Kanadai Magyarság, 1959. július-december (9. évfolyam, 52-77. szám)

1959-09-05 / 61. szám

KANADAI MAGYARSÁG IX. évfolyam, 61. sz. 1959 szeptember 5, szombat Színházi és művészeti hírek MENNYIT BESZÉLNEK SHAKESPEARE HŐSEI ? Ráérő emberek Londonban megszámolták, hogy Shakes­peare melyik hősének van a leg­hosszabb mondanivalója. A be­szédesség rekordját kétségtele­nül Hamlet tartja, akinek szerepe 1569 soros; őt követi II. Richard, 1169 verssorral, de Othello már kénytelen 888 sorral megeléged­ni. Az asszonyoknak Shakes­­peare-nél "kevesebb szava" van : első helyen áll Cleopatra 607 sorral, s a lista legvégén a hall­gatag Júlia, aki ,csupán 97 halha­tatlan sorban mondja el szerel­mét és fájdalmát. • KODÁLY.BEMUTATÓ | A NEW YORK-I ZENEI FESZTIVÁLON A napokban kezdődött a New York-i zenei fesztivál, Stokovsky vezénylésével. A műsoron a többi között Mura je v, Amirov, Hacsa­­turján, Prokeffjev művel szere­peltek. Halász László, a magyar származású amerikai karmester, a fesztivál főzeneigazgatója Strausz "Ariadne Naxoson" cí­mű operáját dirigálta. Ugyan­csak ő vezényelte Kodály "Missa Brevis".ét, ez volt a mű amerikai ősbemutatója. Két estén szerepel Pizetti "Gyilkosság a székesegy­házban" című operája. Az egy Hónapig tartó ünnepi játékok karmesterei Stokovskyn és Halász Lászlón kívül Pelletier Gamson, limon, Jenkins és Sadoff. • A BUDAPESTI EGYETEM DISZ­­DOKTORA VOLT GROCK, A VI­LÁGHÍRŰ BOHÓC Az olasz Riviérán levő birto­kán — mint már hírül adtuk — 79 éves korában elhunyt Dr. Ad­rian Wettach, akit ezen a néven senki sem ismert. A világ A HAZAI UBDARUGABAJNOKSÁG negyedik fordulójának eredményei Bp. Honvéd-Csepel 3:1 (0:1), Csepel, 15.000 néző. Változatos játék után a 8. percben Galambos arcsérülést szenvedett, 4 percig ápolták. A 11. percben Pál a baloldaról ma­gasan a kapu elé iveit, Kisuczky és Faragó harcolt a labdáért, a labda először a kapus birtokába került, de amikor a kapus a föld. reért, az esés következtében ki­esett a labda a kezéből, s Fülöp 8 méterről az üres kapuba gurí­totta. 1 :0. A II,. félidő első percében Ti­chy nagy helyzetben rálépett a labdára és elesett. A vendégek többet támadtak. A 61. percben Bozsik kiugratta Tichyt, Tóth I jó érzékkel elhagyta a kapuját, ve­tődött és testéről a kapu fölött szögletre jutott a labda. A 68. percben Kóczián közé­pen-elgáncsolta Tichyt. A 18 mé­teres szabadrúgásnak Tichy fu­tott néki, s nagyerejű lövése nyo­mán a labda a sorfalról a jobb sa­rokba vágódott. 1:1. Egy perccel később megszerez­te a vezetést a Bp. Honvéd. Ko­­tász átadása után Tichy 25 mé­terről hirtelen kapura bombázott, s Tóth csak nézte, ahogy a lab­da a jobb fejső sarokba kötött ki. 2:1. Egy ellentámadás végén Ki­suczky a jobb kapufa tövét talál­ja el. A 69. percben Gilicz lab­dájával Tichy kitört, már csak a kapussal állt szemben, ami-kor Tóth I kifutott, átölelte a csatár derekát, lerántotta a földre. 11- es. Tichy a jobb sarokba helyez­te a labdát. 