Kanadai Magyarság, 1959. július-december (9. évfolyam, 52-77. szám)

1959-11-28 / 73. szám

IX. évfolyam, 73. sz. 1959. november 28, szombat 4 KANADAI MAGYARSÁG A HAZAI LABDARUGÓBAJNOKSÁG tizenkettedik fordulójának eredményei Bp. Honvéd-MTK 3:2 (2:1) Népstadion, 30.000 néző. Esemény nélküli játékkal tel­tek; el az első percek, hosszú időn keresztül lanyha volt az iram, unalmas a játék. Az MIK támadott többet, de helyzetei nem adódtak. A 2ó. percben váratlan gólt ért el a Honvéd. Csinos beadását Ti­chy 'kapta és 18 méterről kissé iveken, de erőteljesen Géléi fe. lett a bal felső sarokba helyezte a labdát. 1 :0. A 31. percben ismét ennek a két játékosnak az összjátékából született meg a gól, mégpedig úgy, hogy ezúttal Tichy adta a labdát Csinosnak, a szélső közé­pen kiugrott és a vetődő Géléi mellett 10 méterről a kapu jobb­oldalába gurította a labdát. 2 :0. Három perc sem tel el és egy gyors MTK-támadás végén Ká­rl rász jobbra adott labdájából Sán­dor négy méterről nagy erővel úgy vágta a kapu baloldalába a labdát, hogy Faragó csak bele­nyúlni tudott a lövésbe. 2:1. A második félidőben nagy volt a küzdelem, nagyon sokat támadott az MTK. Az 51. perc­ben Molnár szépen iveit középre egy szögletet, Kovács III hét mé­terről bombafejessel a bal felső sarokba küldte a labdát. 2:2. A vezetést is megszerezhették volna a kék-fehérek, de Molnár nagy helyzetben fölérugta a lab­dát, a 63. percben pedig egy szép Kárász-Sándor-Szimcsák I támadás végén a balszélső a ki­futó Faragóba lőtt. A 64. percben Csinos átadását Kotász kapta, s 8 méterről nagy nyugalommal a kapu jobboldalá­ba lőtt. 3 :2. Ferencváros-BVSC 5:1 (3:1) Népstadion, 30.000 néző. Nagy iramban kezdődött a já­ték, amelyből az első negyedórá­ban mindkét csapat szinte egy­aránt kivette a részét, bár a zöld­fehérek támadásai ekkor is erő­teljesebbek voltak. A 21. percben Orosz nagyszerű labdát fejelt a 11-es pont tájára, s Albert a kifutó kapus mellett a hálóba fejelt. 1 :0. A gól után a vasutasok néhány erőteljes támadása következett. A 35. percben Murár lapos labdával 'ugratta ki Csernait, aki a kifutó Landl mellett elhúzott és mintegy 6 méterről laposan a kapuba lőtt. 1:1. Ezután a Fradi szinte kapujá­hoz szögezte ellenfelét. A 40. percben az előrehúzó­dott Mátrai keresztbevágta a lab­dát Albert elé, aki 7 méterről a rossz ütemben kifutó Katona fe­lett' gólt fejelt. 2:1. Egy perc sem telt bele és egy szöglet után Friedmanszky ismét élesen vágta keresztbe a labdát Albert fejese az ötös vonal tájá­ról ezúttal sem tévesztett célt. 3:1. A 45. percben Nagy J. nagy lövését tolta szögletre Landl. A második félidő mérsékeltebb iramban indult, de azután szinte végig a vasutasok térfelén folyt a játék. A BVSC csatársora, mely ebben a félidőben nagyrészt há­rom emberből állott, csak időn­ként kísérletezett rajtaütésszerű lefutásokkal. Az első esemény Viiezsál pergő, ravasz lövése volt. Az 58. percben Orosz meste­rien ugratta ki Friedmanszkyt, aki az alapvonalig lefutva, fej­magasságban élesen küldte be a labdát, s Albert 5 méterről védhetetlenül fejelt a hálóba. 4:1. A 61 .percben Viiezsál 18 mé­teres nagy lövése alig jutott a kapu fölé. A 68. percben Albert kígyózott át négy védőjátéko­son, de lövése a kapu fölé ju­tott. A 70. percben Orosz éles fejese a jobb kapufa alsó éléről pattant vissza. A 79. percben Orosz indította el Fenyvesit. A szélső a 16-os sarkáról laposan lőtt kapura. A labda a rosszul vetődő Katona hasa alatt jutott a hálóba. 