Levéltár és helytörténet. A Komáromi Levéltáros Szakmai Nap előadásai - Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Levéltára Évkönyvei 14. (Esztergom, 2005)

Tartalomjegyzék/Obsah - Beatrix Sinková: Archívne dokumenty v Štátnom okresnom archíve v Nových Zámkoch. 35 Suba János: A komáromi erődrendszert ábrázoló térképek és tervrajzok a hadtörténeti térképtárban

A nádorvonal előtt 500-700 méter szélességben építési tilalom volt érvényben, az ütegek jó kilőhetősége érdekében. Ezek az ütegek segítették egymást, de önálló körvédelemre is alkalmasak voltak. A nádorvonal tervrajza 1895-ből. 29. sz. melléklet (HT: G. I. h. 185/17) IV. Vágvonal A Vágvonal négy védműből állt, amely a folyó partja közelében húzódik a Vág­Duna folyó és a Vág-Duna hídfő között, és az óvárig tart. Szerepe a komáromi kül­ső erődgyűrü kiegészítése, és a védelmi rendszer lezárása volt. A folyópartok vé­delme alatt, a magas földsáncok mögött mély vizesárok, és ezen belül vastag magas falból állt, amely lőrésekkel volt ellátva. Bemutatom a Vágvonal keresztmetszetét a X. védmünél. 30. sz. melléklet (HT: G. I. h. 185/173) A VIII-IX erőd között magas befelé nyitott ütegállás van, mint a terveken látni le­het. Az ágyúk felvontatására rámpák vannak kiképezve. 31. sz. melléklet (HT: G. I. h. 185/177) A Vágvonal kiépítéséről a legtöbb tervrajz 1868-ból származik, hiszen a porosz­osztrák háború az építkezéseket felgyorsította. A XI. erőd tervrajza is ekkor ké­szült. 32. sz. melléklet (HT: G. I. h. 185/178) A Vágvonal és a vág-dunai hídfő összeköttetését egy híd biztosította. 33. sz. melléklet (HT: G. I. h. 184/2/III.) V. Vág-Dunai Hídfő A vág-dunai hídfő kiépítésére az erődrendszer tervrajzai adnak felvilágosítást. Az 1850-1870 között kiépült négyágú csillag alakú erődöt északnyugati irányban há­rom, délkeleti irányban kettő zárt sánc zárja le és képezi a hídfőt. 34. sz. melléklet (HT: G. I. h. 185/17) VI. Csillagerőd Az erődrendszer tervezői a Duna jobb partjára három erődöt terveztek. Ezek közül a Csillagerőd hídfőerőd szerepét is betöltötte volna. A Dunai hídfő, amely 1,5 km széles és 400 m mély lett volna keletről kettő, nyugatról három zárt sánc kötötte volna össze. A hídfő 1874-es tervrajzát mutatom be, a tervrajz a kurtinák kereszt­metszetét is ábrázolja. Ez a terv nem valósult meg teljesen. 35. sz. melléklet (HT: G. I. h. 185/186) Az erőd belsejében egy erőd jellegű körvédelemre is alkalmas laktanyatömb épült. 36. sz. melléklet (HT: G. I. h. 185/187)

Next

/
Oldalképek
Tartalom