MDP Szolnok Megyei Bizottsága (1954-től Végrehajtó Bizottsága) üléseinek jegyzőkönyvei 1955. augusztus 22. - 1955. október 5.
1955-09-19 - 1. Jelentés a Központi Vezetőség és a Minisztertanács levelének megtárgyalásáról. Melléklet: jelentés - 2. Jelentés a tagjelöltség nélküli tagfelvételre, alkalmazottak tagjelölt felvételére. Melléklet: javaslat - 3. Szóbeli javaslat pártszervezetek megalakulásának engedélyezésére, egyes termelőszövetkezeti pártszervezetek összevonására
1955. szeptember 19-i VB. I. Jelentés a KV ás MT levelének megtárgyalásáról, a végrehajtás eddigi eredmányeir51. N á d a s elvtárs: A jelentés foglalkozik azzal, hogy a megye 14-.jelentős üzemében mintegy 9oo javaslat történt ujitásra, azzal viszont nem foglalkozik, hogy hogyan állunk a beérkezett javaslatok megvalósitáséval, mennyi lett megvalósitva és ezzel kapcsolatban mik a tapasztalatok? Mi az oka, hogy az ipari üzemek közül csak az épitő iparban nem sikerültek az üzemi ártekezletek és milyen intézkedéseket tettek annak érdekében, hogy ez a hiba ki legyen'javitva. Az ujitók ás sztahanovisták tanácskozásán - mondja a jelentés - fő problémakánt szerepelt a szakmai továbbképzés: a törökmiklosi gépgyárban már tett6k is intézkedéseket. Milyen intézkedéseket tettek, ás milyen elgondolásuk van a szakmai továbbképzés biztositására? Sárkány elvtárs: A beérkezett javaslatokat műszaki brigádoknak kell feldolgozni, hogyan áll ennek a feldolgozása? \ Kálmán elvtárs: A helyiipari vállalatoknál hogyan állunk a műszaki fejlesztés problémáival. A helyi ipari vállalatokra, KTSz-ekre- is vonatkozik a határozat, nemcsak a minisztériumi iparágakra. Holló elvtárs: Nádas elvtárs kárdássre, hogyan áll az ujitások megvalcöitása. Ezzel kapcsolatban az a helyzet, hogy most össze sitik a műszaki * tanácsok a beérkezett javaslatokat, amelyek elbirálásra kerülnek olyan formában, hogy egyrászük bekerül a műszaki tervbe, másrészük pedig az. elkövetkező ötéves terv műszaki tervfeladatainak megvalósításába. A javaslatok megvalésitésa i3jen formában mág igen kevés üzemben történt.Az olyan javaslatok, mint pl. villanyégő bevezetése, stb. technikai kérdések, kisebb feladatokra tett javasl at megvalósítása történt meg. Mi az oka, hogy az építőiparban nem sikerültek az üzemi ártekezletek ás milyen intézkedéseket tettünk 6zze'l kapcsolatban. Egyrészt az építőiparban a végrehajtás sikertelensége abban mutatkozik meg, hogy bizonyos martakig pártszervezeteink nem tartották fő kérdésnek ezen levál megvalósítását. Az épitőiparban lévő pártszervezetek nagyon gyengén hajtották végre a munkát és nagyon száj jel eső a, munkaterületük. Ilyen formában nem tudtuk politikai, de egyéb szervezeti intézkedésekkel sem átfogni az épitőipart. Az ápitcipar területén sikerültek a leggyengébben a levál feldolgozásának kérdései. Ezzel kapcsolatban az építőipar pártszervezetének titkárával, vezetőségével átbeszéltük, hogy hogyan és mit lehet megvalósitani az épitőiparban a levál feldolgozását, politikai és szakmai kérdéseket illetően. Ez azonban .nagyon k6vás eredménnyel járt, mert mint mondottam is, az üz6m széjjel van tagolva, 1Ö-12 ember dolgozik agy épület területén és ezeknek az összefogását nem tudjuk megfelelően biztosítani, kidolgozott terv nincs. Most van folyamatban olyan terv kászitése, amely alapján az épitőiparban lávő szátforgácsoltságot megakadályozzuk.