5:1. Egy perccel a befejezés előtt Mu­­rárnak lett volna alkalma szépí­teni, de öt méterről tiszta hely­zetben emberbe rúgta a labdát. 1 I A labdarugó NB 1 állása 1. U. Dózsa 12 23: 7 19 2. MTK 12 26:16 16 3. Bp. Honvéd 12 30:22 16 4. FTC 12 23:16 15 5. Tatabánya 12 12: 7 14 6. DVTK 12 17:15 13 7. Vasas 12 19:18 13 8. Dorog 12 15:20 10 9. Csepel 12 12:18 10 10. Szeged 12 12:19 10 11. Pécs 12 15:22 9 12. BVSC 12 13:22 9 13. Salgótarján 12 13:18 7 14. Sz. Haladás 12 fe 13:23 7 Vasas-Pécs 2:1 (1:0) na-Horog—Ujpest 9:0 Pécs, 12.000 néző. Az első percek a pécsiek gyobb támadókedvét mutatták. Mindkét együttes nagy akarás­sal küzdött, a játék már az elejé­től kezdve jóiramú, színvonalas volt. Kiegyenlített, élvezetes küz­delem folyt a pályán. Mezőny­ben ügyesen, gyorsan adogattak a csatárok, de a két kapu sokáig nem forgott veszélyben. Dunai lőtt később élesen nehéz szögből Szentmihályiba, majd a 32. perc­ben váratlanul a Vasas szerzett gólt. Csordás ívelt be szögletet és a szabadon hagyott BundZsák homlokáról a labda védhetetle­­nül szállt a jobb felső sarokba. 1 :0. Szünet után Győri-Kiss két lö­vése jelentette az első eseményt. Fölényben játszottak a hazaiak, de a Vasas előretörései jelentet­ték a veszélyt. Az 54. percben Raduly éles lövését Zengői kapu fölé védte. Csordás ívelte be a szögletet, a labda Szilágyi I elé pattant, aki mintegy 7 méterről a bal felső sarokba lőtt. 2:0. A 61. percben a kitörő Raduly szerencsétlenül összeütközött a | pécsi kapussal. A szélső lábát törte, a mentők kórházba szállí­tották. A 71. percben érett csak góllá ez a fölény. Kovács labdáját Du­nai ügyesen fejelte a kiugró Kresz álé, aki mintegy 6 méter­ről a vetődő kapus alatt a balsa­rokba lőtt. 2:1.----------------:______________ji_ JÉGKORONG MÉRKŐZÉSEK: U. DÓZSA—BP. VÖRÖS METEOR 7:1 (4:0, 2:0, 1 :1 ) Az U. Dózsa lépettjei először támadólag, több veszélyes táma­dást vezetett és' gólhelyzeteket is teremtett, s ezekből négyet ki is használt. Ehhez nagymértékben hozzájárult a bajnokcsapat gyen­ge védőjátéka. Di ósgyő r—Szeged 3:1 (2:0) Diósgyőr, 10.000 néző. A 9. percben született meg a diósgyőriek . vezető gólja. Iván iveit előre. Mészáros tétovázva indult ki a kapuból, Papphoz ke­rült a labda, aki a 11-es pont tá­járól félmagasan lőtte a kapu kö­zepébe. Nagy kapushiba volt. 1 :0. A 42. percben Pál jól adott középre, a labda a fedezetlenül álló Csányihoz került, aki ballal laposan lőtt kapura. A labda a kapufa mellett a jobb alsó sa­rokban kötött ki. 2 :0. A második félidőben a szege­diek kezdtek jobban, , de igazzá veszélyes helyzetet alig tudtak teremteni a Diósgyőr kapuja előtt. A 82. percben Papp a szege­diek 16-osánál átemelte a labdát Portorő felett, utána ballal ka­pásból lőtt kapura. Mészáros csak lábbal tudta kinyomni a labdát és Csányi öt méterről a kapu közepébe továbbította. 