Kanadai Magyarság, 1959. január-június (9. évfolyam, 1-51. szám)

1959-04-15 / 30. szám

IX. évfolyam, BO. sz., 1959 április 15., szerda Ifjúsági labdarúgótorna végeredménye 1. BULGÁRIA, 2. OLASZORSZÁG, 3. MAGYARORSZÁG, 4. NDK Magyarország—Német DK 6:1 (0:1) Szófia, Levszki.stadion 50.000 néző. V: Takov (Dinev, Csomakov, mindhárom bolgár)'. Magyarország : Takács Menczel, Sóvári, Kürtösi — Solymosi, Nagy B. — Keglovich, Ko­vács, Pém, Albert, Radics. NDK: Weigang — Enold, Stasost, Hergesell Fischer, Schmidt — Bartheis, Sommer, Heyden­reich, Nöldner, Walter. Góllövő: Nöldner, Albert, Kovács, Albert, Ko­vács, Pém, Hergesell (öngól). Albert eredménytelen kitörésével kezdődött a játék, s csakhamar magyar mezőnyfölény alakult ■ki, miközben az NDK fiataljai csak ritkán tudták megközelíteni a magyar csapat kapuját. Az első veszélyes támadást a ó. percben Radics vezette, majd a német balszárny válaszolt, de a védelem szögletre mentett. Az újabb magyar támadások után Radics 16 méterről fejelt kapu fölé, majd a a jól kiugró Pém találta el nehéz szögből a ka­pufát. A labda a kapus kezébe pattant. Két né­met támadás után Solymosi szerezte meg a lab­dát, 35 méteres lövése hajszállal szállt a kapu fölé. Kiegyenlített mezőnyjáték után a veszélye­sen elfutó Keglovichot szerelték szögletre a 25. percben. Nem sokkal később Kovács-fejesét rö­vidre öklözte a német kapus, de a befutó Pém elől másodszorra sikerült a labdát elcsípnie. Ez­után nagy nyomás nehezedett a német kapura, de a védelem jól állt a lábán. A 32. percben bal­oldali támadás után Nöldner került hirtelen nagy helyzetbe, de kapu fölé lőtt. A 37. percben újabb támadásra indult az NDK balszáfnya. Walter át­adását Nöldner 11 méterről éles lövéssel küldte a bal sarokba. 0:1.____________________ A második félidőben nappal szemben kezdett a magyar csapat. Kezdetben a németek támad­tak erőteljesen, azután feléledt a magyar csatár­sor. A 49. percben Menczel jó labdát ívelt Al­bert elé, aki azt a 16-oson belül lekezelte, s né­hány lépés után mintegy 6 méterről erős lövés­sel a jobb alsó sarokba küldte. 1 :1. Ezután mindkét csapat óriási küzdelmet folytatott a ve­zetés megszerzéséért Az 55. percben a védelmen átkígyózó Kovács éles lövése a kapufa éléről vá­gódott vissza a mezőnybe. Az 57. percben Ko­vács megismételte előbbi ragyogó akcióját, de most már sikerrel: átverekedve magát a védel­men, 8 méterről védhetetlenül lőtt a jobb alsó sarokba. 2:1. Kezdés után több támadást vezet­tek a németek, miközben Sóvári megsérült, s a jobbszélső helyén statisztálta végig a mérkő­zést.Helyére Menczel állt, jobbhátvédnek pedig Keglovichot vonták vissza. A 63. percben Nagy B. labdájával Pém az alapvonalig futott, pontos beadását Albert 7 méterről lőtte a hálóba. 3:1. Két perc sem telt belé, s újabb gól született: Ko­vács 'kiugrott és 8 méterről a hálóba talált. 4:1. A németek ezután sem adták fel a harcot, néhány támadást vezettek,, de a 70. percben újabb gólt ért el a magyar csapat: szabadrúgás után Soly­­mosihoz került a labda, aki a 16-os környékén a tisztán álló Pérnhez gurított, ő kiugrott és 8 méterről a jobb alsó sarokba bombázott. 5:1. Az utolsó percek valósággal iskolajátékkal teltek ef. A 76. percben Radics hosszan előreívelt labdáját Hergesell izgalmában a saját ’kapujába gurította a kifutó kapus mellett. 