Kanadai Magyarság, 1959. január-június (9. évfolyam, 1-51. szám)

1959-01-03 / 1. szám

ra«f «4 IX. 1. szám, 1959 januar 3., szombat 4 KANADAI MAGYARSÁG H AMILTONI Irodavezető: ID. DR. MÉSZÁROS JÓZSEF MAGYARSÁG 45 WALNUT STREET, S., HAMILTON, ONTARIO. — TELEFON : JA. 9.6948 Kérjük hamiltoni olvasóinkat, hogy minden hirdetési és előfizetési ügyben forduljanak id. Dr. Mészáros József munkatársunkhoz. Az MTK megnyerte az őszi fordulót FIGYELEM) Ha »zereti az olcsó, szórakoztató könyveket, rendelje meg még ma a VILÁGVÁROSI REGÉNYEK-et. Eddig megjelent több mint 150 kü­lönböző szóm. FIGYELEM! Megjelent két uj daloskönyvünk I "ERRE TANCOL BUDAPEST" (a 100 legszebb táncdal) "NÖTASKERT" (a 100 legszebb magyar nóta) Ara darabonként 50 cent. I Ára füzetenként 20 cent. TRANS AMERICA GENERAL AGENCY 236 James Street N.f Hamilton, Ont. ■ Sehol olyan olcsón nem kap részletre bútort, szőnyeget, Westinghouse JÉGSZEKRÉNYT, TELEVÍZIÓT, VILLANYTŰZHELYET TOVÁBBÁ EURÓPAVEVŐ RÁDIÓT, MINT J. HODOS-NaL n I 135 JAMES ST-, N. HAMILTON, ONT. TEL.: JA. 2-6845 MAGYAR CIPŐ ÜZLET Úgy kész, mint mérték után készített cipők óriási választék­ban. Elegáns forma, tartós minőségű, a legszélesebb kivi­telezésben is. A világhírű SALAMANDER tartós betétes, BE. ROLINE stb. cipők. Női táskák, Perion harisnyák- Magyaros kiszolgálás ! KISS JÁNOS hazai hentesárukat, friss húsokat minden idftben Igazi az International BUTCHER and GROCERY magyar üzlatban vásároljon: 660 BARTON ST. E., HAMILTON, ONT. A magyar labdarugó NB I. őszi idényének utolsó forduló|a sok nemvárt meglepetést hozott. A Vasas vereséget szenvedett Tatabányával szem ben s Így az első helyet át kellett engedniük az MTK-na.k, akik Szombathelyen döntetlen ered­ményt harcoltak 'ki. Ez volt a Vasas egyetlen ve­resége az egész forduló alatt. A Csepel 3 :0-ás győzelmet aratott az Újpesti Dózsa ellen s ezzel Csepel a harmadik, Újpest pedig a negyedik helyre került. A legnagyobb meglepetés azonban Győr volt, amely négy gólt rúgott, tehát egyszerre annyit, mint a 12 mérkő­zésen összesen. Az egyes mérkőzések részletes tudósítását az alábbiakban adjuk. MTK—SZOMBATHELY 2 - 2 ( 1-0) 15.000 néző gyűlt össze a dunántúli város sta­dionjában s roppant bizakodással tekintettek a mérkőzés elé. Az-MTK csapatában Karádi Vilmos, az egykori ifjúsági válogatott most játszott elő­ször bajnoki mérkőzést az első csapatban. A 40. percben Molnár kiugratta Nagyot, a csa­tár néhány lépést tett a labdával és azután T0 lé­pésről a kifutó kapus mellett a bal sarokba gurí­totta a labdát. 1 :0 az MTK javára. ALFA u| és használt AUTOMATIKUS VARRÓGÉPIT Arainkat 10 százalékkal («szállítottuk ráazlatfizatésra is : CITY SEWING MACHINECHOP 151 James St. N. Hamilton, Ont. LITTLE EUROPA Hamilton népszerű magyar ÉTTERME 243 James Street, N. Telefon: JA. 2-7070 ízletes magyar ételek, mérsékelt árak, figyelmes kiszolgálás. Tulajdonos : Tóth Sándor European Fashion Shoes Hamilton, 223 King St. E. — Telefon: JA. 9-3383 Értesítem a mélven tisztelt közönséget, hogy FRANK’S EUROPE BARBER SHOP név alatt férfi borbély.fodrász üzletet nyitottam Hamiltonban a James Street North 263. számú helyiségben. ...