Levéltár és helytörténet. A Komáromi Levéltáros Szakmai Nap előadásai - Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Levéltára Évkönyvei 14. (Esztergom, 2005)

Tartalomjegyzék/Obsah - Bukovszky László: A magyar-szlovák lakosságcsere párhuzamai a Galántai járás és Nyíregyháza között

érintett vármegyék főispánjaihoz, és a törvényhatósági jogú városok polgármeste­reihez az áttelepített szlovákiai magyarok támogatására, új életlehetőségeik meg­alapozásában. A MÁK nyíregyházi kirendeltsége 1947. március 21-én kezdte meg munkáját a megyeszékhely polgármesteri hivatalának épületében a Vay Ádám utca 15 szám alatt, Kristofóri István kirendeltségvezető irányításával. 23 A kirendeltség munkatársainak elsődleges feladata az áttelepítés során illetékességi területére ér­kező magyarok átmeneti elhelyezésének felmérése volt, de a szlovákok kitelepülé­sével kapcsolatos kötelességek is, melyeket a vegyesbizottság egyes rendelkezései írtak elő. Községenként terv formájában dolgozta fel a betelepítés lehetőségét, adatokat szolgáltatott az áttelepített magyarok elhelyezéséről és az ehhez kapcsoló­dó pénzügyi számadásokról. További kötelessége a közélelmezés és takarmány­biztosítás volt arra az időszakra, míg az áttelepített magyarok az átmeneti szálláso­kon tartózkodtak. E sokrétű feladatot a kirendeltség munkatársai sokszor a leg­mostohább körülmények között voltak kénytelenek végezni. A három fős kiren­deltség irodai berendezését a polgármesteri, valamint az alispáni hivatal biztosítot­ta. 24 Kezdetben a kirendeltség sem írógéppel, sem irodai egységcsomaggal, de még bélyegzővel sem rendelkezett. 1947 második felében a kirendeltséget már 7 tisztvi­selő alkotta, Polnisch Ottóval az élen. 25 A szlovákiai magyarok érkezésének pontos időpontjáról és számáról a buda­pesti kormánybiztosság még 1947 márciusának végén sem rendelkezett pontos in­formációval. A Nyíregyházára érkező első transzportokat április első felére várták. Ebből kifolyólag a kirendeltségnek 150-200 férőhelyes, megfelelő szálláslehetősé­get kellett biztosítania. A kormánybiztos az áttelepítettek pontos érkezését a 14 752/1947 sz. rendeletével pontosította. A rendelet szerint az első transzport érkezé­se április 8-tól volt várható, hat szerelvénnyel összesen 800-1000 személy. 26 Ezt követően a MÁK kirendeltség legfontosabb feladata a beérkezők átmeneti elhelye­zése, tömegszállások biztosítása, egészségügyi ellátása valamint élelmezése volt. 27 A város területén található tömegszállások felkutatását és szemléjét a kirendeltség tagjai március 24-26-án végezték el. A szemle során a beérkezők elhelyezésére a lovassági laktanyát (450-500 személy részére), a Református Tanítóképző Intézet tornatermét (40 személy), a Bethlen utcában található Gazdaszövetség emeleti nagy termét (50 személy), az Evangélikus fiú gimnázium tornatermét (60-70 személy), a Jósa András út és a Károlyi-park szegletében lévő Leánygimnázium tornatermét, valamint a Szabolcs utcában lévő Fiú kereskedelmi iskolát (35-40 személy) találták alkalmasnak. 28 A tömegszállások közül a Huszár laktanya volt a legmegfelelőbb, Uo. i.sz. 58/II-K/1947. Uo. Uo. 1947. S. N. A hivatalt Kristofóri István 1947. szeptember 3-án adta át. Uo. i.sz. 17/II-K/1947. A Sz-Sz-B. MPK-Ny. 1946 S. N. Uo. i. sz. 1947 S. N.

Next

/
Oldalképek
Tartalom