6 :1. BULGÁRIA—OLASZORSZÁG 1:0 (1:0) Széllel hátban kezdtek a bolgárok. Az olaszok biztonsági játékra rendezkedtek be, felváltva csupán egy-egy.csatárt tartottak elől. Az első 10 perc inkább bolgár támadásokkal telt el, több szöglet jelezte fölényüket, az olasz védők kétszer is csak önfeláldozóan tudtak menteni a gólvona­lon. A gól a levegőben lógott. A 23. percben Szokolov ragyogóan futott el a jobbszélen, éles beadására Krisztev futott rá és a . balösszekötő helyéről nagy erővel fejelte a labdát a jobb felső sarokba. 1 :0. Ezután az olaszok lendültek táma­dásba ,azonban a bolgárok biztonságosan védték kapujukat. A második félidőben élesedett a küzdelem, sok belemenés, szabálytalanság tarkította a já­tékot, a játék irama azonban egy pillanatra sem csökkent, színvonal azonban közepes maradt. Az olaszok egy árnyalattal jobban játszottak, a bolgár védelem azonban nem ingott meg egy -pillanatra sem. Az egyik oldalon Ferrario, a má­sikon pedig Kotkov hagyott ki egy-egy nagy Shayzetet. A mérkőzést az erők küzdelme jelle­mezte, amelyben a bolgárok bizonyultak jobb­nak és az egész tornán mutatott játékuk alapján is megérdemelten nyertek. • Magyar ifi vál.—Spanyol ifi vál. 2:0 (1:0) A mérkőzésre Plovdiv-ban került sor, zsú­folt nézőtér előtt, rendkívül rossz talajú pá­lyán. Csapatunk Aczél — Nemes, Sóvári, Petrovich — Solymosi, Menczel — Pém, Ké­kesi, Ihász, Albert, Keglovich összeállításban lépett pályára. Az első percekben kiderült, hogy a spa­nyolok tisztán védekezésre állították be csa­patukat. A kapu előtt állandóan 5—7 játé­kos tömörült, s ez az első negyedórában ide­gessé tette fiainkat. Lassan azonban magára­­talált támadósorunk, s veszélyes helyzeteket alakítottak ki a spanyol kapu előtt. A 82. percben a spanyol kapus leterítette Keglo­­viohot, a megítélt büntetőt Kékesi értékesí­­tette.”l:0. Ettől kezdve, a spanyolok még ki­­méletlenebbül játszottak, ennek ellenére a II. félidő 15. percében Pém remek lövéssel újabb gólt szerzett. 2:0. A hátralévő időben előbb Kékesit, majd Aczélt tették harckép­telenné, mire — végre — a játékvezető le­­küldte a legdurvább spanyolt, Gardát. • Magyar ifi vál.—Ausztria ifi. vál. 0:0 Az osztrákok elleni találkozóra április 2-án került sor Dimitrovgrádban, 10.000 főnyi néző előtt. A sok sérült miatt így állt fel tar­talékosán a magyar együttes : Takács — Kürtösi; Sóvári, Petrovich — Ihász, Menczel — Keglovich, Kékesi, Nagy B., Kovács II., Radics. Jellemző a mérkőzés iránti érdeklődésre, hogy azt Sir Stanley Rous, az ismert angol sportvezér, az UEFA elnöke is megtekintette. A két ifjúsági csapat színvonalas, nagysze­rű küzdelmet vívott. Az első játékidőben több jó helyzet kínálkozott csatáraink előtt, de vagy a kapufa, vagy a kitünően játszó osztrák védelem mentett. Az első félidő utol­só percéig úgy festett a játék képe, ha nagy küzdelemben is, de győzni fog a magyar csapat. A 45. percben azonban a csapat egyik legjobbja, Petrovich — a lehetetlenül rossz talajon —■ egy fordulásnál kibicsaklott térd­del terült el a földön. Játékára több héten át nem lehet számítani. A csonka magyar csa­pat hősies küzdelemben meg tudta őrizni há­lóját a góltól. A magyar ifjúsági válogatott tehát 5 ponttal, 12:l-es gólaránnyal a negyedik cso­port győztese lett. DÉL-AMERIKA