— Miután 15 éves óhazai gyakorlatom van, elsőrangú kiszolgálást nyújtok, igen kedvezményes érőn. — Tiszte­lettel : Taksés Ferenc. Burlingtoni.Guelph Line Cor. ner—New Street alatti új hen. tes üzletem megnyitásával kapcsolatban van szerencsém kedves vevőim szives tudo­mására hozni, hogy úgy itt, mint hamiltoni üzletemben to. vábbra is a legelsőbbrendű árut tartom s mindkét helyen teljes létszámú személyzet a megszokott figyelmességgel fogja kiszolgálni vevőimet. HEVESI JÁNOS " E G G NEST" 241 King St., E.f Hamilton, Gyógyszert MAGYARORSZÁGRA ÓHAZAI RECEPTEKRE IS GYORSAN ÉS PONTOSAN A “Cannon Drugs” GYÓGYSZERTÁRBAN 154 James St., N. Hamilton JAMES ÉS CANNON SAROK «sogosGOGOOooooasstvsooos; 4 Öhazai hentesárut, füstölt és friss hús, , csemegeárut vásároljon az EUROPEAN MEAT MARKET 146 James St. N. HAMILTON magyar üzletben. Tulajdonosok : Talabér és Jordán. Árusítás nagyban is. Vidéki megrendeléseket azonnal szállitnuk. VSCCCOSCGOOCCOGOCCCCOGCO. R. Denninger Ltd 284—288 KING ST,. E., HAMILTON I Boldog I ujesztendőt kíván í minden magyarnak a Lucas & King Ltd. j utazási iroda. Egyben közli, hogy a magyar­­országi születésű, kanadai ál. lampolgárok, magyarországi látogatását illetően újabb ren. delkezések léptek életbe. Ez. zel kapcsolatban, bővebb fel­világosítással szívesen szolgál a LUCAS & KINS LTD. Utazási iroda 79 KING STREET, WEST HAMILTON, ONTARIO Telefon : JA. 2.9257 cégnél kapható rendet rezéssel, valamin GYENGE GYOMRUAKNAK diétikus recept szerint # készített hentesáru. :*^yvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvv\\v\^vvvvv\^v\^vw A II. félidő 50. percében Pálnak kapásra jött labda, amikor azonban a csatár lövésre lendí­tette a lábát, Kovács I. hirtelen eléje ugrott, Pál nem találta el a labdát, a lendülettől nekiesett Kovács l.nek, majd á földre huppant. A játékve­zető 11 -est Ítélt. Novák fejntagasságban a bal sarokba vágta a labdát. 1:1. Az 56. percben Czigony szerezte meg a labdát és 20 méterről magasan a kapu baloldalába lőtt. 2:1 a Szombathely javára. A 62. percben Nagy lövése lepattant a védők­ről, pontosan Buikovi elé és a jobbösszekötő nagy nyugalommal 7 méterről védhetetlenül a bal sa­rokba vágta a labdát. 2:2. Izgalmas és bizonytalan kimenetelű játékot játszott a két csapat. A Szombathely főleg a vé­dekezésre fordította erejét, de gyors ellentáma­dásokkal is próbálkozott. A mérkőzés nagyobb részében az MTK irányította a játékot. A döntet­len reálisnak mondható. CSEPEL—ÚJPESTI DÓZSA 3 - 0 (2 - 0) Ez a mérkőzés döntötte el az őszi forduló har­madik helyét. Taktikai harcot vívott a két csapat A Csepel támadósorában Gondos a mérsékelten hátravont irányitó középcsatár szerepét kapta. A két szélsőt egészen a szélekre állította Jávor Pál edző, mig a két jóformában lévő összekötő előre­tolt