MDP Szolnok Megyei Bizottsága (1954-től Végrehajtó Bizottsága) üléseinek jegyzőkönyvei 1954. augusztus 23. - 1954. október 4.
1954-10-04 - 1. Jelentés a mezőgazdasági termelőszövetkezeti fejlesztés eredményeiről, a helyi pártszervezetek és tanácsok tevékenységéről, a további feladatokról. Melléklet: jelentés; kimutatás; feljegyzések - 2. Szóbeli előterjesztés káderügyekben - 3. Javaslat a járási és városi pártbizottságok, illetve az állami mezőgazdasági gépállomások pártszervezeteinek titkáraira - 4. Szóbeli javaslat a Hazafias Népfront megyei irodájának felállítására - 5. Szóbeli javaslat a Megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága létszámának kiegészítésére - 6. Szóbeli javaslat pártfunkcionáriusok lakásproblémájának megoldására - 7. Szóbeli javaslat a Szolnok Megyei Néplap nevének megváltoztatására - 8. Szóbeli javaslat a Szent szót tartalmazó községnevek eredetiben való használatára
Feljegyzés Számos olyan jelenség van a megyében, amiből megállapítható, hogy a helyi szervek, helyi tanácsok nem ér tik,a szabadpiac jelentőségét} intézkedéseikkel nem bővitik a szabadpiaci forgalmat, hanem inkább akadályozzák azt. Pl, a helypénz kérdése. A helypénz a város, község bevételi forrásai között szer epel. A mi tanácsaink csak ebből a sze mszögből nézik és igyekéznek egy-egy pia con minél töb b bevételt e lérni, sok esetben „ ugy, h ogy indo kol atlanul magas helypénzeke t szednek a piacra jövő terme lőktől, eladóktól . A kunsztmártoni községi tanács 2 Ft-ról 10 forintra emelte f el egy-egy kiskereskedőnek p iaci jiaora a helypénzét. Jászberényben a helypénzszedő jóakaratától függ, hogy egy-egy termelőtől mennyit szed be. Általában megállapítható, hogy zavar van a helypénzek körül, nincs egységes álláspont ezzel kapcsolatban még egy városon, községen belül sem. Ugyancsak a szabadpiaci forgalom akadályozását jelenti az is, ha vásártereket, piactereket megszüntetnek, vagy olyan helyekre helyeznek el, ami az őstermelőknek, a dolgozó parasztoknak nem felel meg. Általános láz most a megyében, hogy parkosítják a piactereket, mintha azokra mér nem lenne szükség. Pl: Mezőtúron a parkositást elkezdték, anélkül, hogyj aegfelelő piacter*3t_^a^t^k_v^na rendbe. Ugyanez történt Jászalsósztgyörgyön is. Itt már vissza lett csinálva a dolgozó parasztok kérésére, Ugy gondolják a helyi tanácsoknál, hogy a piactér - ami általában a község, város közepén alakult ki /ez volt a legmegfelelőbb/ elcsufitja a község képét ós igyekeznek a község széléra kitenni, ahelyett, hogy rendbehoznák és tisztán tartanák a piactereket. Más helyeken is lehet tapasztalni a piac korlátozását, pl SzoJ^k^>n_ napról-napra elvesznek a piac területéből . Ugyanitt kétfelé akarják választani a piacot: a tej- és tejtermék piacot el akarják hozni a baromfi és zöldségpiacról. Ez Is gátolja a felhozatalt bizonyos mértékben, mert a dolgozó parasztok általában többféle áruval jelennek meg a piacon, de ha egyik piac távolabb van a másiktól, akkor csak vagy az egyik, vagy a másik féle árut hozza fel. Karcagon a vásárteret akarták megszüntetni azzal, hogy a kerítéseit le akarták bontani.