3:0. A 87. percben szabadrúgásból szépítétt a Szeged. Szigeti sza­bálytalankodott, 18 méterre a diósgyőriek kapujától. Kürtösi futott a szabadrúgásnak. Hatal­mas lövése elsuhant a diósgyőri sorfal mellett és a jobb kapufát érintve a hálóban kötött ki. 3:1. Dorog, 6000- néző. Váltakozó volt a játék az első 10 percben. Csak két dorogi szöglet jelentett eseményt. A 14. percben Varga kitűnően ugratta ki Monostori ll-t, de Török kifu­tással mentett, majd egy perc múlva Csőri elől vetődéssel tisz­tázott. Sikertelen dorogi támadá­sok következtek és utána befeje­zetlenek maradtak, a másik olda­lon az U. Dózsa támadásai is. Mezőnyjáték folyt perceken ke­resztül a két tizenhatos (között, a csatárok azonban nem tudtak megbirkózni a jól záró védelmek­kel. A 33. percben történt az el­ső igazán izgalmas esemény, a Dorog kapuja előtt Bencsics lö­­vésszerü beadását llku a kapufá­ra nyomta, a visszapattanó lab­dát Szusza fordulásból próbálta rá lőni, de elvétette és Buzánszky felszabadított. Dorogi támadás végén a 39. percben Varga kí­gyózott át a védők között, leadá­sa azonban" elcsúszott a jó hely­zetben levő Kertes lába mellett. A második félidő 65. percében Borsányi megunta a csatárok lö­vésiszonyát és 25 méteres lövése alig csúszott el a léc felett. Cső­ri—Rajna párharc végén a bal­­szélső lövése Rajna lábáról vágó­dott szögletre. Ismét a Dózsa támadott. Kuharszki a kapust is kicselezte, de éles szögből csak az oldalkapufát találta el. A 75. percbén Buzánszky Ívelte közép­re a labdát. Rajna kézzel érintet­te a ló.oson belül, a játékveze­tő azonban nem adott 11-est. Mint várható volt, igen válto­zatos, jóiramú mérkőzést hozott a két jól felkészült együttes ta­lálkozója. Tatabánya-Szom­bathely 2:0 (0:0) Tatabánya, 5000 néző. Erős széllel szemben az alapo­san megváltozott összeállítású hazaiak kezdték a játékot, s már az 5. percig két szögletet értek el. Az első nagy helyzet a tata­bányai kapu előtt adódott a 9. percben. A nagyszerűen előretö­rő Pál gyors átadását a tisztán ál­ló Komora 14 méterről az üres kapu mellé pörgette. Negyedórán át jóval többet támadott a Tatabánya. A csatárok azonban .nem értették meg egy­órást, vagy rosszul passzoltak. A 30. percben Pál már a máso. !dik nagy helyzetet hagyta ki. A második félidő 48. percé­ben óriási helyzet adódott Heté. nyi hibájából Polgár előtt. A szél­ső középen teljesen tisztán futott a kapu felé. Grosics kifutásával megzavarta és Polgár mintegy 10 méterről laposan a jobb alsó kapufa meilé helyezett. A 61. percben nagy kavarodás támadt a szombathelyi kapu előtt. Takács a kapura iveit lab­da mellé ütött, a labda Lahos fe­jéről a befutó Bukovi elé pattant, s az összekötő mintegy hat mé­terről laposan a háló jobb alsó sarkába fejelt. 1 :0 a Tatabánya javára. A 71. percben Bukovi jó előre­­adásával Szovják elfutott Novák mellett, a 16-os vonal jobboldali sarkáról lőtt. A labda elcsúszott Takács mellett, a jobb alsó kapu­fáról Lahos elé pattant, s Lahos két méterről szerezte meg a ha­zaiak második gólját. 2:0. Ali Hallow's estéjét sok külön­böző, úgy keresztény, mint po­gány országban megülték száza­dok óta. Amerikában manapság elsősorban a gyermekek ünnepe, bár néha a felnőttek is részt vesz­nek benne. Mivel Hallowe'en napja, ahogy ma nevezik, október utolsó nap­jára esett, sokszor az ősszel és a termés betakarításával párosít­ják. E napon az asztalt sokszor őszi gyümölccsel, kukorica, vagy gabonakalásszal és őszilombbal díszítik. Ezenkívül seprűnyélen lovagoló, fekete papírból kivá­gott boszorkányok és a színes lámpa az est elmaradhatatlan kelléke. A lámpát úgy készítik, hogy sütőtök belsejét kivájják, gyertyát tesznek bele és két ol. dalára álarcokat vágnak ki héjá­ból. A gyertyát