BAJNOKSÁGA Argentína—Uruguay 4:1 (1:0). Most már véglegessé vált : a bajnokság győztese Ar­gentina vagy Brazília lesz. A két pata csak egymással játszik már. ország csa-1. Argentína 5 5 — 18: 4 10 2. Brazília 5 4 1 _---16: 6 9 3. Peru 5 1 3 1 9: 9 5 4. Uruguay 5 2 — 3 15:13 4 5. Paraguay 5 2 — o O 10:11 4 6. Chile 5 1 1 3 8:14 3 7. Bolívia 6 1 5 4:23 1 A döntőn felül még a Paraguay­—Peru és a Chile—Urugay mérkőzés van hátra. VÍVÁS A Pái’izsban lezajlott ifjúsági vívóvilág­bajnokságok keserű csalódásokat hoztak a magyar színek számára, egyetlen számban sem sikerült győzelmet aratni. A tőrverseny­ben az esélyes Kamuti csak a 3., Szabó az 5. helyen végzett. A női tőrversenyt a szovjet Prudszkova nyerte a román Orbán előtt, a magyar vívónők a döntőbe sem kerültek. A párbajtőrben holtverseny után, a Sprea­­fico—Kupa győztes olasz Saccaro — megle­petésre — csak a második helyet tudta ki­verekedni a szovjet Habarov-val szemben. Számunkra a legkeservesebb csalódást még­is a kardverseny hozta. A középdöntőbe Me­­széna kiesése után már csak két magyar — Bakonyi és Kovács Attila került. A döntő küzdelmei a két magyar egymás elleni talál­kozójával kezdődtek, melyben Kovács 5:4 arányban győzött Bakonyi ellen. Hatalmas izgalmak közepette, végülis hármas holtver­seny alakult ki a magyar Bakonyi, a lengyel Parulski és a holland Heydenrijk között. Uj­­ravívás után azonban a jobb idegekkel ren­delkező lengyel fiú szerezte meg a világbaj­noki címet, Bakonyi a második helyen vég­zett. 9-Sí ^ A Nemzetközi Síszövetség legutóbbi ülé­sén foglalkozott a tél folyamán történt ha­lálos balesetekkel, s elismerte a sportlapok éleshangú bírálatainak jogosságát. A jövő­ben erélyes rendszabályokat fognak életbe­léptetni, különösen az óriás-műlesiklások rendezésénél. Az a véleményünk, hogy ezt az “erélyes” intézkedést előbb is életbe kellett volna léptetni... • KOSÁRLABDA A MÁVAG csapata nyerte a Montbrisoni Kupát ! A Franciaországban túrázó budapesti csa­pat nagyszerű játékkal győzött a montbriso­ni nemzetközi tornán. A torna legjobb játé­kosa címet egyhangúlag Zsíros Tibornak ítélték. A torna első helyén a MÁVAG vég­zett, második a belga Royal IV., harmadik a Polonia Varsó, míg a francia Montbrison a negyedik lett. • MŰUGRÁS A szabadságharc után az USA-ban letele­pedett kitűnő magyar műugró, Gerlach Jó­zsef, a teljes amerikai gárda legyőzésével, megnyerte Amerika műugróbajnokságát. Gerlach a toronyugrásban a harmadik helyen végzett. (B. F.) 4 KANADAI MAGYARSÁG Csak most tették közzé an­nak a szenátusi bizottságnak a jelentését, amely ez év feb­ruár 13-án meghallgatta Po­wer tábornok véleményét az USA felkészültségéről. Power határozottan kije­lentette ,hogv az Egyesült Államok je­lenleg elég erős ahhoz, hogy bármely támadót visszaverjen és elvegye a kedvét minden háborús kalandtól, de nem ily de­­rütlátó a jövőt illetőleg. Azt mondta, az USA-nak meg kell értetni Hruscsowal, hogy a szovjet nem támad­hatja meg büntetlenül Ameri­kát. Azt hiszem, mondta a tábornok, hogy amint táma­dását megkezdi, a következő 60 másodpercben már tapasz­talni fogja a visszavágást. Az egyetlen lehetőség fékentar­­tására, hogy világossá tesz-Wellandon játszik április 18- án szombaton este 8 órakor a torontoi Vidám Színpad társula­ta az Önképzőkör színháztermé­ben. Bemutatásra