műhelyéből. 16.00: Rádió­iskola. 16.40: Marxista-leninista ne- gyedóra. 17.00: Termelési hírek. — 17.30: Hanglemez. 17.40: Szovjet napok — szovjet emberek. 17-50: Hírek oroszul, szerbül. 18.15: Tér. melési híradó. 19.00: Szabad Né­pek Hazája. 19.30: Falurádió. — 20.00: Hírek. 21.00: A Rádiózene. kar játszik. 22.00: Hírek. 23.30: Hartgleimezek. 24.00: Hírek. Petőfi rádió. 7.00: Hanglemezeik. 7.20: Egészségügyi negyedóra. — 8.00: Hanglemezek. 8.30: Operett részletek. 9.00: Kamarazene. 10.00 Hanglemezek. 14.30: Ének. 14.50 Hírek. 15.00: Rádióiskola. 15.40 •Petőfi kora. 16.10: Kíváncsi mikro, fon. 16.25: A földkerekség egyha- todán. 16.40: íróik a szabadságért. 17.10: A Tataibányai Ipari Üzemek Vegyeskara éneikéi. 17.30: A rádió esti iskolája. 18.00: A rádió tánc. zenekara játszik. 18.30: Motoros tanácsadó. 19.00: A magyar mun­kásmozgalom története. II. 20.00 FFalujáró- 20.20: Hangos újság. 21.00: Hírek. 21.10: Szív 'küldd szívnek szívesen. 21.30: Mi újság a sportvilágban? 22.00: Régi magyar nóták. Filmen keresztül ismerkedik a szovjet-mezőgazdasággal Nyíregyháza tanyavilága A szabodcsvármegyei sza­badművelődési felügyelőség a Défosszal karöltve filmelő- adásolkat szervezett meg a nyíregyházi tarty ab ok r ok ban. Az előadásokon ai Szovjetuni- ban járt magyar parasztkül- dlöttség út iával foglalkozik és bemutatja a dolgozó parasz­tok nük, a tanyavilág népé­nek a világ legfejlettebb me­zőgazdaságát és a szovjet pa­rasztok vidám, boldog életét. Az előadásokon a Défosz ki­küldött előadója beszédében ismerteti a tanulmányút je­lentőségét. A filmet, minden egyes ta­nyabokorba elviszik. NYÍRSÉGI MAGYAR NÉP POLITIKAI NAPILAP frtaüie esetkeaK: VAJDA MARTOK lüfldő; FARKAS PÁL Szerke«ztŐ8és Vay Ádém-ytciflü á. TöleSon 224, Kiadóhívwtai !. Telefon SS Caekkszánrla« 4.S&7. Ms k kft, siyocadaváiíataí, Y«* Adása* utca 5. Telafwi 223. ?s!e!8» vezetői Bcrnáth László. Szavalótanioiyamok, zenetanioiya-1 Riók, üzemi irodalmi körök A Magyar Dolgozók Pártja nyíregyházi szervezetének kultúr. bizottsága számos kulturális tan. folyamot szervez a városban, hogy a dolgozók széles rétegei, a m-unikások és dolgozó parasztok számára hozzáférhetőkké váljanak a kultúra kincsei. Így szaivalótan. folyamot «ndit meg, alhol az érdek­lődők hetente két estén tanulhat, ják az előadóművészetet. Ugyan, csak hasonló zene. és énektanfo- lyamok kezdődnek. Az egyes üze- meiklben irodalmi köröket is szer. veznek, ahol egyrészt haladó iro­daiammal, élén a szovjet irodalom­mal ismerkednek meg az üzemek dolgozói, másrészt a tehetséges munkások továbbfejlődéséről is gondoskodnak. A tanfolyamok rövidesen megin. dúlnak, az érdeklődők minden szombaton délután négy órától je­lentkezhetnek Rákóczi út 1. szám alatt, a 6. sz. szobában Kecs- kovszki József elvíársnál, a városi kultúrfelelősnél. FILM IVCttlIlllllllllllllIflllllIflI Igazak ni ja Ez -az új német film élénk fényt vet a kapitalizmus kikü- ítfa&böJhélteMen ellentmondás saira. A tőkések profitjuk nö­velésére úgy akarnak kilábol- ui ,a válságból, hogy mun- kanélüliségre és éhhalálra ítélik a bánya munkásait családjukkal együtt. Ez véksőkíg fokozza a munkások elkeseredését, hő­sies harcot kezdenek a mun­káért, a kenyérért. A tőkéseik most aljas cselhez folyamod­nak. A rosszul felszereli, hasznot alig hajtó bányát felajánlják a sztrájkoló mun­kásoknak. Megtehetik, hiszen káruk nem származik belőle. A weimári szociáldemokraták helytelen politikai nevelése következtében a munkások bele is mennek az alkuba, egyedül a kommunisták hir­detik: Amig az államhatalom a tőkéseké, addig az ajándé­kozás puszta szemfényvesz­tés, halálraítélt kísérlet. Az igazi felszabadulást a dicsőséges Vörös Hadsereg hozza meg, amely a hatalom­mal együtt adja a bányákat a munkások birtokába. Csak most kezdhetnek hozzá közös erőfeszítéssel a jobb élet meg­teremtéséhez. 