megcjyujtják és annak lobogó lángja mulatságos torzképeket vetít a falakra. A leghatásosabb, ha az ablakba ál­lítják. A gyerekek a Hallowe'en-re jelmezt és álarcot öltenek. Bohó­coknak, tengeri kalózoknak, rab lóknak, szellemeknek, boszorká­nyoknak, hóembereknek, cigá­nyoknak öltöznek. Azok a gyerekek, akik nincse­nek valamely Hallowe'en ünnep­lésen, jelmezükben kimennek az utcára és végiglátogatják a szom­szédokat. Becsöngetve ferfrihan­­gon kiáltják "Shell Out, Shell Out'', ami azt jelenti, hogy aján­BVSC—BP. ÉPÍTŐK 2:2 (1:0, 0:1, 1:1) Az Építők értékes döntetlenjé­ben a csapat ügyes taktikája mellett nagy része van a fiatal Ur­­banovicsnak, aki ezúttal igen sok veszélyes lövést tett ártalmatlan­ná. A közönség több ízben ün­neplésben részesítette az utóbbi években gyengén szereplő Épí­tők lelkes csapatát. EXPORT RENDES e's SZOPÓKÁS ^CIGARETTA Macdonald gyártmány KANADAI GYÁRIPAROS 1858 ÓTA Csepel—Salgótarján 1:0 (0:9) Salgótarján, 3000 néző. A Csepel kezdte a játékot, de utána a hazai csapat kezdemé­nyezett többet. Szünet után a vendégek kap­tak lábra hamarább. Az 53. percben Sándor hibájából Fülöp került nagy helyzetbe, de kivárt s a védők tisztázni tudtak. A 75. percben Kisutzky remek hosszú labdával szöktette Sáto­rit. A szélső a megtorpanó Men­­czel mellett kiugrott s a kifutó kapus fölött a jobb felső sarok­ba lőtt. 1 :0. A hátralévő időben a Csepel az eredmény tartására törekedett — sikerrel. Több olvasó — jobb lapot jelent! dékot várnak. A legtöbb ameri­kai és kanadai előre felkészül er­re és almát, cukorkát tartanak .észenlétben ez alkalomra. Néha be is hívják a gyerekeket, akik­nek az ajándék fejében szórakoz­tatni kell a háziakat, énekelni vagy valamit játszani. A gyere­kek, általában szívesen mutogat­ják mit tudnak, bár sokszor fé­lénkeknek mutatkoznak. Egyes városokban a gyerekek ahelyett, hogy önmaguknak gyüjtenének, a Gyermeksegély javára szednek össze pénzt és adományokat. A Hallowe'en összejövetele­ken sok szokásos játék folyik. Egyik az almabuktatás. Ez abból áll, hogy a szoba közepére vízzel töltött edényt helyeznek, amely­ben almák úszkálnak. Körülötte négy gyerek térdel kezét hátára fonva és fogukkal igyekeznek az almákat kihalászni anélkül, hogy arcuk vizes legyen. Máskor a mennyezetről madzagon felfüg­gesztett almába harapnak a gye­rekek, szintén anélkül, hogy ke­züket használhatnák. Népszerű a szirupformálás is. Cukorszirupot sűrűre főznek és mielőtt kihűlne és végleg megkeményednék, a gyerekek különleges formákat igyekeznek belőle kihozni. A felnőttek rendesen ügyesebbek e téren a gyerekeknél, akik leg­többször megeszik a szirupot mi­előtt formálására gondolnának. A pattogatott kukorica készí­tése ugyancsak hagyományos szórakozás e napon. Ma már vannak elektromos kukoricapat­­togtató-gépek, de az igazi öröm a régi módszer, amely szerint hosz­­szúnyelü sütőt nyitott tűz fölé tartanak és az egyes kukorica­szemek magasra pattognak a me­leg hatása alatt. Aztán megsóz­zák és vajjal öntik le a még me. Ieg> pattogatott kukoricát. Milyen feleséges ize van! Az idősebb kamaszok sokszor megtréfálják szomszédaikat, összecsomózzák* a ruhaszárító köteleket, a kerti bútort felrak­ják a háztetőre, stb. Ezért taná­csos biztonság kedvéért minden, mozgatható kinti tárgyat jól el­zárni e napra. A jövendőmondás is szokásos szórakozás Hallowe'en