3:1. Dorog-Taiabánya 0:0 Dorog, 7000 néző. A mérkőzésen végig csak küz­delem folyt. Színvonalas játékot elvétve sem láthatott a dorogi szurkoló-tábor. A dorogiak ötös­fogata a mérkőzés nagy részé­ben támadott, de képtelen volt gólhelyzetet teremteni. Jellemző a csatárok lövésviszonyára, hogy a fedezet Pálmai egymaga többet lőtt kapura, mint a dörögi csatá­rok együttvéve. A tatabányai együttesben is főleg a védelmet lehet dicsérni. A vendégcsapat csatársora is igen erőtlenül ját­szott, láthatóan valamennyien a védékíezést tartották fő felada­tuknak. így sikerült is -az egyik pontot megszerezniö-k. Szeged-Szombat­hely 1:0 (0:0) Szombathely, 10.000 néző. ’ Kánikulai melegben először a Haladás lépett fel támadólag. A szegedi együttes erősen védeke­zésre rendezkedett be. Az első * eseményt a 2. percben Hajós 18 méterről -küldött lövése jelentet­te, a labda néhány centiméterrel azonban elszállt a jobb sarok fe­lett. A 19. percben egy baloldali támadást vezetett a hazai csa­pat, Szabó fél méterrel a 16-oson belül kézzel ütötte el a labdát. A büntetőt. Novak a balra mozduló ^Mészáros mellett a jobb -kapufa rrlellé helyezte. A második félidő gyors sze­gedi támadással indult. -Boros lö­kését azonban Varga II biztosan védte. Szombathelyi támadások végén a csatárok három alkalom­mal is jó helyzetben hibáztak. | Az 50. percben a hazai táma­dást szerelték a szegedi védők, Hajós kapta meg a labdát, ő Polyváshoz játszott. Polyvás ki­tört és a kifutó Varga II mellett ja kapu közepébe vágta a labdát. 1 :0. Ferencváros-Uj­­pest 1:0 (0:0) Népstadion, 40.000 néző. Az első félidő 2. percében Szu­sza lesről lőtt a kapuba, a játék, vezető természetesen nem Ítélt gólt. A másik oldalon Fenyvesi Ilőtt a háló vastartójára, majd­nem az alapvonalról. Fokozato­san kapott lábra a zöld-fehér együttes, szinte állandó ostrom alatt tartotta a lilák kapuját. A második félidő első percé­ben rögtön gólt ért el a Fradi: Friedmanszky a balösszekötő he. lyén senkitől sem zavartatva a2 alapvonalról adott középre és e .fedezetlenül hagyott Orosz kö jzelről a kapu jobb alsó sarká-bc fejelte a labdát. .1 :0 a F-erencvá­­|ros javára. Srockok, a bohócok királyát is­merte, s hosszú élete során har­­mincmilió ember tapsolt neki; Grimaszai mögött mély érzés, igazi emberség, valódi művészet lakozott. A szakértők egyenran­gúnak tartották Chaplinnel. Fé­nyes pályája alatt uralkodók és vezető politikusok vendége volt, de saját szavai szerint csak az egyszerű emberek, főlég a gye­rekek között érezte jól magát. A budapesti egyetem tiszteletbeli doktorrá avatta a nagyszerű mű­vészt. Egy rivierai fürdőhely la­kosai 1958-ban felkérték Grock­­ot, hogy töltse be a városka- pol­gármesteri tisztjét, mert azt re­mélték, hogy ilyen humorral megáldott polgármester a leg­jobban boldogul majd az örökké marakodó városi tanácstagokkal. Grock ugyan nem fogadta el az állást, de életét ott fejezte be a Riviérán. • — CSEHOV SZÜLETÉSÉNEK 100. ÉVFORDULÓJÁRA a Lenfilm-stu­­dió művészei megfilmesítik az Író "Hölgy a kutyával" című el­beszélését. A helyszíni felvétele­ket Jaltában készítik', ahol Cse­hov sokáig élt és ahol az elbe­szélés is játszódik. A film fősze. repét Alexej Batalov, a "Szállnak a darva-k" cimű szovjet film fő­szereplője alakítja. GARIBALDI ÉLETÉRŐL készíte­nek filmet Olaszországban. A nagyszabású film forgatását ősz­szel kezdik meg, az olasz szabad­ságharc 100. évfordulója alkal­mából. Garibaldi győzelmeinek színhelyén. • JEAN COCTEAU szerepet is vállalt új filmjében, az "Orp­heus testamentumá"-ban. A film forgatását szeptemberben kezdik meg a dél-franciaországi Baux­­ban. INNEN-ONNAN