1564—1949. vh. sz. Árverési hirdetmény A nyíregyházi járásbínóságmak Pk. 19296—1949. sz. végrehajtási ügyében Kovács Zelenyámszky Jó. zsefné javára lefoglalt és 2070 fo. rintra becsült: bútorok, sertések, kerékpár, stb. 1949. október 13. napján délelőtt 9 órakor -Nyíregy­háza város határában Felsősima 111. szám alatt megtartandó bírói árverésen el fognak adatni. Nyíregyháza, 1949. szept, 17. bírósági végrehajtó. Lévy Sándor, 1353—1949. vgiht. szám. Árverési hirdetmény Dr. Sarudy István ügyvéd által képviselt Nyíregyháza megyei vá ros végrehajtató javára végrehaj. tást szenvedőik ellen 2666 forint 95 fillér tőke és jár .erejéig az árve rés elrendeltetvén, 6810 forintra becsült boltberendezést, edényt textilárut és szőnyegeket Nyíregy. házán Rákóczi utca 23. szám alatt 1949. évi október hó 14. napjának délelőtt 10 órájakor a legtöbbet ígérőnek el fogom adni. Nyíregyháza, 1949. évi szeptem. bér hó 17. napján. Lévy Sándor, bírósági végrehajtó. SPORT) mIr hírom posits«, vetet u szíbolcs Meglepő eredményekben bővel­kedő vasárnap volt az NB III. ha­todik fordulója, A Szabolcs Be­rettyóújfaluból is elhozta a két pontot és ezzel hárompontos előnyre tett szert, Fehérgyar­mat ugyanis kikapott Mándokon. Szép győzelmet aratott Nyírbátor Nyírmadán, Nagykálló pedig Deb. recenben a Postás ellen. Még egy érdekessége a fordulónak: a PVSE —Előre mérkőzés két pontján kí­vül minden pontot az ÉKLASz-hoz tartozó egyesületek szereztek meg — mintegy vigasztalásul az NB II. ÉKLASz-csapatainak vasárnapi gyengébb szerepléséért. SZABOLCS—BDSE 3:1 (2:1) A Szabolcs a következő össze­állításban lépett pályára: Gerda, — Albert, Demeter, Bodnár, — Pokrovenszki, Lovász, — Garai, Parrag, Havacs, Szalai, Mester II. A Szabolcs szép, helyenként ra. gyogó játékot mutatva érte el győzelmét a keményen játszó be. rettyóújfalusiak ellen. Az első félidőben Havacs egyén: játék után a 16-osról a bal felső sarokba lőtt, majd a hazaiak bal- szélsője, Einer kiegyenlítétt. To­vább rohamozott a Szabolcs és még a félidő befejezése előtt ismét vezetéshez jutott egy baloldali ak­ció útján, Havacs fejesét Mester továbbította a hálóba. A második félidő elején szép kombinációs já ték után Havacs a felső sarokba lőtt. Jók voltak: Demeter, Szalai Garai, Havacs, iSletve Kádár II., Háló és Rácz. DOMBRÁD—HAJDÚNÁNÁS 2:1 (0:0) Az első félidő állandó dombrádi fölénnyel telik el, de hiába ostro. mol a helyi csatársor, a kitünően védő Bóz minden labdát ártalmat, lanná tesz. A második félidő tize­dik perce azután eredményt hoz — de a vendégek számára. Huszt kitör és a vetődő dombrádi kapus mellett a hálóiba gurít. A helyi csapat csatárai tűzijátékot ren. deznek a nánási kapu előtt. A ro­hamok tizenegyest eredményeznek, ezt Markó II. értékesíti. A 30! percben Béres—Pálur összjáték után Pálur lövésével Dombrád megszerzi a győzelmet jelentő gólt. A nánási védelem kiváló telje­sítményt nyújtott és az ő érdé. műk, hogy csak egy gólkülönb­séggel győzött Dombrád. Mindent egybevetve a hazaiak győzelme megérdemelt, és azt mutatja, hogy a csapat ismét magára talált. Jók voltak: Borbély, Veress, Pálur Markó I., illetve Bóz és Völgyi. BALKÁNY—TISZALÖK 4:0 (1:0) A „győzni