napján, márcsak azért is, mert annyi bo­szorkánynak és szellemnek öltö­zött gyerek szaladgál az utcá­kon. Ezért sokan közülük kris­tálygolyót visznek magukkal és abból igyekeznek kiolvasni a jö­vőt. Bár a Hallowe'en a szeílemjá­­rás estéje, a szellemek mind jó­­indulatúak; e nap a nevetés és szórakozás napja. Az amerikaiak különben is szeretnek ünnepelni. Főleg szeretik, ha a gyerekek jól érzik magukat. Poliiikai Fogoly Nap A Magyar Politikai Foglyok Vi­lágszövetsége New York-i köz­pontjának októberi értesítője közli, hogy a Szabad Világ no­vember 7-én emlékezett meg a mártírokról, az ismert és isme­retlen politikai foglyokról, akik a kommunizmus elleni harcban az életüket áldozták a hazáért. A számkivetésben élő volt po­litikai foglyok nem akarnak ezen a napon szenvedéseikért, az el­vesztett éveikért érdemeket ki­erőszakolni, csak megbecsülést és elismerést kapni, valamivel többet, mint amennyit a megla. pulók maguknak követelnek. A megbecsülés és a tisztelet azon­ban elsősorban a többezer fo­goly bajtársaknak és a forrada­lom sok ezer hősi halottjának szól, akiknek emlékére a Szabad Világ november 7-ét jelölte. A Politikai Foglyok Szövetsége több világrészen működő har­mincöt szervezete méltó megem­lékezést tartott ezen a napon. Az USA-beli Buffaio-i szervezet em­lékiratot juttatott el az UNO fő­titkárának Kádárék újabb gaz­tettének megakadályozása, a 150 fiatal szabadságharcos kivégzé­sének megfékezése érdekében. Ezenkívül köszönőlevelet Írtak Ed Sullivannak, aki a TV október 25-i műsorában felkérte az ame­rikaiakat, hogy levelek ezreivel árasszák el Hruscsovot a 150 ma­gyar szabadságharcos kivégzésé­nek megelőzésére kegyelmi ké­réssel. Ezenkívül a helyi ameri­kaiaknak mondtak köszönetét, hogy szót emeltek a szabadság­­harcosok megmentésére. Nemcsak a politikai foglyok, hanem az egész magyarság hódol azoknak a mártiroknak, akik éle­tüket adták a hazáért és akiknek teste a jeltelen rabtemetőkben porladozik. KÖZEL A KARÁCSONY, IDEJÉBEN ADJA FEL IKKA CSOMAGJAIT felem Canadian Trade Agency EDMONTON 10131—97 STREET — TELEFON: HU. 8-5217 ALTA ÉS B. C. IKKA KÉPVISELETE Hivatalos befizetőhely Megbízhatóan ! Gyorsan ! Garanciával I 100 forintos napi áron kapható GYÓGYSZER KÜLDÉSE INK 8—10 nap alatt kézbesítendők. Utólag számlázzuk vidékieknek Kérje vámmentes IKKA és RELIEF árjegyzékeinket Okiratok fordítása és hitelesítése. Kölcsönkönyvtár (vidékre is). Műszaki, szépirodalmi könyvek, szótárak és nyelvköny­vek a legolcsóbb áron kaphatók. Bécsi nyion-valour és tisztagyapju pulóverek méret után is nagy választékban. Magyar hanglemezek kaphatók, katalógust kívánságra küldünk. KEDVENC ITALÁHOZ SZÜLŐHAZÁJÁBÓL LEGKÖZELEBB ÁLL A George Chuvallo, Kanada nehézsúlyú boxbajnoka a torontoi Maple Leaf Gar­­dens-ben 10.000 néző előtt a 12-ik menetben, egy erőteljes jobbkezessel kiütötte ellenfelét Yvon Durelle-t. Ezzel biztdsította magának a kanadai nehézsúlyú ököl­vívó bajnokságot. Chuvallo a győzelem után kijelentette, hogy kihívja Archie Moore amerikai világbajnokot. Fenti képünk Chuvallot és Archie Mooret ábrázolja. COLA ORANGE CREAM SODA GINGER ALE WAInut 1-2151 INGYEN AZ ÜZLETBE SZÁLLÍTVA piknikekre, társasvacsorákra és minden más ünnepi alkalomra. HÍVJA FEL TORONTÓBAN 1 este 7 óráig PRIVÁT HÁZHOZ NEM SZÁLLÍTUNK MINDEN HÉTKÖZNAP A “Hallowe’en” : IRTA: CAROL WILSON