PETŐFI KIÁLLÍTÁS A Petőfi Irodalmi Múzeumban Budapesten Petőfi kiállítást ren­deztek. Hatvány Lajos Kossuth­­dijas kommunista Író nyitotta meg. Itt találják a költőnek első kéziratait, a János vitéz első ki­adását, továbbá a vasfüggöny mögött beszélt nyelveken meg­jelent könyveit. Az irodalmi em­lékek mellett kiállították haszná­lati tárgyait: dolmányát, szivar­szipkáját, Julia ruháját, kézimun­káit stb. Kommunista lapok sze­melvényeivel mutatják be, mi­ként sajátították ki Petőfi nevét a bolsevizálás céljaira. A kiállitá-« son az első Petőfi szobor, Alexy Károly alkotása mellett ott látha­tó Beck G. Fülöp, Ferenczy Béni, Kisfaludi Stróbl Zsigmond, Med­­gyessy Ferenc szobra, Révész lm- j re, Petrich Soma festménye is. L, EREDMÉNYT AKAR? ITT HIRDESEN! Ilyenformán lesz egy kitünően képzett, müveit iparosrétegünk, mert ezek továbbra is el fognak járni az Operába, hangverse­nyekre és olvasni fogják az iga­zán jó könyveket és lesz egy si­­lányan képzett, műveletlen, úgynevezett középosztályunk, amely továbbra is megmarad a Kamara Varieté, a népi muzsika és a ponyva mellett". LASSAN, DE BIZTOSAN Lassan, de biztosan haladnak előre az atomfegyverek haszná­latáról kezdett Kelet-NyugatTi tárgyalások Genfben, miután az utolsó héten mindenki lázas igye­kezetét mutatott. Az Egyesült Állambk, Anglia és a Szovjet e tiz hónappal ez­előtt megkezdett tárgyalásokat szeretné befejezni arra a napra, amelyen Eisenhower elnök és Hruscsov miniszterelnök Was­hingtonban találkoznak. Semyon K. Tsarapkin szovjet delegátus a megbeszélések folytatására a leg­közelebbi napokat hozta javas­latba. • BRITISH GUIANA KÖLCSÖNT KERES Dr. Cheddi Jagan, British Guiana baloldali beállítottságú kereskedelmi és iparügyi mi­nisztere azt a kijelentést tette, hogy országának pénzügyeit leg­célszerűbben úgy oldhatnák meg, ha a szovjet-blokktól lé­nyeges összegű kölcsönt venné­nek fel. — De — tette hozzá a sajtó konferencián — ezt a határozat tot csak úgy hozhatnák meg, ha ahhoz népszavazás utján az egész ország hozzájárulna. Jagan, a Progresszív Néppárt vezetője, ezt a kijelentést akkor tette, mi­kor kölcsönkereső utjából az Egyesült Államokból, Angliából, Nyugat-Németországból és Olaszországból visszatért. Az ön pénze a bankban biztosítva van Miért tartja a pénzét otthon, ahol kiteszi a-n-na-k a veszélynek, hogy elvész, ellop­ják vagy a -tűz megsemmisíti-. A legtöbb kanadai a pénzét a bankban tartja, aho-m nao -kiveheti azt bármikor, -ha szüksége van rá. Ha ön meg aika-r gazdagodni vagy legalább is saját számlát akar vezettetni a Royal Banknál, —• megkezdheti már a legkisebb összeggel, akár egy dollárral is. A Royal Bank igazgatója boldog lesz, .ha tanácsot adhat Önnek pénzügyeit és egyéb do-l-gia.it -illetően. 2%% kamatot fizetünk takarékbetétjére. THE ROYAL BARK OF CANADA Az Ön helyi fiókját — akár nagy, akár kicsi — a Royal Bank teljes vagyona fedezi, amely pedig több, mint 4 billió dollár értékű. No. 5957 Ez az uj élesztő gyorsan hat! ...Megtartja teljes erejét Nem tartandó jégszekrényben! Bármikor süthetünk anélkül, hogy friss élesztőre lenne szük­ségünk. Egy csomag Fleischmann-féle Active Dry Yeast-et veszünk ki a szekrényből és ugyanúgy használjuk, mint a friss élesztőt. Teendőnk a következő: 1. Minden élesztőcsomaghoz kevés langyos vízben gondosan feloldunk egy teakanálnyi cukrot. 