kell” jelszóval kifutó balkányi csapat hatalmas lelkese déssd játszott a mindvégig sport­szerűen küzdő tiszalökiek ellen. Az 1. félidő 30. percében a remek napot kifogó Nováik nagy lövés­sel küldi a labdát a hálóiba. Ettől kezdve állandóan ostromolnak a baikányi csatárok, de a jól védő Szőlősi kapuját egyelőre nem si­kerül bevenni. A második félidő 20. és 30. percében Novák újabb gólokat lő, majd a befejezés előtt Ormos eredményes. Jó: Novák, Makszin, Radecz, illetve Dibáczy, Szőllősi és Osztrveczki. NYÍRBÁTOR—NYIRMADA 4:1 (2:0) Snitzer két gyors góljával 2:0«ás vezetéshez jutott a venndégcsapat fölényét végig meg tudta őriz­ni. A második félidő sem hozott hazai sikert. Snitzer és Fekete ta­lált még hálóba a nyírbátoriak ré. széről, a négy gólra azonban Durfos csak eggyel tudott vála­szolni. Jók voltak: Csontos, Snitzer, Bákri, Farkas, illetve Vi- dics és Pócz. NAGYKÁLLÓ—POSTÁS 1.0 (0:0) A tavalyi bajnokaspiráns még most sem talált magára és a hato­dik forduló után is nyert mérkőzés nélkül kullog a táblázat végén. A nagykállóiak szép küzdelemben fektették kétvállra ellenfelüket. Az egyetlen gólt a második félidőbe» Lőrincz lőtte. Jól játszott Wolf és Lőrincz, illetve Szűcs és Vlnczc. MÄNDOK—fehérgyarmat 2:0 (0.-0) Az otthon játszó Mándoki ESE meglepetésre legyőzte az eddig ve­retlen Fehérgyarmatot. A gólokat Lipkovics és Gönczi lőtték. ZÁHONY—DOHÁNYGYÁR 2:1 (0-0) Gólnélküli első félidő után felül­kerekedett a hazai vasutas csapat ís Kovács két góljával vezetésre tett szert. A debreceniek gólját Süftcs lőtte. Jók voltak: Kovács, Pécsét és Balogh, illetve Vigh, Seres és Szűcs. A nyolcadik mérkőzés eredménye: PVSE—Debreceni Előre 2:1 (1:0). TÁBLÁZAT (Minden csapat hatszor játszott.) 1. Szabolcs 6 — — 32: 8 12 2. FSzDSE 4 1 1 18:10 9 3. Nagykálló 4 1 1 11: 8 9 4. PVSE 3 1 2 12: 8 7 5. Előre 3 1 2 17:13 7 6. Dohánygyár 3 1 2 18:18 7 7- Mándok 2 2 2 13:13 6 8. Dombrád 3, ,— 3 13:19 6 9. Tiszalök 2 9 2 5: 8 6 10- Záhony 2 2 2 10:16 6 11. Nyírbátor 2 1 3 12:11 5 12. Balkány 2 1 3 10:12 5 13. Hnánás 9 — i 7: 8 4 14. Nyírmada 1 2 3 8:14 4 15. BDSE 1 — 5 4:15 2 16. Postás — 1 5 5:14 1 KIS ÉS APRÓHIRDETÉSEK Hideg Dauer a festeti elrontott és beteg hajai gyógyszere (80 frt he. Iyett 50 frt.) Garaaciával készíti budapesti hölgy, fodrász csak nálam. Haj­festés, dauerozás, leg­szebb frizurák készülnek Marika hölgyfodrásznál Lenin-tér 1, (Nagykoromat Kerékpár és motorgumik, sikstrésrek legolcsóbban PALOTAV Zrlirí iiasa-g. ? sife Félhálót (szekrény, ágy) veszek. Címet a kiadóba kérem leadni. 90.2 Jókarban lévő kerék­pár eladó. Zrínyi Ilona u. 4,, udvarban. 86 Viliéi részt fogadáson lips jelvény rr* np ára 3*30 forint 1 JL \.ß Akarsz minden faluban sportpályát 7 Akarod a magyar stadiont? Akarod a tömegsportot ? & célok érdekében fogadj, nyerhetsz! Típszelvények kaphatók : trafikokban, oszíáiysore- játék íőárusitóknál, postahivataloknál és az Ibusznái T0-T62ÓU figyelem Vasárnaponként s mérkőzések után egy órúval a Szabadság könyvesbolt melletti trafiknál vmb kitéve az eredmény. Egy 8 hónapos príma koca süldő eladó. Közép utca 23. 84 Hálók, rökamié, fote­lek, ágybetét és egyes darabok olcsón kapha­tók. Haitzél-tér 3. 89 Bronz szalontükör, asz- taltüzihely, Ikerti fonott garnitúra, sodrony, asz­tal, vasmosdó, csillár, vaskályha eladó. Epres­kert 3. 88 Almás/ádák Bujtos u. 12. kapható 85-‘: 36-os női lakkcsizma és 37-es női bőrcsízma el­adó. Ugyanott bútoro­zott szoba (udvari) szo­lid fiatalember részére 1c:adó. Kossuth u. 58. sá;<$<