csatár szerepet kapott. A Dózsában az volt az elgondolás, hogy Ben­­csics egészen előretolt szerepet kap, mig Győr­­várinak az lett volna a feladata — esetleges Dó­zsa vezetés idején — hogy hátrahuzódjék Vár­­hidi helyére, Várhidi pedig a régi értelemben vett középfedezet szerepét töltötte volna be. A csepeli támadósor nagyszerűen oldotta meg feladatát. Mindegyik csatár be tudta tartani az utasításokat: taktikailag is éretteknek bizonyul­tak. A csepeli csapat az idény végére a legki­egyenlítettebb együttessé formálódott. Ez a mér­kőzés bizonyította be, hogy a múlt heti nagy gól­­arányu győzelem nem a véletlen müve volt. A Dózsa játéka csalódást keltett. A Csepelben Bakó kapusnak nem volt sok dolga s néhány esetben biztosan hárított. A hát­védhármasban a 'két Kóczián biztosan játszott. A fedezetpár mindkét tagja kiemelkedő teljesít­ményt nyújtott. A támadósor a vártnál jóval többet nyújtott. Tóth II. gyors szélsőnek bizo­nyult. Kisuczky volt legjobb tagja csapatának. Já­téka szép jövőt Ígér. Pál ezen a mérkőzésen nyújtotta eddigi legjobb játékát. A Dózsában a kapus a gólokról nem tehet. Volt két ragyogó védése is. A csatársorban kevés elgondolás volt, csupán Kuharszki néhány |ó megoldását emelhetjük ki. TATABANYA-VASAS 1 - 0 (0 - 0) A Népligetben 10.000 néző előtt gól képtelen csatársora miatt vesztett a sokkal többet támadó Vasas. A II. félidő 83. percében Dómba! előre vágta a labdát, Sárosi mellett Szovják elfutott s mintegy 10 méterről kapura lőtt. A labda Sárosi lábát érintve a kapujából kimozduló Kovalik mellett a jobb sarokba ment. Ebből az akcióból esett a mérkőzés egyetlen gólja. A nagy tél erősen rányomta bélyegét a talál­kozóra. A Vasas elsősége forgott kockán, a Ta­tabánya viszont attól tartott, hogy leszakad. A játék első részében senki sem gondolt arra, hogy a Vasas vesztesként fogja elhagyni a pályát. Tet­szetősen gördültek támadásai s nagy helyzeteik is voltak. Csak a csatársor nem tudta a szépen ki­épített akciókat befejezni. A tatabányai hátvédek önfeláldozóan rombol­tak. A csapat fokozatosan törődött a védekezés­sel, de jutott ereje a támadásépitésökre is. Egy ilyen váratlan labdával született meg azután győzelmet jelentő gól is. A Vasasnak tehát sokkal több helyzete akadt és ennek alapján gólokkal is nyerhetett volna. Viszont a Tatabánya kis számú gólszerzési lehető­ségét eredményesen tudta kamatoztatni. Grosics legjobb napjaira emlékeztetőén vé­dett. A csúszós talajon is bátran futott ki s egy­formán hárította a magas és a lapos labdákat Szovják érdeme volt a győztes gól. GYŐR—DIÓSGYŐR 4 - 1 (0 - 0) Az IBUSZ ( Magyar Állami Utazási Iroda) hivatalos kép. viselete Ha kellemes meglepetést akar szerezni külföldön élő barátainak, ismerőseinek, rendelje meg számukra a KANADAI MAGYARSÁGOT LAPUNKAT A SZABAD VILÁG MINDEN ORSZÁGÁBA ELKÜLDJÜK ! Előfizetési díj (külföldi államokban egész évre $12.00) Győr 5.000 néző előtt alaposan megváltozott csapattal állt ki: öt hely cserélt