2. Élesztővel meghintjük. 10 PERCIG állni hagyjuk. 3. AZUTÁN jól felkeverjük. (Az élesztőhöz kevert víz beleszámítandó a receptben előírt vízmennyiséghez.) Olyan gyorsan hat, mint a friss élesztő. Próbálja ki, ha legközelebb kenyeret vagy kalácsot süt. Nem kell, hogy a régimódi élesztőt frissen tartsa. Vegyen egy hónapra való Fleischmann-féle Active Dry Yeast-et, szárazélesztőt fűszeresénél még ma. 1 CSOMAG MEGFELEL 1 KOCKA FRISS ÉLESZTŐNEK KEDVENC ITALÁHOZ SZÜLŐHAZÁJÁBÓL LEGKÖZELEBB ÁLL A COLA ORANGE CREAM SODA GINGER ALE INGYEN AZ ÜZLETBE SZÁLLÍTVA piknikekre, társasvacsorákra és minden más ünnepi alkalomra. / WAInut 1-2151 MINDEN HÉTKÖZNAP HÍVJA FEL TORONTÓBAN \ este 7 óráig PRIVÁT HÁZHOZ NEM SZÁLLÍTUNK A Pánamerikai Olimpiász hirei COLUMBIA VISSZALÉPETT Chicago. — Columbia értesi­­tette a Pánamerikai Olimpiász in­tézőbizottságát, hogy az Olim­­piászon való részvételétől vissza­lép. Columbia kiesésével a részt­vevő nemzetek száma 24-re mó­dosul és a résztvevő versenyzők száma 2.162 főt tesz ki. VILÁGCSÚCSOK FOGNAK MEG­DŐLNI A PÁNAMERIKAI ÚSZÓ­­VERSENYEKEN ! A Pánamerikai Olimpiászon résztvevő amerikai úszók vezető­je Charles McCaffree szerint az eddigi úszó világcsúcsok soroza­tokban fognak megdőlni a chi­cagói Portage Park úszó meden­céjében az elkövetkező Olimpiász alatt. / Véleménye szerint erre az amerikai versenyzők önmaguk­ban is képesek, de lehetősége van annak, hogy Kanada és Me­xikó úszói is a csucsjavitó-k között fognak szerepelni. "Az amerikai uszócsapat összeállításában a legerősebb, mely valaha amerikai színeket képviselt" — fűzte -még hozzá az ustókapitány. "Le­het, hogy az egyéni számok, né­melyikében alul maradunk, de mint csapat oly erőt képviselünk, melynek nem akadhat komoly ellenfele". A csapat összeállítása oly szi­gorú mértékek alapján történt, hogy sok egyéni nagyság; kik a múlt hónapban Japánban szere­peltek nem kerültek be a váloga­tottba. A válogatott csapat két nagy erőssége az Indiana Egye­tem két úszója Frank McKinney és Mi ke Troy. Mindkettő vi lág­|csúcsot tart. Az első hátuszásba-n, Imig a második pillangóuszás­­jban. Az amerikai-japán uszóver­­!senye|<et Ausztrália nagy figye­­j lemmel kisérte elejétől végig és az elért eredményeket az ausztrál újságok az eddigi ausztrál uszó­­hegemónia végének tekintik. További tagjai az amerikai uszócsapatnak Tony Follett és :Jeff Farrell, mindketten a Yale Egyetem hallgatói. George Breen (Indianapolis) Richard Blick (North Central College, Naper­ville) és a hawaii származású Ken Nakasone, mind amerikai csúcsok javítói voltak a váloga­tást megelőző versenyeken, me­lyet a Michigan Állami Egyete­­!men -tartottak. Breen, aki négy­­!szeres Amerika bajnok, olimpiai 'csúcsot állított fel, mely még ma is megdöntetlen. Az indiana-polisi Alan Somers megverte legutóbb az ausztrál Murray Rose-t és a japán olim­piai reménységet Tsuyeshi Ya­­manaka-t az 1500 méteres távon. Somers ugyanezen a távon ver. senyez Chicagóban is. Végül McCaffree kapitány a következőket mondotta : "A csa­patszellem a lehető legjobb és mind azon vannak, hogy min­den eddigi rekordot megdöntse. nek minden versenyük alkalmá­val". Nagyszerű játékkal nyertek a magyar vizilabdázók Rómában MAGYARORSZÁG—OLASZ­ORSZÁG 8:3 (5:1 ) OLASZORSCZÁG B—MAGYAR. ORSZÁG B 4:4 (3:2) Vasas-MTK 2:2 (2:1) Diósgyőr—Salgótarján 2:1 (1:0) BVSC—Pécsi Dózsa 1:0 (0:0) ' Népstadion, 25.000 néző. Az első félidő második másod­percében Sándor a kaputól 8 m­­re elhibázta Nagy labdáját. Hul­lámzó játék után a 9. percben a Vasas ért el gólt: Matesz Kékesi­vel és Csordással adogatva 9 m. ről a kapu baloldalába lőtte a labdát. 