kerül a Toron-Rejtélyes lopás - amely lélektani rejtély is egyúttal Még az év elején hírt adtuntk ról, hogy a Torontóban élő agyar színművészek egy kis sportja egyesületbe tömörülve mutatja be első produkcióját Le­hár: Luxemburg grófja című nagyoperettjét. Az egyik fősze­replő megbetegedése miatt á próbák akkor megakadtak és a bemutató elmaradt. Most öröm­mel kaptuk a hírt, hogy a Hun­garian Actors Association of To­ronto az operettet angol nyelven mutatja be, magyar színművé­szekkel. Ez páratlan esemény a magyar emigráció történeté­ben, hogy két éves újkanadás magyar színművészek angol nyelven adnak elő egy teljes három felvonásos magyar ope­rettet. A fordítást a magyar szö­vegkönyvből Riegler Károly és Austin Clarkes végezték. Fősze­repekben Luxemburg grófját: Korodini Ferenc, Angélát: Kán­tor Erzsébet, Basil herceget: Ba­rabás Károly, Brissard festőmű­vészt: Lombi Jenő, Kokozov hercegnőt: Kamarás Ida és Ju. liettet a német színpadokról köz­ismert Vera V. Soloview alakít­ják, Ezenkívül szerepelnek még sokan mások. A szólótáncokat Doby Katalin és Hargittay Gyula mutatják be. A pompás díszle­tekkel és kosztümökkel kiállí­tott operettet 16 tagú zenekar kíséri, vezényel Rene Charrier. Az előadásra nagy érdeklődés­sel tekintenek az angol színházi emberek és már is sok előjegy­zés érkezett a jegyigénylésre. A sajtótól a Televízióig, még new­­yorki impresszárió iroda megbí­zottjai is jelen lesznek a magyar jművészek bemutatóján. Magyar részről jegyelőjegyzés telefonon ! Bossányi Ferenc színházi titkár­­jnál az esti órákban LE. 1.3681. Az előadások április 17 és 18-án, 'pénteken és szombaton az Eaton ■Auditóriumban este pontosan ! 8.30_kor kezdődnek. London belvárosát őrzi jelké­pesen kardjával a volt velszi herceg szobra a Temple Bar-on, London egyik legforgalmasabb részén. Viktória királynő fiának szob­ra ott áll a legfelsőbb Bíróság épületének a szomszédságában, rendőr áll alatta állandóan és a londoniak százezrei áramlanak előtte a Flett Streeten munká­jukra, vagy munkájukból, ügy vannak vele, mint a legtöbb ember a karórájával, amit ál­landóan magával hord, sokszor megnézi, de ha „ megkérdezik, milyen típusú számok vannak rajta, nem tudja, megmondani. Egy iskolásfiúnak kellett jönni, hoav észrevegye, a szobor ke­zéből hiányzik a kard. Érdeklő­dött, hova lett a kard. A szobor gondozásával megbízott hivatal megvizsgálta a szobrot és kény­telen volt megállapítani, hogy valóban, a kard markolatát kö­rülkulcsoló kézből hiányzik a kard. Jelentést tettek a rendőrségen. Megindult a nyomozás. A rend­­[ őrség azonban lehetetlen fel­iadatot kapott. Senki sem tudta megmondani, milyen volt a l^ard, lamely hiányzott és mióta hiány­zik. Lehet, hogy csak tegnap lop. Iták el, lehet, hogy egy éve, sen­ki sem vette észre, hogy mióta hiányzik. Még azt sem tudja senki, hogy kőből faragta-e a művész, vagy bronzból volt ké­szítve. Két gyászjelentés Budapestről Kanadai műszaki körökben is sokan ismerték azt a két kiváló mérnököt, akinek halá­la hírét most hozta a posta. Gallovits Lajos gépészmér­nök, a Ganz Wagon Gyár mű­szaki tanácsosa 62 éves ko­rában elhunyt. Előzőleg mű­téten esett át, amely a jelek szerint jól sikerült. Miután Pécsről, ahol az operációt vé­gezték, visszatért Budapesten lévő lakására, két nap múlva