gazdát. A nagy lelkesedéssel küzdő csapat végre megszerezte az első győzelmet, mégpedig teljesen megérdemel­ten. A diósgyőriek már eleve feladták a táma­dást, ikezdettől nyolc emberrel védekeztek. Hogy az első félidőben gólt nem kaptak, annak kizá­rólag a győri csatárok voltak az okai. A sok gól­helyzet közül egyetlenegyet sem tudtak értékesí­teni. GYÓGYSZER GYÓGYSZER GYÓGYSZER Mindkét részről rengeteg »átadási hibát vétet­tek a játékosok, Így az első félidőbeli színvonal eléggé gyenge volt. Szünet után hamar betört a diósgyőri védőfal. A gyorsan elért két gól után a DVTK már nem védekezett olyan szorosan, mint addig. A játék sokkal kiegyenlítettebb, gyorsabb lett, tovább javult az iram és feljavult a színvo­nal is. Érdekes, kemény mérkőzésen végre örül­hetett a győri közönség, mert csapata ezúttal ugyanannyi gólt rúgott, mint az előző 12 mér­kőzésen összesen. DOROG—BVSC 2 - 1 (0 - 0) BUDAPEST-POZSONY ASZTALITENISZ Budapest női és férfi asztalitenisz-válogatottja biztosan győzött Pozsony ellen. A találkozó a levicei új Sportcsarnokban, mintegy ezer néző előtt folyt le. A magyar nők 3 :0 arányban győztek. Kóczián—Bosa 2 :0. Kóczián játékosan is biz­tosan győzött. Mossóczy—Thomasova 2 :0. Mossóczy sok szép fonákot ütött. Máthé, Heirits—-Thomasova, Zomocnikova 2:0. A fiatal magyar kettős bátran játszott, végig ve­zetett. A magyar férfiak 5:0-ra győztek. Földy—Tokár 2:0. Ritka színvonalas mérkőzés volt. Bérezik—Miikes. 2 :0. Mikes teljesen tehetetlen volt Bérezik labdáival szemben. Sidó—Polakovic 2:1. Sidó sokat védett, de a döntő játsziméban kontraütésekre is vállalkozott. Bérezik—Tokár 2:1. Szép mérkőzés volt, me­lyet a közönség vastapssal jutalmazott. Földy—Polakovic 2:1. Földy a második játsz. mában egymásután 8 labdát nyert. Jégkorong vereség Kelet-Németországban A Bp. Vörös Meteor nyolc napos portyát ren­dezett Kelet-Németországban, négy mérkőzést játszott és négy vereséget szenvedett. December 13. Rostock: Dynamo Rostock—• Weiswasser vegyes 10 :2. A két magyar gól szer­zője Kenderesi és Martinuzzi. December 14 Berlin: Einheit Berlin 4:2. Ken­deres! és Madarasi szerzett gólt a magyar csa­patnak. December 17. Erfurt: ASK Vorwaerts 7:1. Varga dr. ütötte az egyetlen magyar gólt. December 18. Karl-Marx-Stadt: SC Wismut 14:0. A német csapat a tavalyi bajnokságok má­sodik helyezettje volt. A találkozón átlag 2000.es volt a nézőszám. Az év utolsó válogatott mérkőzése Augsburg­­ban kerül sorra: Nyugat-Németország.Bulgária. Ez lesz a két válogatott első találkozója. • Győztek a román ifjúsági asztaliteniszezők A budapesti Sportcsarnokban két napos asztali­­tenisz találkozót rendeztek. Nem voltak magas színvonalú küzdelmek, mindkét csapat játékosai idegesen küzdöttek. A román lányok megérde­melték a győzelmet. „-• • -• Nemzetközi labdarugó mérkőzések Törökország—Csehszlovákia 1:0 (0:0). Isz­tambulban került sorra. Atletico Madrid—CDNA 3:1 (1:1). Genf, 20.000 néző. Harmadszor találkoztak egymással a bajnokcsapatok Európa-Kupá-jában. A rendes játékidőben 1 :1 volt az eredmény. Az Atletico Madrid legközelebbi ellenfele a Schalke 04 lesz. A labdarugó NB 1. őszi idényének eredménye 1. MTK 13 8. 