1 :0 a Vasas javára. A 11. percben Sándor mellel vett le egy labdát, de lövését a kifutó kapus elcsípte. A ló. perc­ben egy hosszan előrevágott lab­dára Kékesi a 16-os és a felező vonal között futott rá, elhúzott Sipos mellett, akinek a háta mö­gött 4 m-re esett földre a labda, amelyet Kékesi megszerzett, a ki­futó kapus fölött átemelt és az üres kgpuba fejelt. 2 :0. A 30. percben a kék-fehérek értek el gólt: Szimcsák a 16-os sarka tájáról beadott, a Berendi mögött álló Sándor 6 m.re a ka­putól nagy lendülettel, "csuka­­fejessel" küldte a labdát a tétlen jSzentmihályi mellett a kapuba. 2:1. j A második félidő első percé­ben egyenlített az MTK. Kezdés után Sándor labdájával Na*gy el­futott, Szentmihályi kijött eléje, de a jobbösszekötő 14 m-ről az eleső Szilágyi ll-től kissé zavar­va, a kapus mellett a jobb alsó sarokba helyezte a labdát. 2:2. Salgótarján, .5000 néző. A 32. percben Kiss mesterien futott el a jobbszélen, éles la­­oos beadását Pál Iván elé tette, a fürge jobbszélső a kifutó Oláh mellett élesen mintegy 8 méter­ről a kapu baloldalába lőtt. 1 :0 a DVTK javára. A második félidő első félórája meddő hazai fölénnyel telt el. A fedezetektől "agyontámogatott" hazai támadósor puhán és erőt­lenül játszott és a nagyszerűen védekefcő diósgyőriekkel szem­ben még csak lövőhelyzetekbe sem került. A 75. percben vezet, te a második félidő első-komoly támadását a diósgyőri csapat, s a támadás gólt eredményezett. Iván futott el a balszélen, Pál elé játszott, Pál egyből kapura lőtt, I lövését Oláh kiütötte, a Kiss elé pattant labdát a középcsatár új­ból Pál elé helyezte, s az össze- | kötő most már nem hibázott, a bal alsó sarokba lőtte a labdát. 2:0. A gól felrázta a hazai támadó­kat, a 82. percben Vasas közeli | lövését Hódi bravúrosan tolta szögletre. A 83. percben Bable­­na szögletét a 11-es és ötös közé helyezkedő Lantos a jobb alsó sarokba fejelte. 2 :1. A gól után is hazaiak támad­tak, de az egyenlítésre már nem futotta az erejükből. is a recs, iouuu nezo. A vendégcsapat huzamosabb ideig tartottá fölényét, főleg a pontosabb összjáték tekinteté­ben állott a BVSC a Pécsi Dózsa felett. Szünet után a pécsiek erőtlen támadásaival kezdődött a játék. Hegyi bombaszabadrugása alig kerülte el Mészöly kapuját. Az 56. percben sajnálatos sérülés történt. Egy előrevágott labdára Danika a 16-oson kívülre vető­dött, Csernaival ütközött össze, közben kisebb agyrázkódást szen­vedett és hordágyon vitték ki. Kocsis állt be a kapuba, Hegyi lett a középhátvéd és Kamondi a balhátvéd. Ideges, igen kemény küzde­lem következett. Hiába igyeke­zett lelkesedéssel a hazai együt­tes, emberelőnyével a BVSC ját­szott jobban. A 86. percben a 'lassú és bizonytalan hazai vé­dők közül Csernai kiugrott és 8 méterről a kapu közepébe lőtt. >1 :0 a BVSC javára. Kovács nagy kapufalövése volt a válasz, azután a BVSC véde­lembe vonult és sikerült tartania az eredményt.