MDP Szolnok Megyei Bizottsága (1954-től Végrehajtó Bizottsága) üléseinek jegyzőkönyvei 1951. május 8. - 1951. június 11.
1951-05-08 - 1. Jelentés a Szolnok megyei Pártbizottság bizalmas ügykezelési munkájáról. Melléklet: jelentés; határozati javaslat - 2. Jelentés a békeagitáció és a begyűjtési agitációs munka tapasztalatairól. Melléklet: jelentés; javaslat - 3. Jelentés a Szolnok megyei Tanács munkájáról. Melléklet: jelentés - 4. Jelentés a Megyei Tanács Mezőgazdasági Osztálya, az Állami Mezőgazdasági Gépállomások Megyei Központja és az Állami Gazdaságok megyei Igazgatósága személyzeti - káder - politikájáról. Melléklet: jelentés; határozati javaslat - 5. Szóbeli bejelentés a mezőgazdasági termelőszövetkezeti szervező munka megindításáról Tiszabő és Kengyel községekben
Készülte 8 példányban* 1951.május 8. Jelentés a megyei ügykezelési munka és éberség álláaáról*A Titkárság 1949.aug. lo-én a Rajk banda leleplezéae után határozatot hozatt a bizalmaa ügykezeléa bevezetéaére. Ez a határozat megszabta azokat a feladatokat, amelyeket ezen a vonalon végre kell hajtani ugy a bizalmas ügykezelés, mint az éberség területén.A Titkárság alapvető feladatnak jelölte meg a pártapparátua biztonaágénak fokozáaát, az ellenség behatoláaának elhéritáaát* Ezért el kell mélyiteni a pártapparátua dolgozóiban a politikai éberséget, a Párthoz való hűséget éa a fokozni kell mindenfajta elhajláa,lazaeág, pártszerütlenség elleni küzdelmet* E határozat foglalkozik a pártapparátusan belüli, laza, felelőtlen ügykezelés felszámolásával és az iratok bizalmaa kezeléai rendszerének bevezetésével. E határozat megszabja az osztályok munkáját a leírások tekintetében, amely az leszögezi, hogy az osztályokon bizalmaa jellegű levelezések nem végezhetők, hanem azt az ügykezeléa mellett működő u.n. leiró-azobában kell elvégezni* Minden egyes pártiratért felelősaMgtjel tartozik minden elvtárs,amelyet központilag bizalmasan kell kezelni és elintézés után a M.B* irattárába le kell adni* Nézzük meg, hogy e határozat hogyan érvényesült megyei viszonylatban s az ügykezelési milyen fejlődésen ment keresztül, hogy néz ki az éberség kérdése éa ugyanilyen vonatkozásban, hogyan néznek ki a tömegszervezetek* 1949.novemberében került felállitáara a M#B# ügykezeléa! osztálya, amely hivatott volt megkezdeni éa végrehajtani a Titkáraág határozatát éa megteremteni azokat a feltételeket, amely Pártunk ügyviteli éa ébereégi szinvonalat emeli megyei viszonylatban*— Az akkori iktatáai forma, amely osztályonként nem volt szétbontva, ellenőrzé8 szempontjából nem volt áttekinthető s igy nem is adott tiszta, képet az elintézetlen ügyekről, mivel a kimenő ügyeknek egy külön iktató könyv volt erre a oélra bevezetve. Ennek az vo lt a következménye, hogy a beérkezett ügyekakk nagyréaze elintézetlenül maradt, vagy az elintézésnek nyoma nem volt. Ehhez hozzájárult azonban az ellájafeéa hiánya ia* Igen aok pártirat 195o évről, amelynek az ügykezelésen nyoma van, nem került vissza a MB irattárába. Ez vagy elkallódott, vagy pedig az osztályon megsemmisült* Ebben az időben rendszeres volt az,hogy az elvtársak nem igen akartak megszabadulni az iratoktól a egy-egy elvtára fiókjában,vagy szekrényében egész gyűjtemény volt található*- 195o évről mintegy 464 db* pártirat visszaadáaánál ninos bejegyzés, amelynek túlnyomó része az osztályokon vagy megsemmisült vagy pedig a visszaadásnál egy része kiveietetlenül maradt. Ezt loo #-osan ugy tudtuk volna megállapítani, ha az 195o-aa iratokat azámazerint leegyeztettük volna, ami azt jelentette volna, hogy mintegy lo ezer beérkezett irattal ezt végre kellett volna hajtani.