3 2 25:12 19 2. Vasas 13 6 6 1 14: 5 18 3. Csepel 13 7 2 4 32:15 16 4. U. Dózsa 13 6 4 3 27:17 16 5. Szombathely 13 5 5 3 18:19 15 6. Bp. Honvéd 13 5 4 4 19:13 14 7. Tatabánya 13 6 2 5 20:18 14 8. Ferencváros 13 6 2 5 22:24 14 9. Salgótarján 13 4 5 4 18,: 1 8 13 10. BVSC 13 5 2 6 19:22 12 11. Diósgyőr 13 3 4 6 13:18 10 12. Dorog 13 2 4 7 12:23 8 13. Miskolc 13 2 3 8 10:33 7 14. Győr 13 1 4 8 8:20 6 A jó talajú dorogi pályán 4.000 néző előtt ját­szották a mérkőzést. A találkozó érdekes és jó játékott hozott. Eleinte kiegyenlített volt a küz­delem. A vasutasok megerősített védelemmel, a szélekre és Csernaira alapozott ellentámadások­kal próbálkoztak, a Dorog pedig nyílt sisakkal játszott. Szünet után fokozódott az iram és egyre in­kább a nagy lelkesedéssel játszó Dorog vette át a játék irányítását. Csatársora Varga és Andris lendületével többször zavarba hozta a vasutasok védelmét s ha a döntő pillanatokban valamivel nyugodtabbak lettek volna. A vasutasok azon­ban egy pillanatig sem játszottak alárendelt sze­repet s ha lett volna lendületes belsőcsatáruk, esetleg kiegyenlíthettek volnia. Mindent egybe­vetve, a Dorog főleg nagyobb lelkesedése révén rászolgált a két pontra. BP. HONVÉD-MISKOLC 3 - 0 (2 - 0) A Miskolc legutóbbi gyenge szereplése miatt még a hazai közönség is fölényes Honvéd győ­zelmet várt. Nem ez történt, mert az új össze­­állitásban kiállt vasutas együttesre szinte rá sem lehetett ismerni. Idei legjobb játékukat nyújtották, ám ez is kevésnek bizonyult a javuló Honvéddel szemben. Miskolc az első perctől kezdve bizton­sági játékra törekedett, Nyírit az egész mérkőzés folyamán hátravonták Tichy őrzésére. így azután négy csatárral játszottak, sőt időnkint a két szél­ső is hátul segitett. A Honvéd hamarosan felis­merte ellenfelének taktikáját, Bozsik állandóan a támadósort támogatta és szinte hatodik csatárt játszott. Ennek lett a következménye, hogy az első félidőben a Honvéd többet támadott és sike­rült is kétgólos vezetést szereznie. A második fél­időben a harmadik gól után a miskolci csapat bátrabban támadott és hosszú ideig mezőnyfö­lényben játszott, ikét-három gólhelyzete is akadt, de Faragó mindig mentett A VILÁG ÖSSZES GYÓGY­­SZEREI megrendelhetők re­ceptre és recept nélkül. Cégünk már itt a helyszí­nen számozott igazolást ad a kézbesítés és kezelés meggyorsítására. VIZSGÁZOTT _ MAGYAR GYÓGYSZERÉSZ éli iro­dánkban vevőink rendelke­zésére. « ÁRBAN, GYORSASÁGBAN, SZAKTUDÁSBAN a ROYAL General Agency vezet. Hozzátartozói érdekében forduljon szakemberekhez. Küldje be az óhaza! re­ceptet. Az orvosságot azon­nal küldjük és utólag szám­lázzuk. Néhány példa cégünk e­­gyedüíállóan olcsó áraiból; 30 gr Streptomycin $7.95 10000 U Vitamin B12 5.95 25 amp. Vasolastine 12.95 A gyógyszereket eredeti gyári