váratlanul meghalt. Szalatkay Rezső gépész­­mérnök, a budapesti volt Fel­ten és Guilleaume Kábelgyár főmérnökét husvét hétfőn 60 éves korában budai lakásán szívroham ölte meg. Mindkét mérnök több, mint három év­tizedes munkájával segített fölépíteni azt a magyar ipart, amelynek jóhírneve messze az ország határain túlra is elter­jedt. ITTASAN HAJTOTT — 30 NAPI BÖRTÖN A bíróság 30 napi börtönre ítélte Joseph Tessier 37 éves négygyermekes családapát, mert március 8-án ittasan ve­zette kocsiját és eközben el­ütötte a Queen Street és a Spadina sarka közelében M. Korolt, aki könnyebb sérülé­seket szenvedett. A balesetért Korol is felelős volt, mert az út közepén állt, 300 lábnyira az útkereszteződéstől. A rendőrség megállapította, Tessier annyira italos volt, hogy a rendőr-őrszobán nem tudott megállni a saját lábán, meg kellett támasztani, hogy össze ne essen. P1 II s u N S H I N E mmaum 9 NAPSUGÁR • SUNSHINE A NAPSUGÁR restaurantot a i a a I NAPSUGÁR restauran 263 COLLEGE STREET, WEST • PHONE: WA. 3-03371 ISMÉT DÁNOS LÁSZLÓ VEZETI! • Közismerten kitűnő konyha! I 9 A város legjobb ESSPRESSO.kávéja I I 9 Hűsítő italok! Cukrászsütemények il 9 Valamennyi magyar újság elárusitóhelye. 9 Magyar és romi játékkártyák. p 263 COLLEGE STR£ SUN - GLO CYCLE 325 QUEEN ST. W. TEL: EM. 3-6843 NSU FOX MAX LUX NSU PRIMA-ROLLER BMW-ZUENOAPP JAVÍTÁSOK 9 ALKATRÉSZEK 9 TARTOZÉKOK “MEDVE BOCS” (Litle B’ar) Manitoba tartományi minisz­terelnöke, Duff Robiin, annak ellenére, hogy 'kisebbségi párt élén áll a tartományi tör­vényhozásban, a politikai szak­értők szerint "erősen ül a nye­regben". 1921 óta ő Manitoba első konzervatív párti miniszter­­elnöke. Programja oly merész és nagyvonalú, hogy liberális és CCF ellenzéke nem igen meri nyíltan ellenezni attól félve, hogy egy esetleges új választás esetén az elért eredmények többségi győzelmet biztosítaná­nak részére. EXP0RTÄ CIGARETTA Macdonald gyártmány KANADAI GYÁRIPAROS 1858 ÓTA e. • H«WERY LIMIT»» Dau Kingsbir. Az ön szórakozására közzéteszi DOW KINGSBEER ODK—132 Újabb USA rakéta eredmény A floridai Cape Canaveral ra. • kétakutató állomásról kilőttek egy Snark típusú rakétát, amely az Atlanti Óceán déli részén lévő Ascension Szigetekig repült. A távolság kb. 5000 mérföld és a rakéta az utat 700 mérföldes sebességgel tette meg. Színházi hírek tóban két előadáson nagy sikert aratott TISZTELET A BEVÉTELNEK című kacagtató kabaré. Olcsó helyárak. 3 órás vidám est. Wel­­iandiak ott legyünk. LUXEMBURG GRÓFJA ANGOLUL Nem szabad csökkenteni a rakéta­­gyártást - mondja az USA légi­­haderejének parancsnoka szűk előtte, mi vár rá, ha tá­madást indít ellenünk. A feltett kérdésekre azt válaszolta, hogy elriasztó erőnk jelenleg óriási, de gon­dolnunk kell a jövőre is és meg kell tartanunk fölényün­ket. Az Egyesült Államoknak többek között ki kell cserél­nie a régi típusú bombázóit és több új Atlas típusú rakétát kell gyártania. De nem elég megfelelő erősségű felszere­lést beszerezni, még fonto­sabb, hogy ez sürgősen legyen megvalósítva, nehogy az USA , jelenlegi fölénye már a közel ■ jövőben elvesszen. Tárgyalásokat az oroszok­­. kai csak erős állásokból lehet folytatni. A háborúk nem az i erő, hanem a gyengeség kö­■ vetkezni,ényei. ; Az atomfegyverek beveté­■ sét is szükségesnek tartja ■ megfelelő esetekben.