Levéltár és helytörténet. A Komáromi Levéltáros Szakmai Nap előadásai - Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Levéltára Évkönyvei 14. (Esztergom, 2005)

Tartalomjegyzék/Obsah - Beatrix Sinková: Archívne dokumenty v Štátnom okresnom archíve v Nových Zámkoch. 35 Suba János: A komáromi erődrendszert ábrázoló térképek és tervrajzok a hadtörténeti térképtárban

VII. Igmándi erőd A legfiatalabb erőd az Igmándi erőd, amelynek érdekessége, hogy az ellenlejtője magasabb az erődnél, és így nem lehet észrevenni. Az 1874-es tervrajzon is lehet látni az erőd másik érdekességét: az erődárok külső falában egy 250 méter hosszú kazamatafolyosót építettek be, amely az árokba betört ellenség megsemmisítésére szolgált. Az igmándi erőd árokrendszere szárazárok volt a Dunától való nagy távol­ság miatt. 37. sz. melléklet (HT: G. I. h. 1859/190) VIII. Monostori erőd A három erőd közül a monostori erőd a Fort Sandberg a legnagyobb, amely a Zichy grófok homokhegyi birtokán épült, amelyet a kincstár már 1817-ben megvá­sárolt. Az építkezés 1850-ben kezdődött meg és 1871-ig tartott. 1850-ből az erőd alaprajzát és egy bástya alaprajzot mutatok be. 38. sz. melléklet (HT: G. I. h. 179/2) 39. sz. melléklet (HT: G. I. h. 185/78) Az erőd olyan, mint a többi külső bástyákkal megerősített széles vizesárokkal kö­rülvett magas ellenlejtő mögé rejtett. Az erőd belsejében kétemeletes laktanya tömb húzódik meg. IX. Oszőnytől keletre lévő erőd Ószőnytől keletre az 1870-es években épült egy kiserőd, amelynek nincs neve, Positions - Batterie N 1. néven szerepel. Feladata: a Budapest-Komárom közötti közúti és vasúti összeköttetést ellenőrizni, valamint folyamvédelem. Az erőd ütege­inek lőtávolságát, és hatósugarát a 40. sz. melléklet mutatja be. 40. sz. melléklet (HT: G. I. h. 185/75) Az erőd alaprajza 1885-ből 41. sz. melléklet (HT: G. I. h. 185/) Az erődrendszert ábrázoló többi tervrajzról és térképről idő hiányában nem tudok beszélni. A tervrajzokról, amelyek utakat, hidakat, töltésgátakat, sáncokat, csator­nákat, lőszerraktárakat, blokkházakat stb. Ábrázolnak. A térképekről, amelyek a várkörnyéki kutakat, gyakorlótelepeket, és egyéb katonai objektumokat ábrázolnak. A bemutatott térképekkel és tervrajzokkal érzékeltetni akarom azt a széles vá­lasztékot, amelyekből rekonstruálni lehet az erődrendszer építését, fejlődését.

Next

/
Oldalképek
Tartalom