csomagolásban szál­lítjuk. ' * Amerikaiak és vidékiek írjanak. Magyarul levelezünk. TELEFON RENDELÉSEK: EM. 4-9333 ROYAL GENERAL AGENCY GYÓGYSZER OSZTÁLYA 273 Spadina Avenue T O R O N T O 2B, CANADA • allllllAMIIIIIIIIIilllllilllllllllllllllllalKTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimMIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIli ASZTALITENISZ ROMÁNIA—MAGYARORSZÁG 3:2 Barasch—Heirits 0:2. A magyar Heirits igen :áradt volt, közvetlenül a verseny előtt érkezett laza a csehszlovákiai portyáról.. Golopenta—Friesenhahn 2:0. A román lány negérdemelten győzött. Barasch, Golopenta—Heirits, Friesenhahn 2:0. így pillanatig sem volt vitás az összeszokott ró­nán páros győzelme. A magyar lányok nem ér­tették meg egymást. Golopenta—Heirits 0:2. Ez volt a legszínvona­lasabb mérkőzés, a magyar versenyző megérde­melten győzött. Barasch—Friesenhahn 2:0. A két játékos kö­zött jelentős tudáskülönbség áll fenn. Friesenhahn azonlkivül bátortalan és ideges volt. A férfi ifjúságiak mérkőzése is kedvezőtlenül alakult a magyarok számára. Ennek alapvető oka a játékosok helytelen versenyzési módja volt. ROMÁNIA—MAGYARORSZÁG 5:2 A magyarok Rózsás, Biró, Braun összeállitás­­>an vették fel a küzdelmet. A románok között lovács, Negulescu, Réti játszottak (magyar né­zek). Kovács—Rózsás 0:2. A román nem tudott ki­bontakozni Rózsás pörgetett labdáival szemben. Negulescu—Biró 2 :0. A román jobb volt, mind­két oldalról jól ütött. Réti—Braun 2:0. Réti két klasszissal jobban tudott. Negulescu—Rózsás 0:2. A magyar fiú nem hagyta kibontakozni ellenfelét, megelőzte őt az ütésben. Kovács—Braun 2:1. A magyar versenyző kö­­nyelmüsködött és azután már későn hajrázott. Réti—Biró 2:0. Biró szívósan védekezett, de még a biztos labdákat sem ütötte meg és Így nem nyerhetett. Negulscu—Braun 2:0. Braun csillogott, bra­­vuroskodott, de vesztett. A román játékosok ál­talában jobban küzdöttek és okosabban verse, nyeztek. ExportA CIGARETTA Macdonald gyártmány KANADAI GYÁRIPAROS 1858 ÓTA AZ USA MÁR MEGNYERTE A DAVIS-KUPA ZÓNAKÖZI DÖNTŐJÉT Az ausztráliai Perthben ját­szották le az Egyesült Államok és Olaszország között a Davis- Kupa zónaközi döntőjét. Az ola­szok a fülöpszigetiek ellen ara­tott fölényes győzelem után né­mi bizakodással tekintettek a mérkőzés elé, az amerikaiak azonban már az első napon 2:0 arányú vezetést szereztek. Az első egyest a perui származású Olmedo és az Európa egyik leg­jobb játékosának számitó Pietran­geli vívta. Piatrangeli csak két játszmán át bírta erővel és az utolsó kettősben már csak 1 já­tékot nyert. A másik mérkőzésen Sirola simán kikapott a felgyó­gyult Richardsontól. Olmedo— Pietrangeli 5:7, 10:8, 6:0, 6:1, Richardson—Sirola 6:4, 6:2, 7:5. A döntőt a párossal folytatták. Az amerikai Richardson, Olmedo kettős 7:9, 6:4, 13:11, 7:5 arányban győzött a Pietrangeli, Sirola.pár ellen. Az USA Így 3:0. ra vezet, ezzel már megnyerte a mérkőzést és december végén Ausztráliával mérkőzik a Davis-