MDP Szolnok Megyei Bizottsága (1954-től Végrehajtó Bizottsága) üléseinek jegyzőkönyvei 1954. április 19. - 1954. június 19.
1954-05-10 - 1. A Megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága jelentése a termelési bizottságok munkájáról és a növényápolási feladatokról. Melléklet: jelentés; a Tanács körlevele - 2. A jászberényi járási pártbizottság jelentése a vezető irányító munkáról, a titkárok munkamegosztásáról és az instruktorok tevékenységéről. Melléklet: jelentés; határozati javaslat - 3. Szóbeli előterjesztések káderügyekben - 4. Szóbeli javaslat a Szolnoki Mezőgazdasági Felszerelést Gyártó Kisipari Szövetkezet pártszervezete megalakulásának engedélyezésére
A Megyei Tanács VB. .jelentése a termelési bizottságok eddigi munkájáról és a nöyényápolási feladatairól. Termelési bizottságok szervezését Megyénkben 94 termelési bizottságot választottunk meg. Egy későbbi "igen helyes - rendelkezés értelmében meg kellett szüntetni, illetve beolvasztani az egy községben levő két .-termelési bizottságot és igy jelenleg 78 termelési bizottságunk van. . .. . , A termelési bizottsági tagok száma összesen mintegy 3.680 fő. Ebből férfi 2.940, nő 74o. Párttag van 557, többi pártonkívüli. Szociális megoszlása a termelési bizottságnak 2,loo középparaszt, /56-57%/ tszcs tag 64o, mezőgazdasági szakember 2oo, szegény paraszt 74-0 fő. A tagok.közül mintegy 12o-13o fő aranykalászos és 650 fő ezüstkalászos gazda./A fenti számok ném tekinthetők abszolutszámoknak/ A termelési bizottságokat általában mindenütt gazdagyüléseken választották meg. Kivételt képez Kuncsorba és Tiszaderzs, ahol tanácsüléseken történt a megválasztás. A község lakói azonban a megválasztott személyekkel itt is egyetértenek. A termelési bizottság tagjai kijelölésénél eleinte hiba volt az, hogy a községben a párttitkár, a községi tanácselnök, a' mezőgazdasági állandóbizottság elnöke válogatta ki á neveket és ezeket választottuk meg a gazdagyüléseken. Ilyen választás kb. 2o helyen történt. A későbbiek folyamán a módszer a választásnál az volt, hogy mindössze 2-3 főre tettünk javaslatot, a többit pádig közfelkiáltással a gyűlésen való jelöléssel választották meg. A termelési bizottságok szervezete és jellege; Igen helyes volt az a kezdeményezés, hogy a termelési bizottságokon belül a megye területén általában legtöbb termelési bizottságban 3 szakcsoport van. Növénytermelési, állattenyésztési, szőlő- és gyümölostermelési. Ezenkiyül különösen a szövetkezeti városokban a kunszentmártoni és kunhegyesi járásokban van öntözési és zöldségkertészeti szakcsoport is. A termelési bizottságok létszáma 23-6o fő.- Kivételt képez a 4 szövetkezeti város és Fegyvernek község, ahol loo, sőt 2op,főnyi a tagok száma. Helytelen a nagylétszámu tagság, mert nem tud megfelelő munkát végezni, még szakcsoportokra osztva sem. A megyében minden termelési bizottságnak van elnöke, ezenkivül a szakcsoportoknak van külön vezetőjük, A termelési bizottságokat a dolgozó parasztok ismerik, saját tanácskozó, sőt egyes helyeken képviseleti szervüknek is tartjak az egyénileg dolgozó parasztok, A termelőszövetkezetek tagsága általában nem tartják'magukénak a termelési bizottságokat. Üléseket, ahol helységük van hetenként, vagy kéthetenként tartanak, ehol nincs saját helységük, ott alkalomszerűen üléseznek.